Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Egy másfél milliméteres 40...

Egy másfél milliméteres 40 éves falban menő alumínium vezeték mennyire melegszik fel ha 13 amper megy át rajta folyamatosan?

Figyelt kérdés
2023. okt. 8. 14:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
70%

az kb 12A ra lehet méretezve(a biztositék amperértékét lesd meg)


tehát valószínüleg ha szakszerüa szerelés akkor a biztositék az ami nem fogja bírni

De amugy a vezeték se nagyon:)

2023. okt. 8. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Hány W tal terheled meg .
2023. okt. 8. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem értek hozzá nem tudom kiszámolni csak az ampert tudom
2023. okt. 8. 22:28
 4/12 anonim ***** válasza:
89%

Röviden, ne csináld.

Azért ne, mert ez a 1,5-es alunál mondhatni minden körülmények között felső határérték. Ezt a folyamatos terhelés és a szerelés, kötések, szigetelés kora mind negatív irányba befolyásolja, azaz inkább ne. Folyamatos üzemnél még új szerelés esetén sem engednék rá 13 ampert egy 1,5-es alu konstrukcióra. Rézre már igen. Bár folyamatos üzemre én még rézből is 2,5-et húznék, attól függetlenül hogy 13A-t elvisz a 1,5-es is.

2023. okt. 9. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
A kötéseknél valószínűleg lesz belőle baj.
2023. okt. 9. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

És 10A?

9 órán át egyfolytában menne.

Próbáltam 13 ampert 9 órán át nem lett gond de azt értem hogy ha megcsinálom újra meg újra akkor egyszercsak lehet...

2023. okt. 9. 20:27
 7/12 A kérdező kommentje:
A biztosíték 16 amperes. 13 ampert bírt. Csak nem tudom a falban mi zajlik
2023. okt. 10. 13:02
 8/12 anonim ***** válasza:

Ha a biztositék 16 amperes akkor a vezetékhálozatnak ki kell bírnia 16 amper terhelést


Mivel azt ha szakember csínálta akkor a biztositék annyit enged amennyit a vezetéknek el kell bírnia


De én amugy nem vagyok villanyszerelő van valami szabványtáblátat hogy melyik vezetk tipus milyen vastagságban mennyi terhelést bír

És nekem az rémlik hogy a másfeles aluvezeték 14 A bir.


Biztos felellhetők ezek az adatok a neten én most tuti nem keresek utána


Anniyt tudok hogy nálunk a konyhába 2.5 mm es tömör alu vezeték van behúzva, és állítólag az 24A bir(villanyszerelőktől tudom)

2023. okt. 10. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Az a baj hogy 9 órán át kell birnia. Ami nem ugyanaz mint csak rövid ideig
2023. okt. 10. 20:55
 10/12 anonim ***** válasza:

Az hogy egy vezeték milyen áramterhelést bír és mennyi ideig, nagyon sok paraméteres dolog. Van olyan szerelés és környezet, ahol még egy 2,5-es rézre sem engedhetsz rá 10A-t (szabványokban szépen le vannak írva a szorzók amik rontják az áramterhelhetőséget). Az, hogy az egykori villanyszerelő milyen szabványokból dolgozott, egy másik dolog. Az, hogy ennek új korában megfelelt-e a szerelés egy harmadik dolog. Az hogy jelenleg megfelel-e egy harmadik dolog. És az hogy a környezet megváltozása, illetve az alapanyagok öregedése hogyan befolyásolja az áramterhelhetőséget megint egy teljesen külön dolog.


Ne tedd. Még 10A-el se terheld 9 óráig a 1,5-es alut. Ahogy az #5 írta, feltételezhetően a kötések lesznek a gyenge pontok, de lehet hogy más is. Továbbá ha ezt napi szinten eljátszod, a jelenleg még jó vezetési képességű kötések (én erre nem látok sok esélyt) biztos, hogy romlani fognak. Terhelés közben hőtágulás, majd vissza periodikusan, egy ilyen szerelésnél okozhat átmeneti ellenállás növekedést az érintkezési felületeken. Hogy ez 5 alkalom vagy 500 alkalom után következik be, senki sem fogja megmondani, még akkor sem ha ott vannak előtte az ép kötések.


#8 Ezek az áramterhelhetőségek egykoron, bizonyos szerelési mód mellett lehettek értelmezve, ma már nem engedünk ennyit az alura. Maga a vezeték egyébként relatíve sokat elbír ha le tudja adni a hőt, de egyrészt a kötéseknél biztos hogy gyenge pont lesz, másrészt ezért vannak szabványban megfogalmazva hogy mekkora áramot mekkora keresztmetszeten vihetsz. MSZ HD 60364-5-52 foglalkozik a vezetékekkel, kábelekkel. Ennek a szabványnak van olyan csatolmánya, ahol leírják táblázatban hogy milyen esetben mekkora vezetéket mekkora árammal terhelhetsz, illetve hogy mekkora túláramvédelem ajánlott hozzá.

2023. okt. 10. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!