Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Magyarországon jelenleg...

Magyarországon jelenleg milyen gáz van "földgáz" néven a közüzemi vezetékekben?

Figyelt kérdés

Nem találok erre vonatkozóan pontos meghatározást, illetve a korábbi megnevezések közül melyik az ami a jelenlegivel koherens?


Tud valaki ebben segíteni?

Ezeket találtam a közelemben levő gázsütők könyveiben:


Földgáz-H, H Gáz: 25mbar

Földgáz-S, S Gáz: 25mbar


G20 (2H) : 20mbar

G25,1 (2HS): 25mbar


És persze a gázpalack:

Cseppfolyós gáz, Pg-gáz, LPG, G30 illetve G31 (3B/P): 30mbar


Ha jól silabizáltam ki akkor a Magyarországon földgáz néven: Földgáz-H, G20, elnevezéshez tartozó, de 25mbar névleges nyomású értendő ami 20-30mbar közötti szóródással értendő.


2021. nov. 13. 02:12
 1/4 anonim ***** válasza:
76%

MSZ 1648:2000 szabvány azokat a gázokat, amelyek Wobbe-száma a 36,29-41,58 MJ/m3 tartományba esik, S gázoknak nevezi. Ezekre a gázokra az jellemző, hogy a H gázoknál nagyobb mértékben tartalmaznak nem éghető gázokat (nitrogén, szén-dioxid). E gázoknak a szabványban előírt jellemzői azonosak a H gáz jellemzőivel, kivéve a Wobbe-szám tartományát


Gázpalackos az propán és bután gázok elegye. Az LPG az autóba használatos minőség jele, ami tisztább. A háztartási a CNG minőség.


Városi gázt kihagytad, az a földgáz előtt volt, ma már nincsen.

2021. nov. 13. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi a szabvány nevét! Itt azt írja, hogy a 2H az a távvezetéki, a 2S pedig a regionális. Kicsit hülye a táblázat, [link]

2H - növelt kisnyomású hálózat (85 mbar)

2S - kisnyomású hálózat (25 mbar) - Ezen a néven van tehát a lakásokba bevezetve vezetékes földgáz néven 2000 óta.


De mi a helyzet a "G20 (2H)", "G25,1 (2HS)" nevekkel? Ha jól sejtem ez az uniós nevek lehetnek, de melyik mit takar?


Volt gépkönyv ahol az "NG"-t is említették, talán a Bosch-nál. Az NG a "Natural Gas" azaz a Metán lehet? Oroszoknál mintha csak így neveznék a földgázt, hogy "metánnal fűtenek". Nyilván itt az is bejátszik a gépkönyvferdítések összevisszaságába, hogy kb ahány ország annyiféle verzió volt és mintha ezt akarnák egységes EU-s név alatt futtatni.


(Az ún. városi gázt direkt hagytam ki mivel már nem létezik., nem jön a csőből sehol.)

2021. nov. 13. 10:33
 3/4 A kérdező kommentje:

Illetve itt újabb infót találtam.

[link]


"Magyarország területének legnagyobb részén a 2H gázcsoportba tartozó gázt kapják a fogyasztók. A 2S jelű gázt kisebb területeken, például Babócsa és Kardoskút környékén kapják a fogyasztók.


A 2H csoportba tartozó gáz fűtőértéke Magyarországon jellemzően 33-35 MJ/m3 között van. A 2S csoportba tartozó gáz fűtőértéke jellemzően 27-29 MJ/m3."


Dehát ez hogy passzolna össze a gáztűzhelyek könyvében előírt 25mbar-os csatlakozással?????


Vagy a gázóra lesz a 25mbar-ra nyomáscsökkentő? De mi a helyzet a tízemeletesek óra nélküli átalánygázával? Ott mekkora nyomás van?

2021. nov. 13. 10:56
 4/4 anonim ***** válasza:

[link]


Ebbe van a G20 és G25 ami uniós neve a H és S nek.

2021. nov. 13. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!