Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Különbség van aközött, hogy...

Különbség van aközött, hogy valaki nem hisz Istenben, és hogy hiszi, hogy nem létezik Isten?

Figyelt kérdés

Készítettem egy kérdőívet, amelyben az egyik válaszolóval elbeszélgettem utána, és ő azt mondta, hogy nem így fogalmazná meg a választ, hogy "hiszem, hogy nem létezik Isten", hanem úgy, hogy "nem hiszek Istenben", mert azt mondja, hogy az ateizmus nem hit, hanem a hitnek a hiánya.


A kérdőívem itt van, nagyon örülnék, ha minél többen kitöltenétek, és nem csak keresztények!!

[link]



2012. jún. 7. 23:59
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
38%
Tévedés, az ateizmus pont az, hogy hiszi, hogy nem létezik Isten. Valahogy úgy fogalmaznám meg, hogy az egyik nem talált mnég bizonyítékot arra, hogy Isten létezik, de nem zárja ki a létezését. Gyakorlatilag nem vallásos, nem foglalkozik ezzel. A másik viszont azt mondja, hogy biztos abban, hogy nincs Isten.
2012. jún. 8. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Hadd tegyem hozzá, hogy azzal érvelt, hogy a Bibliában az van megírva, hogy a hit a nem látható de létező dolgokról való meggyőződés, és nem a nem látható és NEM létező dolgokról való meggyőződés. Ami egyébként sztem jogos, tehát nyitott vagyok arra, hogy igaza van, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre.
2012. jún. 8. 00:20
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Nos, van egy olyan mondás, hogy "az ateizmus csak annyira vallás, amennyire hajszín a kopaszság" - vagyis ez is arra utal, hogy az ateizmus a vallásos hit hiánya, tehát a "nem hiszek Istenben" verziót erősíti.


Szintén ez utóbbit erősíti az az ateista hozzáállás is, miszerint mivel Isten létének feltételezésére egyáltalán semmi okunk nics, ezért ha valaki azzal hozakodik elő, hogy márpedig igenis van, akkor ez az ő állítása, és ennek megfelelően neki is kell azt bizonyítania. Ha nem tudja bizonyítani, akkor nincs miről beszélni, mivel nem igazolható az általa feltételezett létező léte, következésképp hinni sincs miben.


Szóval tényleg a második a jó, szerintem.

Mondom ezt úgy, hogy egyébként én is ateista vagyok - és én sem abban hiszek, hogy nincs Isten, hanem egyszerűen nem tartom indokoltnak a puszta feltételezését sem, vagyis nem hiszek benne. Abban, hogy nincs, nem kell hinnem, mivel legalábbis az én szemszögemből a világ nem csak hogy koherens egészt alkot Isten feltételezése nélkül is, de Isten egyenesen bele sem fér abba.

Egy hasonlattal élve tehát kb. úgy viszonyulok Istenhez, mint mondjuk János vitézhez, a sárkányokhoz, tündérekhez és más mesebeli alakokhoz: az ő nemlétükben sem kell külön hinnem, mivel ugyanúgy nyilvánvaló a nemlétük, ezért nincs ok a feltételezésükre sem, és eleve nem is hit, hanem tény kérdése, hogy ezek nem képezik részét a valóásg halmazának.


Nem tudom, ez mennyire volt érthető, de remélem, segített valamennyit. :)

2012. jún. 8. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

Igen, segített, köszi szépen. :)


Illetve. Azért hadd kötözködjek kicsit. :)

Szóval elméletileg vannak az Istenhívők, agnosztikusok és ateisták. Az utóbbi kettőt általában egy kalap alá veszik, miszerint ők jó barátok egymással, de azért hadd tegyem hozzá, hogy mégsem azonos a két szó értelme. Mert szerintem itt ütközik ki az, hogy egy agnosztikus világnézetileg nem elkötelezett, míg egy ateista szerintem szó szerint hiszi, hogy nincs Isten. Egy agnosztikus nem hisz Istenben (ha hinne, már nem lenne agnosztikus), de számára nincs is lezárva a téma, tehát ő tud mondani egy olyan elméleti lehetőséget, ami meggyőzné őt Isten létéről. Míg egy ateista talán ilyet sem tud mondani, mert ő nem csak nem hisz Istenben, hanem hiszi, hogy nem létezik, és bármi történne is, ő akkor sem hinne. Vagy te pl. tudnál mondani olyan elméleti lehetőséget, ami meggyőzne Isten létéről?

2012. jún. 8. 00:59
 5/23 anonim ***** válasza:

Akkor vegyük példának Dzsinnel.


Egy ateista meg egy agnosztikus talál egy "csoda"lámpát. Az agnosztikus megdörzsöli és kicsit reménykedik benne,hogy kijön belőle a dzsinn. Ha nem tudomásul veszi és megy tovább. Az ateista hozzá se ér mert csak egy koszos lámpának látja és megy tovább.


Vagy másik példa. Amikor az emberek haza érnek és nyitják ki az ajtót (szinte) senki se fél attól,hogy valaki egy bombát szerelt az ajtóra. Míg egy agnosztikus körülbelül úgy ér haza,hogy azon elmélkedik:-Vajon van-e bomba szerelve a lakásajtómra?


Vagy matematikával kifejezve az agnosztikus,olyan 10%-ba (mondjuk) hiszi azt,hogy van isten. Míg az ateista egy 0-hoz közeli de nem nulla %-ra saccolja ami olyan kicsi,hogy inkább 0-ra kerekít.

2012. jún. 8. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
49%
az ateista nem hiszi hanem tudja, hogy nincs isten.
2012. jún. 8. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

"Vagy te pl. tudnál mondani olyan elméleti lehetőséget, ami meggyőzne Isten létéről?"


Említettem a mesealakok példáját, és nem véletlenül: számomra az ábrahámi Isten ugyanez a kategória: egy mesealak. Következésképp egyszerűen nem látom értelmét az ő viszonylatában a hit kérdésének éppúgy, mint ahogy nem kérdés az sem, hogy hiszek-e mondjuk az előbbi válaszoló által is említett dzsinnekben vagy a dzsinnek nemlétében. A mesealakok mesealakok. Nem hit vagy nemhit tárgyai, hanem egyszerűen irodalmi-kulturális tényezők.


Aztán, a bizonyítás kérdése is necces, mert ugye az ateizmus szoros kapcsolatban áll a tudományos szemlélettel, racionalitással, oknyomozással, így tehát bármilyen esemény és történés kapcsán az első mindig az, hogy utánajárjunk a hátterének, hogy hogyan és miként és miért jött létre és mi idézte elő. Így pedig már rengeteg, korábban csodának vélt dologról derült ki a teljesen természetes háttere. Szóval nyilván történhetnek még olyan dolgok, amin mindenki komolyan meg fog majd lepődni, de legyen bármilyen meglepő is a dolog, akkor is mindig vizsgálódás és kutatás fogja követni hit helyett - és ez így jóval produktívabb is, mivel ezáltal még többet tudhatunk meg a világról. Amit pedig már konkrétan tudunk, az ugyebár onnantól nem is hit-, hanem ténykérdés.


Szóval, lekerekítve a dolgot, és visszatérve az eredeti, fent idézett kérdésedre, ennyi erővel azt is kérdezhetnéd, hogy van-e olyan elméleti lehetőség, ami meggyőzne a dzsinnek/Quetzalcoatl/Jormundgand/Nagy A'Tuin/Zeusz/stb. létéről - és arra is csak azt tudnám mondani, hogy ennek a kérdésnek egyszerűen nincs értelme. Vagy te talán gondolkodtál már el azon pl. az Asimov-féle Alapítvány-trilógiát olvasva, hogy most akkor hiszel-e Harry Seldon és az Öszvér létében vagy nemlétében? Vagy a Bhagavad-gítát olvasva, hogy hiszel-e a hindu panteon isteneinek létében vagy nemlétében?

2012. jún. 8. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
A probléma az, hogy abszolút egynek tekinted a dzsinnek, stb. létezését Isten létezésével, mert egy mesefigurának tartod. De én azt gondolom, hogy azért nem helyes a kérdésnek az ilyen szintű leegyszerűsítése, mivel sokan állítják azt hogy hallják Isten hangját, sőt ismerek olyan embert, aki fizikailag hallotta. Sokan mondják, hogy megtapasztalják Őt az életükben, míg pl. egy tündérre nem mondanak ilyeneket. Ezért nem mehetünk el a dolog mellett ilyen egyszerűen, hanem meg kell vizsgálni.
2012. jún. 8. 13:56
 9/23 A kérdező kommentje:

"az ateista nem hiszi hanem tudja, hogy nincs isten."


Ez azért nem állja meg a helyét, mert akkor ezek szerint az ateisták ezt be is tudják bizonyítani. Ugyanis minden, amit tudunk, az bizonyítható.

2012. jún. 8. 13:57
 10/23 anonim ***** válasza:

Kedves előző hozzászóló!

Az utolsó mondatod arról árulkodik, hogy semennyire nem vagy tisztában a Bhagavad-Gítával. És úgy hivatkozol rá, mintha elolvastad volna.

2012. jún. 8. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!