Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Aki nem bérmálkozik az házasod...

Aki nem bérmálkozik az házasodhat-e felnőtt korában? Engedélyezi az Egyház?

Figyelt kérdés
Még lenne egy kérdésem,hogy hány éves kortól kell bérmálkozni??? Mert most 17 éves vagyok.

2013. szept. 18. 20:09
 1/8 anonim ***** válasza:
45%

Mindenki házasodhat. Legfeljebb nem egyházi esküvővel, hanem polgárival.

Úgy tudom, lehet házasodni bérmálkozás nélkül is, és bárki bérmálkozhat is. Más kérdés, hogy nem érdemes, mert a bérmálkozás nem szolgálja azt, hogy személyes kapcsolatod legyen Istennel, hanem csak egy ceremónia, külsőség.

2013. szept. 18. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

PERSZE :) HA nem akarsz, egész életedben sem kell bérmálkoznod! Egyházi szertartást ugyanúgy megcsinálják, semmi megkülönböztetés. A bérmálkozás egy plusz, ami nem gáz ha nem veszi fel mindenki. 17 évesen már egyébként nyugodtan mehetsz, ha szeretnél, DE én azt tanácsolom, hogy ne menj addig , amíg nem érzed azt, hogy na, most tényleg itt az ideje. A bérmálkozás egyfajta felnőtt-kereszténységet, kersztény nagykorúságot jelent,feltételez. Sokakat már 14 évesen rávesznek otthon, stb, pedig nem a túlesés a lényeg !

Ha még van kérdésed, szívesen segítek ilyesmikben. ISten áldjon :)

2013. szept. 18. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért, kedves 1. válaszoló Barátom, hozzátenném, hogy a bérmálkozás, nagyon NEM csak egy ceremónia, külsőség. A Szentlelket árasztja ki rád, azaz a SZent Lélek IStent! :)) Szerintem ez elég személyes.... :)

Idéznék a katekizmusból: III. A bérmálás hatásai

1302 A szertartásból nyilvánvaló, hogy a bérmálás szentségének hatása a Szentlélek sajátos kiáradása, amint az egykor, pünkösd napján az Apostolokkal történt.


1303 Ezért a bérmálás növeli és elmélyíti a keresztségi kegyelmet:


mélyebben meggyökereztet bennünket az istengyermekségben, melyben azt mondhatjuk: "Abba, Atya" (Róm 8,15);

erõsebben egyesít bennünket Krisztussal;

gyarapítja bennünk a Szentlélek ajándékait;

tökéletesebben kapcsol az Egyházhoz; [127]

nekünk ajándékozza a Szentlélek sajátos erejét, hogy Krisztus igaz tanúiként szóval és cselekedettel terjesszük és védelmezzük a hitet, Krisztus nevét bátran valljuk meg és ne szégyenkezzünk a Kereszt elõtt. [128]

:)

2013. szept. 18. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
38%

3. Kedves katolikus barátom! Lehetséges, hogy te komolyan veszed a hited, és mondjuk éppen karizmatikus katolikus vagy, nem tudom. De az esetek 90%-ában sajnos nem az valósul meg, amit Te írsz. Az esetek 90%-ában végigcsinálják az egészet, hittanra járnak, stb., de fogalmuk sincs arról, miben hisznek. Megtanulják hittanon, amit meg kell tanulni, főleg bemagolják, de ettől nem alakul ki személyes hit. Nem tudom, neked mitől lett személyes hited, de valószínűleg nem a katolikus egyháznak köszönhetően, hanem valami más hatásra. És, az esetek 90%-ában a katolikus dolgok csak rutinszerű ceremóniák, értelmetlenek (pl. a kérdezőnél is, csak azért akarna bérmálkozni, hogy majd egyházi esküvője lehessen, de őt is a szokásos tudatlanság jellemzi, ami a többi katolikust, akik eljárnak, ha eljárnak vasárnaponként templomba, de ezzel vége is a "hitüknek", azt se tudják, miben hisznek, a kérdező ráadásul még a polgári és egyházi esküvő közötti különbséggel sincs tisztában, de szerintem a bérmálkozásal a legkevésbé. Most ezt nem rosszallásból írom, kedved Kérdező, ez csak egy kép erről, hogy a katolikus hitüket gyakorlók mennyire csak rutinból csinálnak mindent, és fogalmuk sincs semmiről, pláne arról, amiben hisznek.

Te, kedves 3., pont a 10%-ba tartozol, de így is feltennék neked egy pár kérdést:

1. Miért kéne a katekizmust elfogadni? Mi indokolja az elfogadását? Elismerem, hogy a Biblia Isten szava, de a katekizmust csak a katolikus egyház fogadja csak el. Szerintem enélkül is nagyszerű kapcsolatba lehet kerülni Istennel, be lehet töltekezni Szentlélekkel (és nem csak egyszeri alkalommal, hanem rendszeresen).

2. Szépen idemásoltad a katekizmus idevágó részeit, de ezeket személyesen is megtapasztalod-e?

3. Szerinted csak bérmáláskor van szükség arra, hogy betöltekezz Szentlélekkel, utána már erre nincs szükség? Enélkül is tudsz a bűnnek ellenállni és hívő életet élni?

4. A keresztség kegyelmében nincs mit elmélyíteni. Ha egyszer már meghaltál a bűn számára, nem a bűnnek élsz, hanem Jézusnak, akkor hogy tudnál még egyszer "meghalni" a bűnnek? Hit által, naponkénti hit, ima gyakorlása által erősítheted meg magad a hitben. Nem?

5. Szerinted bérmálkozás nélkül nem mondhatod szívből, hogy "Abba, Atya"? Nem tud a Szentlélek máskülönben betölteni, és nem jönnek máskülönben a Szentlélek ajándékai? És ráadásul nem csak egyszer, bérmáláskor, hanem minden nap kell betöltekezni és a Szentlélek ajándékaira törekedni. Szerinted a Szentlélek sajátos erejét máskülönben nem lehet megtapasztalni? Mert szerintem igen.

6. Mit értesz "Egyház" alatt? Tartok tőle, nem azt, amit én.


Ez már nem a kérdező kérdéséhez tartozik, de ha te eltértél a tárgytól, én is eltérek. Amit először írtam, szerintem teljesen korrekt válasz volt és igaz is. A kérdező nem Istent keresi, hanem az esküvőjével kapcsolatban merültek fel kérdések, a ceremóniához kapcsolódóan.

2013. szept. 19. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Az egyházi házasságnak nem feltétele a bérmálkozás, sőt még megkeresztelve sem kell lenni mindkét félnek, hanem csak elég az egyiknek.

A bérmálkozás egyébként 17 éves korban már nyugodtan lehet, de nem "kell". Ez már jó esetben egy szabad döntés, amivel a keresztséget erősíted meg.

2013. szept. 19. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia :) Na igyekszem válaszolni akkor.

Először is. A hitet nem a Katolikus Egyház ADJA ajándékba, hanem segít, segígteni próbál megtartani, erősíteni. A hit Istentől van. Ez benne a misztikus, gondolj bele, amikor Márk evangéliumában a gyermeke gyógyulását kérő apa azt mondja Jézusnak: hiszek, segíts hitetlenségemen. Az ember az, aki hisz, de a hit is Istentől , az Ő kegyelméből származik. Főleg az a fajta hit, ami a szívből jön.

Hogy az én hitem honnan lett személyes, azt hiszem nem válaszolható meg részemről egyszerűen. Igen, minden egyes embert, személyesen megszólíthat Isten, megérintheti, az egyházon kívül is. De mint mondtam, az Egyház igyekszik (persze sokszor hibázik, mint minden közösség) ezt elősegíteni.

Ha mégis megpróbálom megfogalmazni, én mindig is hittem Istenben, de sokáig nem volt elmélyült a hitem. Aztán, sokszor önkéntelenül is ugy alakult,hogy egyre több katolikus rendezvényre, iskolába, közösségbe kerültem. És ez sosem ugy vfolt, hogy sok gondolkodás után, azt mondtam, na jó egye fene, ide v oda megyek, ez csak úgy "jött". Isten hívása volt/van ez. De Isten engem a katolikus Egyházba hívott, és az egyik iylen rendezvények, majd az azt követő misén volt az, amikor tényleg úgy éreztem, hogy nekem ezt kell követnem, ezt a tanítást, Jézust, és az egyházban. Ami sokszor bűnös, tökéletlen, de mi is azok vagyok. Rotterdami Erasmus mondta, ő elfogadja az egyházat, bármilyen bűnös is, mert az egyház is elfogadja őt, bármilyen bűnös is.

A katolikus egyházról sok téveszme van, sokan sajnos talűn papok maguk is hozzájárulnak ehhez, de valójában, az igazi tanítás szerint, pont hogy az egyház az, ami elfogadó.

Szóval így tudnom megfogalmazni azt hogy hogyan lett személyes a hitem.. bár azt hiszem ez is egész ékletünkön át tartó folyamat, nincs olyan, hogy NA hopp , mostantól én elértem Istent, a személyes hitet, aztán kész :) Az egész életünk efelé tart, hogy minél személyesebb legyen, mindenki máshol tart és más módon tart feléje.


1. Miért kéne a katekizmust elfogadni? Mi indokolja az elfogadását? Elismerem, hogy a Biblia Isten szava, de a katekizmust csak a katolikus egyház fogadja csak el. Szerintem enélkül is nagyszerű kapcsolatba lehet kerülni Istennel, be lehet töltekezni Szentlélekkel (és nem csak egyszeri alkalommal, hanem rendszeresen).



Nem kötelező elfogadni. :) ez olyan egy kicsit, mint ha elmész egy iskolába tanulni, ott is van egyfajta házi rend, és megfogalmazott értékek amiket vall az iskola, mint közösség. Ettől függetlenül sokszor a tagok nem is fogadnak el mindent, a "diákok" eltérnek tőle, és mégis lehet belőlük később nagy , jó, sikeres ember. Ilyen ez is szerintem, egy kicsit. A 2. vatikáni zsinat óta, meg elég erősen arra került a hangsúly, hogy az üdvösség lehet akár mindenkié is, de ezt nem mi, hanem Isten dönti el.

Valóban Isten hívása létezik a Kat. Egyh. on hívül is.



2. Szépen idemásoltad a katekizmus idevágó részeit, de ezeket személyesen is megtapasztalod-e?


Én még nem bérmálkoztam!! Képzeld :) Hamarosan fogok. Ugyanis eddig nem éreztem magam elég érettnek. A bérmálás a keresztény nagykorúságot jelenti! Azt hogy na mostantól tényleg, felelősen Istent, Jézust akarom követni. Lehet hogy most azt gondolod, akkor minek írok róla, de én a barátaim tapasztalataira és a sajátomra is építek. Amit írtam, ( erõsebben egyesít bennünket Krisztussal;

gyarapítja bennünk a Szentlélek ajándékait;

tökéletesebben kapcsol az Egyházhoz; [127]

nekünk ajándékozza a Szentlélek sajátos erejét, hogy Krisztus igaz tanúiként szóval és cselekedettel terjesszük és védelmezzük a hitet, Krisztus nevét bátran valljuk meg és ne szégyenkezzünk a Kereszt elõtt.) így gondolom. Ezért sem kapkodtam el, mert szeretnék rá jobban felklészülni.


3. Szerinted csak bérmáláskor van szükség arra, hogy betöltekezz Szentlélekkel, utána már erre nincs szükség? Enélkül is tudsz a bűnnek ellenállni és hívő életet élni?


Nem, nem csak akkor :) És enélkül is lehet. Ez egyfajta extra dolog, extra kegyelem, ami nem kötelező, Isten a szívet nézi.. aki komolyan veszi a bérmálkozást, hiszem , hogy mindebben a kegyelemben részesíti, de aki nem akar esetleg bérmálkozni, mégis a jót keresi, őt is részesítheti kegyelmében. Isten mindenkit szeret, aki nincs megbérmálva, azt is.

A bérmálás annak ajánlatos, aki komolyan veszi. Én idáig nem éreztem, hogy kész vagyok rá, talán majd hamarosan...!


4. A keresztség kegyelmében nincs mit elmélyíteni. Ha egyszer már meghaltál a bűn számára, nem a bűnnek élsz, hanem Jézusnak, akkor hogy tudnál még egyszer "meghalni" a bűnnek? Hit által, naponkénti hit, ima gyakorlása által erősítheted meg magad a hitben. Nem?


Is-is. Igaz amit írsz, de nem zárja ki azt, hogy a bérmálás egy extra mérföldkő, egy újabb jegy,ami a legszorosabb kapcsolatot hivatott jelezni.



5. Szerinted bérmálkozás nélkül nem mondhatod szívből, hogy "Abba, Atya"? Nem tud a Szentlélek máskülönben betölteni, és nem jönnek máskülönben a Szentlélek ajándékai? És ráadásul nem csak egyszer, bérmáláskor, hanem minden nap kell betöltekezni és a Szentlélek ajándékaira törekedni. Szerinted a Szentlélek sajátos erejét máskülönben nem lehet megtapasztalni? Mert szerintem igen.


De-de.. :)

meg lehet másképp is, de már fentebb írtam.


6. Mit értesz "Egyház" alatt? Tartok tőle, nem azt, amit én.


Egyháznak több értelmezési rétege van. Szűken igen, a Katolikus egyház, amiben megkeresztelkedsz, házasodsz, gyónsz stb. Földi vezetője a pápa. Emberi közösség mely, mint minden ilyen, hajlamos a bűnre is.

Viszont tágabb értelmeben, az a lelki közösség, melynek feje a feltámadt Jézus Krisztus. Erről Pál apostol is írt többször. Ilyen értelemben rendelkezik ún. ontológiai szentséggel, mely azt jelenti, hogy Krisztus szentnek és szeplőtelennek alkotta az egyházat, az egyház minden tagját megváltotta a bűntől és a Szentlélek által megerősíti az apostoloknak adott bűnbocsátó hatalom által, hogy a jóben megmaradjon.

Ettől függetlenül a tagok ugye lehetnek bűnösök.

Na és egy olyan mééég tágabb értelmezési réteg is van, amiről nem is tudok pontosan idézni hirtelen sajnos, de a lényege, hogya olyan tág értelemben, hogy Isten és az Ő Egyháza= Isten népe, MINDEN ember beletartozik. Hiszenn mindenki Isten népe, mert mindenki az ő teremtménye, és mindenkinek szól az örömhír, hogy Isten a szeretet (János 1.levele) és Isten mindenkit meghívott az üdvösségre.


Hááát dióhéjban ennyi, ezek nem egyszerű témák, de remélem tudtam valamit hozzátenni .

:)

2013. szept. 19. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező,


egyszerűen és tömören a kérdésedre: nem kell bérmálkozni az egyházi esküvőhöz, de Te jársz jobban, ha bérmálkozol. Miért? Ha hívő vagy, akkor sokkal többet megtudsz a hitedről és Istenről a bérmálási felkészítés során. Ha nem, akkor viszont fölösleges egyáltalán egyházi esküvőt tartani is.


Amúgy bérmálkozni bármikor lehet, olyan kb. 14 éves kortól felfelé. Ha szeretnél, már most elmehetsz hittanra hozzá, de ha jobbnak látod majd egyszer, évek múlva is mehetsz, nincs felső határ.

2013. szept. 20. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
A házasságnak nem feltétele a bérmálkozás. Már lehetsz bérmálkozó, én most 15 vagyok, és mire megcsinálom tavasszal a hozzá szükséges vizsgát, betöltöm a 16-ot. Egyházilag(!!!) a bérmálkozáskor válsz felnőtté.
2013. nov. 2. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!