Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a filozófia és...

KZitus kérdése:

Mi a különbség a filozófia és az igazság (keresése) között?

Figyelt kérdés
Mit kutathattak az ókori filozófusok, mit kereshettek?
2013. ápr. 23. 19:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Szerintem ők is ugyanúgy az igazságot, az élet értelmét keresték, ahogy mi is.

Aztán hogy megtalálták-e, az már más kérdés.

2013. ápr. 23. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Az ó kori filozófusok,inkább természetfilozófusok voltak.Csak az újkorban lett kettéválasztva a filozófia és a természettudomány.Addig mindenk természetfilozófus volt.
2013. ápr. 23. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom, jól értem-e a kérdést.


Az igazság keresése az egyén törekvése a válaszok meglelésére. Ez magában foglalhat filozófiai, művészi, vagy vallásos tevékenységet is egyaránt, és elsősorban a szubjektum szemszögéből történik.


A filozófia viszont általános érvényű igazságok meglelését tűzte ki célul, amit az igazság keresése hajt, viszont egyben rendszerezi is az ismereteket a fogalmak közötti viszonyok feltérképezésével, hogy ezzel a megszerzett ismeretek mások számára is hozzáférhetőek legyenek.

2013. ápr. 23. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Nagyjából így van

[link]

Persze a cinikusok, a sztoikusok, sőt, most kapásból nem jut eszembe mi is annak az irányzatnak a neve, akik szívesen bebizonyítottak bármit, de annak az ellenkezőjét is, kissé más értelmet adnak a filozófia szónak...

2013. ápr. 23. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Beugrott: szofisták
2013. ápr. 23. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Filozófia kifejezés Hérakleitosztól származik. Jelentése: a bölcsesség szeretete.

2-es válaszoló nem teljesen igaz, mert Szókratész fordulatot hozott.

„A Szókratész előtt élt természetbölcselők az „ősanyagot”, a dolgok létezésének és keletkezésének okát kutatták. A Szókratész utáni filozófusok a külvilágról az emberre fordították tekintetüket, s vizsgálódásuk tárgyának elsősorban az erkölcstan kérdéseit tekintették.”

Forrás: Platón: Szókratész védőbeszéde (Európa Diákkönyvtár)

További olvasnivaló Szókratészhez:

[link]


Jézus azt mondta: Ján. 4,14

„Ha valaki abból a vízből iszik, amelyet én adok neki, soha többé meg nem szomjúhozik.”


Ezt a szellemi szomjúságra, az igazság (bölcsesség, stb.) keresésére is lehet értelmezni. Ha az igazság keresése során találkozol az Igazsággal (=Jézus Krisztus), meg kell hajolni előtte.


-------------------

Filozófiával kapcs. nekem tetszett pl.: Platón: Szókratész védőbeszéde, Phaidón, Gorgiasz (Platón összes művei, Európa Kiadó, 1984)


Jó ötlet pl. Kierkegaard elgondolása a 3 féle létstádiumról (esztétikai, etikai, vallási):

[link]

azzal viszont nagyon nem értek egyet a leírásban (->vallási stádium), hogy Isten ne lenne erkölcsi lény, tehát „az erkölcs és a vallás ellentétben áll egymással”.

2013. ápr. 23. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ez az adott kortól függ. Az ókorban egy filozófus olyan csillagászhoz hasonlította magát, aki a csillagok figyelés közben nem veszi észre a lába előtt lévő vermet és bele esik. Ezt a vonulatot továbbvíve a modern filozófus az, aki egy ablaktalan szobában, bekötött szemmel akarja megmondani, hogy milyenek is azok a csillagok (tisztelet a kivételnek).
2013. ápr. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, közben én is keresem a különbségeket a könyvtárban, de nagyjából hasonló dolgokat találtam. majd máskor leírom, mit, most nem érek rá.
2013. ápr. 24. 19:36
 9/11 A kérdező kommentje:

Kedves Hozzászólók!


Köszönöm hozzászólásaitokat, szinte mindegyikben találtam értékes gondolatokat. Ha megengeditek megosztom veletek azt, amit én is találtam ebben a témában.

Igen, filozófia görög eredetű szó, melynek jelentése: ’a bölcsesség szeretete’. Az itteni szóhasználatban a filozófia az Istenbe vetett hitet elutasítva kíván egységes nézőpontot adni a világról, és igyekszik kritikus gondolkodásra nevelni az embereket. A filozófia az igazság keresése során a megfigyelés helyett elsősorban a spekulációra támaszkodik.

De hogyan szerezhet bármelyikünk igaz ismertet és bölcsességet?

Segít a Példabeszédek 1:7 „Jehova félelme az ismeret kezdete [és] a bölcsesség kezdete.” Lehetne vajon egységes nézőpontot kialakítani a világról, ha azt nem egy értelmes Teremtő munkája, hanem csupán vak, értelmetlen erő hozta volna létre? Szerezhetünk-e bölcsességet irracionális dolgok tanulmányozásával? Aki úgy próbálja megérteni a világmindenséget vagy magát az életet, hogy eközben nem számol Istennel és az ő szándékával, az állandóan csalódni fog. A tanultakat helytelenül értelmezi, és a felhalmozott ismeretanyagot hibásan alkalmazza. Aki figyelmen kívül hagyja az Istenbe vetett hitet, használhatatlanná teszi a pontos ismeret kulcsát, és lehetetlenné tesz minden következetes gondolattársítást.

Példabeszédek 2:4–7: „ha folyton keresed azt, mint az ezüstöt, és folyton kutatsz utána, mint a rejtett kincsek után, akkor megérted Jehova félelmét, és megleled Isten ismeretét. Mert Jehova ad bölcsességet, az ő szájából ismeret és tisztánlátás származik. A becsületeseknek gyakorlati bölcsességet tartogat kincsként.” Nem nélkülözhető az őszinte vágy, és a személyes erőfeszítés sem, beleértve a gondolkodóképesség építő felhasználását.


Ésszerű elvárni, hogy ebből a Forrásból megismerjük az abszolút igazságot?


Honnan erednek az emberi filozófiák?

Képességeikben korlátozott emberektől származnak. A Biblia rámutat, hogy „még csak lépteit sem irányíthatja a járókelő ember” (Jer 10:23). A történelem tanúsítja, hogy semmi jó nem származik abból, ha az ember megpróbálja figyelmen kívül hagyni korlátait. Egy alkalommal „Jehova felelt Jóbnak a szélviharból, és ezt mondta: »Ki ez, aki elhomályosítja a végzést tudatlan szavakkal? Övezd fel, kérlek, derekadat életerős férfi módjára, hadd kérdezzelek, te pedig világosíts fel! Hol voltál, amikor a földnek alapot vetettem? Mondd meg nekem, ha tudod, mi az értelem«” (Jób 38:1–4). Az ember képességei természetéből fakadóan korlátozottak. Ezenfelül élettapasztalata meglehetősen csekély, és rendszerint egy kultúrához vagy környezethez kötött. Így ismerete nem korlátlan, s emellett a dolgoknak annyi összetevőjük van, hogy az ember minduntalan olyan szempontokba ütközik, melyeket még nem vizsgált meg kellően. Az emberiség összes filozófiája tükrözi ezeket a korlátokat.


Úgy tűnik hatalmas különbség van a filozófia és az igazság között.

Köszönöm a segítségeteket.

2013. ápr. 26. 11:08
 10/11 anonim ***** válasza:

"Mit kutathattak az ókori filozófusok, mit kereshettek?"


-Azt, amit én, mert én egy vagyok velük.


Filozofálni és az igazságot keresni/megismerni: ugyanaz.


Kezdetben volt a mágia és a filozófia.


A mágia helyébe a vallás lépett (ami egy tévút),

a tudományok pedig ezer ágra szakadtak.

2013. okt. 5. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!