Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova Tanúi! Ti mivel érvelte...

Jehova Tanúi! Ti mivel érveltek amellett, hogy YHVH nem Jahve, hanem Jehova?

Figyelt kérdés

2012. júl. 8. 07:47
1 2 3
 1/21 lsandor ***** válasza:
30%

Szia. Valamiért ha ez a téma merül fel, akkor az emberek nagyon keményen reagálnak, ennek okát nem tudom, nem is értem. Mi azért használjuk a Jehova formát mivel ez honosodott meg a magyar nyelvben, az Isteni név megfelelőjeként, a Károli Gáspár fordításban is így szerepel a név. Nem kardoskodunk amellett, hogy biztosan ez a helyesebbik forma, mivel még a tudósok véleménye is megoszlik ebben a kérdésben.

De néhány gondolat, amely arra mutat, hogy nem is olyan rossz a Jehova forma:


Gustav Friedrich Oehler német professzor a név különböző kiejtési változataival foglalkozott, majd erre a következtetésre jutott: „Ettől kezdve a Jehova formát fogom használni, mert e név polgárjogot nyert a szókincsünkben, és nem lehet onnan kiszorítani” (Theologie des Alten Testaments. Második kiadás [Stuttgart, 1882] 143. o.).

A washingtoni (USA) Wesley Teológiai Szeminárium nyugalmazott egyetemi tanára, George Buchanan professzor szerint a válasz igen. Buchanan professzor így magyarázza: „ Az ókori időkben a szülők gyakran az istenségeik után nevezték el gyermekeiket. Ez azt jelenti, hogy úgy ejtették ki gyermekeik nevét, mint ahogyan istenségeik nevét. A Tetragrammát használták az emberi nevekben, és mindig a középső magánhangzóval.”

Vizsgáljunk meg néhány példát azokból a tulajdonnevekből, amelyek a Bibliában találhatók, és amelyek tartalmazzák Isten nevének rövidített formáját. A Jonathán a héber Bibliában úgy fordul elő, hogy Jó‧na‧than′ vagy Jéó‧na‧than′, amelynek jelentése ’Jaho vagy Jahova adta’ — mondja Buchanan professzor. Illés próféta neve a héberben ʼE‧li‧jah′ vagy ʼE‧li‧ja′hu. Buchanan professzor szerint ez a név azt jelenti: ’Jahoo vagy Jahoo-vah az én Istenem’. Ugyanígy a Jósafát név héber megfelelője a Jéó-sa‧phat′, ennek jelentése pedig ’Jaho ítél’.

A Tetragramma két szótagos kiejtése, a „Jahve” nem teszi lehetővé, hogy az o magánhangzó része legyen az isteni névnek. Viszont számtalan bibliai névben, amelyben szerepel az isteni név, szerepel ez a középső magánhangzó mind az eredeti, mind a rövidített formákban, ilyen például a Jehonathán és a Jonathán. Ezért Buchanan professzor ezt mondja az isteni névről: „Egyetlen esetben sem marad ki az oo vagy az oh hangzó. Néha a szót lerövidítik »Ja«-ra, de soha nem »Ja-ve«-ra . . . Amikor a Tetragrammát egy szótaggal ejtették ki, azt »Jah« vagy »Jo« formában tették. Amikor három szótaggal ejtették ki, »Jahova« vagy »Jahoova« lehetett. Ha bármikor is lerövidítették két szótagra, az valószínűleg a »Jaho« volt” (Biblical Archaeology Review).

Ezek a gondolatok segítenek nekünk, hogy megértsük, miért mondta Gesenius, XIX. századi hébertudós a Hebrew and Chaldee Lexicon to the Old Testament Scriptures című művében a következőt: „ Azok, akik úgy gondolják, hogy הה [Je-ho-vah] volt [Isten nevének] helyes kiejtése, egyáltalán nem állítják ezt alaptalanul. Ha ezt a kiejtést használták, a rövidített szótagok, a ה [Je-ho] és a י [Jo], amely szótagokkal sok tulajdonnév kezdődik, sokkal kielégítőbb magyarázatot nyernek.”


De ahogy írtam, MI NEM MONDJUK, hogy a Jehova forma helyes, de tény, hogy a magyar nyelvben ez a használatos, úgyhogy senki ne merjen ebbe belekötni

2012. júl. 8. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
92%

"De ahogy írtam, MI NEM MONDJUK, hogy a Jehova forma helyes, de tény, hogy a magyar nyelvben ez a használatos, úgyhogy senki ne merjen ebbe belekötni"


Ha te mondod saca, akkor nem kötünk bele, bár rajtatok kívül sehol nem használják.

2012. júl. 8. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 lsandor ***** válasza:
15%

Attól még, hogy mások nem használják azt nem jelenti azt, hogy mi rosszul tesszük, hogy használjuk. Ja és már rájöttem, hogy mások miért nem használják, még ha tudják is, hogy kellene, azért mert ha valaki kimondja, hogy Jehova akkor már egyből Jehova Tanúival azonosítják őket.

csilla0701@ ahogy írtam a Károli is ezt használja, szerintem nem semmiért

2012. júl. 8. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
0%
járediták is Jehova.ként használták,nem??
2012. júl. 8. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
27%

Az újszövetségi iratokban egy szóalakban jelenik meg Isten neve: halleluJAH, vagy halleluJEH? :D


Szerintem eleve kizárt a jEhova szó.

2012. júl. 8. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
17%

Szia!


A legzavaróbb irányzat Isten személyes nevével, a Jehova névvel kapcsolatos. (Néhány bibliatudós ezt a nevet „Jahvénak” fordítja.) A Biblia ősi példányaiban Isten nevét négy héber mássalhangzó képviselte, amelyet a JHVH vagy YHWH betűkapcsolattal lehetne átírni. Ez a megkülönböztető név közel hétezerszer fordul elő csak az úgynevezett ószövetségben (2Mózes 3:15; Zsoltárok 83:18 [83:19, Károli-fordítás]).



A fent említett folyóirat egy másik cikke kijelenti: „Általában kerülni kell a »Jehova« formát.” Mivel indokolja az állítását? „A bibliatudósok többsége úgy véli, hogy az eredeti kiejtést a »Jahve« forma képviseli leginkább.” Ámde más, közismert bibliai neveket (mint például a Jeremiás, Ézsaiás és a Jézus nevet) oly formában adnak vissza, amely igencsak eltér az eredeti héber kiejtéstől (Jir mejá′, Jesa’ já′hú és Jehó su′a’). Mivel a „Jehova” alakot joggal használják Isten nevének a fordítására — és ez egyben egy közismert forma is —, a használatával szembeni ellenvetések üres kifogások. Igen, úgy tűnik, hogy az Isten nevének használatától való idegenkedés inkább érzelmeken és előítéleten alapul, mintsem a tudományon.


Üdv: Imre

2012. júl. 8. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
92%

Nem, kedves Imre, csúsztatott az elméleted, miszerint érzelmi és előítéleti szempontok szerint elleneznénk a Jehova névhasználatot. Gondolj bele, ha házról házra hirdetném, hogy Krisztus neve Jesohua, és nem Jézus, amit a bálványimádó egyház kreált, és ezt tenném kis szervezetemmel egyetemben évtizedek óta, majd az ellenérvek után kikérném magamnak, hogy miért csinálnak ekkora dolgot az egészből. Ember, a Jt-k, kik kántálják a Jehova névhasználatot, és verik az asztalt, mert miért nem jó az Atya használata, melyet Krisztus urunk tanított nekünk. Az Isten gyermekei talán nem méltán szólíthatják Atyának az Atyát? Vagy te a nevén szólítod az édesapádat?

Nem a tanúi dogmák ellenzői fújják fel a Jehova dolgot, hanem a tanúk, kik házalnak (direkt használtam ezt a szót) ezzel a tanítással.

2012. júl. 8. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
13%

Sziasztok!


"Ha te mondod saca, akkor nem kötünk bele, bár rajtatok kívül sehol nem használják."


A teljesség igénye nélkül:Petőfi, Csokonai Vitéz Mihály, Arany János,Madách Imre, Ady Endre, József Atilla ....stb.

Tényleg senki nem használja és csak a Jt találták ki az egészet!

2012. júl. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Akkor végülis jobb, ha úgy írjuk le, hogy YHVH, aztán majd aki elolvassa, az olvashatja úgy, ahogy neki tetszik (Jehova, Jahova, Jahve). De a legjobb szerintem is, ha Atyának nevezzük, Jézus soha nem mondta, hogy JHVH. Hallottam olyan elméletekről, hogy JHVH nem azonos Istennel, mert YHVH egy földönkívüli lény volt (paleoasztronautika). Úgyhogy tényleg jobb az Atya megszólítás.
2012. júl. 8. 20:56
 10/21 anonim ***** válasza:
14%

Kedves Kérdező!


Elég ha a mintaimára gondolsz. Mit mondott Jézus? "szenteltessék meg a NEVED". Az Atya nem éppen tekinthető névnek, inkább cím, mint az apa. De ha maradnánk a Jahvénél, akkor sem megoldás kitörölni a Bibliából a nevét majd 7000 helyen, mert nem tudjuk, hogyan kell kiejteni. Azzal, hogy nem használjuk Isten szeélyes nevét legyen Jahve vagy Jehova, egyáltalán nem fogjuk tudni megszentelni. Jézus is használta a Jehova nevet. Például, mikor az Ördög megkísértette ezt mondta:


"Akkor Jézus így szólt hozzá: „Eredj el, Sátán! Mert meg van írva: Jehovát, a te Istenedet imádd, és egyedül neki végezz szent szolgálatot."

(Máté 4:10)


Üdv: Imre

2012. júl. 9. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!