Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Monoteizmus, Antropomorfizmus...

Monoteizmus, Antropomorfizmus elutasítása! KERESZTÉNYSÉG VS. ISZLÁM?

Figyelt kérdés

Monoteizmus:

Az egyistenhit vagy monoteizmus az egy, élő, és személyes Istenbe vetett hit, illetve a róla szóló tanítás.

[link]

Antropomorfizmus:

Az antropomorfizmus (a görög anthróposz, 'ember' és morphé, 'alak' szóból) egy olyan emberi kép vagy szólás, amely segítségével a transzcendens Istenről alkotott fogalmat fejezünk ki.

[link]


Amire még szükséged lesz:

1. Szentháromság fogalma!

A Szentháromság (latinul Sancta Trinitas) a legtöbb keresztény felekezet tanítása szerint a három isteni személy (Atya, Fiú, Szentlélek).

[link]

2. Iszlám!

Az iszlám (arabul الإسلام‎ al-islām, al-iszlám) arab, zsidó és keresztény hittel közös tőről fakadó monoteista vallás, amelyben Mohamed prófétáé a vallási és politikai vezetőszerep.

[link]


A kérdések:

- Valóban monoteista vallás e a kereszténység, abban a tudatában, hogy tartalmazza a szenthármasságot?

- Van ellentét a monoteizmus, és a szentháromság között?

- Melyik vallásban(Kereszténység/Iszlám) érzed jobban megvalósulni a monoteizmust?(MINDENKÉPP olvasd el a [link] oldalon a "Egyistenhit (tauhíd)" bekezdést a demagógia, felületesség, és elfogultság elkerülése érdekében!)

- A Kereszténység valóban elutasítja az Antropomorfizmust, annak a tudatában, hogy a "Fiu" a testet öltött Isten?(MINDENKÉPP olvasd el a [link] oldalon a "A Fiú" bekezdést a demagógia, felületesség, és elfogultság elkerülése érdekében!)

- Melyik vallásban(Kereszténység/Iszlám) érzed jobban megvalósulni az Antropomorfizmus elutasítását?


2010. máj. 21. 20:59
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/182 anonim ***** válasza:
82%

Üdv!


Nos, a Szentháromság lényege a következő: Mindhárom örökkön-örökké létezik, nem teremtették meg egymást.


"1. Szentháromság

Mindenki szépen megmagyarázza a szentháromságot, de mégis van, hogy ellentmondanak egymásnak.

Valaki azt mondja:"mert a Szentháromság nem azt jelenti, hogy három isten van, hanem azt, hogy egy Isten van, három személyben."

Igen de a három személy az három különböző tudat? Mert ha igen akkor három isten, ha nem akkor nem három személy!!!

És ha az egyik személy mást akar mint a másik, akkor melyik akarata érvényesül?"


Nincs három különböző tudat!

"Már oly régóta veletek vagyok - felelte Jézus -, és nem ismersz, Fülöp? Aki engem látott, az Atyát is látta. Hogy mondhatod hát: Mutasd meg nekünk az Atyát? 10Nem hiszed, hogy én az Atyában vagyok s az Atya bennem? A szavakat, amelyeket hozzátok intézek, nem magamtól mondom, s a tetteket is az Atya viszi végbe, aki bennem van. 11Higgyétek, hogy én az Atyában vagyok, s az Atya bennem."


Nos?


"Amelyiké érvényesül, az az Isten, és a többi az már nem lehet Isten mert nem mindenható! Ha soha nem különböznek az akaratukban, akkor csak feltételezni kéne, és ugyan oda lyukadunk ki! Viszont csak akkor nem tudnánk ezt feltételezni, ha nem 3 személy lenne, de nem ezt állítjátok!

Valaki azt mondja:

"A Szent Háromság nem 3 Isteni személy, hanem Isten 3 megnyilvánulása. Az személynek különböző személyisége van, de a 3 Isteni személy csak funkcionálisan tér el egymástól."

A személynek különböző személyisége van??? Tehát 3 isteni lény!"


de viszont, hogy ha 3 isteni lény lenne, akkor többlényegű lenne.


Viszont az akaratuk: 1; lényegük: 1; személyiségük: 1; érzéseik: vannak, és mindegyiknek ugyanaz, ezért mind3-nak: 1; a földre való megnyilvánulásaik: 3; a mennyben való megnyilvánulásaik: 1;


Ha többlényegű lenne: akaratuk: több; lényegük: több; személyiségük: más, földre való megnyilvánulásaik: több; mennyre ható megnyilvánulásaik: több;


Lényegében a három "személy" ugyanaz, csak a Földön három megnyilvánulásai vannak.


Persze a keresztény teológusok mind-mind mást mondanak, ezért ez csak az én feltételezésem.


A Bilbia ennyit mond.


"Aztán azt mondja:"Ez a nap analógiájára visszavezethető: A nap van, mint létező (Atya), de van sugara (Szent Lélek), ami által annak melege (Jézus) szállítódik. Még se mondjuk, hogy 3 nap létezik. Tévedés ne essék: Ez nem Isten három része, hanem hogy háromféleképpen nyilvánul meg, miközben ők egyek."

De hát a nap az nem a napsugár, és nem is a melegség! Ez három külön dolog! Szerintem ez pont cáfolata a szentháromságnak, mert látszik, hogy 3 dolgot nem lehet összegyúrni egybe! Ezt úgy lehetne, mint az Iszlámba mikor azt mondja, hogy:"Isten hét tulajdonsága (élet, tudás, hallás, látás, akarat, mindenhatóság és beszéd) öröktől léteznek és Isten lényegéhez tartoznak." De itt TULAJDONSÁGOKRÓL beszélünk, amiknek NINCS külön tudatuk, személyiségük!"


A földön se, a mennyben se. A Szentháromság lényege: Jézus az, aki Istenről beszél, csak általa tudhatjuk meg az igazságot; a Szentlélek pedig ezt hírül viszi, és erőt ad; az Atya pedig abszolút létezik, ő a tetteket viszi véghez. De csak a Földön, a mennyben egyek!


"Tehát úgy érzem, hogy ez csak belemagyarázás! Valami olyasmit próbálnak meg elfogadtatni az emberrel ami értelmetlen, és logikátlan! És amikor először ez feltűnik az embernek akkor megpróbálják ezt logikusan beadni, de aki gondolkozik annak ezt nem lehet! Ha látják, hogy nem megy, akkor beismerik, hogy igazad van, csak akkor utána bedobják az "Isten a logikán felül van dumát"! Csak akkor azt nem értem miért nem ezzel kezdték???!!! Ez olyan mintha hülyére vennék az embert, mert ők is tudják, hogy logikátlan, és belemagyarázás, de azért szédítik az ember az elején, és ha látják, hogy nem megy, akkor jöhet az "Isten a logikán felül van" duma!

Ezt így fogalmazza meg az egyik válaszadó:"Ha esetleg látszólag ellentét volna a Szentháromság és a monoteizmus között, ez abbol adódhat, hogy a mi(emberek) felfogóképességünk véges, és így nem érthetünk meg egy végtelen hatalommal rendelkező Istent."

Ehhez jön hozzá, hogy a szentháromság a 4 században jelent meg, és nincs is benne a Bibliába!!!


No comment. Majd a bűnnél erre visszatérünk.


Sőt az egész Biblia az EGY ÉS OSZTHATATLAN ISTENRŐL beszél! Erre egyszer csak a 4 században három személyről kezdenek el beszélni!!!???!!!??? Ha valakinek erről tudnia kellet volna akkor azok az előző próféták!!! De semmi nincs! Ez egy éles, és feltűnő kontraszt!!!"


A Szentháromság nem Bibliai eredetű, de összefoglalja az Újszövetséggel együtt annak lényegét: A Földre Isten három személyben nyilvánul meg, amelyek személyiségük egy, de a betöltött funkciójuk 3 különböző.


2. Antropomorfizmus

"Valaki azt mondja: "És csak emberi testben tudta az emberek bűnét (a halál okozóját) eltörölni, és ha saját maga, Isten, szenvedi el értünk azt, hogy a Világnak a pusztulása be ne következzen."


Na ez biztos nem a Biblia mindenható Istene! Mi az hogy:"csak emberi testben tudta az emberek bűnét (a halál okozóját) eltörölni" Ő a Mindenható! Megteremtette a világot, és előtte nem voltak számára feltételek, meg kényszerűségek, aztán egyszer csak a teremtményei hatással van rá???!!! Ez nem Isten! Erről az Iszlám azt tanítja, hogy az akaratával képes mindenre!"


1: Ez azt jelenti, hogy Istenként nem tud szenvedni, csak abban az alakban, amelyben az első, aki először követte el a bűnt, volt. Ez az emberi alak. Jézusnak, ha nem lett volna emberi tulajdonságai, nem tudta volna elszenvedni azt a sok bűnt. Az Ószövetségben kellett minden bűnért engesztelő áldozatot bemutatni annak, aki bűnnel Istennek háttal fordított, de meg akarja a bűnét bánni. Visszatérve, a bűn olyan bonyolult, hogy csak az Isteni dimenzióban lehet megérteni, ahol persze a fogalmak között semmiféle kapcsolat nincsen, mint ennek a fizikai világnak logikája. A bűn egy lényegtelen, értelmetlen, céltalan, oktalan, Isten ellenszegülő dolog:


2: A bűnt összefoglalja neked az én elemzésem, és a

egy szakértő elemzés:

A szakértői: [link]

Az enyém: http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskri.. | (a 66%-kos válaszlót keresd.)


"Aztán így folytatja:"Pedig hagyhatta volna Isten a világot magára, hiszen nélküle is létezett."

Mi? Már hogy létezhetne nélküle??? Ő teremtette!"


Rosszul értelmezted: Isten létezhet világ nélkül, de a világ nélküle nem. A teremtés lényege: a szeretet.


"Aztán így folytatja:"A bűn, mivel az egyetlen dolog, ami nem Istentől származik, mert földi eredetű, földi módszerekkel kellett megváltani: vérrel, halállal, mert a bűn forrása ez."


"Nem Istentől származik??? Akkor ki teremtette??? A bűn az egy létező dolog! Vagy teremtett, vagy nem! Ha teremtett, akkor ki teremtette, ha nem Isten??? Ha nem teremtett, akkor mindig is létezett, még a teremtés előtt

is???

Mit mond erről az Iszlám?

"Nincs szüksége gyermekre, amikor Övé mindaz, ami az egekben és a földön van."

Meg azt, hogy minden dolog teremtett ami létezik, saját magán kívül, mert ő a Teremtő!"


Megint ajánlom a 2 belinkelt oldalt.


"Van aki így fogalmaz:"Jézus Krisztus valóságos Isten és valóságos ember."

Vagy így:"nem 3 Isteni személy, hanem Isten 3 megnyilvánulása"

Ez maga az Antropomorfizmus!"


Ezt már megmagyaráztam.


"De ha megnyilvánult egy férfiba, akkor ugyan az megnyilvánulni egy nőben, csak mondjuk az akarata miatt nem ez történt! Vagy ez a fiú mindig is létezett? Akkor viszont 100% Antropomorfizmus, és politeizmus! Hisz az azt jelenti, hogy az Isten, fiú formában létezett az Atyánál, és egy külön személy! Ha viszont mindig is létezett, de nem fiú formában, akkor meg visszakanyarodhatunk az elejére, hogy akkor ugyan az megnyilvánulni egy nőben, csak mondjuk az akarata miatt nem ez történt! És ha ugyan az megnyilvánulni egy nőben, akkor ugyan az megnyilvánulni egy állatban, vagy szoborban! Akkor viszont mi a különbség a kereszténység, és a hinduizmus között???!!!"


Ezt is leítam.


Ha nem nyilvánulhat meg csak a fiúban, akkor viszont nem Mindenható! Ha ez a megnyilvánulás nem maga az Isten, akkor meg ne nevezzük megnyilvánulásnak, és ne modjuk,

hogy:"Jézus Krisztus valóságos Isten és valóságos ember"!!!

És pont ez amit az Iszlám mond!

"Ti írás birtokosai! Ne lépjétek túl a határt a ti vallásotokban és ne mondjatok Allahról mást, csak az igazságot! Jézus, a Messiás, Mária fia csupán küldötte Allahnak, és az ő szava, amit sugalmazott Máriának, és Allahtól küldött lélek. Higgyetek hát Allahban és az Ő küldötteiben és ne mondjátok azt, hogy: "Három!" Hagyjátok abba! Jobb az nektek! Allah csupán egyetlen isten. Magasztaltassék! Nincs szüksége gyermekre, amikor Övé mindaz, ami az egekben és a földön van. Allah kiváló istápoló!"(4:171) Elfogultság nélkül mondom, ez valami olyan amitől megnyugszik a szívem...


Mi meg azt mondjuk: "Én vagyok az Út, az Igazság és az Élet - válaszolta Jézus. - Senki sem juthat el az Atyához, csak általam. 7Ha engem ismernétek, Atyámat is ismernétek, de mostantól fogva ismeritek és látjátok." (János: 14: 6-7)


"Aztán itt van egy kérdés, amit nagyon fontosnak tartok!!!

Az Atya-Fiú-Szentlélek, mint "egy Isten", az térbeli, van alakja, van színe? Mert ha van az maga a Antropomorfizmus! Hisz akkor van formája, csak azt nem tudjuk milyen!

Ha nincs, akkor viszont akkor lesz, amikor megnyilvánul, mint fiú, vagy szentlélek, hisz a térbeli világunkban, ő is térbeli!!! Ha viszont ezek a megnyilvánulások nem maga az Isteni személyek, akkor nem kéne ezt tanítani!!!"


Ezt is elmondtam.


Üdv. Szpudaszotész

2010. máj. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/182 A kérdező kommentje:

"Már oly régóta veletek vagyok - felelte Jézus -, és nem ismersz, Fülöp? Aki engem látott, az Atyát is látta. Hogy mondhatod hát: Mutasd meg nekünk az Atyát? 10Nem hiszed, hogy én az Atyában vagyok s az Atya bennem? A szavakat, amelyeket hozzátok intézek, nem magamtól mondom, s a tetteket is az Atya viszi végbe, aki bennem van. 11Higgyétek, hogy én az Atyában vagyok, s az Atya bennem."


"Nos?"

Világos! Maga az Atya szált a földre, és ez az amit a dogma elutasít...


"Lényegében a három "személy" ugyanaz, csak a Földön három megnyilvánulásai vannak." Ezt nevezik inkarnációnak a krisnások, és ez maga a Antropomorfizmus.Ráadásúl ezt a véleményt az alábbi könyv elutasítja, eretneknek tartja!

[link]


"A Szentháromság nem Bibliai eredetű, de összefoglalja az Újszövetséggel együtt annak lényegét"

Amit kispekuláltak belőle, bizonyítékok nélkül! Más mást ért!


"Ez azt jelenti, hogy Istenként nem tud szenvedni, csak abban az alakban, amelyben az első, aki először követte el a bűnt, volt. Ez az emberi alak. Jézusnak, ha nem lett volna emberi tulajdonságai, nem tudta volna elszenvedni azt a sok bűnt."

Ezért testet öltött, és emberként megszületett! Mint Visnu inkarnációja krisna! Ez az Isten humanizálása=Antropomorfizmus!

Ugyan akkor a korlátozott isten akit itt látunk!

Ő teremtette a világot, és ha akarja megszünteti azt. Nem tudja megbocsátani a bűnöket, csak úgy ahogy azt a világ természete rákénszerítí, amit ő teremtett...??? Hmmm...


Korán:"Nincs szüksége gyermekre, amikor Övé mindaz, ami az egekben és a földön van."

Értitek? Nincs szüksége gyermekre, hogy megbocsássa a bűnöket! Abban az Istenben akiben ti hisztek, szüksége van!


Így válaszolsz:"Mi meg azt mondjuk: "Én vagyok az Út, az Igazság és az Élet - válaszolta Jézus. - Senki sem juthat el az Atyához, csak általam. 7Ha engem ismernétek, Atyámat is ismernétek, de mostantól fogva ismeritek és látjátok." (János: 14: 6-7) "

De hisz ezt csak dacból mondod! Hisz ennek semmi köze a témához!Én vagyok az Út, az Igazság és az Élet...Igen, és? Ezt mondja minden próféta!

Az én idézetem, az a témához kapcsolódott, hogy érthető legyen, hogy mire gondolok! Most erre dacosan visszareagálni, hogy "Mi meg azt mondjuk"...minek?


"Megint ajánlom a 2 belinkelt oldalt"

"Ezt már megmagyaráztam"

"Ezt is leírtam"

"Ezt is elmondtam"


Ezek nem válaszok! Valójában pont, hogy nem adtál a legg érdekesebb felvetéseimre választ! Te se, de más sem!


Megtennéd/megtennétek, hogy konkrét válaszokat adtok! Igen, nem, nem tudom...stb.

Ne másoljatok be linkeket/könyveket VÁLASZNAK, semmi kép!(amúgy jöhet, csak ne válasznak!)

És ne válaszoljatok a "Szentháromság nem azt jelenti, hogy három isten van, hanem azt, hogy egy Isten van, három személyben" mert már világos!


Megtennéd akkor, hogy a fent leírtak alapján válaszolsz legalább erre?

"Az Atya-Fiú-Szentlélek, mint "egy Isten", az térbeli, van alakja, van színe?"

"Mikor a fiú, és a szentlélek belépett a teremtett világba, akkor ők maguk léptek be, vagy nem?"

"Az Isten a menyben van, vagy nem? A meny teremtett, vagy nem?"


De úgy igazán markánsan, bátran válaszolj! Semmi csúsztatás, link, vagy ilyesmi! Csak úgy bátran, őszintén!

2010. máj. 24. 23:23
 23/182 A kérdező kommentje:
Hova tüntetek? Elhamarkodott lenne, ha azt feltételezném, hogy az egyenes beszéd az túl sok kérés volt tőletek?
2010. máj. 26. 21:49
 24/182 anonim ***** válasza:
62%

helló!

Te miért akarod ellentétbe rakni a két vallást?

Vagy rosszul értelmezem?


üdv

25/F

2010. máj. 27. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/182 anonim ***** válasza:
83%

Kedves kérdező!


Előző vagyok, nem válaszoltál nekem, de semmi baj.

Lehetséges, hogy a keresztények félre értelmezik ezt a szentháromság dolgot. Jézus Krisztus nem Isten megtestesülése, ő azért jött, hogy hirdesse az úr létezését, ő a példa arra, hogy létezik egy jó út is, Isten útja. A szentlélek pedig az igazi önmagunk, aki segít minket utunkon, hogy elérhessünk az úrig. Mindkettő isteni eredetű, mint ahogyan mi emberek is, mármint az Önvalónk. A kereszténység/iszlám/hindu ugyanaz az Istenük, nem kell ellentétbe rakni ezeket, sőt inkább egybe kellene olvasztani mindhármat...


üdv

25/F

2010. máj. 28. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/182 A kérdező kommentje:

Te egyaltalan nem a kerdesre valaszoltal...

Engem mas nem erdekel, csak az altalam feltett kerdes!!!

2010. jún. 4. 20:36
 27/182 anonim ***** válasza:
2010. jún. 6. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/182 anonim ***** válasza:

pedig válaszoltam a kérdésedre.

de akkor beszállok.


Valóban monoteista vallás e a kereszténység, abban a tudatában, hogy tartalmazza a szenthármasságot?


Igen tökéletesen, a Szentháromság csak kép, hogy el lehessen választani lényegi dolgokat benne.

Isten = Allah

Szentlélek = Önvaló amik lényegében és tulajdonságaiban egyek Istennel/Allahhal

Jézus = Mohamed


Van ellentét a monoteizmus, és a szentháromság között?


Az előzőekből kiderül, hogy semmi ellentét nincsen.


Melyik vallásban(Kereszténység/Iszlám) érzed jobban megvalósulni a monoteizmust?


Egyenlő arányban mindkettőnél.


A Kereszténység valóban elutasítja az Antropomorfizmust, annak a tudatában, hogy a "Fiu" a testet öltött Isten?


Jézus Krisztus ugyanannyira Isten megtestesülése, mint Mohamed Allahé, vagy Buddha Visnué, bár nem az utolsóról szólt a kérdés. Viszont úgy érzem, az Iszlám jobban elutasítja ezt a megtestesülés dolgot. Viszont az igazat megvallva minden egyes ember Isten/Önvaló megtestesülése, csak nem tudnak róla sokan, és akik tudnak is, még nem adták át magukat neki. Remélem így korrekt volt a válasz. S az előzőekért elnézést, de attól függetlenül tartom magam korábbi szavaimhoz, miszerint az összes világvallás ugyanarról szól, és teljesen feleslegesen harcolnak egymással...


üdv

25/F

2010. jún. 6. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/182 anonim ***** válasza:

10:54


A kérdések ezek voltak:


"Az Atya-Fiú-Szentlélek, mint "egy Isten", az térbeli, van alakja, van színe?"

"Mikor a fiú, és a szentlélek belépett a teremtett világba, akkor ők maguk léptek be, vagy nem?"

"Az Isten a menyben van, vagy nem? A meny teremtett, vagy nem?"

2010. jún. 6. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/182 anonim ***** válasza:

"Az Atya-Fiú-Szentlélek, mint "egy Isten", az térbeli, van alakja, van színe?"

Se színe, se alakja, téren és időn kívül van.


"Mikor a fiú, és a szentlélek belépett a teremtett világba, akkor ők maguk léptek be, vagy nem?"

A fiú lépett be csak, mert ő emberi testet használt, Szentlélek, amiből 1 van, az redukálta magát emberi testre, Jézusra.(egyébként mindenre)


"Az Isten a menyben van, vagy nem? A meny teremtett, vagy nem?"

Olyan hely, hogy menny, nincsen. Isten mindenhol ott van.

Az amit az emberek mennynek hisznek, amiről úgy gondolják, hogy majd odakerülnek mikor meghaltak, az egyszerűen egy, az egyének gondolatai által, megkreált "hely", egyedül lesznek saját gondolataikkal.


üdv

25/F

2010. jún. 6. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!