Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hívőknek mi a véleményük...

A hívőknek mi a véleményük arról, hogy karácsony eredetileg egy pogány ünnep?

Figyelt kérdés

Ágoston Dániel: Saturnalia, yule, karácsony

[link]


Karácsonyi üdvözlet pogány módra

[link]


És akkor gyorsan leszögezném, hogy nem provokálás a célom, ugyanis itt bevett szokás, hogy minden kérdést törölnek provokáció jelszóval. Tehát,


Mi a véleményetek a cikkekben leírtakról?


2011. nov. 26. 20:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
32%
Nem vagyok ugyan hívő, de eddig is tudtam ezt. Talán nem véletlen, hogy a keresztények erre építettek, de én úgy vagyok vele, azért 2000 év alatt (na jó, valamivel kevesebb nyilván) a karácsonynak is bőven meglett a maga kulturális alapja, míg a pogány ünnep elfelejtődött. Nekünk a saját kultúránkat, szokásainkat kell követni, nem azokat, amikből esetleg merített, vagy amikre esetleg épül.
2011. nov. 26. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 mustafa33 ***** válasza:
100%
Gondolkozóó, fogsz még Valentinozni, ha tudod hogy az egy keresztény eredetű ünnep?
2011. nov. 26. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ezt a Krisztust követő keresztények tudják...

Akik pedig a hagyományaiknak élnek azok pedig tegyék szívük szerint.


"Karácsonyi üdvözlet pogány módra"


Ezzel kapcsolatban azt "kérdezném", hogy kíváncsi lennék, hogy aki eme 'cikket' írta az mit csinál dec.24-26-ig?


Mert eddig csak olyat hallottam, hogy aki nem hisz Krisztusban (ATEISTA) azok nagyon is megünneplik a szeretet ünnepét! Ők a szeretet ünnepét tartják (persze karácsonyfával)! Akkor hogy is van ez?


Mert szerintem minden ateista megtartja a karácsonyt! Javítsatok ki ha tévedek!


Üdv!

2011. nov. 26. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
41%
Minden hívő tudja, hogy a karácsony eredetileg pogány ünnep. De mivel közben a szeretet ünnepe lett belőle, ez senkit sem érdekel. Megtartjuk.
2011. nov. 26. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Hát nemtudom... számora ez elég érdekes, hogy elvileg a keresztény hit szerint a Biblia jézus életéről szól, mégis olyan ünnepet vesztek át ami "jézus előtti"? Ez így hogy fér össze?
2011. nov. 26. 22:29
 6/14 anonim ***** válasza:
54%

Khm. És azok az ünnepek amiket Jézus maga is megünnepelt? Azok is Jézus előttiek?

Nézd, egy dolgot meg kell érteni. karácsonykor Jézus születésnapját ünnepeljük. Mivel nem tudjuk mikor született, ki lett nevezve a december 25. A katolikus egyház módszere volt, hogy ilyen módon mintegy felül írta a pogány ünnepeket.

És JÉzus születése a szeretet ünnepe lett. Mivel mára már teljesen átalakult, nem sok köze van a pogány szokásokhoz. A húsvét zsidó ünnep, de azt is megüljük, akkor meg a feltámadást ünnepeljük.

2011. nov. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%
nekem a karácsony csak a szeretet ünnepe nem a jézuska születéséé mert az engem az nem túlságosan érdekel.
2011. nov. 27. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
56%

Szia!


Igen tisztában vagyok vele. Ez a Nap születésnapja. Jómagam és családom nem is Jézus születésnapjaként ünnepeljük, hanem egyszerű családi ünnepként, amikor együtt vagyunk és a gyermekeket megajándékozzuk a szeretetünk jeléül.


Üdv. Péter

2011. nov. 27. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
86%

Minden művelt keresztény tisztában van ezzel.

Nem azért ünneplem karácsonykor Jézus születését, mert azt gondolom, hogy akkor született. Tudom, hogy csak kijelöltek egy napot arra, hogy akkor ünnepeljük, és azért pont ezt a napot, mert egy pogány ünnepet akartak háttérbe szorítani vele.

De!

Ettől én még nem a Napot ünneplem, hanem Jézust és a szeretet. Az ünnep eredete egy dolog. A tartalma viszont tőlem függ. Ha én úgy döntök, hogy a születésnapomat néhány hónappal korábban, vagy később ünneplem meg, mint amikor valóban van, attól még én a születésnapomat fogom ünnepelni, nem azt a névnapot, ami aznap van. Ez csupán az én döntésemtől függ. (Azért ez egy sarkított példa volt, de a lényeg remélem, érthető, amit mondani akartam vele.)

Amikor ezt a napot kijelölték Jézus születésnapjának, akkor nem tudták, mikor született valójában. (Mint ahogy pontosan most sem tudják, csak valószínűsítenek egy időszakot.) Volt ellenben egy pogány ünnep, amit károsnak tartottak, így azt próbálták megszüntetni ennek az időpontnak a kijelölésével.

Ha valaki a Napot akarja ünnepelni, tegye. Én Jézust ünneplem, mert én Őt AKAROM ünnepelni.

2011. nov. 27. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
68%

Helló, kérdező, rég láttalak. :)


Bocsi, de csak belekukucskáltam a linkekbe, nem olvastam végig. Nem hiszem ugyanis, hogy bármi újat megtudnék belőlük...

A lényeget már leírták előttem, pusztán némi kiegészítést szeretnék tenni; egyrészt azért, hogy ismét láthasd: mi, hívők még mindig nem vagyunk annyira tudatlanok és tájékozatlanok, mint amilyeneknek gondolsz minket; másrészt a minél részletesebb és pontosabb tájékoztatás végett, hogy jobban képben legyél ezen a területen is.

Még egy apró gondolat: Beleestél ugyanabba a hibába, mint oly sok ateista: egy kalap alá veszed a 2,1 milliárd keresztényt, márpedig a kereszténységen belül többezer felekezet van. Erről kicsit részletesebben tájékozódhatsz például itt:


[link]


És most kezdjük az elején: Jézus Krisztus születésének pontos dátumát nem tudjuk; még az évet is csak találgatjuk, nemhogy a napot meg lehetne mondani pontosan. Mivel Heródes i. e. 4-ben halt meg, ezért Jézusnak ez előtt kellett születnie, egyes kutatók szerint i. e. 5 őszén, mások szerint i. e. 7. őszén.

Hogy miért ősszel, arról egy néhány évvel ezelőtt készített jegyzetem egy részletét másolom be Ralph Edward Woodrow vallástörténész: Babilon misztériumvallása régen és ma c. könyvéből.


<< 20. fejezet: A tél ünnepe


Az angol Christmas (Krisztus + mise) szó már önmagában ellentmondásos, mivel Jézus élete és szolgálata nem volt ritualizált.


Jézus nem születhetett a földre december 25-én, mert:


- A pásztorok a születéskor a mezőn tanyáztak a nyájaikkal (Lukács 2:8), ez Palesztinában is legfeljebb októberig szokás. Utána már ott is hűvösebbre fordul az idő éjjel, majd egészen hideg lesz, tehát az időjárás alkalmatlan a szabad ég alatt való éjszakai tartózkodásra.


- Jézust bizonyosan tavasszal feszítették keresztre, a páska idején, szolgálata 3 és fél évig tartott, így ősszel kellett kezdődnie. Jézus 30 éves korában kezdett szolgálni, ez az Ószövetség idején a hivatalos szolgálat megkezdésének ideje. Betlehemben született a népszámlálás és adófizetés miatt, ami valószínűtlen, hogy télen lett volna, inkább aratás után, ősszel.


- Mária valószínűleg azért tartott Józseffel, mert ebben az időszakban szokott lenni a sátoros ünnep Jeruzsálemben. Ez lehetett az oka a szálláshelyek zsúfoltságának is. Josephus szerint Jeruzsálemnek 120.000 állandó lakója volt, de az ünnepek alatt 2 millió ember is összegyűlhetett, akik a környéket is megtöltötték (Betlehem 8 km-re van a fővárostól).


- A korai keresztények az úrvacsora vételével Jézus haláláról emlékeztek meg, a születéséről nem. Így az időpont nem elengedhetetlenül fontos. Ám a 4. sz. 2. felétől hivatalossá váló dátum (12. 25.) egy ősi római, ill. görög ünnepnap volt: a napisten születése. Tehát a pogány vallásokból került át a december 25-e a kereszténységbe; így lett az a nap Jézus születésnapjának ünnepe. A biblai idők keresztényei nem ünnepelték a Megváltó születésnapját, legalábbis nincsenek erre utaló írások. Viszont a haláláról, feltámadásáról rendszeresen megemlékeztek.


- Izrael fiai is ajándékoztak bizonyos ünnepnapokon, ill. Eszter könyve 9:22 említi, hogy szokásból is. Ám a karácsonyi ajándékozás és Jézus között nincs kapcsolat, mivel a bölcsek érkezésekor Jézus már nem a jászolban volt, mint a pásztorok látogatásakor (Máté 2:9-11); továbbá lényeges, hogy a bölcsek Jézust ajándékozták meg, nem egymást.


„Szentelt fa” volt a babiloni legendában az örökzöld fa, a druidáknál a tölgy, Egyiptomban a pálma, Rómában a fenyő, amit a Szaturnusz-ünnepen piros bogyókkal díszítettek fel.


A Bibliában ~ 10 helyen jelenti a „zöld fa” a bálványimádás és a hamis imádat kellékét (pl. 1. Királyok 14:23). A zöld szín kiemelése arra utal, hogy az író az örökzöldekre gondolt.

Jeremiás 10:3-5 ír az erdő fájából kivágott, díszített bálványról; az Ézsaiás 40:19-20 és a Hóseás 8:4-6 ácsmestere eredetileg olyan mestert jelentett, aki bálványokat is tud faragni. >>



Tehát a dátumot a katolikus egyház átvette, azaz dec. 25-ét nevezte ki Jézus "születésnapjává", vagy "a születéséről való megemlékezés napjává", ahogy tetszik. Mindezek ellenére a protestánsoknak nem kell fanatikusan ellenezni a karácsonyt, ha ebből a családban megosztottságok, sebek keletkeznek.

A többi dátumot pedig (pl. vízkereszt) ehhez a téves dátumhoz igazították, tehát azok sem felelhetnek meg a valóságnak.



Hát ennyi. De azért még egy kis kiegészítés az egyéb pogány ünnepek átvételéről, ugyanabból a jegyzetből:


<< A római Szaturnusz- ünnep befolyására terjedtek el a munkaszüneti napok, az ajándékok, az általános jóindulat hangulata.


A 6. sz.-tól észak-európai misszionáriusok vezették be Keresztelő Szent János napját június 24.-re, amely nap fontos pogány ünnep volt, a Bemerítő pedig pontosan 6 hónappal született Jézus előtt. A druidák ezen a napon lobogó tüzeket gyújtottak Baál tiszteletére, ezt a szokást „Szent János tüze” néven adoptálták.


Augusztus 15-e Ízisz/Diana szent napja volt, ez Mária mennybemenetelének ünnepére változott.


Február 2-a Februa istennő napja volt, az ő tiszteletére gyújtottak ekkor gyertyákat és fáklyákat. Ebből lett a gyertyaszentelő napja, Mária megtisztulásának ünnepe (3. Mózes 12 – fiúgyermek születése után az anya 40 napig tisztátalan).

A Kat. Enc. elismeri, hogy pogány szertartásokon, halottak érdekében rendezett ceremóniákon általánosan használtak gyertyákat, tömjént, szentelt vizet. >>



Ha esetleg érdekel, az egész jegyzetet rendelkezésedre bocsátom, mert ez a részlet csupán egyetlen fejezet a 20-ból. Vagy ha be tudod szerezni a könyv újabb kiadását, az még hasznosabb lehet. Remélem, tudtam segíteni. :)

2011. dec. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!