Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy vannak ezek a katolikusok...

Hogy vannak ezek a katolikusoknál?

Figyelt kérdés

Sziasztok katolikus testvérek!

Lenne pár kérdésem hozzátok. Ha pár kérdésem provokatív lenne, vagy ha úgy tűnne, hogy meg akarok cáfolni vmit, előre bocsánat, nem ez a célom, csupán puszta érdeklődés.


1: Hogy van nálatok ez a Máriához/szentekhez való imádkozás? Ők csak továbbítják az imádságot Istennek, vagy ők "kapják meg" az imát?


2: Milyen jelentőséggel bír Mária?


3: Minden embernek van őrangyala? Ha igen, milyen jelentősége van? Úgy értem, hogy minek őrangyal, ha az Isten is vigyáz reánk?


4: Mik számítanak bűnnek nálatok?


5: Hogy van nálatok a gyónás? Úgy értem, hogy ha elkövetek vmi bűnt, azt egyből meg kell gyónni még aznap, vagy elég 1-2 hetente gyónni? Csak mert ha egyből meg kéne gyónni, akkor rengetegen lennének a papnál nap mint nap,nem?


6: Hogy kell imádkozni a Rózsafüzért?


Köszönöm a válaszokat előre is.



2012. máj. 9. 19:18
 1/10 anonim ***** válasza:

1. Továbbítják

2. Az egyik legfontosabb szent

3. Van. Isten küldötje, rajta keresztül vigyáz Isten (privát felfogás, a hivatalosat nem ismerem.

4. Bűnt követ el, aki tudva és készakarva megszegi Isten, vagy az egyház valamelyik parancsát

5. Évente egyszer gyónj és áldozz, a húsvéti időben

6. Ez elég hosszú. Biztos elmondjam?

2012. máj. 9. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm a válaszaidat.

És igen, a 6.-ra írd le a választ, légyszíves :)

Meg az 1essel kapcsolatba szeretnék kérdezni:

De akkor minek imádkozzunk Máriához,meg a szentekhez, ha csak továbbítják? Miért ne egyenesen Istenhez imádkozzunk? Mivel lesz jobb, ha rajtuk keresztül imádkozunk?

De én hallottam/olvastam olyat is, hogy szokták Máriát kérni, hogy ő imádkozzon értünk. Szóval akkor ezt az imát Mária kapja meg,nem? Mert úgy nem látom értelmét.

Vagy csak én értettem félre?

Bocsi, ha értetlenkedek, protestáns vagyok, csak 1 hete kezdtek el érdekelni a katolikusok

2012. máj. 9. 20:47
 3/10 anonim ***** válasza:

Jogos, amit mondtál,csak ott van a különbség, hogy ne úgy vedd, mintha Mária, vagy valamelyik szent egy csővezeték, amin az ima átfolyik. Hanem mintegy megtoldja az imádat. Ezt mondod: "Segíts, Uram, hogy …" Ez eljut Istenhez. De ha azt mondod: "Segíts, Uram, hogy… és kérlek Mária könyörögj értem!", akkor egyrészt Istenhez jutott az imád, de mellette Mária is szól érted az Úthoz. Máriára, mint élő lélekre tekintünk! Tehát, ugyanúgy élő indivídum, mint Te, vagy én,annyi különbséggel, hogy nincs közöttünk testében, hanem csak szellemében.

Tudom, ez így zavaros, ha majd találok rá jobb megfogalmazást, megírom.



A Rózsafüzér:

4 alap imátságon alapul, továbbá 2 "szabadon választhatón". 59 szemből áll, és egy keresztből. A szemeknek 2 fajtája van: kisszemek /azok, amik sűrűn állnak, több egy csoportban 53db. Nagyszemek /külön, egyesével álló szemek 6db.

Az imák: Apostoli hitvallás /a keresztre, Miatyánk /a nagyszemekre, Üdvözlégy /kisszemekre, Dicsőség /tizedek végén

Tehát: 1 Hiszek egy, 1 Mi atyánk, 3 Üdvözlégy, 1 Dicsőség, 1 Mi atyánk; és itt van vége a bevezető szakasznak,innentől a körbeérő rész jön. Mindegy, melyik irányba indulsz el, ugyanaz marad a sorrend.

Tehát: 1 Mi atyánk, 10 Üdvözlégy, 1 Dicsőség; ez egy tized. Az egész 5 tizedből áll. Az első tized Mi atyánkja viszont a bevezető szakasz utolsó imája, így lehet az elrendezés szimmetrikus.

A szabadon választható imák: a tizedek végén a Dicsőség mellett még egy ima van mondva, legtőbbször a Fatimai ima, de lehet mást is mondani. Az ötödik tized után pedig az Irgalmasságnak Anyja… imával van befejezve, de itt is lehet más az ima.

Ennyi.

De, most jön a lényeg!

"Üdvözlégy Mária, kegyelemmel teljes, az Úr van teveled. Áldott vagy Te, az asszonyok között, és áldott, a Te méhednek gyümölcse, Jézus

Asszonyunk, Szűz Mária, stb"

A lényeg, a … részen van. Itt félbeszakad az ima, és itt van beillesztve egy egy Titok.

20 titok van, 4 olvasóba rendezve,valamint 12 kérés, ugyancsak 4 olvasó szerint. A kéréseket a bevezetőben levő 3 Üdvözlégybe illesztjük be. A titkokat a tizedekben mondjuk, a tized minden imájában ugyanazt a titkot, majd a következő tizedben a következő titkot.

Kb ennyi.

Hosszúnak tűnik, így leírva. Megnyugtatlak: az is. Ha csak elmondod az imákat, az több, mint 1/2 óra. De ha komolyan csinálod, akkor közelítheti (vagy akár meg is haladhatja!) az 1 órát!

Viszont: számomra kevés ima van, amivel közelebbinek érezném az Istent! De, ez persze privát vélemény.

Ha további részletek is érdekelnek, szívesen segítek.

2012. máj. 9. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, sokat segítettél :)

Esetleg írhatnék privátot? Szeretek a vallásról beszélgetni, csak hát nem igazán van kivel.

2012. máj. 9. 22:14
 5/10 anonim ***** válasza:

Szia, nekem is írhatsz privátot, ha gondolod, még nem volt erőm válaszolni a kérdésre, de főleg csevegésben könnyebben megy. :)


r.kat. tesód

2012. máj. 9. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 mustafa33 ***** válasza:

Úgy van, ahogy azt az első leírta.

Én rom. kat. vallású vagyok, azaz romlott katolikus és az én véleményem:

1. szentek - ima: protekció nélkül az istennél sem mész semmire, erre valók a szentek, főleg Szt. Antal, akinek ha sok pénzt ígérsz, segít (ott is lenne korrupció? Jaj).

2. Mária - Jézus anyja, tisztelet jár neki. Imádkozunk hozzá, aki hiszi annak segít, aki nem annak nem.(a hited gyógyít meg)

3. őrangyal - a legtöbb vallásban van, keresztény, zsidó, iszlám, hindu... (Tudja a fene).

4. bűn - minden vallás meghatározza, de a legtöbben megegyeznek. Még a szocializmust építők kódexében is. Ne keverjük a bűn fogalmát az illetlenségel.

5. gyónás - valaha volt jelentősége, amikor még a pap - lelkész töltötte be azt a szerepet amit ma a pszihomókus. Neki ¤ntötte ki a hívő a lelke nehézségeit. Meg arra is jó volt, hogy irányítsák a hívőt. A bűntudat csökkentésére is jó gyógyír a feloldozás. Én azt tartom, az én bűnömhöz semmi köze egy másik bűnösnek. És még azt, hogy a gyónásnál meg kel ígérni, hogy többé nem vétkezünk. Ez gyakran egy hamis ígéret, amit előre tudjuk, hogy nem tartjuk be (templombajárás elmulasztása, káromkodás, paráználkodás...) így szerintem még nagyobb bűn. Az meg biztosan nem érdekli Istent, hogy megmarkolászta e Marinénit Pistabácsi a szomszédból.

6. rózsfűzér - egy ima van a Bibliában, néhányat a zsinatokon hagytak jóvá, sokat valaki alkotott, valakinek kel segítség az imához, valaki saját szavaival is tud. Hogy aztán halgatja e valaki???

2012. máj. 10. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Osztom R.B.László tömör, lényegretörő válaszát.


Az 1. kérdéshez még:

Nagyon fontos, hogy mi a szentekhez, egyben Máriához nem "imádkozunk" a szó imádás értelmében. Őket NEM imádjuk, csak tiszteljük - ez sokaknak félreérthető. A közbenjárásukat kérjük (Isten felé), nem pedig azt, hogy ők, Istent megkerülve, oldják meg a problémáinkat. A mi felfogásunk szerint a földi és a mennyei világ is beletartozik az "egyházba" - ez alatt most leginkább az egész keresztény közösséget értem. Ahogy Te is megkérheted olykor egy-egy barátodat, hogy imádkozzon érted, úgy ezt mi is megtesszük, de megtesszük ugyanezt a mennyben élők felé is.


Erre persze jogosnak tűnik az a protestáns válasz (prot kollégám szegezte nekem :), hogy "De mégis hogyan hallják meg a szentek, ha Te kéred őket valamire? Hisz az egyetlen közvetítő kapcsolat menny és föld között Jézus." (van erre egy igeszakasz)

Ez elgondolkodtatott, de ha belegondolok, igazáb mindegy, hogy az én közbenjárás-kérésemet ki közvetíti a szentek felé, hallják-e maguk vagy Jézuson keresztül. Ez már erőst részletkérdés.


Miki

2012. máj. 10. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Vidiripi


1. (Közbenjáró) János 14:6 Jézus így válaszolt: "Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, csakis énáltalam.

Zsidók 10:19

Mivel pedig, atyámfiai, teljes bizalmunk van a szentélybe való bemenetelhez Jézus Krisztus vére által,

Róma 5:2

Őáltala kaptuk hitben a szabad utat ahhoz a kegyelemhez, amelyben vagyunk, és dicsekszünk azzal a reménységgel is, hogy részesülünk az Isten dicsőségében.


2. Mária jelentősége: Péter egyszer sem említi meg. Pál pedig asszonyként utal rá de a nevét nem írja le.

2012. máj. 10. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"1: Hogy van nálatok ez a Máriához/szentekhez való imádkozás? Ők csak továbbítják az imádságot Istennek, vagy ők "kapják meg" az imát? "


Ima és imádás magyarban egy szó. De az ima (prayer) Istennel való beszédet jelent, az imádás (praise, vagyis angolban például egy másik szóval fejezik ki) pedig Isten dicsőítését vagy imádását jelenti. Tehát az ima (ami beszélgetést jelent) szólhat egy szenthez vagy angyalhoz is. Ilyenkor Isten gondoskodik arról hogy a célszemély meghallja az imát, a szent vagy angyal pedig közbenjár értünk.


2: Milyen jelentőséggel bír Mária?


A Szűzanya a legnagyobb a szentek között, Istennek egy különösen kedves teremtménye. Isten bármit megtesz neki. Tehát ha mondjuk én kérek valamit de azt valamiért Isten nem akarja megtenni (mondjuk mert egyáltalán nem érdemlem meg) akkor én hiába kérném Istentől, de viszont ha Máriát kérem akkor Mária imádkozik Jézushoz aki Máriának már megteszi, mert Mária már megérdemli hogy megkapja amit kér.


Ajánlom ezt az oldalt amelyet a Kármelita szerzetesek írnak:

[link]


3: Minden embernek van őrangyala? Ha igen, milyen jelentősége van? Úgy értem, hogy minek őrangyal, ha az Isten is vigyáz reánk?


Igen, sőt szerintem van akinek több is van. (Van aki látta hogy Isten valaki mellé küld egy második őrangyalt is.) Az őrangyal azért kell mert az ő feladata megvédeni a védett személyt a gonosz lelkektől. Persze ezt Isten is meg tudná tenni de Isten szeret másokat felhasználni a terveiben. Így akik Istent szolgálják azok érdemeket tudnak szerezni.

Az őrangyal jobban szeret minket mint a saját apánk és anyánk, hiszen az őrangyal szent és nagyon közel áll Istenhez. Érdemes megkérni dolgokra mert ha nem kérjük akkor tiszteletben tartja a szabad akaratunkat és adott esetben nem segít. Én például már felhatalmaztam az enyémet hogy nyugodtan lépjen közbe amikor csak jónak látja.

Az őrangyal is adhat sugalmazásokat. Édesanyám például sok sugalmazást kapott az őrangyalától. Sőt, még tárgyakat is segített neki megkeresni. Ezt kétszer én is kipróbáltam (bár én az Atyához imádkoztam) és működött!


4: Mik számítanak bűnnek nálatok?


Főleg a lustasággal vannak gondjaim, meg a mértéktartással :)


5: Hogy van nálatok a gyónás? Úgy értem, hogy ha elkövetek vmi bűnt, azt egyből meg kell gyónni még aznap, vagy elég 1-2 hetente gyónni? Csak mert ha egyből meg kéne gyónni, akkor rengetegen lennének a papnál nap mint nap,nem?


Szerintem legjobb hetente vagy kéthetente.


6: Hogy kell imádkozni a Rózsafüzért?


[link]


Fontos hogy közben küzdeni kell a szórakozottság ellen, vagyis minden egyes szót őszintén és szeretettel kell kimondani. Legjobb ha nagyon-nagyon lassan mondod.

Ez az egyik legjobb rózsafüzér:

[link]


A keletkezése itt van leírva ha érdekel:

[link]

2012. máj. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Még az 5ös ponthoz lenne egy kérdésem:

Isten csak akkor bocsájt meg, ha gyónok, vagy akkor is, ha otthon imádkozom őszintén bocsánatért?

2012. máj. 10. 14:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!