Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A harmadik parancsolat szerint...

A harmadik parancsolat szerint vasárnap csak hosszabb megerőltető fizikai tevékenységet nem szabad végezni, vagy szellemit sem? Konkrétan a tanulásra gondolok.

Figyelt kérdés
2014. jan. 1. 20:53
 1/8 anonim ***** válasza:
40%
Tanulni a többi napon sem szabad!
2014. jan. 1. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
19%

A keresztények nincsenek ezen törvény alatt.

Jézus ezeket a formális dolgokat a halálával lezárta, alapelveket hagyott, azokat kell betartani:


/ne lopj, ne paráználkodj, ne hazudj, stb/

2014. jan. 1. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Tanulni szabad, pl az iskolai anyagból készülni vagy/elsősorban katekézist tanulni, Bibliát olvasni.

"vasárnap csak hosszabb megerőltető fizikai tevékenységet nem szabad végezni"-igen, ez így van.

2014. jan. 1. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ha nem leled örömed a tanulásban, akkor ne tanulj vasárnap. Nyelveket, speciket szoktam tanulni ilyenkor; a specik nem kötelező tárgyak, csak érdeklődésből veszi fel őket a hallgató.

Vannak olyan szakmák, amelyek elég közvetlenül segítik az embereket, ezekre lehet nyugodtan készülni vasárnap. Meg ami érdekel, azzal foglalkozhatsz.

2014. jan. 1. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
55%

Szia!


Nekem ezzel két problémám van. Ez egyik, hogy a tízparancsolatban nem szerepel a vasárnap, a másik, hogy a nyugalomnapra vonatkozó parancsolat szám szerint a negyedik, legalábbis a Szentírás szerint:

"És szólta Isten mindezeket az igéket, mondván:

1. Én, az Úr, vagyok a te Istened, a ki kihoztalak téged Egyiptomnak földéről, a szolgálat házából. Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

2. Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, amelyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, aki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, akik engem gyűlölnek. De irgalmasságot cselekszem ezeriziglen azokkal, akik engem szeretnek, és az én parancsolatimat megtartják.

3. Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, aki az ő nevét hiába felveszi.

4. Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat; de a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belül van; mert hat napon teremtette az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugodott. Azért megáldotta az Úr a szombat napját, és megszentelte azt.

5. Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr a te Istened ád te néked.

6. Ne ölj.

7. Ne paráználkodjál.

8. Ne lopj.

9. Ne tégy a te felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot.

10. Ne kívánd a te felebarátodnak házát. Ne kívánd a te felebarátodnak feleségét, se szolgáját, se szolgálóleányát, se ökrét, se szamarát, és semmit, ami a te felebarátodé.

(II. Móz. 20:1-17 - [link] )


Az eredeti nyugalomnapra vonatkozó parancsolat arról szól, hat napon át szorgalmasan, lelkiismeretesen tegye az ember minden dolgát. Isten törvényadó szava iránti tisztelete és a személye iránti szeretet jusson kifejezésre viszont a hetedik napi nyugalom parancsának teljesítésében. Teljes igyekezetével törekedjék az ember arra, hogy a hatodik napon befejezze – rendben, szépen – heti munkáját. Így lépjen be mindenekelőtt egy lelki „nyugodalomba” (Zsidókhoz 4,11). Isten parancsa arra irányul, hogy az ember elégedetten pillanthasson vissza heti munkáira, mint ahogyan Ő is ezt tette a teremtés munkája utáni hetedik napon. Szükséges minden bűnt elrendezni Istennel és egymással, hogy igazi lelki nyugodalmat biztosítsunk magunknak és egymásnak is. Isten igazi örömünnepnek szánta a hetedik napot, hogy „szent gyülekezésre” (közös istentiszteletre), jó cselekedetekre fordítsa az ember, és arra, hogy egyénileg is közösségben legyen Istennel, és felüdülhessen mások társaságában és a természetben. Nem elsősorban a tiltásról szól ez, hanem a megszentelésről! Bármit megtehetsz tehát, de saját magadtól veszed el a lehetőségét annak, hogy Istennel töltsd el ezt a napot...én legalábbis így látom!


Üdv. Péter

2014. jan. 1. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

T. Kerdezo!

Az Izraelitaknak adott torveny szerint a "szomatnapot" kellett megszentelni. Akkoriban a het a "vasarnappal" kezdodott, es igy a 7 nap a szombat volt.

De ez a torveny mar nem kotelezo a keresztenyekre.

Jezus a halalaval "betoltotte" a torveny. Ket parancsolatot hagyott rank.

1./ Imadd a te Istenedet teljes sziveddel, teljes eroddel, teljes elmeddel es teljes lelkeddel.

2./ Szeresd felebaratodat mint onmagadat.

Az elso parancsolat teljesen tiszta. A masodik viszont mindent magaban foglal. Hiszen ha ugy szeretjuk embertarsainkat mint onmagunkat, akkor nem teszunk olyan dolgokat veluk, amit mi sem szeretnenk ha velunk tennenek.

Tehat a "szombatnapra" valo parancs mar ervenyet veszitette. Mint ahogy tobb mas parancs is, amit az Izraelitak tartottak, de Jezus halalaval ezek megszuntek.

Udv: Judit!

2014. jan. 3. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Tisztelt utolsó:


"Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem a törvényt vagy a próféták tanítását. Nem azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem, hanem hogy betöltsem azokat. Mert bizony mondom néktek, hogy amíg az ég és a föld el nem múlik, egy ióta vagy egy vessző sem vész el a törvényből, míg minden be nem teljesedik. Tehát ha valaki a legkisebb parancsolatok közül akár csak egyet is eltöröl, és úgy tanítja az embereket, az a legkisebb lesz a mennyek országában; ha valaki ezeket megtartja és tanítja, nagy lesz az a mennyek országában."

Mt 5:17-19

2014. jan. 3. 17:36
 8/8 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Úgy gondolod, hogy a bibliai tanításokat ennyire szó szerint kell venni? Szerintem a pihenésre vonatkozó parancsolat lényege az, hogy ne dolgozz és ne is dolgoztass folyamatosan. Tehát nem konkrét dolog (mint pl. megerőltető fizikai munka) van megtiltva a pihenőnapon, hanem a véget nem érő munka monotóniáját hivatott ez a parancs megtörni.


Így, aki fizikai munkát végez, arra tényleg az vonatkozik, hogy a pihenőnapon ne végezzen megerőltető fizikai munkát. Aki viszont szellemit, például diák vagy irodában dolgozik, annak viszont tanulnia, ülőmunkát végeznie nem kéne vasárnap, hanem inkább sportoljon. Hiszen neki inkább a mozgás a pihenés.


Gondolj bele, az, hogy mit helyes tenned, egy csomó tényezőtől függ. Vastag könyv a Biblia, de nem fért bele mindenre részletes, pontos útmutatás. Annyiféle szakma, élethelyzet van.


A matematikát sem úgy tanítjuk, hogy megtanítunk minden számot összeadni, tehát hogy megtanuljuk hogy 1+1=2,1+2=3,2+2=4 és így tovább az összes számpárral, hanem csak az általános elveket tanuljuk meg, és utána azt minden helyzetben, gondolkodás segítségével kell alkalmazni.

2014. jan. 4. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!