Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ki a déli király a Dániel.11:1...

Ki a déli király a Dániel.11:11. szerint?

Figyelt kérdés

2017. jan. 5. 22:04
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Ahogyan észak és dél egymással szemben álló pontja Földünknek, akként használja a prófécia ezt a megjelölést a világtörténelemben az egymással szembeálló nagyhatalmi törekvések szemléltetésére.


Vagyis nem egy igevers dönti el, hogy ki az északi és ki a déli király, hanem éppen az adott történelmi szituáció. A fejezet elején Xerxés után még kilenc uralkodója volt Perzsiának, a jövendölés azonban már átugorja ezt a történelmi kort, mivel Xerxés volt az utolsó király Perzsiában, aki a görögök ellen háborút indított. Ezért a következő versben már egy új birodalom királyának a feltámadásáról ad tájékoztatást az angyal. “Támad egy erős király, és uralkodik nagy hatalommal és tetszése szerint cselekszik.” (3. vers). Ezek a kijelentések félreérthetetlenül Nagy Sándorra irányítják a figyelmünket. Olyan nagy birodalom felett uralkodott, amilyet még addig nem látott a világ. “De alighogy támadt” kezdi a 4 vers: Alig 13 éves uralkodás után 32 éves korában hirtelen meghal. Alighogy elérte hatalmának csúcsát, már el is tűnt a történelem színpadáról. Majd így folytatja: . “Megrontatik az ő országa, és elosztatik az égnek négy tája szerint.” - Ahogy az angyal is jelzi, Nagy Sándor országa nem az ő maradékaira száll át halála után.

Nagyon hangsúlyos szavakkal jelzi az angyal azt, hogy mi fog történni az “erős király” halála után. “Országa: ...megrontatik, ...elosztatik, ...szétszaggattatik, ...másoknak adatik.” Ezek a szavak tökéletesen felvázolják azt a történelmi kort, amikor az egymással marakodó és hatalomra vágyó tábornokok küzdöttek a trónért. Ennek érdekében először megölték Sándor vér szerinti leszármazottait, fiát és a féltestvérét. Majd pedig egymás közötti marakodásuk eredményeként “szétszaggatták” Nagy Sándor birodalmát négy felé, az égnek négy tája szerint:

Nyugaton - Kassander szerezte meg Macedóniát.

Északon - Lissimachos uralma alá került Trácia.

Keleten - Seleukosz-é lett Szíria és Babilónia.

Délen - Ptolemaios hatalmába került Egyiptom.


A Birodalom szétosztása azonban nem véglegesítette az uralkodási területek határait. Az egymás elleni küzdelem tovább folyt, mintegy beteljesítve azt, amit az angyal mondott, hogy Nagy Sándor halála után “megrontatik az ő országa”. Ez a küzdelem végül is oda vezetett, hogy északon teljesen a Seleukosz dinasztia jutott hatalomra, délen pedig a Ptolemaios dinasztia. Ettől az időtől kezdve két egymással szemben álló hatalom sorozatos küzdelmét vázolja fel a jövendölés, egészen a vég idejéig.


Minden esetben Isten népéhez viszonyítva, Palesztina földrajzi fekvését alapul véve nevezi “Délnek” vagy “Északnak” ezeket az országokat, illetve hatalmakat.


Röviden vázolva:

Először a Görög Birodalom utódállamainak egymás elleni küzdelmére alkalmazza. (5-6. vers).

Majd a Római Birodalom is “észak királya”-ként van jelölve, szembe állítva Egyiptommal, mint “dél királyá”-val. (14-15. vers).

A kereszténység táborán belül is kialakul a két egymással szembeálló pólus, ahol az egyik a másik fölé akar kerülni, a másikat uralni akarja. (31-36. vers).

Velük kapcsolatban nem hangzik el közvetlenül az észak és a dél megnevezés, de mivel az észak-dél küzdelem sorozatba van beágyazva a róluk szóló beszámoló is, ezért nyugodtan alkalmazhatjuk rájuk is ezt a megnevezést.

Ugyanilyen módon mutatja be az angyal az istentagadó ateizmus kereszténység elleni hatalmi törekvéseit is. (37-39. vers).

Végül pedig azokról ad tájékoztatást, akik a Föld történelmének utolsó nagy küzdelmében állnak majd szembe egymással. (40-45. vers).


Üdv. Péter

2017. jan. 5. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ezt a fejezetet talán másvalaki írta, mind a Dán 7-9. apokalipszisét, erre utal a Jeromos kommentár is. Keletkezési ideje nagyjából i.e. 164 elé tehető, a szerző ugyanis ismeri a templom megszentségtelenítését, de nem tud annak felszentelésétől. Minden bizonnyal Palesztinában írták, szerzője talán a hasszideusokhoz tartozott.


Az 1-4. vers tömören összefoglalja a Perzsa birodalom történetét a görögök elleni háborúkig, majd rátér Nagy Sándor hódításaira, és birodalmának összeomlására, amely a szerző szerint négy felé szakadt. Ez azonban nem egészen tükrözi a történelmi valóságot, a makedón világbirodalom romjain ugyanis független államok is létrejöttek, ráadásul három nagy állam volt az, amely kiemelkedett. A szerző azonban nem a diadokhoszok idején, hanem a Kr.e. 2. század közepén él, ezért jóval kevesebb információja van a korábbi történelmi időkről, erre utal a szűkszavúsága is.


Ezek után azonban meglódulnak az események, a hellenisztikus korszakról már elég jól be tud számolni. Az északi és a dáli király (5. vers) közvetlenül Alexandrosz birodalmának összeomlása után jelenik meg a szövegben, minden bizonnyal a Palesztinától számított két nagy diadokhosz államot, a szeleukidákat és a ptolemaidákat jelöli, és azok háborúskodásait írja le egészen IV. Antiochos Epiphanesz megjelenéséig. Azt gondolom, a déli király végig a Ptolemaida dinasztiát jelenti.


Üdvözlettel,


Dante

2017. jan. 6. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Nagy Sándor halála után és a birodalom ezt követő felosztása után Szeleukosz Nikatór szerezte meg az ázsiai területek nagy részét, amelynek a közepén Perzsia helyezkedett el. Ezzel kezdetét vette a Szeleukida-dinasztiához tartozó királyok uralma, mely i. e. 64-ig tartott. Úgy tűnik, Szeleukosz Nikatór volt az, aki a Dániel próféciájában szereplő ’északi király’ prófétai alakjában először megjelenik, szembeszállva az egyiptomi királyok Ptolemaida-dinasztiájával; ez utóbbi dinasztia lehetett az, amelyik eleinte a „déli király” szerepét betöltötte (Dá 11:4–6).
2017. jan. 6. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A Szentírásból látható, hogy ’a vég ideje’ kifejezés az emberi uralmak tevékenységeihez is kapcsolódik.

A Dániel 11:40-ben ez olvasható: „a vég idején a déli király küzdeni kezd vele [az északi királlyal], az északi király pedig forgószélként tör rá szekerekkel, lovasokkal és sok hajóval”. Azután a prófécia „az északi király” tevékenységeiről számol be, és feltárja, hogy utoléri majd a vég

Ebből arra lehet következtetni, hogy ez ’a vég ideje’ az az időszak, mely „az északi király” elpusztításával fog tetőzni. Ezt támasztja alá az is, hogy a beszámoló ezt megelőzően azt írja ’az északi királyról’, hogy üldözi Isten szolgáit – azokat, ’akik éleslátásúak’ – „a vég idejéig”, mely időszak ehhez a királyhoz köthető


’A vég idejének’ egy másik jellegzetessége, hogy ebben az időszakban fel fog állni „egy vad ábrázatú király”, és fölkel „a fejedelmek Fejedelme” ellen, ám végül összetöretik, elpusztul. Ez a „király” a négy részre szakadt görög birodalomból létrejött királyságoknak a befejező szakaszában fog felállni

Mivel „az északi király” és „a déli király” ugyanabból a birodalomból származott, ésszerű feltételezni, hogy a „vad ábrázatú király” a kettő közül valamelyik, az őhozzá köthető „vég idején”.

2017. jan. 6. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az első világháború után a büntető békeszerződés bizonyára ’összetűzés’ volt, ingerlés a megtorlásra. A déli király, miután győzött a második világháborúban, félelmetes nukleáris fegyvereket célzott vetélytársára, és egy erős katonai szövetséget alakított ellene, a NATO-t. Az évek múltával ’összetűzésébe’ beletartozott csúcstechnikával rendelkező kémrendszere, valamint diplomáciai és katonai támadásai is.


Hogyan reagált az északi király? „Mint a forgószél, úgy megy reá az északi király szekerekkel, lovasokkal és sok hajóval, és betör az országokba, elözönli és végigjárja azokat” (Dániel 11:40b). Az utolsó napok történelmét az északi király terjeszkedése jellemezte. A második világháború alatt a náci „király” áradatként hatolt a környező országokba, túllépve határain. A háború végén az utód „király” erős birodalmat épített saját határain kívül. Vetélytársa ellen a hidegháború alatt csatlósaik között zajló háborúk és lázadások formájában harcolt Afrikában, Ázsiában és Latin-Amerikában.

2017. jan. 6. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hogy a két nagyhatalom közötti látszólagos jó viszony időleges-e vagy állandó, azt az idő mondja majd meg. Egy dolog azonban világos. A Jézus által jelzett időszak már alaposan előrehaladt. A világban lezajló események pedig azt jelzik, hogy már közel vagyunk a Pál apostol és a Dániel próféta által megjövendölt eseményekhez.
2017. jan. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Dániel 11:27–30a Német Birodalom Nagy-Britannia, melyet

(I. világháború) az angol—amerikai

világhatalom követ

Dániel 11:30b, 31 Hitler Harmadik Angol—amerikai

Birodalma világhatalom

(II. világháború)

Dániel 11:32–43 A kommunista országok Angol—amerikai

tömbje világhatalom

(a hidegháború)

Dániel 11:44, 45 Később lép színre Angol—amerikai

világhatalom


A Dániel könyvének 11. fejezetében található prófécia nem jövendöli meg azoknak a politikai hatalmaknak a nevét, amelyek a különböző időszakokban az északi király, illetve a déli király szerepét töltik be. Személyük mindig csak azután válik ismertté, miután kezdenek megtörténni az események. Ezenkívül, mivel az összetűzés több részletben történik, vannak olyan időszakok is, amikor nincsen összetűzés — az egyik király uralmon van, mialatt a másik tétlen.

2017. jan. 6. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!