Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A kereszténység vagy annak...

A kereszténység vagy annak hívei hogyan értelmezik a düht, mint jelenséget?

Figyelt kérdés
Mi a forrása? Mi az oka? Milyen hatása van a testre és szellemre? Keresztények lehetnek dühösek? Amennyiben jelentkezik a düh, hogyan kell megfelelően kezelni azt?

2016. jan. 24. 03:03
 1/10 A kérdező kommentje:
Mi jellemző egy dühös emberre?
2016. jan. 24. 03:08
 2/10 anonim ***** válasza:
35%

Dühöt*

Amúgy te is Jehova Tanúja lettél és gyakoris kérdések kiírásával váltod ki a kötelező térítő óráidat? Csak mert mostanság egyre több, eszméletlenül banális kérdést írsz ki.

2016. jan. 24. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A Düh kifejezést a harag szóval is vissza szokták adni.

ez egy negatív érzés az emberben

A „harag” erős nemtetszés keltette, ellenséges érzelmi állapot. A „düh” egy szótár meghatározása szerint „nagyon erős fokú harag, amelyben az értelem ellenőrző tevékenysége csaknem megszűnik”.


HOGY mi váltja ki a haragot, nagyon összetett kérdés. Még a tudósok is beismerik, hogy nem sokat tudnak erről az érzésről. Ám a mentálhigiénés szakemberek abban egyetértenek, hogy mindannyiunkra hatással vannak azok a helyzetek, melyek általában haragra ingerlik az embereket.

A haragot sokszor az igazságtalanság váltja ki.

Persze hogy ki mi miatt lesz dühös, az változó. Függhet a kortól, a nemtől, sőt a kultúrától is.

Ennek egyik oka az lehet, hogy napjaink világát egoista szemléletmód hatja át.


De más okok is vannak, amiért a harag egyre nagyobb gondot okoz.

A személyiség fejlődését kisgyermekkorban és kamaszkorban is nagyban befolyásolja, hogy a szülők milyen példát mutatnak. Harry L. Mills pszichológus ezt mondja: „Az ember már nagyon kicsi korától kezdve az alapján tanulja meg kifejezni a haragját, hogy a környezete ezt hogyan teszi.”


Zsúfolt nagyvárosok

1800-ban a világ lakosságának mintegy 3 százaléka élt városokban. 2008-ra ez az arány már 50 százalékra emelkedett, és becslések szerint 2050-re el fogja érni a 70 százalékot. Mivel egyre több ember özönlik a zsúfolt nagyvárosokba, arra lehet számítani, hogy a harag és a düh egyre elterjedtebb lesz.

A zsúfolt városokban nem csak a forgalom okozhat stresszt: ott van a levegő- és a zajszennyezés, a szűkös lakáskörülmények, a kulturális különbözőségek és a rengeteg bűncselekmény. Amint mindez fokozódik, az emberek is egyre feszültebbek, dühösebbek, ingerlékenyebbek.


Gazdasági nehézségek

Azoknak sem rózsás a helyzetük, akiknek van állásuk.

Szórakoztatóipar

Vajon milyen hatással van a médiában, például a televízióban látható erőszak a gyermekekre?

Persze leszögezhetjük, hogy a legtöbb fiatalból, aki a televízióban sok erőszakot látott, nem lesz megrögzött bűnöző. Ám a szórakoztatóipar gyakran azt sugallja, hogy az erőszakkal párosuló harag teljesen elfogadható, ha valami rossz dolog ér minket. Egy olyan nemzedék nőtt fel, mely már nem veti meg az erőszakot.


Gonosz szellemek befolyása

A Biblia feltárja, hogy a féktelen harag mögött legtöbbször egy láthatatlan erő áll

Milyen erő? Az emberi történelem hajnalán egy lázadó szellemteremtmény a mindenható Isten ellen fordult. Ez a gonosz szellemi lény Sátán. A neve héber nyelven ’ellenállót’ vagy ’ellenséget’ jelent (1Mózes 3:1–13). Sátán idővel más angyalokat is rávett a lázadásra.

Ezek az engedetlen, gonosz angyalok, vagyis a démonok a föld közelségébe lettek száműzve (Jelenések 12:9, 10, 12). Ők mind „nagy haraggal” vannak, hiszen tudják, hogy az idejük hamarosan lejár. Bár nem látjuk ezeket a gonosz szellemeket, érezzük a tevékenységük hatását.

Sátán és a démonai kihasználják a bennünk lévő bűnös hajlamokat, és azon mesterkednek, hogy „ellenségeskedések, viszálykodás, féltékenység, haragkitörések, perlekedések, meghasonlások . . . és effélék” legyenek közöttünk

2016. jan. 24. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Jézus is volt dühös, persze helyén valóan kezelte ezt.


Amilyen az apa, olyan a fia

Jézus az emberek kapzsi kihasználását és Isten templomának a beszennyezését látva ugyanúgy érzett, mint az Atyja.

JÉZUS láthatóan dühös volt, és erre minden oka megvolt. Talán nem is tudod ezt elképzelni róla, hiszen annyira szelíd természetű ember volt

Jézus nem tudott belenyugodni egy ekkora igazságtalanságba. Elvégre az Atyja házáról volt szó! Kötélből ostort készített, és kiűzte a templomból a marhákat és a juhokat. Aztán a pénzváltókhoz sietett, és feldöntötte az asztalaikat.


’Heves haragkitörés’

Barnabásnak tetszett Pál javaslata, hogy ’látogassák meg a testvéreket’.

De adódott egy probléma.

„Barnabásnak az volt az elhatározása, hogy magukkal viszik Jánost is, akit Márknak hívtak.” Barnabás nemcsak egy javaslatot tett, hanem az „elhatározása” volt, hogy az unokatestvérét, Márkot is elviszik magukkal a misszionáriusi útjukra.

Pál nem értett egyet Barnabással.

Márk elkísérte Pált és Barnabást az első misszionáriusi útjukon, de nem tartott ki mellettük végig

A Biblia nem ír arról, hogy miért ment el, az viszont nyilvánvaló, hogy Pál apostol felelőtlennek tartotta a tettét, és talán kétségei voltak afelől, hogy megbízható-e.

Ennek ellenére Barnabás hajthatatlan maradt, és nem kevésbé Pál. „Ez heves haragkitöréshez vezetett, úgyhogy elváltak egymástól”

(Cselekedetek 15:39) 39 Ez heves haragkitöréshez vezetett, úgyhogy elváltak egymástól; Barnabás magával vitte Márkot, és elhajózott Ciprusra.

úrrá lettek rajtuk a rossz, emberi hajlamaik.


Ha ott lettél volna, azt mondtad volna,

"ezek nem keresztények."


(Példabeszédek 19:11) 11 Az ember éleslátása fékezi haragját, és ékességére van, ha szemet huny a törvényszegés felett.

Az éleslátás az a képesség, hogy egy adott helyzetben a felszín alá látunk

Az igazságtalanság valószínűleg felháborít bennünket. De ha csak az érzéseinkre hallgatunk, és hevesen reagálunk, kárt okozhatunk magunknak, és másokat is megbánthatunk.

Ezért amikor érezzük, hogy kezdünk kijönni a sodrunkból, elemezzük egy kicsit a helyzetet. Ha próbáljuk a teljes képet látni, biztosan könnyebb lesz visszafognunk magunkat.

A harag nagyon erőteljes érzés tud lenni, de Isten Szavának a tanácsai még ennél is erőteljesebbek. Ha megfogadod a bölcs útmutatását, és imádkozol Isten segítségéért, neked is sikerülhet éleslátással fékezni a haragodat.

2016. jan. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Elnézést, hogy ateistaként idepofátlankodok a véleményemmel.

A düh legtöbbször egy kezelhetetlen probléma folyománya, és a tehetetlenség a legfőbb motiválója. Először haragszunk, majd dühösek leszünk.

Nézzük, mi okoz haragot bennünk. Ehhez tudni kell, hogy minden ember a saját egója szemüvegén keresztül szemléli a világot. Ha valami történik a világban, az első az, hogy megnézzük, ránk milyen hatással van/lesz. A kutyát se érdekli, ha Kamcsatkán börtönbe zárják XY-ont, mert megverte a feleségét.

A harag is a saját látószögünkből fakad. Ha Szabó Jóska leqrvázza a harmadik szomszédunk nevelt fiának a nénikéjét, csak megrántjuk a vállunkat. Ha az anyukánkkal teszi ezt, az vért kíván! Igaz? Láthatod, maga a TETT nem változott, csak az iránya, és ezzel a MI megítélésünk.

Milyen hatása van a testre és szellemre? Romboló hatással. Ha valakire mérges vagy, valóban méreg választódik ki a szerveidben, és ez hosszú távon betegség előidézője is lehet.

Keresztények lehetnek dühösek? Nincs választásuk. Ők is emberek, és a düh egy természetes reakció. Más dolog, hogy ki hogyan kezeli.

...hogyan kell megfelelően kezelni azt?

Belátással. Be kell látni, hogy

1.: a haraggal, a méreggel magunkat büntetjük más hülyesége miatt

2.: embertársunk, aki a düh előidézője nem nekünk akart rosszat, hanem magának jót. Akkor, abban a pillanatban ő ezt látta helyesnek. Ha nekünk ez kellemetlen, az ő szemüvegén keresztül kevésbé fontos, mint az, hogy neki jó legyen.

2016. jan. 24. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a normális válaszokat!

Neked is kedves Miquel! (bár ateistaként írtál, de értelmes, hasznos és igaz mondanivalóval).


1-2 megjegyzést viszont szeretnék még megtenni.

Az egyik, hogy örülök annak, hogy eddig senki nem jött azzal a kijelentéssel, hogy a düh sátántól ered, illetve egy megtért keresztény nem lehet dühös. Annak is örülök, hogy senki nem keverte össze a bűnnel.


A fentiekhez kapcsolódóan viszont szeretnék az alábbi részletre reagálni az egyik kommentből, mert kicsit szúta a szemem:


"Bár nem látjuk ezeket a gonosz szellemeket, érezzük a tevékenységük hatását.

Sátán és a démonai kihasználják a bennünk lévő bűnös hajlamokat, és azon mesterkednek, hogy „ellenségeskedések, viszálykodás, féltékenység, haragkitörések, perlekedések, meghasonlások . . . és effélék legyenek közöttünk"


Hogyan tevékenykednek ezek a szellemek és hogyan érezzük a hatásukat? Hogyan lépnek kapcsolatba az emberrel?

A bennünk lévő bűnös hajlamok honnét erednek és hogy lehet kihasználni őket? Mit kell csinálni és kinek a beindításukra és hogyan zajlik le a folyamat?


#2

Önnek nem kötelező válaszolni a kérdésre, ha düht vált ki magából.

Nem térítek, hanem érdekel más véleménye. Nem mellesleg a Jehova tanúknak is joguk van kérdezni és eszmét cserélni. (akár tetszik ez valakinek, akár nem).

Nem kötelező válaszolni főleg nem úgy, hogy a kéredzőnek helyeselni mellette. De az olyan válaszok, hogy "hülye vagy stb...", nem válaszok.

2016. jan. 24. 14:10
 7/10 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, ketté kell választani, ami nem egy.

A düh egy emberi reakció valamely ingerre. Hogy milyen és miből fakad, azt Miquel leírta, lehetne további szempontokat hozzátenni, de nem érdemes (nem visz érdemben előbbre). A düh mértéke függ az inger jellegétől és mértékétől, az adott ember egyéniségétől, és a rá gyakorolt objektív hatástól. Az egyéniség függ az öröklött tényezőktől, addigi tapasztalatoktól (neveltetéstől), és a pillanatnyi állapottól. Ez a dolog emberi vonatkozása.

A másik, ami a kérdezőt érdekli, az a spiritiszta jellege. A keresztény tanítás e téren világosan fogalmaz: ha megdobnak kővel... Ez elég egyértelműen a dühöt negatív jelenségként, visszaszorítandóként és elítélendőnek tartja, ahogy emberi értelemben is az. Nyilván még sok más idézet is említhető, a lényeg, nem lehet pozitívnak kezelni. Más kérdés viszont, hogy a konkrét személy egyéniségénél fogva ezt mennyire fogadja el. ha vallásos, hisz a tanításban, a tanokban, akkor nem lehet kétségünk. Csakhogy gyarló az ember, tehát - bár kétségtelen, hogy a vallásosság is az egyénisége, neveltetése része, azért a jelleme dönti el a viselkedését. Ami alapjában nem vallási kategória.

2016. jan. 24. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 KZitus ***** válasza:
Lenne egy kérdésem: szerinted a harag, a düh szinonimája, vagy a harag vezet el a dühhöz?
2016. jan. 24. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ahogy írtam, Sátán nagyon jól ismeri az embereket.

6000 éves tapasztalat áll mögötte.


Ő is tud olyan dolgokat tenni kihasználva a tökéletlenségünket,ami hatással lehet az életünkre,

Mivel "nem alszik," tevékenyen tesz olyan dolgokat, amivel befolyásolhatja az érzéseinket,

főleg ha igazságtalanságról van szó.


Sátán mindig is az ember érzék szerveit veszi célba, mint a látást, hallást, fájdalmakat,

A hús test szadízása nem áll távol tőle, élvezi, ha meggyötörhet valakit, valamilyen módon


S mivel az ember örökölte is Ádámtól és Évától a helytelen "ösztönöket", ezért sokszor nehéz kivárni, ha nem azonnal történik megoldás egy problémára, és a türelmetlenség hozzá járulhat, ahhoz hogy valaki elkezd haragudni és az önuralma annyira megszűnik, hogy akár düh rohamot is kaphat.

2016. jan. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom kitől kérdezted KZitus, de megpróbálok válaszolni. A harag és a düh az emberben a körülmények által kiváltott ellenérzés két foka. Aki haragszik, az odáig jutott, hogy nagyon elfogadhatatlan számára az adott dolog. De még nem tovább. Aki dühös, már rájött, hogy ellenérzését érvényesíteni nem tudja, a düh a harag és a tehetetlenség érzése egyszerre. Ez persze vagy tudatosul, vagy nem. És vannak emberek (remélem sokan), akikben a tehetetlenség érzése nem dühöt, hanem további tanulási ingert vált ki, hogy képesek legyenek értelmesen tenni az ellenérzést kiváltó jelenséggel kapcsolatban.
2016. jan. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!