Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok! Szerintetek...

Ozmium42 kérdése:

Katolikusok! Szerintetek vétek az, hogy nem hiszem el, amit az Egyház Szent Istvánról tanít?

Figyelt kérdés
2013. aug. 20. 21:25
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
52%
Az EGYHÁZ ugyanazt tanítja Szent Istvánról, mint a történelem. Állam alapító volt. Mi az, amit nem hiszel el?
2013. aug. 20. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Ami azt illeti, sok mindent. Fogalmazz inkább úgy, hogy az egyházi és a hivatalos történelmi álláspont megegyezik. Így én persze egyiket sem hiszem el, mert amit én hiszek, az nem a hivatalos történelmi álláspont. Azt szeretném tudni, hogy az Egyház mennyire hajlékony ebben a kérdésben.
2013. aug. 20. 21:40
 3/15 anonim ***** válasza:
50%
A katolikus egyház a legtöbb tekintetben annyira hajlékony, mint a vasbeton...
2013. aug. 20. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Lehet nem elfogadni, sőt katolikusnak sem kötelező lenni. Szent Istvánról a hivatalos történelemszemlélet pedig jó, hiszen abból a forrásból származik, ami van (már amennyiben nem a balliberális ferdítésekre gondolunk). Bizonyos tényeknek meg kár ellentmondani, ráadásul a témával nálunk sokkal okosabb szakemberek is foglalkoztak. Az meg már, hogy kinek szimpatikus Szent István király és kinek nem, az egy szubjektív vélemény.
2013. aug. 21. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Szándékosan nem írtam le, hogy mik a nézeteim, mert nem akarom, hogy a válaszok annak a megalapozottságát firtassák és boncolgassák. Számomra megalapozottabb, amit én gondolok, mert máskülönben nem így gondolnám.


Korabeli források tudtommal nincsenek, és az utólagosak is elég csekélyek, és szűkszavúak, így bármelyik István-kép részben mesterkélt, és spekulatív elmélkedésektől nem mentes. Ezért bátran merek megkérdőjelezni bármilyen szaktekintélyt.


Én katolikus vagyok, és bár nem vagyok teológus, jobban ismerem a Bibliát, és a katolikus hitelveket, mint sok katolikus társam. Én emiatt lettem katolikus, és nem kényszerből vagy megszokásból. Nem kötelező katolikusnak lennem, de ha már az vagyok, próbálok következetes lenni, és ehhez tudnom kell az egyházi álláspontot.


A kérdésnek azért is van létjogosultsága, mert István élettörténete nem vallási dogma, hanem világi történelem, vagyis nem ugyanaz vonatkozik rá, mint a pl. 10 parancsolatra, hogy nincs helye eltérő véleménynek.

2013. aug. 21. 00:32
 6/15 anonim ***** válasza:

Ezek szerint téved a vallásod, amiben te szaktekintélyek ellen is tudnál biztos érveket.


Ha ebben téved, nem gondolod, hogy más dolgokban is tévedhet, csak neked még nem esett le?

2013. aug. 21. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Szent István csak egy dolog. Ezt az egy dolgot sikerült annyira körüljárnom, hogy bizonyos (mindenki által elismert) tények tükrében más következtetésre jussak, mint a "mainstream". Szent István élettörténetére nem vonatkozik az egyház tévedhetetlenségi dogmája, legalábbis ezt gondolom, de mivel nem vagyok biztos benne, ezért a kérdés.


Ami az egyház többi tanítását illeti, az nem tartozik ehhez a kérdéshez, úgyhogy ne menjünk bele. Az eredeti kérdésemre még nem érkezett érdemi válasz, és úgy sejtem, nem is volt még eddig katolikus hozzászólás.

2013. aug. 21. 14:01
 8/15 anonim ***** válasza:
Aki egyvalamiben, amit történeti kutatások alátámasztanak, téved, méghozzá többszáz éve, az olyasmikben, ami csak magyarázgatás, sosem téved, mert tévedhetetlen? Ezt a logikát.de könnyebb ez a logika, mint szembenézni valamivel, az igaz.
2013. aug. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Prókátor ***** válasza:

A szentek életét példának állítja elénk az Egyház. Emiat,a szentek legendáriumábaiban gyakran kiemel pl olyan mondatokat, tetteket amiket az adott szent megtett-mondott, de nem volt akkora jelentősége az életében. A szentek inkáb képviselnek egy egy szellemiséget, mint valós, minden részében embereket. Ha neked valamelyik ilyen szellemiség "bejön" azonosulhatsz vele. De ez nem kötelező! St István, ha logikusan gondolod végig, gyilkos volt, aki semmitől sem rettent meg, ha az álláspontját kellett védenie. Ez történelmi-logikai tény. De mindemellett: a hit egyik bajnoka is volt! St István magáról mondja, hogy kevés ő Isten szemében ahhoz, hogy mások bűneinek elengedéséért közbenjárhasson (St Imre legendája)!

Ez csak saját vélemény!

2013. aug. 22. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Szent Istvánrol olvasd el a MAGYAR NÈP TÖRTÈNETE 1951 KIADAS/ IRTA:HACKENAST GUSZTAV,KARÁCSONY BÈLA,LUKÁCS LAJOS,SPIRA GYÖRGY./a könyvből csak a 1-80 oldalig legalább olvasd.

Csak egy mondat:az ispanok karhatalommal hajtottak a folyokba a mèg pogány lakosságot,ahol a papok megkereszteltèk őket.A kiraly megparancsolta,hogy minden tiz falu epitsen templomot es adjon a pap eltartására földet,szolgakat,állatokat.A pogányokat kegyetlenül üldöztèk.Thonuzoba besenyő főnököt ,mert a hitben ingatag volt Istvan èlve eltemetette felesègèvel együtt.

A dolgozoknak a kizsákmányolást bèkèn kell türniük:az alázatnak a mas vilagon lesz meg a jutalma mig az engedetlensèget mèg itt a földön megtarolják az egyházi es a világi hatoságok.

Sok ilyent ir ez a könyv erdemes elolvasni 1-80 oldalig.

Pld.István király milyen megtorlást csinált a koronáert,mert ugy kaphatta meg a pápátol ha tüzön vizen katolikussá tette az embereket,volt ki nem engedelmeskedett forró olmot öntöttek a fülükbe.

2016. márc. 14. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!