Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Valaki közvetlen a halála...

Valaki közvetlen a halála előtt, fel tudja idézni "bármelyik" emlékét, tud "bármire" gondolni, hiába nem tud hangot kiadni vagy látni, hallani, érzékelni?

Figyelt kérdés

érdekelne mindenki válasza, de főként olyané, aki esetleg együtt volt elvesztett ismerősével, "távozása" előtt

(előre elnézést kérek, nem akarok senkit megsérteni, de ez egy fontos kérdés)


2010. ápr. 12. 17:46
1 2 3 4
 21/39 A kérdező kommentje:
de ha a testünktől függ, ugye ahogy "megállapítottuk", akkor miért vonják felelősségre azokat, kik bűnt követtek el, erkölcsiséget számba véve? hiszen nem tehet róla, hogy teste ilyen dolgot váltott ki belőle?!
2010. ápr. 19. 11:48
 22/39 anonim ***** válasza:

Akinek igazolhatóan pszichiátriai eset(az agya "meghibásodása" miatt tette amit tett), az a magyar(és más országok) törvények szerint nem büntethető. Akinek ellenben az agya normálisan funkcionál(belátja a tettei következményét), azt felelősségre vonják. Ellenben a két szélsőség között van átmenet, igy létezhetnek kevésbé, és nagyon lelkiismeretes emberek.


Az ideális esetben persze a bűnözőket nem kéne lecsukni, hanem erős lelkiismeretfurdalást kelteni bennük, hogy amit tett, azt többet eszébe se jusson még egyszer.(pl. az apuka esete, aki leforrázta a lányát. A bűntudat sokkal szörnyűbb büntetését kell, hogy viselje)


Sajnos azonban nem állunk azon a technikai szinten, hogy ezt kivitelezhessük, vagy kideríthessük azt, hogy ki a lelkiismeretes, és ki nem az. Így az egyetlen megoldás a szélsőségek alkalmazása: vagy mindenkit, aki bűnt követ el, bezárunk, vagy mindenkit kiengedünk. Az előbbi a társadalom szempontjából hasznosabb megoldás.

2010. ápr. 19. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 A kérdező kommentje:
én hallottam olyan esetről, amikor valaki hirtelen felindulásból követett el bűnt, "elvakult" az elméje, meggondolatlanul cselekedett, és annak pillanatában nem látta be előre a következményeket, nem tudtak a pillanat hevében felelősen dönteni. az ilyen embereknél nem állapítanak meg agyi sérülést, , de a bezárást megkapják. ez miért van?!
2010. ápr. 19. 17:31
 24/39 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés. Biztos tudod, hogy ha vki hirtelen felindulásból követett el vmit, akkor az enyhítő körülmény.

Itt szerintem(bár nem vagyok jogász) azt büntetik, hogy az egyén agyának normálisan kellett volna működnie(erre minden lehetősége megvolt), mégis elkövette a tettet.

Egyébként, ha belegondolsz, a büntetéssel a testet büntetik(a tudat is része a testünknek)

Csakúgy, mint az erkölcs is a tudatunk terméke.

pl. egy európai embernek iszonyú bűnként hat a muszlim lányok élve elásása bizonyos esetekben(becsületgyilkosság), addig az elkövető egy kicsit sem érzi bűnnek. Ez azt jelenti, hogy az erkölcsi értékek relatívak. Így elítélni törvényileg nem is lehet az "erkölcstelenséget", csak kulturálisan.

2010. ápr. 20. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 A kérdező kommentje:
hogy érted azt, hogy az erkölcsiségek relatívak? nem globális az eszme jó és rossz tulajdonságokról? tudsz nekem olyan helyeket mondani, ahol különbözik bármi is magában az erkölcsben? a hazugság mindenhol ugyanaz, a lopás is, a türelmetlenségből fakadó idegeskedés, önzés válfajai, ezek mindenhol ugyanazok!?
2010. ápr. 20. 10:08
 26/39 A kérdező kommentje:
és miből állapítják meg, hogy akármelyik "bűn" hirtelen felindulásból történt? ez nem csak az ügyvéd jó "szövegén" múlik, vagy komoly orvosi vizsgálatoknak vetik alá az elkövetőt, komoly szintű agyi vizsgálatoknak, hogy megállapítsák a akkori pillanatbeli elváltozást, módosulást benne?!
2010. ápr. 20. 10:50
 27/39 anonim ***** válasza:

Az előbb leírt példámmal próbáltam illusztrálni, hogy a jó és rossz fogalma egyáltalán nem globális, még a legsúlyosabb bűn(gyilkosság esetén) sem!


Hazugság: Ha egy csúnya lány munkatársad megkérdezi, hogy jól áll-e rajta a ruha, akkor a szemébe mondod, hogy ja de te valami undorító vagy? Ha azt mondod neki, hogy ja jól áll, akkor viszont hazudtál. Melyik a jó, melyik a rossz?


Lopás: A helyi cigótelepen vki sokkal lóg az uzsorásnak, aki megfenyegeti, hogy megöli őt és a családját.

Ha kirabol egy lakást, megmenti az életét többeknek is, mástól viszont a munkájának a gyümölcsét veszi el.

Jól, vagy rosszul cselekedett?


Ezekre nem lehet biztos választ adni. És ez még a mi kultúránkban van. Gondolj bele, hogy más kultúrákban ugyan azt a tettet mennyivel másképp ítélik meg.

pl. a mohamedánnak a hitelhagyásért halálbüntetés jár.

Ha átkeresztelkedsz, vagy ateista leszel, nem esik bántódásod.


2.-hoz: De az ügyvéd, vagy az ügyész jó szövegén múlik, ugyanis nem lehet megismételni a dolgot úgy, hogy az egyén agyának közben monitorozzuk.

A hirtelen felindulás egy pillanatnyi folyamat, ami érzékelhető lenne akkor, ha az egyén épp egy PET/CT ben feküdne a düh pillanatában. Visszamenőleg csak az emlékezetből lehetne kideríteni, de ezen a technikai szinten nem állunk, hogy 1 emléket vizsgálhassunk.

2010. ápr. 20. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 A kérdező kommentje:

"Az előbb leírt példámmal próbáltam illusztrálni, hogy a jó és rossz fogalma egyáltalán nem globális, még a legsúlyosabb bűn(gyilkosság esetén) sem!"

én úgy értettem, hogy az egész bolygónkon tisztában vannak az erkölcsiség "szabályaival", az persze igaz, hogy nem mindenhol alkalmazzák, de az összes országban, az ítélethozatalnál erre támaszkodnak.


"Hazugság: Ha egy csúnya lány munkatársad megkérdezi, hogy jól áll-e rajta a ruha, akkor a szemébe mondod, hogy ja de te valami undorító vagy? Ha azt mondod neki, hogy ja jól áll, akkor viszont hazudtál. Melyik a jó, melyik a rossz?"

Nos, ha azt kérdezi, hogy áll rajta a ruha, tehát magának a ruhának a küllemével kapcsolatban akarja más véleményét, és nekem tetszik, akkor azt, hogy igen jól áll, ha nem tetszik megmondom, hogy nem az én ízlésem, tehát nekem nem tetszik ,de biztos van olyan akinek igen.

nem azt kérdezte tőlem, hogy ő maga tetszik e nekem...de ha azt is kérdezné, akkor is mondhatnám az igazat, hiszen "ízlések és pofonok", és nehogy már szarul kelljen éreznem magamat azért, mert valami nem tetszik, persze kulturáltan válaszolok, nem megsértve a lelkét. Szóval hazugságot nem követek el egyik esetben sem.


"Lopás: A helyi cigótelepen vki sokkal lóg az uzsorásnak, aki megfenyegeti, hogy megöli őt és a családját.

Ha kirabol egy lakást, megmenti az életét többeknek is, mástól viszont a munkájának a gyümölcsét veszi el.

Jól, vagy rosszul cselekedett?"

először is miért tartozik az uzsorásnak? kölcsönkért. miért kért kölcsön? mert rendes munkáját nem fizetik meg, már ha becsületes. miért nem fizetik meg? mert valakinek több kell. és ez kihat a környezetében élőkre is. Ha engem megfenyegetnek, hogy fizessek vagy lelövik a szeretteimet, akkor azért nem megyek el lopni, mert azzal megmenthetem őket, ez tévedés azzal nem őket mentem meg, csupán magamat váltom ki. mások életét kockáztatva.

kik a vétkesek? munkaadó - kevés bért ad, mert önző, uzsorás - nagy kamat, és fenyegetőzés, mert önző, tartozó - meggondolatlan döntés, mások életét nem figyelembe véve, harag a munkaadó felé, irigységgel tűzdelve, ami megint csak önzőség.

kik isszák a levét? család - ,akik félelemben vannak tartva 3 oldalról is.

ha betartanák az erkölcsiség szabályait, akkor nem kerülne az "ártatlan" ilyen helyzetbe.

van olyan ember, aki hiába van rákényszerítve olyan dologra, hogy bűnt kövessen el, nem teszi meg, mert van bátorsága, hogy igaz ember legyen, és az elméjét tekinti elsődlegesnek, nem pedig a testét, hiszen ha fordítva lenne, akkor ő is ugyanolyan lenne, mint az a három, akiről szó van.


"De az ügyvéd, vagy az ügyész jó szövegén múlik, ugyanis nem lehet megismételni a dolgot úgy, hogy az egyén agyának közben monitorozzuk.

A hirtelen felindulás egy pillanatnyi folyamat, ami érzékelhető lenne akkor, ha az egyén épp egy PET/CT ben feküdne a düh pillanatában. Visszamenőleg csak az emlékezetből lehetne kideríteni, de ezen a technikai szinten nem állunk, hogy 1 emléket vizsgálhassunk."

ha nem állunk ilyen szinten technikailag, akkor milyen jogon dönt egy bíró pusztán a másik szavahihetősége alapján. ha úgy gondolkodna az ember, hogy az "lélek" uralja a testet, és nem pedig fordítva, akkor szimpla egyszerű ügy lenne mindenfajta ítélethozatal, ugyebár az erkölcsiség mintájára...

úgy gondolom, valamennyire meg tudtam válaszolni, azt mi "megválaszolhatatlan".

2010. ápr. 20. 17:14
 29/39 anonim ***** válasza:

1. bekezdés:

"én úgy értettem, hogy az egész bolygónkon tisztában vannak az erkölcsiség "szabályaival", az persze igaz, hogy nem mindenhol alkalmazzák, de az összes országban, az ítélethozatalnál erre támaszkodnak."

Lehet, de az erkölcsiség más országokban mást jelent.

(pl. saria és keresztény erkölcsi kultúra. sok tettet másképp ítél meg), és ebből következően a különböző országok azonos tetteket másképp büntetnek.(pl. drogkereskedés Iránban és M.o.-n)

épp ezért mondom, hogy ebben nincs megállapodás az egész

emberiséget tekintve.


2. De elítélnél-e mást azért, mert a hazugságával örömet okozott, de kárt nem?


3.Mi az abszolútumről vitáztunk, azaz hogy az adott tett bűn-e vagy sem. Természetesen más is bűnös abban, hogy a példában szereplő egyén ilyen helyzetbe került, de az a cselekedetét nem menti fel az egyik esetben sem, bármi a végkimenetel.


4.Elme és a test egy és ugyanaz. ebből a szempontből kicsit más a helyzet. A bíró azért dönt a bizonyítékok és néha(bár ez a legyengébb biz.) a tanúvallomások nyomán, mert nincs jobb. Ha lenne egy olyan valami, ami tökéletesen rekonstruálja egy ember emlékeit, akkor nem lenne szükség az egész bíróságra. Visszanéznénk, mint egy videót és kész, a törvénykönyvben leírt büntetést kiszabjuk. Sajna ez még így nem létezik.


ui. bocs a késői válaszért, most bepörgött az élet nálunk.

2010. ápr. 21. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 A kérdező kommentje:

én arra gondolok, amikor az erkölcsiség szabályait említem, hogy már maga az önzőség, türelmetlenség, akaratosság és a többi negatív tulajdonság is "bűn" ezt figyelembe véve, igaz büntetés konkrétan ezekért nem jár, de mindenhol negatív tulajdonságok ezek, ha pedig leelemezzük a konkrét bűnöket, mindegyik 1 db rossz tulajdonságra vezethető vissza, ami az ÖNZŐSÉG. ha ez lenne a mérce, és ehhez próbálnának viszonyítani, talán egyszerűbb lenne mindenfajta megítélés, és nem kellene milliárdokat költeni azoknak a fejlesztésére, amiket te felhoztál.


Az pedig, hogy egy hazugsággal örömet szerzek, nos az lehet még nagyobb bűn, mint a másik, hiszen valakit félrevezetni, sőt bármikor kiderülhet az igazság, mert ha azt akarnám, hogy ne, akkor egész életemben meg kell tartsam magamnak ezt, hisz titoknak kell maradnia, és addig titok valami, amíg csak 1 ember tudja. ha pedig szóban jön hasonló kérdés, megint csak hazudnom kellene, és így tovább, én ilyenben nem akarok részt venni, a legrövidebb út az egyenes. Ha egyszer hazudtál valakinek, utána az csak hatványozódni fog, hacsak nincs elég bátorsága az embernek, hogy "nullázza".


visszatérve az uzsorásos témára. a kölcsönkérő már abban a pillanatban vétett, amikor kölcsönért esdekelt egy uzsorásnál, ő már abban a pillanatba tudta, hogy kockázatos, hiszen a családja életével játszik ha belemegy, de igen ő megette, miért? azért mert nem tudott úrrá lenni a vágyaim, pénzre volt szüksége, nem azért, hogy a családjának jobb legyen, mert akkor oda se megy kérni, hisz egy önzetlen férj, nem viszi vásárra a család életét, holmi pénzért. Neki saját érdekből kellett pénz egyértelműen, ha elsiklott egy olyan mellett, hogy elveszítheti a szeretteit, hiába futott végig az "agyán".

tehát az én általam felvett erkölcsi normához képest elég nagyot hibázott. Ha esetleg elhinné, hogy nem függ a fizikumától, akkor tudná, hogy a "lelke" erősebb, tehát képes helyesen dönteni. de amíg az iskolákban az ellenkezőjét oktatják, addig sajnos nem várhatunk túl sok mindent. próbáld meg úgy végiggondolni, te is, hogy elvonatkoztatod azt mit tanultál, mindent ami a megfoghatóra épül, és nézd meg olyan szemszögből, hogy a "lélek" domináns. utána is kíváncsi vagyok ám a véleményedre.

egyébként semmi baj a késői reakcióval, "türelem rózsát terem", ez a mondás sem hiába van... :)

2010. ápr. 21. 09:20
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!