Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Összeegyeztethető a pozitív...

Összeegyeztethető a pozitív gondolkodás, a pszichológia, a tudat alatti a Biblia tanításaival?

Figyelt kérdés
Ezek gyakorlás, használása, fejlesztés és ezek által az életünk befolyásolása,jobbá tétele,megváltoztatása?

2012. nov. 29. 21:53
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Igen.
2012. nov. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Igen, ha megfelelően értelmezed a Bibliában leírtakat. Bár erről is lehetne vitatkozni, hogy ki mit tart megfelelőnek.
2012. nov. 29. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Ozmium42 ***** válasza:
88%

A pozitív gondolkodást nem tudom mire érted, de ha egyszerűen az optimizmusra gondolsz, azt kifejezetten javasolja a Biblia. Nem másolnám be, csak ha muszáj.


A pszichológia egy elég tág témakör, részben az egzaktabb természettudományokhoz tartozik (például amennyiben vissza tud valamit vezetni idegi folyamatokig, de ez ma még nem annyira jellemző), másrészt modellek összessége, amit többé-kevésbé sikeresen használnak mentális gondok diagnosztizálására, leírására, kezelésére. Ezek a modellek tartalmazhatnak a kereszténységnek ellent mondó tételek, de nem annyira fontos ez, pontosan amiatt, mert ezek modellek, aminek inkább gyakorlati, és nem elméleti haszna van. Közelíteni próbálnak vele valamit, amit nem értenek még teljességében. Nem hiszem, hogy a pszichológia nagyon rászorulna a Bibliára, és fordítva.


A tudat alattinak sajnos van egy ezoterikus köntöse, amit először le kell hántani róla, ha össze akarod egyeztetni a kereszténységgel. Ha ez megtörtént, akkor egy pszichológiai fogalommá válik, bár én már olvastam olyat, ahol arra, amit én a tudatalattival azonosítok, más szót, talán a tudattalant használták. Lényeg a lényeg, Biblia ide vagy oda, a tudatalattink (vagy nevezzük aminek akarjuk) létező és működő részünk, és nagyon fontos szerepe van az ösztönös vágyak, illetve a tanult erkölcs (!) kialakulása szempontjából, és igazából ez utóbbi az a pont, ahol a Bibliával összeér ez a fogalom. Mondok egy példát: akinek a tudatalattijában gyerekkorában megfelelően elültetik a vallás erkölcsi parancsait, az alapjáraton nem lesz vevő arra, hogy megszegje ezeket, ha mégis megszegi, lelkiismeret furdalása, bűntudata lesz. Ellenben ha az erkölcsi parancs nincs meg a tudatalattiban, csak a tudatos részben, akkor a kísértés erős lesz, és nagy önuralom kell a leküzdéséhez. Ezek a dolgok a vallásban a hitoktatás, a kísértés, a bűn stb. problematikájában érintkeznek a tudatalattival.

2012. nov. 29. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
38%

Semmi nem összeegyeztethetetlen a Biblia tanításaival, amitől jobb, szeretetteljesebb, empatikusabb leszel.


A pozitív gondolkodás, az optimizmus nem ezoterikus dolgok, hanem egyszerűen egy egészséges ember életfelfogása.

A pszichológia egy tudományág, amely az emberi szellem és lélek működésével foglalkozik, annak zavaraival, kezelésével.

A tudat alatti meg... hát akár tetszik, akár nem, van és kész. Voltaképp azok az emlékeid tárolódnak benne, amelyek nincsenek az "aktív", tudatos memóriádban. Pl. születéskori élmények, kisgyermekkori, álombéli események, illetve mindaz, amit látsz/hallasz, de nem figyelsz rá, nem veszed észre tudatosan. Ezek a "felesleges" információk tárolódnak ott, mert hamindenre emlékeznénk, bedilizne az ember a rengeteg információtól.

2012. nov. 29. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
A pszichológia egyik kutatott területe a pozitívpszichológia, a jóllét, mentális egészség. Ennek feltétele (többek közt) a spirituális élmények megtapasztalása és feldolgozása, viszont a vallással nem ütik egymást. Sőt, szerintem ketten támasztják egymást (bár utóbbi az én véleményem, a fentebb levőket pedig egy kurzus keretei közt hallgattam).
2012. nov. 29. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
78%

Egyetértek az előttem szólókkal, különösen Ozzy válasza tetszett. :)


Annyi kiegészítést tennék, hogy mindezekhez nem jó Istentől független forrásokat használni; tehát nem az ezoterikus blablákat kell használni, ill. a pszichológiai iskolák választékából is óvatosan kell válogatni. De szerintem egy valóban keresztény pszichológus - bár megtanult mindent az egyetemen, amit kellett, de - nem használ bibliaellenes módszereket.

2012. nov. 30. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
0%
A Biblia egy tág fogalom, ugyanis sok esetben két, egymásnak homlokegyenest ellentétes etikai tanítást tartalmaz és sugall...
2012. nov. 30. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

"Összeegyeztethető a pozitív gondolkodás, a pszichológia, a tudat alatti a Biblia tanításaival?

Ezek gyakorlás, használása, fejlesztés és ezek által az életünk befolyásolása,jobbá tétele,megváltoztatása?"


Igazából az összeegyeztetést már nagyjából megtette egy Carl Gustav Jung nevű pszichoanalitikus a XX. század első felében. Sigmund Freud mellett a pszichoanalitika másik nagy alakja. Az ő elméletei, kutatásai tették nyilvánvalóvá, hogy az embernek vannak spirituális igényei, és tőle ered a pasztorálpszichológia, azaz az egyházi lélekgondozás. Érdemes utánajárni, véleményem szerint egy lángelme volt.

2012. nov. 30. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Szia! Nekem két példa jutott eszembe. Egy pozitív gondolkodásról szóló könyvben a pszichológus szerző Jézus egyik tanítására alapozza az egyik fejezetét. "Mindazt amit hittel kértek, megkapjátok"-erre írja a szerző, hogy minden fejben dől el, pozitív gondolkodás, higgyünk. Másik, epilepsziára van egy diéta: ketogén diéta, sok zsír, kevés szénhidrát, normál fehérje bevitel. Mai napig nem tudják a működésének elvét! ( az ostromharcok során az éhezés alatt vették észre hogy az epilepsziásoknak elmúlnak a rohamai), ez a diéta bizonyítottan használ, bár az elvét nem ismerik. Jézushoz egy epilepsziást visznek, mielőtt meggyógyítja a fiút, azt mondja ezt böjttel lehet gyógyítani. A Biblia nem mesekönyv! :)
2012. dec. 1. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

A pozitív gondolkodást egyenesen javasolja a Biblia.

A pszichológia egy tudományág, nagy része az orvosságokra és a pozitív gondolkodásra épül, ezek összhangban vannak a Bibliával.

A tudat alatti egy létező dolog. Tudományosan foglalkozni vele nem bűn. De ezoterikusan az.

2012. dec. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!