Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan tud a szén spontán...

Hogyan tud a szén spontán gyulladni?

Figyelt kérdés
Vettem cseh barnaszenet (20mázsa) és most fogom betalicskázni a helyére. Hallottam róla, hogy spontán tud gyulladni. Ez egy kicsit aggaszt azért mert nem szeretném, hogy lángra kapjon a tároló. Igaz ez, hogy előfordul öngyulkadás? Mivel lehet ezt megakadályozni?
2023. nov. 4. 12:42
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem vagyok kémikus, de hallottam már én is a szén öngyulladásáról. A szén közé keveredve előfordulnak olyan vegyületek, amik vízzel érintkezve hőt fejlesztenek. Ha elég sok ez a hő, akkor begyújtja a szenet.
2023. nov. 4. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nyugi nem fog meggyulladni! Régi bányászvárosban lakom, és gyerekkoromban itt mindenki szénnel fűtött, sokkszor úgy hozták nekünk is, hogy még meleg volt, és gőzölgött, mert előtte hozták fel a földből. 50-80 mázsákat rendeltek a szüleim, egy télen többször, ahogy a szomszédok is, és soha nem volt gond.
2023. nov. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Amikor meleg ès nagy kupac a rakod. Befülled, ès kèpes begyulladni.

De ez règen tipikusan a szárított(mestersègesen kivontàk a vizet melegítèssel) ès a brikettnèl fordult elő. Sokszor gőzölgött mikor házhoz vittèk. Ilyenkor vártak vele, szètmotottàk, hogy kihűljön.

2023. nov. 4. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A vastag rétegben (1-2 m) felhalmozott szén esetében az oxidációs folyamatok hője okozhat öngyulladást, különösen ha megázik a kupac. Ezért száraz helyen érdemes tárolni, amennyire lehet szétterítve. Ha netán mégis elindul a folyamat, észre lehet venni a lassú égés füstjét még időben.

Állítólag a Titanic katasztrófájához is hozzájárult a hajó óriási széntárolójában beindult lassú izzás, aminek a hője meggyengítette a külső oldalfalakat és azok szegecselését, ezért a jéghegynek könnyebb dolga volt.

2023. nov. 4. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nagy szénhalmok közepébe vernek le vas rudat,hőmérséklet szondát .

Ez jelzi ha magas a hőmérséklet.Nálad nincs ennyi szén.

2023. nov. 4. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
A Titanicot én is olvastam, de pár mázsa szén hogy spontán meggyulladt volna olyanról még nem hallottam, pedig biztos hírértékű lett volna.
2023. nov. 4. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ne aggódj, rejtett hibára hivatkozva visszaveszik!
2023. nov. 4. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segìtséget mindenkinek. Tegnap a helyére került a szén🙂
2023. nov. 5. 09:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!