Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztény egyházak (katolik...

A keresztény egyházak (katolikus, evangélikus, református) közül melyik a nyitottabb nem keresztény irányzatok felé?

Figyelt kérdés

Pl. melyik irányzat nyitottabb a tiszta buddhista és hasonló tanok, filozófiák felé?


Most nem a new ages maszlagra utalok, hanem az igazi, tiszta irányzat belé való nyitottságra.


2014. febr. 23. 11:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A felsorolt egyházak három egyház nevében nem tudok nyilatkozni, mert azok közül egyiknek sem vagyok tagja.


Viszont azt teljes joggal tudom állítani, hogy a kereszténységnek semmi köze a "tiszta buddhista" és egyéb tanokhoz. A buddhizmus önmegváltás hirdet, a kereszténységnek pedig a Jézus Krisztusba, mint isteni Megváltóba vetett hit a lényege.


A Szentírás egyébként is elítéli a keresztényeknek a más vallások, és a kereszténységgel ellentétes gondolatok(filozófiák) felé való törekvést (I.Kor 10,19-20; Kol 2,8).

2014. febr. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Kedves első válaszoló!


1) Megértetted a kérdést? A válaszod alapján nem.

2014. febr. 23. 12:43
 3/7 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Megértettem a kérdést, jeleztem, hogy a felsoroltak közül egyik egyháznak sem vagyok tagja, viszont nem volt a kérdésed alatt ott, hogy csak a felsorolt egyházak tagjaitól várszt választ.


A hívő protestánsok (evangélikus, református) alapvető elve a XVI. századi reformáció jelmondata: "Sola Scriptura" (egyedül az Írás). Ebbe pedig nem fér bele a buddhista filozófia, és egyéb tanítások.


A Katolikus Egyházban kicsit már másabb a helyzet, figyelembe véve a középkori állapotát, és azt, hogy a hagyomány fontos szerepet játszik náluk. Bár az intézmény nevében nem szeretnék nyilatkozni, de egy hívő katolikus, aki odafigyel a Bibliájára, nyilván láhatja, hogy a buddhista filozófiának és a bibliai gondolkodásnak semmi köze egymáshoz. Már az ókorban is különbség volt a bibliai nép és azok között, akik nem a Biblia szerint éltek.

2014. febr. 23. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Szerintem nem igazán érted a kérdésemet, annak lényegét.

A kérdésemmel nem arra akarok célozni, hogy mindegy melyik utat választja valaki, vagy hogy a keresztényeknek is el kellene fogadniuk a reinkarnáció tanát pl. stb. Nem, közel sem.


A kérdésem arra irányul, hogy amennyiben találunk olyan hasznos, a hétköznapi életben alkalmazható praktikus tanácsot, ami nem mond ellene a Bibliának, azt mennyire alkalmazhatja pl. egy katolikus az Egyház álláspontja szerint?


Idézek egy katolikus könyvből:


"Ha tehát azt kérnék tőled, hogy néhány szóban foglald össze a szentignáci spiritualitás lényegét, a következőket említhetnéd:


1. megtalálni Istent mindenben

2. cselekvő szemlélődővé válni

3. inkarnatorikus látásmódot kialakítani

4. szabadságra és belső függetlenségre törekedni.


Ha legnagyobb meglepetésedre úgy látod, hogy ezek az elvek hasonlítanak a buddhizmusra, hát nem tévedsz:

a szóban forgó célt hosszú ideje számos spirituális hagyomány kitűzte."


Remélem, így már másabb megvilágításba kerül a kérdésem lényege... :)

2014. febr. 23. 14:32
 5/7 ttrezi ***** válasza:

Szia,


(Inkább az előző kommentedre válaszolok)


Mindenki nevében én sem tudok nyilatkozni, de én úgy gondolom, ha van olyan pl. olyan buddhista tanítás vagy szokás, ami nem mond ellene a Bibliának, azt alkalmazhatod. Ha úgy gondolod, az az épülésedet szolgálja, az hasznos lehet.


(Mi úgy tanultuk anno, hogy pl. a lutheránusoknál az volt a reformációs elv, hogy mindent szabad, ami nem mond ellene a Bibliának)


Egyébként én úgy látom, hogy mind a 3 felsorolt egyház nyitott (vagyis inkább párbeszédre hajlamos) más vallások felé. Én úgy látom, inkább a zsidók és muzulmánok felé.


Azt is észre vettem, hogy a fenti egyházak gyakrabban is használják a "meditáció" kifejezést is (vannak ilyen keresztyéni alkalmak is). Valahol szerintem ez is a keleti vallásokból jön.

2014. febr. 23. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

A meditációt tudatosan nem említettem.

De ha megnézzük a katolikus lelkigyakorlatokat (pl. Szent Ignácét), és a buddhista gyakorlatok azon fajtáit, amelyek a helyes önismeret, helyes életvitel elősegítését célozzák meg, akkor ismét van egy lehetséges kapcsolódási pont.


A meditációt azért nem említettem eddig, mert sokan hajlamosak azt kizárólag a mantrákra szorítani, stb.


De a szent ignáci lelkigyakorlat is egyfajta meditáció.

Azt pedig nem mondhatjuk, hogy Szent Ignác tanításait elveti a katolikus egyház, tudomásom szerint.

2014. febr. 23. 15:07
 7/7 ttrezi ***** válasza:
89%

Ja, ilyen kapcsolódási pontok vannak szerintem is.

...

Lehet, hogy már eltérünk a témától, de nekem pl. tetszik, hogy a buddhistáknál előtérben van az együttérzés és az "élni és élni hagyni" gondolata. Nem hinném, hogy az egyház és a Biblia tanítása kizárná ezeket a dolgokat.

2014. febr. 23. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!