Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek a Katolikusok,...

Szerintetek a Katolikusok, vagy a Reformátusok konzervatívabbak?

Figyelt kérdés
2012. szept. 1. 23:36
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha az egyházra érted, akkor egyértelműen a katolikusok a konzervatívabbak. Látszik a református névből, reform=újítás, hogy ők meg egy újabb irányzat, aminek létrejötte a 16. századi nyugat-európai reformációhoz nyúlik vissza; míg a katolikus egyházat már Jézus után elkezdték kialakítgatni.


Ha emberekre érted, az pedig személyiségfüggő. Az egy dolog, mit anít az egyház, az meg egy másik, hogy abból az ember mit hisz el, hogyan gondolkodik. Egy ateista is lehet nagyon konzervatív, és egy vallásos is lehet nagyon liberális. A kettő nem zárja ki egymást ;)

2012. szept. 2. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
72%

A kérdés nem pontos, mert nem lehet tudni, hogy mire is gondolsz, mire vagy kíváncsi.


Egyébként pedig igazán nem is a lényeges kérdés. Mert nem az a fontos, hogy melyikük konzervatív, hanem az, hogy melyikük tanítja az Igazságot? Ettől fontosabb kérdés nincs!


Ha az ökumenikus gondolkodás igaz, hogy az egyes egyházak csak részben tartalmazzák az igazságot, ebből az következik, hogy részben hamisságot hirdetnek. Az ilyen egyházakból tehát menekülni kell!

2012. szept. 2. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Mit értesz pontosan konzervativizmus alatt? (azért kérdem, mert ma már össze-vissza dobálóznak ezekkel a szavakkal, hogy konzervatív, liberális stb., aztán mindenki már ért alatta)


Amúgy szerintem ezt így nem lehet megmondani, vannak konzervatív katolikusok és vannak konzervatív reformátusok is.

2012. szept. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Konzervatív alatt a vallásról, és Istenről alkotott nézeteiket értem. Egy ideje járok egy református gyülekezetbe, és nekem nagyon konzervatívnak tűnnek, nagyon sokat olvasunk ifin az Ószövetségből, mindig Isten büntető, és "kegyetlen" mivoltát hangsúlyozzák (Ézsua és Jákob története, stb), még az Istentiszteleteken is. Állandóan azt szajkózzak, hogy a világ romlott, és bűnös, és nem az Isteni, a Jézusi szeretetről van szó, ami szerintem sokkal fontosabb. Egy katolikus ismerősöm mondta, hogy a katolikusok nem ilyenek. Ők állítólag nagyobb hangsúlyt fektetnek az Újszövetségre, a Krisztusi szeretetre, a megbocsátásra, és a békességre. Szertartásaik valóban kötöttebbek, de a tanításaik állítólag nyitottabbak. Szerintetek? Esetleg személyes tapasztalatok?
2012. szept. 2. 23:03
 5/9 anonim ***** válasza:
Hm... hát sajnálom, hogy pont egy ilyet fogtál ki, pedig általában a reformátusok a kevésbé konzervatívak (de nem lehet általánosítani, a katolikus plébánosok közt is sok nyitott ember van...) Ha megírod - akár privátban - , hogy melyik városban keresel közösséget, szívesen segítek jó református gyülekezetet találni.
2012. szept. 3. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Istenről nem lehet az ismeret konzervatív vagy modern! Ugyanis Isten nem változik, régen is olyan volt, mint most. „Minden jó adomány és minden tökéletes ajándék felülről való, és a világosságok Atyjától száll alá, a kinél nincs változás, vagy változásnak árnyéka.” (Jak. 1:17) Istent vagy ismeri valaki, vagy nem ismeri.


Isten tehát az Ószövetségben is és az Újszövetségben is ugyanaz! Nem így látod? Az Ószövetségben csak egy büntető, „kegyetlen” valakit látsz? Az Újszövetség meg tele van szeretettel? Istennél az igazság és a szeretet egy és ugyanaz, csak mi emberek látjuk kettőnek! Hozok néhány példát, hogy világosabban láss!


Ószövetség: Isten kegyelmes és szeretetteljes is!


1. A bűnt elkövető emberpárt nem törölte el, hanem a haláluk előtt lehetőséget adott, hogy felismerjék bűnük súlyosságát, és megbánják azt.

2. Kaint nem engedte, hogy megöljék Ábel megöléséért.

3. A Vízözön idején mindenki megmenekült, aki hallgatott Istenre.

4. Józsefet nem engedte Isten meghalni a testvérei által, sem Putifár által, sem a börtönben.

5. Egyiptomban nem halt meg az első szülött azokban a családokban, ahol a vér fel volt kenve az ajtófélfára.

6. A kivonulás idején a zsidó nép előtt a Vörös-tenger állta útjukat, a hátuk mögött meg a fáraó bosszúálló hadserege. Azonban Isten nem engedte elpusztulni népét!

7. Megőrizte a zsidó népet a pusztában: mannával etette őket, vizet adott nekik.

8. Naámán meggyógyult az egyébként gyógyíthatatlan leprából.

9. A babiloni fogság idején, a tüzes kemencébe dobott héber ifjakat megóvta a lángoktól.

10. Az évenkénti nagy engesztelési napon eltöröltettek a nép bűnei. A Szentek Szentjébe lépő pap életben maradt.


Újszövetség: Isten igazságos, és ítélethozó is!


1. Jézus megtisztította a templomot kétszer is. Kizavarta azokat, akik helytelen dolgot cselekedtek ott.

2. Anániás és Safira meghaltak az ő hamisságuk miatt.

3. Jel. 6:16-17 „És mondának a hegyeknek és a kőszikláknak: Essetek mi reánk és rejtsetek el minket annak színe elől, a ki a királyiszékben ül, és a Bárány haragjától: Mert eljött az ő haragjának ama nagy napja; és ki állhat meg?”

4. Jel. 14: 18-20 „Más angyal is jöve ki az oltártól, a kinek hatalma vala a tűzön, és kiálta nagy szóval annak, a kinél vala az éles sarló, ezt mondván: Bocsásd a te éles sarlódat, és szedd meg a föld szőleinek gerézdeit; mert megértek annak szőlei. Bocsátá azért az angyal az ő éles sarlóját a földre, és a földnek szőleit megszedé, és veté az Isten haragjának nagy borsajtójába. És megtaposták a borsajtót a városon kívül, és vér jöve ki a borsajtóból a lovak zablájáig, ezer hatszáz futamatnyira.”

5. II. Thessz. 1:6-9 „Mert igazságos dolog az az Isten előtt, hogy szorongattatással fizessen azoknak, a kik titeket szorongatnak. Néktek pedig, a kik szorongattattok, nyugodalommal mivelünk együtt, a mikor megjelenik az Úr Jézus az égből az ő hatalmának angyalaival. Tűznek lángjában, ki bosszút áll azokon, a kik nem ismerik az Istent, és a kik nem engedelmeskednek a mi Urunk Jézus Krisztus evangyéliomának. A kik meg fognak lakolni örök veszedelemmel az Úr ábrázatától, és az ő hatalmának dicsőségétől”

6. Jel. 16:1-2 „És hallék nagy szózatot a templomból, a mely mondja vala a hét angyalnak: Menjetek el és töltsétek ki a földre az Isten haragjának hét poharát. Elméne azért az első, és kitölté az ő poharát a földre; és támada gonosz és ártalmas fekély azokon az embereken, a kiken vala a fenevad bélyege, és a kik imádják vala annak képét.”

7. Jel. 16:3 „A másik angyal is kitölté az ő poharát a tengerbe; és olyanná lőn, mint a halott vére; és minden élő állat meghala a tengerben.”

8. Jel. 16:4-7 „A harmadik angyal is kitölté az ő poharát a folyóvizekbe és a vizek forrásaiba; és lőn vér. És hallám, hogy a vizek angyala ezt mondja vala: Igaz vagy Uram, a ki vagy és a ki valál, te Szent, hogy ezeket ítélted; Mivelhogy szentek és próféták vérét ontották, vért adál nékik inni; mert méltók arra. És hallám, hogy más az oltárról ezt mondja vala: Jól van Uram, mindenható Isten, igazak és igazságosak a te ítéleteid.”

9. Jel. 16:8-9 „A negyedik angyal is kitölté az ő poharát a napra; és adaték annak, hogy az embereket tikkaszsza tűzzel. És tikkadának az emberek nagy hévséggel; és az Istennek nevét káromlák, a kinek hatalma vala e csapásokon; és nem térének meg, hogy neki dicsőséget adjanak.”

10. Jel. 16:10-11 „Az ötödik angyal is kitölté az ő poharát a fenevad királyiszékére; és lőn az ő országa setét; és rágják vala az ő nyelvöket a kín miatt, És káromlák a menny Istenét az ő kínjaik és fekélyeik miatt; és meg nem térének az ő cselekedeteikből.”

2012. szept. 4. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

És mi van Ézsua és Jákob történetével?


Malakiás 1:2-4


"Szerettelek titeket, azt mondja az Úr, és azt mondjátok: Miben szerettél minket? Avagy nem atyjafia vala-é Ézsau Jákóbnak? azt mondja az Úr: Jákóbot pedig szerettem;

Ézsaut ellenben gyűlöltem, és az ő hegyeit pusztává tettem, örökségét pedig pusztai sakálokévá.

Ha azt mondja Edom: Elpusztultunk; de térjünk meg és építsük fel a romladékokat: ezt mondja a Seregeknek Ura: Ők építenek, de én elrontom, és elnevezik őket istentelenség határának és oly népnek, a melyre örökké haragszik az Úr."


Az Újszövetségben is szó esik erről a történetről:


Róma 9:13-24

"Miképen meg van írva: Jákóbot szerettem, Ézsaut pedig gyűlöltem.

Mit mondunk tehát: Vajon nem igazságtalanság-é ez az Istentől? Távol legyen!

Mert Mózesnek ezt mondja: Könyörülök azon, a kin könyörülök, és kegyelmezek annak, a kinek kegyelmezek.

Annakokáért tehát nem azé, a ki akarja, sem nem azé, a ki fut, hanem a könyörülő Istené.

Mert azt mondja az írás a Faraónak, hogy: Azért támasztottalak téged, hogy megmutassam benned az én hatalmamat, és hogy hirdessék az én nevemet az egész földön.

Annakokáért a kin akar könyörül, a kit pedig akar, megkeményít.

Mondod azért nékem: Miért fedd hát engem? Hiszen az ő akaratának kicsoda áll ellene?

Sőt inkább kicsoda vagy te óh ember, hogy versengsz az Istennel? Avagy mondja-é a készítmény a készítőnek: Miért csináltál engem így?

Avagy nincsen-é a fazekasnak hatalma az agyagon, hogy ugyanazon gyuradékból némely edényt tisztességre, némelyt pedig becstelenségre csináljon?

Ha pedig az Isten az ő haragját megmutatni és hatalmát megismertetni kívánván, nagy békességes tűréssel elszenvedte a harag edényeit, melyek veszedelemre készíttettek,

És hogy megismertesse az ő dicsőségének gazdagságát az irgalom edényein, melyeket eleve elkészített a dicsőségre, mit szólhatsz ellene?


Én azon az elven vagyok, hogy Isten mindenkit szeret, és mindenkit hív magához, de nem értem, hogy akkor miért gyűlölte Ézsaut ?

Ezt a történetet valahogy nem tudom hova rakni.

2012. szept. 5. 13:06
 8/9 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek!


Most látom, hogy nyilvánosan is megjelenteted a kérdésedet. Ezért amit priviben küldtem, azt ide bemásolom! Legalább más is olvashatja és hozzászólhat!


Tehát a válaszom:


Köszönöm a kérdést és bizalmat!

A legjobb tudásom szerint megpróbálok válaszolni rá.


Az elveddel én is egyetértek, és én is ugyanígy gondolom: Isten mindenkit szeret, és mindenkit hív magához. Ugyanakkor nem lehet azt mondani, hogy Isten nem gyűlöl semmit! Isten bűngyűlölő! Isten és a bűn egymással összeegyeztethetetlenek. Isten, amikor szeretettel hívja az embert, akkor egyúttal azt is mondja, hogy lásd úgy a bűnt, ahogy én látom, irtózz tőle és gyűlöld azt szívedben! Az ember erre két választ adhat, mert szabadon választhat, Isten nem kényszerít senkit semmire. Az egyik válasz az, hogy a hívásra közelít Istenhez, és másképpen látja az eddigi cselekedeteit, mint eddig, és némely cselekedetétől elborzad, és sokszor nem is érti, hogyan tehetett ilyet. Mindezek gyűlöletesek lesznek a szívében, és irtózik tőlük.


A másik válasz Isten hívására, a visszautasítás. Inkább a bűnt választja az ember, mint Isten megmentő szeretetét. Ilyenkor a Szentlélek sorozatos próbálkozásának hiábavalósága miatt, Isten egy idő után már nem szólítja meg az embert, mert az teljesen elzárkózik Isten kérlelésétől. Ez azt eredményezi, hogy az illető elválaszthatatlanul összenő a bűnnel. Mivel Isten bűngyűlölő, ezért a bűnnel összenőtt személyt is gyűlöli már, mert az ember a bűnnel azonosult, azzal vált eggyé. Az ilyen menthetetlen, nem kaphat örök életet. Hogy kinél fordul ez elő, azt csak Istennek van hatalma tudnia, ember ezt nem tudja megítélni. Ezért mondja, hogy könyörülök, akin könyörülök: Csak ÉN tudom, hogy kin lehet könyörülni!


Ézsau semmire sem értékelte az elsőszülöttséget, és annak kiváltságait. Ő pontosan tudta, hogy az elsőszülöttség kiváltsága egy megtisztelő jelkép, ami Isten kegyelmét jelképezte, Jézus áldozatát. Ezt vette semmibe, amikor egy tál lencséért eladta azt. Nyilván ezt a cselekedetet megelőzte a lelkében való eltávolodás Istentől. Inkább választotta saját útját, mint Istenét. A Biblia kijelentése alapján egész élete sem változtatta meg alapvető hozzáállását Istenhez. Sajnos.


Ézsaut tehát nem eleve gyűlölte Isten, hanem Ézsau gyűlölte Istent, ami miatt mindent elveszített.


Én ezt tudom kérdésedre válaszolni.


Üdvözlettel!


(Egyébként jó volt a kérdés, és jogos is!)

2012. szept. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Szerintem a katolikus egyház a konzervatívabb, de találkoztam már olyan vadállat reformátussal is, hogy az valami csoda.
2012. szept. 30. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!