Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hitgyülekezetről személyes...

Hitgyülekezetről személyes tapasztalatok?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 5. 11:39
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
19%

Vallási közösség bőrébe bújtatott gazdasági társulás, érdekszövetség.

Vagy nem tudom hogy lehetne érthetőbben megfogalmazni.

Pénz, pénz, pénz..

Mint a szcientológiai egyház is. De egy pénz alapú, profit orientált gazdaság(talanság)ban ezen nincs mit csodálkozni.

2012. ápr. 5. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim válasza:
26%
Egyet értek az előttem szólóval !
2012. ápr. 5. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
32%

Én nem vagyok gyülis, de ismerek embereket: rájuk nézel és látod, mintha egy más világban élnének, bárgyú mosoly,kedveskedés, és minden lehetőséget megragadnak, hogy te is gyülis legyél. Koncertjeikre invitálnak vagy egyszerűen csak a képedbe tolják az egészet.

Pl tavaly előtt Pécsett 3 napig koncerteztek a Kossuth téren, majd a "nagy" koncertjük a Széchenyi téren volt. És persze a pénz... adomány, tized, stb. Démonűző rituáléjuk egyenesen vicc :D


Ok, hogy hívők, de ne csináljanak belőle showt.

2012. ápr. 5. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
44%

Szia!


Nem vagyok hitgyülis, de többször megfordultam már ott, ismerem tanításaikat, vannak ismerőseim barátaim akik oda járnak. Ezek alapján azt tudom elmondani, hogy a Hit Gyülekezete egy karizmatikus protestáns közösség. Egyik legnagyobb hibája, hogy nem veszi komolyan Pál szavait, amelyek így hangoznak:


"Azért ha az egész gyülekezet egybegyűl és mindnyájan nyelveken szólnak, bemenvén az idegenek vagy hitetlenek, nem azt mondják-é, hogy őrjöngtök?" (I.Kor 14:23). Sajnos ez a gyakorlatban pontosan így történik, szó szerint félelemetes egy ilyen alkalmon résztvenni egy kivülállónak...


Nagyon sok komoly kérdésre nem igazán tudnak pontos és korrekt választ adni. Sokkal inkább érzelmekre alapszik a hitük mint értelemre és meggyőződésre. Elég visszás az anyagiakra vonatkozó tanításuk, és gyakorlatuk, igazából a nagy botrányok mindig ekörül forognak. Nagyon liberálisak az életmódukban, ugyanazt a zenét találod az alkalmaikon, mint a divatos könnyűzenei rádióadásokban, csak éppen keresztény szöveggel. A liberalizmus áthatja életmódjukat is nem veszik komolyan a biblia szerénységre, mértékletességre, egészséges életmódra vonatkozó tanácsait. Krisztus veszélyesnek tartja az ilyen életet:


"Sokan mondják majd nékem ama napon: Uram! Uram! nem a te nevedben prófétáltunk-é, és nem a te nevedben űztünk-é ördögöket, és nem cselekedtünk-é sok hatalmas dolgot a te nevedben? És akkor vallást teszek majd nékik: Sohasem ismertelek titeket..." Mt. 7:22-23.


Ugyanakkor nagyon sok fiatalt térítenek jó útra, akik igazán mélyről kerülnek közéjük! Többnyire vidám, és társadalmilag értékes életet élnek, jószándékú rendes emberek.


Üdv. Péter

2012. ápr. 5. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
86%
Én nem vagyok gyülis, de ismerek gyülis személyt és egyetlen egyszer se mondta, hogy legyek én is. Kedves, őszínte, nem veszekedik, barátságos, jófej, stb. A gyülekezetek alázása egy gyülölet. Konkrétan egyesek így fejtik ki: pénz. Ha tudnák az emberek, hogy senki nem köteles fizetni a gyülekezetért. Az egyház meg más eset.
2012. ápr. 5. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
78%

#1-nek tiszteletben tartva a meggyőződését, az általa mondottakat szeretném helyesbíteni.


"Vallási közösség bőrébe bújtatott gazdasági társulás, érdekszövetség."

Ez akkor lehetne csak igaz, ha a gyülekezet nem elsősorban hitéleti tevékenységet folytatna, és/vagy a hitéleti tevékenysége csak "álca" lenne.

Azonban teljesen egyértelmű, hogy a Hit Gyülekezete döntően és elsősorban hitéleti tevékenységet folytat mind Budapesten, mind országosan, mind a határokon túl.

Az pedig teljesen természetes, hogy egy kisközösségként induló gyülekezet, mely rövid időn belül több tízezer tagot számláló közösséggé válik, előbb-utóbb kénytelen lesz intézményesülni. A fő kérdés az, hogy amikor az intézményesülés megkezdődik/végbemegy, akkor ez az eredeti hitéleti tartalom rovására megy-e, vagy sem.


Természetesen a Hit Gyülekezete sem áll vizsgálaton felül ebben a kérdésben, tehát nyugodtan meg is lehet nézni ebből a szempontból.

Igen, valóban folytat a hitéletin kívül egyéb tevékenységet is, ugyanakkor nem lehet nem észrevenni, hogy ezek mind kapcsolatban állnak valamilyen módon (leginkább úgy, hogy támogatják) az egyház hitéleti tevékenységével, és döntő többségük nem profitorientált vállalkozásként működik.

Hogy csak egy példát mondjak: a Hit Gyülekezete pl. tart fenn óvodákat, általános és középiskolákat, főiskolát, ami ugye nem hitéleti, hanem oktatási tevékenység. De az óvodái, az iskolái és a főiskolája is a hitéleti tevékenység céljainak megfelelően működik: a közoktatási intézményei az egyháznak megfelelő szellemiséget közvetítik (nincs pontos információm, de azért erősen sejtem, hogy leginkább gyülekezeti tagok gyermekei járnak ezekbe), a felsőoktatási intézménye (a Szent Pál Akadémia) célja pedig elsősorban a gyülekezetben szolgáló presbiterek, lelkészek stb. képzése, tehát nagyon is erősen kapcsolódik a hitéleti tevékenységhez.


Van ezenkívül még számos más intézmény, szervezet, melyeket vagy a gyülekezet, vagy magánszemély tart fenn, így pl. a HAH (Hites Adakozók Hálózata) nevű segélyszervezet, amely évente több millió forint értékben, több tízezer embert érintve országhatárokon belül és túl, oszt szét étel-, ruha- és egyéb adományokat a rászorulóknak, de ezenkívül az országban számos más olyan helyen lehet velük találkozni, ahol segítségre van szükség, pl. az árvízvédelem önkéntesei között, vagy a 2010-es vörösiszap-katasztrófa utáni mentési munkálatokban.

Ezek nem hitéleti tevékenységek, de nem is lehet üzleti vagy profitorientált tevékenységnek sem nevezni őket.


Ez utóbbiakra is van azért példa, mint amilyen a Patmos Records, a Hit Gyülekezete kiadója ( [link] amely nyilván profitot termelő vállalkozásként működik, ugyanakkor a célja szintén a hitéleti tevékenység támogatása azáltal, hogy a hívőket potenciálisan érdeklő, hitéletüket támogató kiadványokat terjeszti, mint pl. Biblia-kiadások, keresztény együttesek albumai, könyvek, gyermekeknek szóló kiadványok stb. Mivel sejtem, hogy milyen gondolata lehet a gyanakvó olvasónak, hozzáteszem, hogy ezek megvételére ugyan buzdítva vannak a hívők, de nincs benne semmi erőltetés vagy kötelezettség, vagy haddnemondjam, szellemi értelemben vett fenyegetés - tulajdonképpen még egy Bibliát sem "kötelező" vennie/magával hordania akárkinek, aki a gyülekezethez akar tartozni, de fogalmazzunk úgy, hogy nagyon célszerű. :)

[A "fenyegetést" egyébként azért említem, mert a múltban és a jelenben is voltak és vannak olyan vallási közösségek, ahol akár adományért, akár valamilyen tárgy megvásárlásáért "adtak el" bűnbocsánatot, örök életet stb.]


És hogy a kikerülhetetlent és az egyik leginkább támadott gyülekezeti jellemzőt hozzátegyem: tényadatokkal cáfolható és meg is cáfoltatott (pl. az adóhatóság előtt számtalan esetben), hogy a hívők adományai nem "zsebbe" mennek. A gyülekezetekről tudni kell, hogy akár saját ingatlannal rendelkeznek, akár bérelt ingatlanban (pl. sportcsarnok, iskolai tornaterem stb.) tartják az istentiszteleteket, a működési költségük magas, különösen ez utóbbi esetben. E tekintetben pedig nem építhet másra a gyülekezet, mint a tagok adományaira.

Azért szoktam mondani, hogy felteheti magának mindenki a logikus kérdést: ha mondjuk egy vidéki megyeszékhelyen működő 500-1000 fős gyülekezet (ez kb. reális szám) minden héten kétszer tart istentiszteletet, és ehhez saját ingatlan híján ki kell bérelnie a városi sportcsarnokot (tehát havonta 8-10 alkalommal fél-fél napra), valamint biztosítania kell a hang- fény- stb. technikát, akkor hogyan tud működőképes maradni, ha a vezetők "lenyúlják" az adományokat? És még akkor nem is említettem a többi intézményt, amit fenntart, a rászorulóknak osztott adományokat, egyéb infrastrukturális költségeket stb.


El lehet ezt képzelni ugyanúgy a nagyobb budapesti gyülekezetre is, hogy pl. vajon miből épült fel a Hit Csarnok és az egész Hit Park, ha "Németh Sándor lenyúlta" az adományokat, miből működik a csarnok, az intézmények, mennyibe kerül a heti 2 órás élő tv-közvetítés stb.?


Könnyű tehát vádaskodni, de amúgy egyáltalán nem korrekt dolog, mert bár sok eljárás meg átvilágítás indult a gyülekezettel vagy konkrétan Németh Sándor ellen, de egyik sem bizonyított adócsalást, sikkasztást, törvénytelen működést. Úgyhogy aki ilyen állításokkal jön elő, annak illene valami bizonyítékot is felmutatnia.


Ennyit az anyagi vonatkozásokról. :)


De nem szeretném a kérdezőt cserbenhagyni, mert lehet, hogy benne fel sem merültek ilyen gondolatok, de ezt muszáj volt cáfolnom. :)


Szellemi-lelki értelemben is van sok személyes tapasztalatom. Hosszú évek óta járok a Hit Gyülekezetébe, és nagy örömömre szolgál, hogy van egy ilyen közösség Magyarországon. Azt gondolom, hogy a világméretekben zajló keresztény megújulási mozgalmak (sok mindennek nevezik: pünkösdi-karizmatikus, neoprotestáns, evangéliumi stb.) egyik (de hála Istennek, nem egyedüli) hiteles képviselője a gyülekezet Magyarországon. Fontos megérteni, hogy a kereszténység eredeti célja az, amit Krisztus határozott meg, mielőtt a mennybe ment:

"Márk 16:15 És monda nékik: Elmenvén e széles világra, hirdessétek az evangéliumot minden teremtésnek.

Márk 16:16 Aki hiszen és megkeresztelkedik, idvezül; aki pedig nem hiszen, elkárhozik.

Márk 16:17 Azokat pedig, akik hisznek, ilyen jelek követik: az én nevemben ördögöket űznek; új nyelveken szólnak.

Márk 16:18 Kígyókat vesznek föl; és ha valami halálost isznak, meg nem árt nékik: betegekre vetik kezeiket, és meggyógyulnak.

Márk 16:19 Az Úr azért, minekutána szólott vala nékik, felviteték a mennybe, és üle az Istennek jobbjára.

Márk 16:20 Azok pedig kimenvén, prédikálának mindenütt, az Úr együtt munkálván velök, és megerősítvén az igét a jelek által, amelyek követik vala. Ámen!"


A saját tapasztalatom az, hogy a Hit Gyülekezete ehhez a küldetéshez próbálja tartani magát, vagyis, hogy Isten Országát hirdesse az embereknek, "e széles világnak", és azt Isten által adott jelekkel (az elesett/bűnös emberek élete megváltozik, a betegek meggyógyulnak stb.) megerősítse. Ezeket a jeleket a gyülekezetben a saját életemben és mások életében is tapasztalom folyamatosan. Látom, hogy folyamatosan sok ember Istenhez fordul a gyülekezet igehirdetése nyomán, és az életük megváltozik. Látom, hogy Isten nem hagyja megválaszolatlanul, amikor Jézus Krisztus feltámadását hirdetjük, hanem megerősíti azzal, hogy az embereket magához vonzza, az életüket megújítja, és meggyógyítja őket a betegségből, felemeli őket a szegénységből, rendbehozza a magánéletüket.


Ellenpélda is van; mindig van. Vannak, akik nem találják meg a számításukat a Hit Gyülekezetében. Sokszor békésen válnak el útjaik a gyülekezettől, máskor csúnya veszekedések, vádaskodások, botrányok közepette. Néha megtalálják a helyüket egy másik gyülekezetben, néha meg teljesen el is fordulnak nemcsak a gyülekezettől, hanem egyúttal Istentől is.

Nincs ebben semmi új, semmi meglepő. Végigolvasva a korai egyház első évtizedeit magában foglaló részeket a Bibliából (Apostolok Cselekedetei és az apostoli levelek, valamint a Jelenések Könyvében található hét gyülekezet leírása), azt látjuk, hogy Pál, Péter és a többi apostol szolgálatát is sokszor szakadások, hitviták, gyülekezettől való elfordulások vagy gyülekezetből való kizárások kísérték.

Meggyőződésem, hogy amint akkor is, úgy most is azért vannak ilyenek, mert már Jézus előre megmondta:

"Luk 17:1 Monda pedig a tanítványoknak: Lehetetlen dolog, hogy botránkozások ne essenek; de jaj annak, aki által esnek.

Luk 17:2 Jobb annak, ha egy malomkövet vetnek a nyakába, és ha a tengerbe vettetik, hogynem mint egyet e kicsinyek közül megbotránkoztasson."

Egyúttal tehát ki is hangsúlyozta, hogy mindenkinek óriási egyéni felelőssége van abban, hogy hogyan viselkedik, mit tanít stb. a többi hívővel. Az, hogy ilyen dolgok megtörténnek, nem feltétlenül az adott közösség hibája. Ha mégis úgy van, akkor a közösségnek kötelessége felülvizsgálni Isten Igéje alapján a tanításait és a tetteit.

Szerintem ez a gyakorlat kellően megtörténik a Hit Gyülekezetében, bár ebben is mindig lehet fejlődni. De azt nem lehet kiküszöbölni, hogy mindig legyenek olyan emberek, akik félreértenek valamit, akik túlzásokba esnek, akik eltévelyednek.


Összefoglalóan: Nem állíthatom, hogy a Hit Gyülekezete egy tökéletesen működő keresztény közösség, amely teljes mértékben Isten igazságában jár. Mindig van hova fejlődni, és mindig is szükségünk lesz Isten kegyelmére. Ugyanakkor ezt más gyülekezetről sem tudom elmondani. Úgyhogy összefoglalóan a Hit Gyülekezetét én a kereszténység megbízható, hiteles magyarországi képviselőjének tartom, ahol a törekvések és a folyamatok a jó irányba haladnak, de amelynek a továbbiakban is nagyon résen kell lennie, hogy le ne térjen arról a bizonyos "keskeny útról".

2012. ápr. 5. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
77%
Szintén hitesként akartam válaszolni, de végigolvastam a #6-os választ. Szóról-szóra egyetértek vele, úgyhogy vegyétek úgy, hogy ctrl+c és ctrl+v.
2012. ápr. 5. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim válasza:
33%
Én hites vagyok, még mert a szüleim is. De a melegeket nyíltan kimondva utálják. Nekem nem tetszik, ez nem olyan mint a zsidók? Azokat el kell fogadni, akk a melegeket miért nem?
2012. ápr. 5. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
61%

Én is járok oda és teljesen egyet értek én is a 6. válaszadóval.

A melegekkel kapcsolatban pedig:

Azért ''nem szeretjük" őket, mert ha megértjük, hogy Isten miért egy nőt és egy férfit teremtett a kezdetek kezdetén, akkor rájöhetünk, hogy nem két féri van elrendelve egymásnak, hanem egy nő és egy férfi. Isten nem véletlenül cselekedett így.

A családban is a különböző feladatok elvégzésére külön személyeket rendelt. Hisz, ha két férfi van egy családban, nem szülhet egyik sem gyermeket...

A nő egy gyengébb lény, akit óvni kell. Ezt is a férfi teszi a családban. Család meghatározó vezető szerepét a férfi tölti be. A nő pedig tiszteli és segíti. Persze csak a helyes dolgokban.

Aki azt hiszi magáról, hogy "rossz testbe született" az téved. Más probléma van...nem az, hogy Isten tévedett és rossz testet adott neki.

2012. ápr. 5. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
83%

Nem hitgyulisként :

Kedves kérdező lehet akármilyen vallásod a te gyulekezetedbe/vallási közösségedbe is biztos találni olyat aki nem veszi komolyan azt a vallást amiben van, de attól gondolom nem szeretnéd hogy az egész gyulekezetet az a személy vagy személyek alapján itéljék meg , mert mondjuk te komolyan veszed a vallásod, és de téged is egy kapal alá tesznek azzal aki csak érdekből eljár.

Nah, igy van a hitteseknél is szerintem. Ott is vannak akik komolyan veszik a Bibliát van akik nem.


Én szeretem az ottan levő dicsőitést mert ugy érzem az szívből fakad,

de amit hiányolok : az a szeretet !! ha ez jóbban működne nálluk akkor teljesen más lenne.. -ezt mondjuk mástól is hallottam.

2012. ápr. 6. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!