Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztelő János bizonyságtéte...

Ms91 kérdése:

Keresztelő János bizonyságtétele (? )

Figyelt kérdés

" János így tett tanúságot: A zsidók papokat és levitákat küldtek hozzá Jeruzsálemből, s megkérdeztették: „Ki vagy?” Erre megvallotta, nem tagadta, hanem megvallotta: „Nem én vagyok a Messiás.” Ezért megkérdezték tőle: „Hát akkor? Talán Illés vagy?” „Nem vagyok” – felelte. „A próféta vagy?” – Erre is nemmel válaszolt. Így tovább faggatták: „Akkor ki vagy? Választ kell vinnünk azoknak, akik küldtek minket. Mit mondasz magadról?” Ezt felelte: „A pusztában kiáltó szó vagyok: Egyengessétek az Úr útját”, amint Izajás próféta mondta. A küldöttek a farizeusoktól jöttek, s tovább kérdezgették: „Akkor miért keresztelsz, ha nem vagy sem a Messiás, sem Illés, sem a próféta?” János így válaszolt: „Én csak vízzel keresztelek. De köztetek áll az, akit nem ismertek, aki a nyomomba lép, s akinek még a saruszíját sem vagyok méltó megoldani.” "


(János evangéliuma 1:19-27)


Pár dolgot nem értek ebben az igeszakaszban:


1., Keresztelő János miért mondja azt a papoknak, hogy nem ő Illés? Jézus azt mondta, hogy János volt Illés (Máté 17:10-13). Meg egyáltalán mit jelent ez, hogy ő volt (vagy nem volt) Illés? Illést egy tüzes szekér az égbe vitte (2Kir 2:11) Viszont János születéséről olvashatunk, akkor hogy lehetne ő Illés?


2., János nem csak erre ad nemleges választ, hanem arra is, hogy ő lenne a Messiás, ill. ő lenne a próféta. Milyen prófétáról van itt szó?



2014. szept. 4. 21:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A Szentírásban szereplő személyek többek között prófétai előképül szolgáltak. A Galata 4:21–31 részletes szemléltetést ad erre vonatkozóan, ahol Ábrahám felesége, Sára (a „Fenti-Jeruzsálem”-et jelenti), és a gyemekeit. Egy másik alkalommal Jézus azt akarta megértetni tanítványaival, hogy Illés próféta, prófétai előképe volt Keresztelő Jánosnak, aki — akárcsak Illés — félelmet nem ismerő módon leplezte le a képmutató vallásos szokásokat (Máté 17:10–13).


Salamon, aki bölcsességéről, gazdagságáról, és békés uralmáról volt híres, Jézus Krisztust árnyékolta elő (1Királyok 3:28; 4:25; Lukács 11:31; Kolossé 2:3). Bár a Mózes első könyvében a beszámoló Ábrahám és Melkisédek találkozásáról meglehetősen rövid, a Zsoltárok 110:1–4 arra utal, hogy ez is sokatmondó, mert a Messiás „pap (lesz) Melkisédek módja szerint határtalan ideig”, azaz papságát közvetlenül isteni kinevezés alapján kapja meg és nem leszármazása, egy papi családban való születése által. Később a Zsidókhoz írt levél behatóan tárgyalja ezt, és ezen igazságok megértését a keresztényi érettséggel hozza kapcsolatba, ami fontos tulajdonsága azoknak, akik szeretnék Isten tetszését elnyerni (Zsidók 5:10–14; 7:1–17).

2014. szept. 4. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

(2Királyok 2:11) "És történt, hogy amint mentek, és beszélgettek menet közben, íme, egy tüzes harci szekér és tüzes lovak! Ezek elválasztották kettejüket egymástól, Illés pedig felment a szélviharban az egekbe."


Milyen ’egekbe ment fel Illés a szélviharban’? Ez a kifejezés nem a fizikai világegyetem legtávolabbi részeire utal, de nem is arra a szellemi helyre, ahol Jehova és az angyalfiai laknak (5Mózes 4:19; Zsoltárok 11:4; Máté 6:9; 18:10). ’Az egek’, amelybe Illés felment, a légköri egekre utal (Zsoltárok 78:26; Máté 6:26). Átszáguldva a föld légkörén, a tüzes szekér bizonyára a föld egy másik részére vitte el Illést, ahol a próféta még élt egy ideig. Valójában Illés évekkel ezután írt levelet Jórámnak, Júda királyának (2Krónikák 21:1, 12–15).


Semmiképpen sem mehetett fel Illés a mennybe, hiszen Jézus volt az első, aki égi halhatatlan életre támadt fel, Ő volt a "zsenge" a halottak közül. Ezt maga Jézus, de a Bibliaírók is elismerik.

2014. szept. 4. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Félelmetes milyen ostobán igyekeznek magyarázatot adni az elméleteikre az őrtorony imádók. Sokat olvastam már tőlük, de ez az Illés teória megint magasan veri a többit.
2014. szept. 5. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 megfelelő ***** válasza:
47%

Nem ő volt Illés, csak Illés szelleme által működött szerintem.

A próféta itt, amit a zsidók kérdeztek a messiásra vonatkozik, ugyanis a zsidók egy olyan embert vártak és várnak, mint Mózes és Mózes próféta volt.

Ezt tagadja itt KJ, így egyben, hogy nem ő a várt próféta és a messiás.

2014. szept. 5. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 megfelelő ***** válasza:
100%

Mielőtt valaki kitalálná, hogy Mózes nem volt próféta:


5móz.10 Nem is támadt többé Izráelben Mózeshez hasonló próféta, akivel szemtől szemben érintkezett volna az Úr.

2014. szept. 5. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

" Nézzétek, elküldöm nektek Illés prófétát, mielőtt elérkeznék az én nagy és félelmetes napom. " (Malakiás 3:23)


Na és akkor ezt hogy kell érteni? Illés prófétát, vagy csak a szellemét, szellemiségét küldi el? Mert itt konkrétan az áll, hogy magát Illés prófétát küldi el.


"A próféta itt, amit a zsidók kérdeztek a messiásra vonatkozik..."


Nem hiszem, hogy a Messiásra vonatkozik: „Akkor miért keresztelsz, ha nem vagy sem a Messiás, sem Illés, sem a próféta?” Itt három személyről kérdezősködnek.

2014. szept. 5. 10:19
 7/13 anonim ***** válasza:

Még ennyit szeretnék hozzá tenni. Illést mikor a tüzes szekér elragadta, ha figyeled a kronológiát, mármint hogy melyik királyok idejében történtek az események.... szóval ez a történet nem végzödött az Illés préféta halálával.


Illés próféta a szolgálatát Akháb király idejében kezdte. 1.Királyok 17:1


A 2.Királyok 2 fejezete leírja elragadtatását. a 15 vers a Károli szerint azt írja, hogy az Illés lelke megnyugodott Elizeuson.


Most kérlek figyeld meg, mit ír a Biblia tovább. Az idö telt közben és majd néhány évvel késöbb ez után az eset után, Illés levelet küldött a gonosz Jórám királynak.

2,Krónika 21:12,13 -ban elolvashatod.


Keresztelö Jánosban tényleg nem született ujjá Illés próféta. Helyesen meg is mondta hogy ö nem Illés, hanem János.



Prófétai értelemben volt hasonló feledata mint Illésnek, elkészítette Krisztus elött az utat a jövendölés szerint.


OLvasd el még kérlek a Malakiás próféciáját, konkrétan a Malakiás 4:5 versét: "Imé elküldöm nektek Illést a prófétát, mielött eljön az Úrnak nagy és félelmetes napja"


/Hogy mit jelent ez a nagy és félelmes nap? I.sz 70-ben a rómaiak lerombolták Jeruzsálemet ís temolomát, rengeteg embert lemészárolták, és rengeteget elvittek fogságba/


Visszatérve a témához: Ez a szöveg évszázadokkal az Illés halála után íródott mármint a Malakiás próféciája, és kb. 450 évvel a Keresztelö János megszületése elött.


Még ezt a verset figyeljük meg mit mondott az angyal Zakariásnak az Illés apjának: hogy a megszületendö gyermek az Illés lelkével és erejével fog járni" Lukács 1 része


Öszzefoglalva, János testében nem az Illés teste született újonnan, ezt ö meg is mondta, hogy nem Illés


de Jézus szintén helyesen mondta, mivel a prófécia szerint Illésnek volt megnevezve, aki elkészíti elötte az utat

2014. szept. 5. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Igen, ez a rész kimaradt a látókörömből, el kellett volna olvasnom, mielőtt kiírtam a kérdést:


" ...Ő maga Illés szellemével és erejével előtte fog járni az Úrnak, hogy az apák szívét fiaik felé fordítsa, az engedetleneket az igazak okosságára térítse, s így a népet előkészítse az Úrnak.” " (Lukács 1:17)


Tehát: Keresztelő János Illés szellemével előkészítette az utat a Messiásnak, vagyis Jézusnak. De még mindig nem értem, hogy ki az a próféta, akiről kérdezősködtek a papok?

2014. szept. 5. 11:57
 9/13 szp72 ***** válasza:
100%

A zsidók körében több hiedelem is kialakult, hogy mi fog történni a messiás eljövetele előtt.

Voltak, akik azt gondolták, hogy feltámad majd valamelyik nagy próféta, s voltak, akik konkrétan Illés visszajövetelét várták. (Vö. Lk 9,19) Keresztelő tagadja, hogy bármelyik lenne abban az értelemben, ahogy ezeket az akkori emberek elgondolták. Végül is ő nem Illés, se nem egy feltámadt próféta.

Jézus amikor azt állítja, hogy a Keresztelő János bizonyos értelem Illés, természetesen nem a lélekvándorlásra gondolt, sem a népi hiedelmekre, hanem arra, hogy benne igenis beteljesült Malakiás próféta jövendölése, amiből végül is az Illés hiedelem is táplálkozott.

"Nézzétek, elküldöm nektek Illés prófétát, mielőtt elérkeznék az én nagy és félelmetes napom." (Mal 3,23)

Hogy pontosan milyen értelemben is Illés ő, azt az apjának megjelenő angyaltól tudjuk: "Ő maga Illés szellemével és erejével előtte fog járni az Úrnak, hogy az apák szívét fiaik felé fordítsa, az engedetleneket az igazak okosságára térítse, s így a népet előkészítse az Úrnak." (Lk 1,17)

2014. szept. 5. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Kedves kérdezö, János és Jézus megadták a feleletet.


Keresztelö János volt az a megjövendölt a Malakiás könyvében, fentebb írtam megtalálhatod a szöveget, ö készítette el az utat Krisztus elött.


János szerény volt, alázatosan Jézus Krisztusra mutatott, aki elött elkészítette az utat.

2014. szept. 5. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!