Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Feltételezve: ilyen esetben...

Feltételezve: ilyen esetben melyik/milyen misére mennének el a családtagok közösen ünnepekkor? Reális ez így "elosztva"?

Figyelt kérdés

A kérdés önmagában kicsit értelmetlen, ezért megmagyarázom. Van egy történetem, kitalált. A lényeg az, hogy van négy főszereplő, ebből ketten testvérek. Az ő családjukat vallásosnak (és persze hívőnek) gondoltam ki. Valamiért már az elején úgy volt bennem, hogy két fajta keresztény vallás van ebben a családban.

A család így néz ki: apa görögkatolikus, anya református.

Eztán következik egy fivér, egy nővér, egy nővér ikerpár, a két fiú (szintén ikrek), valamint egy húg. A sorrend tehát: fiú, lány, lány, lány, fiú, fiú, lány.

A történet szerint az egyik gyermek az apa vallását kapja, minden második pedig az anyjáét, az ikrek ugyanazt "öröklik". Így tehát a legidősebb fivér görögkeleti, a legidősebb nővér református, a két ikernővér szintén görögkeleti, a főszereplő fiúk reformátusok, a kislány pedig szintén görögkeleti lenne.

Eztán jön a csavar: az egyik ikerfiúnak valamiért jobban "bejött" a görögkatolikus vallás, hitvilág, azt érezte közelebb magához, ezért olyan hittanra jár, azt a vallást vette át (még egészen fiatalon, kiskamaszkor határán álló gyerekre gondoljunk.)

A másik csavar pedig ez lenne: időközben anyuka elhunyt, a két legidősebb testvér "kirepült" a fészekből, a megélhetésért külföldön, messze dolgoznak, a két ikerlány pedig elveszett, eltűnt. Így tehát a családban maradt apuka, a két fiú, valamint a kishúguk.

A helyzet az idő során lassan/gyorsan rendeződött, így most a következő az állás: mindenki görögkeleti, kivéve az egyik fiút. A család gyakorolja a vallását, év közben a fiúk kollégiumba járnak, ahol vasárnaponként a nagyobb felekezetekhez tartozókat (görög- és római katolikus, református, evangélikus) egy-egy tanár elkíséri misére. Szünetekben azonban otthon van együtt mint a négy családtag, és ilyenkor is eljárnának természetesen misére.

A kérdésem arról szólna, hogy az ünnepi szentmiséket (például a húsvét és karácsony ünnepén tartottakat) hogy oldanák meg? Ilyenkor az a fiú is elmenne az apjával és a testvéreivel a görög katolikus misére? Ez szerintetek reális? Vagy mi van akkor, ha esetleg a két nagy testvér is hazajönne ilyenkorra, és így már ketten lennének reformátusok (ő és a legidősebb nővére) a többiek négyen pedig görögkeletiek? Szerintetek hogy oldanák meg?

És ez az egész feltételezés, amit az elejétől fogva leírtam, szerintetek lehetséges-e egyáltalán?


(U.I.: olyanról már hallottam ilyen esetben, hogy anyukával mentek a lányok, apukával pedig a fiúk, de én azt az eredeti "alap" elképzeléseimmel nem tudtam volna egyeztetni, úgy talán még kuszább, vegyesebb is lenne egy kicsit. Ezért alakítottam ki így - egyelőre csak gondolatban - a szálakat.)

És még egy utolsó megjegyzés: ez a történet mindemellett egy fantasy, "különleges képességekkel" bíró emberekkel, boszorkányokkal. Ez csak úgy kikívánkozott.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2015. aug. 24. 15:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Épp mennének el otthonról, szépen kiöltözve, amikor csengetnek az ajtón. Az egyik fiú nyit ajtót, két jólöltözött férfi áll az ajtóban.


-kit keresnek? kérdi a fiú. édesapámhoz jöttek?


az egyik férfi válaszol:


-szerbusz, fiú, valójában téged keresünk, de örülnénk, hogyha szólnál édesapádnak is.

-éppen görögkatolikus misére készülünk a családdal, apukám borotválkozik.


-hah, micsodaaa! nos, jókor érkrztünk! kiált fel a másik férfi.


-el ne menjetek, mind megfogtok halni. itt van nállam ez a különleges kiadvány, az a címe, hogy közel a hamis vallás vége. látod? mit gondolsz a görögkatolikus vallás az igaz vallás? gondolj arra, mennyiembert megöltek, és mennyi pedofil van köztük.


hááát, mondja a fiú, nem tudom, szerintem nem, én református vagyok, szerintem a katolikusok nam az igaz vallás...


micsodaaa? református vagy? van nállam egy kiadvány..


a mellette álló enyhén oldalba böki: Pista, már adtunk egyet...


ja, oké. szóval: a református vallás is hamis vallás. el akarsz pusztulni?


szó szót követ, kijön azapa is, a két öltönyös uriember olyan jól érvel, hogy a koszos fürdővízben azonnal alámerítkezik az egész család, átadják magukat Jehova tanúi cégének.


ennélfogva egyik sem ünnepelné meg a karácsonyt, így át lehetne ugorni ezeket a szálakat, és a tanúkkal mindent el lehet adni, szó szerint...

2015. aug. 24. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Mivel ezt a fantasyt te írod, ezért ez a család úgy fog misére járni, ahogy azt te eldöntöd nekik :)


A valós életben erre nincsen se kialakult jogszokás, se kialakult néphagyomány. Az ilyen vegyes vallású családokban mindenhol mások a család saját háziszabályai.

2015. aug. 24. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Első: ezt nem értem. A tanúkat nem így akarom belevonni (ez nem ellenük szól, másokat is és őket is maximum/inkább mellékszereplőkkel). Igenis hithűnek tervezem őket, érveket szeretnék majd nekik keresni, gondolni. Nem váltanának egy beszélgetés alatt, sőt... (-;

Második válaszoló, ez esetben szerinted létezhet olyan, hogy bár a két vallás nem hasonlít annyira mint mondjuk a görög- és a római katolikus, azért időnként elmennének ugyanarra a misére? Hogy ne kelljen már szegény fiúnak külön lennie karácsonykor. De köszönöm, mert végül is ki tudja... (-:

2015. aug. 24. 15:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!