Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Minden népszerű egyháznak...

Minden népszerű egyháznak templomai vannak, mely szerintük az Isten háza. De vajon Isten lakik ember építette templomokban?

Figyelt kérdés

2012. szept. 24. 20:05
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
96%
Az Isten háza szerintem egy kifejezés. Isten nem kőfalak között lakik, hanem közöttünk van. Kőfalak közé járunk őt tisztelni.
2012. szept. 24. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
37%
Persze, hogy nem lakik Isten a templomokban. ))) Csak az az a hely, ahol beszélnek róla, ahol énekelgetnek neki, meg ahol elköltheti a pénzét a hívő.
2012. szept. 24. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
57%
Nem tudom miért lett lepontozva a második válaszoló!
2012. szept. 24. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
53%
Én sem tudom. Mi nem volt igaz abból??
2012. szept. 24. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 nagylzs ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Vannak emberek, akik szerint Isten ott van mindenben. Nem csak az emberekben, hanem minden teremtményben, és egyáltalán mindenben ami létezik. Vannak akik azt mondják, hogy nélküle a lét sem lenne. Aki így vélekedik, az egész biztosan úgy gondolja, hogy Isten ott van a templomokban is. (Bár lehet nem olyan értelemben hogy "ott lakik".)


A kérdésedre adott válaszok csakis az emberek hitéből fakadnak. Mivel nem támaszthatók alá tényekkel. A kérdés valójában az, hogy Te miben hiszel? Lehet hogy a hozzászólók érdekes dolgokat írnak arról, hogy ők mit hisznek. De neked a saját hitedet kell kialakítani. A legfontosabb, hogy a hited összhangban legyen a valósággal. Minél több feloldhatatlan ellentmondást látsz a saját magad által tapasztalt világban, annál valószínűbb hogy rossz dolgokban hiszel. Mert amit a saját bőrödön tapasztalsz, az mindig megalapozott.

2012. szept. 24. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Szerintem nem:


Apcsel 7.

48 De ama Magasságos nem kézzel csinált templomokban lakik, mint a próféta mondja:

49 A menny nékem ülőszékem, a föld pedig az én lábaimnak zsámolya; micsoda házat építhettek nékem? azt mondja az Úr, vagy melyik az én nyugodalmamnak helye?


17:24

Az Isten, aki teremtette a világot és mindazt, ami abban van, mivelhogy ő mennynek és földnek ura, kézzel csinált templomokban nem lakik.


Viszont (bár tudom, hogy már nem teljesen a kérdésre válaszolok):


I. Korinthus 6:19

Avagy nem tudjátok-é, hogy a ti testetek a bennetek lakozó Szent Léleknek temploma, amelyet Istentől nyertetek; és nem a magatokéi vagytok?


3.

16 Nem tudjátok-é, hogy ti Isten temploma vagytok, és az Isten Lelke lakozik bennetek?

17 Ha valaki az Isten templomát megrontja, megrontja azt az Isten. Mert az Istennek temploma szent, ezek vagytok ti.

2012. szept. 24. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Ennek a gyönyörű plébániatemplomnak hosszú előtörténete van. Középkori hitélet, pusztulás a török időkben, a reformáció harcai, és aztán a lassú újraéledés jellemezték ennek a plébániának, az itt élő emberek egész közösségének az életét. A templom évfordulója arra is emlékeztet, hogy Isten gondviselése kíséri Pilismarót lakóit, kíséri különösen az itteni hívő közösséget. Hiszen a templom mindig emberi kezek műve; egy közösség hitét, önbecsülését, élni akarását is kifejezi.

De a templom elsősorban mégis az Isten háza.

Erdő Péter bíboros szentbeszéde a pilismaróti templom kétszáz éves évfordulóján


A templom - Isten háza

A templom több, mint egy műemlék épület. A vasárnapi istentiszteleteken túl itt zajlanak az esküvők, keresztelők, konfirmációk. Sok helyen hétközi istentiszteleteket is tartanak. A templom a keresztény közösség vallásos életének központja, az Isten háza, szimbólikus kapcsolódási pont Isten és ember között.

Aki igazán meg akarja ismerni a templomot és érteni annak minden üzenetét, végig kell néznie a legapróbb részleteket is. Akár turistaként, akár elkötelezett hívőként lépünk be az Isten házába, fontos tudnunk, miről is szólnak a templom részei, a berendezési tárgyai. Erről szól ez a fejezet.

Online evangélikus hittan


A Dunántúli Református Egyházkerületben az ő tervei szerint épült többek között a keszthelyi, a kisbéri, a mosonmagyaróvári, a zalaegerszegi templom. Sümegen és Tapolcán a református és az evangélikus hívek részére közös templomot tervezett. Az összes megvalósult vagy csak tervezett épületére a református építészeti tradíciók tudatos egyéni értelmezése a jellemző, amelyet ő így foglalt össze: „A templom: Isten háza. Tehát legyen: tiszta, minden a maga természetes színében. A templom: Isten trónterme."

Szeghalmy Bálint templomai

Református.hu


Jézus golgotai áldozatával fölöslegessé vált a templomban folyó kultusz. Azóta nincs szükség Isten kiengesztelésére, mert a Bárány áldozata végleg megnyitotta minden ember számára – a kettészakadt kárpit által – a szabad utat Istenhez, a kegyelem trónjához, a Szent jelenlétébe. Ezért az emberi szívnek kell templommá lennie, amelyben Isten lakik, szól, fedd, irányít, tanácsol, erőt ad, vigasztal. „A Magasságos (…) nem emberkéz alkotásaiban lakik…” „Miféle házat építhetnél nekem…?” – mondja az Úr(ApCsel 7,48.49). „Higgy nekem, asszony, hogy eljön az óra, amikor nem is ezen a hegyen (értsd: Garizim), nem is Jeruzsálemben imádjátok az Atyát.” „…eljön az óra, és az most van, amikor az igazi imádói lélekben és igazságban imádják az Atyát…” (Jn 4,21.23)

Minden hely szent, ahová őt befogadják. „Az utolsó napokban, így szól az Isten, kitöltök Lelkemből minden halandóra…” (ApCsel 2,17) Az ígéret nem épületekről, hanem a személyes találkozásról szól: „…ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben: ott vagyok közöttük.” (Mt 18,20) Nem is engedte Isten megépíteni újra a jeruzsálemi templomot.


Az Újszövetség népe nem kőépületekben, „Isten házában”, félfogadási időben találkozik egy-egy órácskára az Örökkévalóval, hanem szívében hordozza a Szentet. Az evangélium szelleme szerint az épület csupán a tagok összegyülekezésének, találkozásának a helye. Az ige és a szentségek által Isten ilyenkor is beléphet az ember életébe, akárcsak a Tisza-parton, egy börtönben vagy egy nyári konyhában…

Az őskereszténység az üldözések ellenére is dinamikus volt és gyarapodó. Templomai nem voltak; házaknál, természetben, később katakombákban találkoztak évszázadokon (!) át.

A konstantini fordulat államvallássá tette az új hitet. Hatalmas lendülettel indult a bazilikák építése, a római basilica forensis, a nagy tömegeket befogadó világi csarnokok mintájára. (A templom [templum] kifejezést a pogány isteneknek szentelt épületekre használták.) A császár kifejezett parancsára az épülő új templomoknak, bazilikáknak felül kellett múlniuk a császári Róma pompás épületeit. Sikerült, de feltehetjük a kérdést: egyezik ez Jézus lelkületével?

Hol lakik Isten?

Szeverényi János honlapja

2012. szept. 24. 21:59
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Ne másolj ilyen sokat ide, mert érdektelenné válik az egész kérdés.
2012. szept. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Ozmium42 ***** válasza:
Isten mindig mindenhol ott van. A templom a hívek számára épült, és a szertartás miatt, és a közösség miatt. Valahol kell lenni. Isten a templomban is ugyanúgy van, mint mindenhol. Nagyobb hülyeségnek tartom azt mondani, hogy OTT nincs.
2012. szept. 24. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
54%

Belőled.Benned.Általad.

Ha templomban találod meg,akkor ott van,ha nem akkor is.

Lehet keresni,de kár ,hisz mindig a szemed előtt van.

Fény,bonyolultság,csoda.

Minél mélyebbre ásnak a természettudományok,annál közelebb kerülünk a Teremtőhöz.

2012. szept. 24. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!