Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan illeszthető össze...

Hogyan illeszthető össze konkrétan az evolúció és a teremtés?

Figyelt kérdés

2023. jún. 8. 14:51
1 2 3 4 5
 21/44 Andráska Béla ***** válasza:
62%

Sehogy!

Az egyház elsőnek tagadta aztán a maga javára magyarázza.

2023. jún. 14. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/44 Juliusz48 ***** válasza:
42%
Aki figyelt a teremtés mítoszra, az az állatok utáni teremtésnek olvashatta az emberét. Az pedig semmiben sem más mint az evolúció, csak konkrét tételnek tudja be, amikor eljutott az ember az önálló gondolatainak megfogalmazásához. Ha egy gyermeket ma társadalomtól teljesen elzárva nevelnek fel, az semmivel sem lesz más mint az állatok, hisz a pluszt a társadalom adja számra. Ahogy az afrikai legelőkön a gnú is a csorda törvényeit követi, vagy a rá vadászó oroszláncsapat is a saját tanult tapasztalatait használja. Az hogy nekik nincsenek írásos emlékeik azt jelenti, hogy pont ezt a teremtési lépcsőt nem érték, vagy érhették el. Habár lehet, hogy csak nekünk tűnik olyannak, mintha az evolúció korábbi lépcsőjének nincsenek szájhagyományai, mert nem értjük, ha esetleg van.
2023. jún. 14. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#22 Juliusz48


“Habár lehet, hogy csak nekünk tűnik olyannak, mintha az evolúció korábbi lépcsőjének nincsenek szájhagyományai, mert nem értjük, ha esetleg van.”


Annyit azért szóvá tennék ,hogy az evolúciónak nem igazán vannak “lépcsői” ahol az ember a csúcs s minden más alatta van/ a fejlődés egy korábbi állomása. Voltak ilyesmi elképzelések, de mint kiderült az evolúció nem így működik.


Egyébként “szájhagyományai” éppenséggel sok állatnak van. Ahogy te is írtad sok állat tanul illetve a szülei tanítják élete során. Nem minden csak úgy jön ösztönből.

2023. jún. 14. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 anonim ***** válasza:
48%

"Sehogy!


Az egyház elsőnek tagadta aztán a maga javára magyarázza."


Ez azért így nem igaz. A katolikus egyház ugyan nem fogata el egyből, de nem is tagadta, az evolúciót. Csak kivárták, míg összegyűlik a megfelelő bizonyíték mennyiség rá.

2023. jún. 14. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/44 Pombe ***** válasza:
100%

@Kérdező!


Isten megteremtett egy világot, amiben a biológiai evolúció is idővel megjelent, és annak keretén belül nagy sokára az ember is - gondolom, ez érdekel a legjobban.


Ezt, feltételezem, te is könnyedén el tudod képzelni.


Vagy netán az egyik konkrétan megnevezhető teremtés leirat tükrében tetted fel a kérdést? Sok teremtés-elképzelés van, mint pl. az egyik az, amivel kezdtem a megjegyzésemet.


Kicsit nem tudnál pontosítani? - mert így kérdésed csak további kérdéseket vet fel.

2023. jún. 16. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 Pombe ***** válasza:
100%

@4


https://www.youtube.com/watch?v=BlOrEW1Zjg0


Hát ez az elképzelés, eléggé hasonlít a biblikus teremtéshez, de úgy tűnik, hogy azt nem kis részben megspékelték a filmkészítők a saját fantáziájukkal is...


Ugye, már ott ütközésbe kerül a Bibliával, amikor Noé (alias Russell Crowe - ha jól sejtem... a filmet anno nem igazán tudtam végignézni, már ha ez a részlet abból van...) kijelenti, hogy kezdetben semmi volt (magyarosabban: semmi se volt). A Bibliában legelsőként a föld (valójában nem a Föld bolygó, hanem az a föld általánosságban, amin lehet állni, és ezért van a Bibliában kis "f"-el írva) és az ahhoz tartozó ég kerül megteremtésre, de ez nem azt jelenti, hogy előtte semmi se volt. A további sorokban tér ki arra a Biblia, hogy ez hogyan történt:


1Móz1,7: "Teremté tehát Isten a mennyezetet, és elválasztá a mennyezet alatt való vizeket, a mennyezet felett való vizektől. És úgy lőn."


A világtér tehát létezett a föld/ég teremtés előtt is, nem tudni mióta, lehet öröktől fogva, és a világ a káosz óceánjából állt, és nem a semmiből (ezt mindegyik héber szövegben "tohu va-bohu"-val írták le, amely káoszt, ürességet és pusztát jelent, de nem semmit - tulajdonképpen szó szerint azzal a vizekkel volt telve, amelyből a föld is lett később - az üreset is úgy kell érteni, mint amikor mi mondjuk, hogy egy jó nagy üres pusztaság).


A biblikus "Kezdet" szó nem a semmiből való teremtésre utal, hanem arra, hogy Isten ekkor kezdett a káosz pusztaságába rendet "lehelni". A filmrészlet még más helyeken is eléggé önhatalmúlag átmagyarázza a biblikus teremtést. Nem valószínű, hogy igazi Káin így mesélte volna el ezt a sztorit a családjának... :)

2023. jún. 16. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 Pombe ***** válasza:

Jajj...


Elnézést, nem Káin, hanem Noé...


:D


Na....

2023. jún. 16. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 anonim ***** válasza:

Pombe! Rosszul látod.


Ha tényleg komolyan érdekel a téma, akkor ajánlom ezt a videót figyelmedbe:


https://www.youtube.com/watch?v=FCZJw-vOUUA

2023. jún. 16. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 Pombe ***** válasza:
83%

#28: "Pombe! Rosszul látod."


Lehet, hogy neked másik Bibliád van, de az enyémbe az van írva, amit mondtam. Kicsit belenéztem az ajánlásodba, de túl hosszú...


Na, szóval azért is tuti amit propagálok, mert minden más akkori környező kultúra is pontosan ugyanezt az ősóceános sztorit képzelte el (ill. voltak hasonló távoliak is, pl. Kína...stb), még a Genezis leirat megszületése előtt, hogy van egy örök idők óta létező rendezetlen káosz óceán, és azt formálta Isten (ill. istenek közül általában egyvalaki).


[link]


Még jóval később is a kezdeti leg-ógörögebb teremtésmítoszokban, és jóval a héber maszoréta szövegek megszületése előtti mezopotámiai legendákban is a kozmikus óceán tölti ki a teret.


A Tehóm ( héberül : תְּהוֹם təhôm ) az ősóceán ("mélység") amely kitölti a teret (ha volt is kezdetben valódi semmi, arról nem tudni semmit").


Pl. Mózes I. könyve:1:2 "A föld pedig kietlen és puszta vala, és setétség vala a MÉLYSÉG színén, és az Isten Lelke lebeg vala a VIZEK felett."


[link]


A biblikus Genezis leírásának születése előtt (i.e. 1400 körül előtt) már számos sémi népcsoport legendáiban megjelenik az ősóceán képzet. A hat/hétnapos teremtéslegenda- és a kozmikus óceán képzetét a Genezis átvette a mezopotámiaktól (Enúma Elis). Pl. Tiamatnak, a babiloni istennőnek a nevéből lett Tehóm, de ott van a mezopotámiai Anu, aki szintén a vizeket a vizektől (a kozmikus óceánét) elválasztja a föld és égteremtéskor. A mezopotámiai legendákban a kozmikus óceánt istennőként (Tiamat) láttatják, és a kezdeti héber legendákban is még a Mélység maga Tehóm (Tiamatból származtathatóan), a vizek királynője, aki aztán gyorsan eltűnt, ahogy idővel kialakult az egyistenhit.


Persze, még bőven lehetne...


#28: "Ha tényleg komolyan érdekel a téma, akkor ajánlom ezt a videót figyelmedbe:"


Komolyan érdekel, ezért ha a filmben az előadók a fentiekről nem tudnak, akkor forduljanak hozzám bizalommal. De egyszerűbb, ha maguk utána néznek a történészek munkáiban.

2023. jún. 16. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 Pombe ***** válasza:
77%

Ezt találtam neked, mert arra gondoltam hogy az alább idézett két latin szöveg feltehetőleg lesz magyarul is.


1. creatio ex nihilo, vagyis teremtés a semmiből

2. ex nihilo nihil fit, vagyis semmiből nem lesz semmi


[link]


Idézve: "Az ókori teremtési mítoszokban a világmindenség az örök formátlan anyagból formáltatik, nevezetesen a káosz sötét és csendes ősóceánjából."

...

"A fentiekhez adhatjuk még a bibliai Teremtés könyvének (1Móz) a beszámolóját, amely azzal kezdődik, hogy Isten elválasztja és korlátok közé szorítja a vizeket – nem pedig teremti azt a semmiből."


Itt kissé félreérthető lehet, hogy Nammu istennő is szerepel a cikkben, meg Tiamat is. Az a helyzet, hogy Nammu sokkal régebbi istennő, és a mezopotámiai legendákat nem szabad egységes vallásként kezelni, ugyanis Mezopotámiában szinte városonként mások voltak az elképzelések, pontosabban nagyjából hasonlóak, de akár ugyanazon jelenségek nevéhez társított istenek nevei is eltértek egymástól, ill. az isteni szerepkörök is egymáshoz képest kisebbek-nagyobbak voltak, ill. voltak amik nem is szerepeltek más mezopotámiai legendákban... Na csak egy kis kiegészítésként.


A biblikus nézetek persze - ahogy telt az idő -, elkezdtek átalakulni a történelem folyamán, és a középkorban inkább a "creatio ex nihilo" nézet kezdett elterjedni, mert annyira nem nézték jó szemmel, hogy nincs megmagyarázva az, hogy tényleg Isten teremtett mindent, és ez kicsit rossz szájízzel töltheti el a híveket, akik szerettek volna rátekinteni Istenre igazi mindenhatóként, meg jó lett volna emberi értelemmel felfoghatatlanként láttatni.


Tehát kezdték eltolni a Biblia értelmezését a "creatio ex nihilo" nézet irányába, ami persze ma is divat, mert így sokkal mindenhatóbbként lehet Isten bemutatni, meg eladni az olyan totál értelmezhetetlen szövegeket, hogy Isten a téren és időn kívül áll. Blabla, de jól hangzik... :D


Persze a régi ókoriak kissé egyszerűbbek voltak, így ilyen ál-filozófikus subda-bundákat nem képzeltek bele semmibe se...


Ez egy vallásosan elfogult szösszenet (nem lektorált persze):

Pl.: [link]


Idézve: "A kietlenség és pusztaság (héber: tohu vabohu), a sötétség tulajdonképpen a semmi, a káosz szemléltetése."


Az oldal világosan leírja, hogy Isten élő lelke a mindenség felett lebeg (továbbá írja, hogy a tohu vabohu egyáltalán nem jelenti az igazi semmit), tehát nem lehet igaz, hogy kezdetben semmi sincs, de valami hajánál fogva előrángatott idegen vallási nézettel igazolja, hogy szerinte csak Isten volt és semmi más, nem mellesleg, hogy a tökben lehet igazi semmi, ha van Isten? Persze! Időn és téren túl... :D


Tegyük hozzá, hogy a szöveg itt is elegánsan lódít:

Idézve: "Lásd még a hinduizmusban: Brahman. Az ókori hindu Aitaréja upanisád arról ír, hogy az idők kezdetén a Lélek (Brahman) egyedül honolt, majd létrehozta önmagából a világot."


Ez sem igaz. Itt is az a helyzet, hogy van egy talán örök idők óta létező kozmikus aranytojás (Hiraṇyagarbha), és abból származott le Brahma (egyes felfogások alapján valami fura módon megteremtette magát a tojásból), utána a többi stimmel...nagyjából...


Születés a kozmikus tojásból:

[link]

2023. jún. 16. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!