Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lényeges, hogy létezik-e Isten?

Lényeges, hogy létezik-e Isten?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy Isten létezik és egy értelmes lény. Ha értelmes, akkor gondolkozik, méghozzá egy megadott szabályrendszert követve. Ugye az a gondolkodás lényege, hogy a körülményekre tekintettel fontolóra veszünk néhány lehetőséget és arra tekintettel legjobb belátásunk szerint valahogyan cselekszünk. Adott tulajdonságú lény adott körülményekre adott módon reagál. Szóval még Isten gondolkodása is meghatározott szabályrendszert követ.

Még azt is tegyük fel, hogy Isten döntéseit a természet szabja meg. Azért tesszük fel, mert ha nem tennénk az azt vonná maga után, hogy Isten nem a világ aktuális helyzete szerint hozza a döntéseit, magyarul leszarja a világot.

Mivel tudjuk, hogy Isten a természet szerint cselekszik és meghatározott szabályrendszert követ a cselekvése, így kimondhatjuk, hogy Isten leírható. A következménye Isten létének pedig ugyanaz, mintha nem létezne Isten, csupán egy másmilyen természeti törvények alapján működő világban lennénk.


2014. dec. 17. 01:38
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval még Isten gondolkodása is meghatározott szabályrendszert követ. "


Ezt a feltevést nem értem. Ha Isten mindenható, akkor miért függnek a döntései a környezettől? Főleg, hogy a környezetet is elvileg ő alkotta? Ha akarná, meg tudná változtatni a feltételeket is.

2014. dec. 17. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:

Okos és jó gondolatok - de sajnos felületesek.

Isten - ha létezik és ha így is működik, ahogy leírod - akkor sem jósolható meg így a viselkedése.

Először is: a "természet" az nem a mi kis környezetünk, hanem az Ő környezete. Aminek a mi teljes világunk csak egy icike-picike része. Mivel erről kb. semmit nem tudunk, tehát ő akárhogy is viselkedhet.

Másodszor: ha ő teremtett minket, akkor ezzel valami célja is van. Ha feltesszük, hogy nem az a célja, hogy kiderítse, mit csinálunk, ha teljesen magára hagy - akkor egészen máshogy fog viselkedni velünk, mint azt a természet tenné.

A természetnek pl. abszolút közömbös, hogy az egész emberiség kipusztul-e - míg az isten ezt nem engedheti meg.

Mivel egy esetleges komolyabb háború ha visszavetne minket a középkorba, onnan már NINCSEN visszatérés (mert elfogytak a könnyen kitermelhető nyersanyagok) - tehát akkor soha nem jutunk ki az űrbe és 5 milliárd éven belül minden élet elpusztul itt sok fényév körzetben.

Tehát - ha ő létezik - akkor ez vagy nem fog bekövetkezni, vagy egy új teremtést eredményez majd.

Amint látod különbség VAN abban, ha élettelen természet vesz körül minket, vagy ha egy élő alkotó.

2014. dec. 17. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
35%

Ez fából vaskarika....


Ez nem érvelés, hanem libakaki.


Ezen jót kacagtam: "Mivel tudjuk, hogy Isten a természet szerint cselekszik és meghatározott szabályrendszert követ a cselekvése,"


Tudjuk? Mit? Honnan? Ki?


De a vége ugyanaz. Tök lényegtelen, hogy létezik-e.

2014. dec. 17. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
0%

Fontos kérdés, kérdezö, tudod miért?


Ha létezik Isten, akkor szándékát úgyis végrehajtja, hogy mi abban hiszünk vagy nem és érinteni fog mindenkit. Az Isten kezét ember nem fogja meg. /Szerencsére :) /


Ha nem létezik, akkor a mi gyönyörü Földünket mi várja? Aláaknázott, atom- biológiai fegyverekkel teli, szennytelepek ... mi lesz ennek a vége? Örült, kapzsi, gyors kiaknázása a Földnek.....

2014. dec. 17. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:

Ha a legelterjedtebb istenfogalmat és a tapasztalat világot vesszük kiindulópontnak, nagyjából mindegy, van-e Isten.


Viszont van néhány logikai bukfenc abban, amit írsz. Egyrészt a Te istened, inkább egy demiurgosz, és úgy írod le, mintha az függne a világtól, nem pedig fordítva, de ez csak egy istenkép a sok közül (és távol áll a kereszténytől). Ha nem a természet törvényei szabnák meg (és inkább Isten szabja meg utóbbiakat), az még magában nem jelentené, hogy lesz*rja a világot, még ha nehezen is szakadsz el az antropocentrizmustól. Innentől kezdve persze már nem nehéz arra a következtetésre jutnod, amit a végén leírtál. El lehet oda jutni, de nem azon az úton, amit leírtál.

2014. dec. 17. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:

Igen és nem.

Ha valaki HISZI Istent, minden isteni tulajdonságával egyetemben, akkor IGEN.

Viszont: ebben az esetben Isten TEREMTETTE TÖRVÉNYEIVEL EGYETEMEBEN a világot, tehát nem a természeti, hanem saját törvényeit követi!

Ha valaki NEM HISZI Istent, akkor a természet saját törvényei szerint működik, a nam hittt, a tagadott Isten nem követ semmit!

.

Logikailag "kizáró-vagy" kapcsolat, ahol bármelyik igaz, a másiknak hamisnak kell lennie!

2014. dec. 17. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
Neki lényeges.
2014. dec. 17. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
Már az alapfelvetés is téves. Nem létezik, ha mégis, akkor nem túl értelmes.
2014. dec. 17. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 A kérdező kommentje:

"Isten - ha létezik és ha így is működik, ahogy leírod - akkor sem jósolható meg így a viselkedése.

Először is: a "természet" az nem a mi kis környezetünk, hanem az Ő környezete. Aminek a mi teljes világunk csak egy icike-picike része. Mivel erről kb. semmit nem tudunk, tehát ő akárhogy is viselkedhet."


Igen, ezzel tényleg nem számoltam.


"Másodszor: ha ő teremtett minket, akkor ezzel valami célja is van. Ha feltesszük, hogy nem az a célja, hogy kiderítse, mit csinálunk, ha teljesen magára hagy - akkor egészen máshogy fog viselkedni velünk, mint azt a természet tenné.

A természetnek pl. abszolút közömbös, hogy az egész emberiség kipusztul-e - míg az isten ezt nem engedheti meg.

Mivel egy esetleges komolyabb háború ha visszavetne minket a középkorba, onnan már NINCSEN visszatérés (mert elfogytak a könnyen kitermelhető nyersanyagok) - tehát akkor soha nem jutunk ki az űrbe és 5 milliárd éven belül minden élet elpusztul itt sok fényév körzetben."


Nem egészen értem mire gondoltál, de lehet, hogy te nem értetted meg amit írtam. Nem a minket körülvevő világ természetére gondoltam, mikor azt írtam, hogy ugyanolyan lenne a világ Isten nélkül, hanem azt mondtam, hogy létezhet olyan világ, ami ugyanúgy működik mint a mienk, csak abban a világban nem egy lény határoz meg egyes dolgokat, hanem egy a mi világunkban nem létező természeti kölcsönhatás. Van például az a fizikai törvény, hogy két tömeggel rendelkező test a távolság négyzetével fordítottan arányos és a két tömeggel egyenesen arányos gravitációs erőt fejt ki egymásra. Ha egy másik világot veszünk, akkor ott lehet, hogy létezik egy olyan fizikai törvény, hogy ha az ember a kipusztulás közelében van, akkor egy űrhajó leszáll a Földre és a Nap energiáját felhasználva titkos nyalábokkal megváltoztatja az ember gondolkodását úgy, hogy ne akarja magát kipusztítani. Most ez csak egy példa volt, de űrhajó nélkül kb. ugyanaz a látszat, mintha Istent rakjuk a fizikai törvény helyére.


5. és 6. válaszolónak: Attól még, hogy Isten nem a természet törvényei szerint működik a természet szabja meg Isten cselekvéseit. Csak ne felejtsük ki a mi világunkon kívül eső természetet se, mint ahogy tettem.

2014. dec. 17. 15:26
 10/39 anonim ***** válasza:

Nekem tetszik a kérdező gondolata, amely lényegében azt tartalmazza, hogy mindegy, hogy miképpen jöttek létre a természeti törvények, ha azok működnek, mégpedig kizárólagos hatállyal.

Annyira igaz ez, hogy a csodák ez által lehetetlenné válnak, hiszen soha nem tapasztalható ennek ellentmondó jelenség, úgy is mondható, ha valamiképpen mégis létezik egy természetfeletti lény, egy Isten és ő teremtette a világot, elindítva a nagy bummot, de természetesen mellette a törvényszerűségeket is áthághatatlanul megteremtve, akkor már csak a világ rendes működése érdekében sem tudja, vagy nem érdeke azokat megszegni, megváltoztatni.

Tegyük fel, hogy nem magától, hanem általa indult el az élet,, na és akkor mi van?

Az evolúció éppen úgy működik, ezt még a normálisabb vallásosak is elismerik, mert nem véletlenül van ez így gondolva, hanem minden ezt mutatja. A nulla pontban van csak eltérés és a zsidó vallásból megszülető kereszténység már modernebb annál, hogy bármiféle közvetlen isteni beavatkozásról beszéljen, már mégsem annyira elszállt, mint a nála sokkal ősibb vallás, amely szerint az Isten megjelenik az emberek között, beszél velük, sőt, még birkózik is ugye a Jákobbal, mit mondjak, elég érthetetlen, miért akarná a legfőbb hívét földhöz teremteni, az meg pláne furcsa, hogy isten létére az Isten alulmarad a küzdelemben.

Eltekintve a Jézusi csodáktól, ami minden bizonnyal még ennek a régi zsidó hitnek a maradványa, az erre rátelepülő sallanggal, a keresztény hit valójában nem beszél már arról, hogy Isten megszegi a törvényeket. Teljes félreértése volt a vallásnak a régiek gondolkodása, amikor azt képzelték, hogy például háborúkban az Isten velük van, mert ugyan miért is avatkozna a gyarló emberek viszálykodásába, különösen két keresztény ország konfliktusába, mikor minden azt mutatja, hogy a küzdelmek más tényezők hatására lettek eldöntve és soha, sehol nincs a mindennapi életben nyoma annak, hogy Isten bármiben is közreműködne.

A kérdező az utolsó gondolatával azt mondja, hogy ha mégis közbeavatkozna Isten, akkor azt is legfeljebb úgy tenné, hogy megváltoztatná a jelenlegi törvényeket és attól kezdve már megint nem lenne jelentősége, hogy van e, mert akkor már az lenne az alapszabály és az lenne megváltoztathatatlan.

Valahogyan úgy képzelem mindezt, amint az előfordul, hogy az irodalomban is felvetődik, mint Mikszáth Új Zrínyiásza, vagy a 'Jöttünk, láttunk, visszamennénk' filmsorozatban, hogy a régi korok szülöttei bizonyára számtalan csodát tapasztalnának a mi mindennapi életünkben, holott semmi ördöngősség nincs ezekben, pusztán a természet törvényeinek nagyobb ismerete teszi lehetővé, hogy csodálatos dolgaink lehessenek, kezdve az elektromos eszközökkel, a kattintásra gerjedő fénytől a 'trubadúrládáig', a repülő szerkezetekig, amik régen sem lettek volna lehetetlenek, csak még a közelébe sem jártak az ismereteik, hogy akár a képzeletükben is felmerüljön ilyesmi.

Minden dolgunk a világ törvényszerűségeire épül. Mobiltelefon csak azóta lehetséges, hogy feltalálták a rádiózást és egyáltalán a modern hírközlés az elektromágneses hullámok törvényszerűségein alapul és a jövő eszközei, illetve az általuk létrehozott életforma is attól függenek majd, mennyire fejlődik a tudományunk, mennyire ismerjük fel a törvényszerűségeket és mennyire tudjuk hasznosítani azokat.

Nincs ebben szerepe semmiféle természetfeletti lénynek és teljesen mindegy, hogy életemben miket képzelek majd a halálom utáni állapotomról, ha akkor már amúgy sem állnak rendelkezésemre azok a dolgok, amik most meghatározzák az életemet.

Nem lesz szemem, fülem, de még agyam sem, semmi olyasmi, amire a mostani, a valóságos életem épül. Most attól eltekintve, hogy ugye 'hiszem, ha látom', ami nyilván fából vaskarika, mert mivel látnék halálom után, mivel érzékelnék valamit is egyáltalán?

A halálról eddig szerzett tapasztalatok nem azt mutatják, hogy bármiképpen ez lehetséges lenne, de már ezzel eléggé elkalandoztam az eredeti kérdéstől és annyit készséggel elismerek, hogy onnan még nem jött vissza senki, de ez is egyfajta megváltoztathatatlan törvényszerűség, ami arra mutat, hogy a túlvilági élet a jelen világunktól távol esik és azt nem befolyásolja, már ugye, ha létezik egyáltalán, és nem csak a képzelet szüleménye.

2014. dec. 18. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!