Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan lehet kiszámolni...

Hogyan lehet kiszámolni mekkora tömegű test szükséges egy villanymotor meghajtásához?

Figyelt kérdés

Adott egy 1kw-os villanymotor, 220v, 3000RPM. Ezt generátorként szeretném használni.


Gondolatom szerint 3000RPM-nél képes a legnagyobb teljesítményt leadni, vagyis az 1KW-ot.

Ebben az esetben 220v mellett 4A amit elbír a villanymotor?


Ha a villanymotor tengely átmérője 20mm, amire egy fogaskereket teszek, mondjuk 50 foggal, és mellette van egy nagy fogaskerék 500 foggal, akkor a nagy fogaskereket elég 10szer lassabban forgatni (300RPM), hogy a kis fogaskerék 3000-et forduljon percenként.


A nagy fogaskerék rögzítve lenne egy tengelyen, aminek a végén egy orsó lenne, ahová egy kötelet orsóznék fel.

Mellette lenne egy oszlop a tetején egy csigával, és a másik oldalt egy betontömb.


Hogyan lehet kiszámítani, hogy mekkora tömegű test szükséges ahhoz, hogy képes legyen meghajtani a generátort ekkora fordulatszámon?



2022. jún. 22. 11:37
 1/7 anonim ***** válasza:
87%
Ezt egészen komolyan gondolod, vagy azért tisztában vagy vele, hogy ennek semmi értelme?
2022. jún. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Igen komolyan gondolom.


Miért nincs semmi értelme?

2022. jún. 22. 11:53
 3/7 anonim ***** válasza:
86%

kérdésem:...a szinkronmotorban állandó mágnes van?...az 1kW-ot stabilan csak stabil gerjesztéssel adná le(ha leadná)


Amúgy technikustanulóként ezt is próbálgattam..én eleinte egy mosógépmotorral hajtottam meg a másikat, amiben nem volt állandó mágnes, aztán egy kis Tomos blokkal próbálkoztam...


A villamosgépek mérnöktanárom meghallgatta, vállonveregetett, mosolygott, aztán a vizsgágon mindig megkérdezte hogy állok a kísérleteimmel?


Mindig 5-öst adott, mert igazán meg tudom nevettetni..

2022. jún. 22. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

tegyük fel, hogy működik, (nyomatékot tudsz számolni a tömegből)

De ki garantálja, hogy az 1 kW áramot fel is veszi valami fogyasztó. Valamint ha leért a betontömb, ki húzza vissza?

Csak gyors számításként 1 tonna tömegre 10m emelkedésre 0.027kWh potenciális energia van.

Szóval 1kW teljesítmennyel fékezve másfél perc alatt leérne a cucc, csörlőzhetnéd vissza.

2022. jún. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
84%

A motor nem fogja a felvett villamos teljesitmenyet leadni generatoros uzemben.

Tovabba a motor mint generator, minden villamosan terhelt pillanatban mas nyomatekkal fekezne a fogaskereked. Ez akkor mukodne, ha egy konstans aramu fogyasztoval terhelned a motort. Maskepp az igenyelt nyomatek mindig valtozik.

2022. jún. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hatásfok mond valamit barátom??
2022. jún. 25. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 vegyész76 válasza:
Ez egy jó elsős bsc. fizikus feladat lenne ha még néhány adat meglenne: motor forgórész tehetetlenségi nyomaték, mechanikai hatásfok, oszlop magassága, villamos hatásfok, betontömb tömege ( majd a súlya lesz a lényeg), kötél kerék átmérője. Ezután számolhatnád ki mennyi idő( vagy út) alatt éri el a generátoros fordulatszámot ( addig nem termel) majd a maradék magasságra ( ha marad egyáltalán) a termelt villamos energia mennyiségét, ha hálózatra termel. Egyébként gyakorlati értelme nincs a kérdésnek.
2022. júl. 3. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!