Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Új lakás, nincs földelés, fi...

Új lakás, nincs földelés, fi relé megszakít, ilyenkor mit tegyek?

Figyelt kérdés
Vettünk egy új lakást és szépen elkezdtük sajátkezüleg felújítani. Életemben eddig csavarhúzót is ritkán vettem a kezembe, de mostmár tudok csempézni, vakolni, festeni, szanitert bekötni, és lassan villanytszerelni (hála az internetnek) Szóval rendkívül elavult a vezetékrendszer és a földelés sincs bekötve sehova, mivel villanysütőt vásároltunk úgy döntöttem kiépítek még 2 új áramkört egyet a mosógépnek egyet pedig a sütőnek. Eddig olvadóbiztosító volt amit kicseréltem kismegszakítókra. A fi relét sajnos nem tudom bekötni mivel mindig lecsapja valami és nem tudok rájönni mi lehet... (tudom újra kéne vezetékezni az egészet, hogy rájöjjek mi csapja le a fi relét de az rendkívül sok meló) ráadásul ami az olvadó biztosító mögött volt az egy káosz... miután elrendeztem mindent, kisebb falbontás után a kismegszakító melett(!!!) megtaláltam a földkábelt (piros szinű ugyebár) jó vastag, és véletlenül sem volt rákötve semmire, és mikor megfogtam szénfekete lett az ujjam a kosztól szerintem lehetett valami kábel égés a közelében valamikor... Ezek után nem kötöttem rá semmire, még az új elkészült áramköreimre sem (még)(bár a kábelt elvezettem és kialakítottam hozzá hátha). Kérdés hogy ha nincs fi relém, és nincs földelésem milyen hiba miatt lehet bármilyen baj? Milyen hibát követhetek el ami miatt baleset következik be? Hogyan tudom megállapítani hogy a földkábelem megfelelő-e hogy biztonságosan ráköthessem mondjuk a mosogépet a sütőt? (másrészt az előző tulajokat vinni el a nátha...)
2011. aug. 19. 16:14
1 2
 11/16 anonim válasza:
13%

Mindenki, aki interneten tanácsokkal lát el veszélyes szakmunkát jogtalanul végző botcsinálta laikusokat, az rossz szolgálatot tesz nekik. A lakott lakóház nem barkácsszakkör, a tisztasági festést, mázolást meghaladó, zajjal, porral járó munkákat csak a szomszédok írásbeli engedélyével szabad végezni. A munkálatok idejére nem lehet a bútorokat kipakolni olyan folyosókra amik menekülő utak részei.

A renitens "felújítókat" a szomszédok jelentsék fel az önkormányzatnál vagy a tűzoltóknál.

Régebben természetes volt, hogy egy lakás tisztasági festés-mázolását rendes munkaidőben dogozó szakemberek egy hét alatt zaj, és kosz nélkül a szobák közepére tólt, letakart bútorok mellett végezték. Manapság barkácsolók zajos elektromos kéziszerszámokkal elképesztő dolgokat csinálnak "korszerűsítés" címen. Ennek kell véget vetni. Akinek arra van igénye vegyen újépítésű lakást, a felújítási munkákat pedig végeztessék szakemberekkel.

A Fi-relé egyébként nem helyettesíti a szakszerű érintésvédelmet.

2012. aug. 21. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%
Interneten keresztül nem tudsz megtanulni villanyt szerelni! Azt bízd szakemberre! Nem ismered a megfelelő földelési ellenállás értékét, nem tudod, hogy mik az előírások, Milyen vezetéket vagy kábelt hol lehet felhasználni, (gondolom nem is tudtad, hogy a vezeték, és a kábel nem egy és ugyanaz!) Tudod-e hogy a vezetékeknek mekkora a terhelhetősége? Egy megszakítót hány Wattal lehet terhelni? Milyen megszakító kell egy motor üzemeltetéséhez, (mosógép) és milyen a világításhoz?
2012. aug. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
11/12-es te besúgó vagy? Vagy rendőr? Közteres?
2012. aug. 25. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Egy véresszájú kommenista lehet.

Van egy ilyen kolléganőm... az is mindenkit és mindent feljelent, beperel... ha túl meleg van, ha fázik.

Az ilyeneket tesztelés címen fel kéne lőni a Szaturnuszhoz.

2013. jan. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim válasza:
58%

"Interneten keresztül nem tudsz megtanulni villanyt szerelni! Azt bízd szakemberre! Nem ismered a megfelelő földelési ellenállás értékét, nem tudod, hogy mik az előírások, Milyen vezetéket vagy kábelt hol lehet felhasználni, (gondolom nem is tudtad, hogy a vezeték, és a kábel nem egy és ugyanaz!) Tudod-e hogy a vezetékeknek mekkora a terhelhetősége? Egy megszakítót hány Wattal lehet terhelni? Milyen megszakító kell egy motor üzemeltetéséhez, (mosógép) és milyen a világításhoz?"


Éppenséggel ezt mind meg lehet tudni az internetről is, a probléma inkább az, hogy egy átlag autodidakta "villanyszerelő" nem is tud arról, hogy mi mindennek nem nézett még utána, ami fontos; Legtöbbször odáig jutnak, hogy tudják, hogy létezik kismegszakító(amit rendszerint biztosítéknak neveznek), fázis, föld, nulla, meg hogy a falba valami csatornát kell betenni a vezetékeknek.

De, példának okáért azt, hogy a vezetékeket melegedésre és feszültségesésre is méretezni kell, hogy mi az a TN-C-S érintésvédelem, mi következik abból, mi az a földelési ellenállás, stb., már utána sem néznek. Aztán, még ha tudják is, megfelelő eszközök hiányában kimérni már nem tudják a dolgokat.


Én magam is ilyen "csináld magad" villanyszerelő vagyok, DE: azzal kezdtem, hogy elővettem a középiskolás tankönyveket, és újratanultam, hogy mi az, hogy ellenállás, feszültség, áramerősség, váltóáram, egyenáram, stb. Aztán jöttek a szakirányú alapismeretek, könyvekből, internetről, a vonatkozó rendeletek és szabályok, és CSAK ezek után álltam neki szerelni.

Továbbá, a földelést, a mért fázist, a PE-N vezető összekapcsolását/szétválasztását, az elosztódobozig a behozást villanyszerelő csinálta, hozta be és mérte ki, ezt nem vállaltam magamra;

Csupán az elosztódoboztól indulva a belső villamos hálózatot terveztem meg és csináltam én magam; hornyok vésése a falakba, gégecsövek berakása, a fogyasztók által igényelt teljesítmények függvényében az áramkörök tervezése és kialakítása, ÉV relé, megszakítók, konnektorok, lámpák, stb.

ÉS: mindezek után, miután kész voltam mindennel, multiméterrel kimértem mindent, amit azzal ki lehetett, aztán egy hivatásos szakemberrel IS átnézettem/kimérettem A-tól Z-ig az egészet, hogy minden rendben van-e. (Egyébként meg is lepődtem, hogy a földelés mérését letudta volna a klasszikus izzós módszerrel, hogy fázis-védővezetőbe beköti, semmi pontos mérés, nekem kellett külön szólni.)

Mert tisztában vagyok vele, hogy áram k*rvára nem játék.


Szóval én nem mondom, hogy nem szerelheti az ember saját maga az ilyesmit, végülis érthető is, hogy rengeteg ember csóró ahhoz, hogy villanyszerelőt hívjon, DE: ne kezdjen el senki csak úgy vaktában szerelni, aki még a minimálisan szükséges ismereteknek sincs a birtokában, és a másik: miután végzett, ellenőriztesse a munkáját egy hivatásos szakemberrel, ez szerintem egy jó megoldás arra, hogy olcsó is legyen, de biztonságos is; Nyilván egy villanyszerelő sokkal többet kér azért, hogy 1 hétig vés/vezetékel/stbstb., mintha csak kijön 1 napra, és átnézi, hogy minden rendben van-e.

2014. szept. 26. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Előzőhöz


Üdv!


Kedves(15), valóban igaz, hogy ma már gyakorlatilag mindennek utána lehet nézni, keresni az interneten, és elméletileg meg is lehet tanulni (elméletben), de az csak az egyik probléma, hogy a laikusok többsége azt sem tudja, hogy mit kell keresnie.

A nagyobb gond az, hogy ez nem fogja pótolni azt a szakmai gyakorlatot amit a villanyász tanulók az "öreg" tapasztalt szerelők mellett meg tudnak szerezni.


(Van varrógépem, tudom is használni.

Kisebb problémákat, pl egy felfeslett varrást vagy nadrágszár felvarrását még meg is tudok csinálni rajta.

De ha már komoly beavatkozást, esetleg átalakítást igényel a ruha, akkor elviszem szabóhoz, mert ő ért hozzá, ismeri a szakmája fortélyait.

Lehet, hogy én is meg tudnám csinálni, csak, valószínű, hogy háromszor annyi idő alatt és szakszerűtlenül.)


Vannak bizonyos "száraz" szakmai anyagok, amik műszaki nyelven vannak leírva, és ha nincs aki egyszerűen elmagyarázza, akkor azt a laikus soha nem fogja megérteni.

Valamint, minden szakmának vannak olyan fortélyai, amiket a tankönyvekben nem lehet megtalálni, csak az idősebb tapasztalt szakiktól a gyakorlatban megtanulni, ez az interneten keresztül nem fog menni.

Továbbá, van a dolognak egy olyan része is amit mindenki figyelmen kívül hagy.

Történetesen az, hogy ha "csóró" ahhoz, hogy szakembert hívjon, akkor honnan lesz pénze arra, hogy megvásárolja az összes szerszámot, gépet, műszert és egyéb felszerelést ami a szakszerű és biztonságos munkavégzéshez kell.

Ugyanis jó és biztonságos munkát csak jó szerszámokkal lehet végezni.

Az óccó no name ne adj isten kínai piacos (egyszer sem használható) szerszámok felejtősek!

Sokan azt hiszik, hogy a villanyszereléshez elég néhány (akármilyen) csavarhúzó, kombinált fogó, csípőfogó meg egy "fázisceruza".

Nos, akik így gondolják, azok nagyon nagyot tévednek.

Persze, néhány szerelvény cseréjéhez, ezek még akár elégségesek is lehetnek, de akkor sem biztos, hogy biztonságosak.

Ha egy komplett rendszer kiépítéséről vagy cseréjéről, és ne adj isten kiméréséről van szó, akkor oda megbízható, minőségi felszereltség, szakmai hozzáértés és tapasztalat szükséges.

Én, ha csak az övtáskát felcsatolom a munkához, akkor kb úgy 80-100.000 forintnyi szerszám fityeg az oldalamon, és ezek még csak a kézi szerszámok.

A munkához szükséges szerszámgépek kb másik 300.000 és az egyéb műszerek, detektorok újabb 100.000 ft.

És akkor még nem említettem az egyéb felszereléseket segédeszközöket, amiből szintén a minőségit érdemes megvenni, hogy például, a behúzó ne szakadjon bele a csőbe, mert egy olcsó gagyival könnyen megeshet.

Ha mindezt összeadjuk könnyen kijön, hogy ha nem főállású villanyász valaki, egy munkára ilyen beruházás nem éri meg.

Hiszen, csak a munkához szükséges felszerelések árából megvalósítható maga a munka, anyagárral, munkadíjjal együtt.

Ja, és egy jól felszerelt, tapasztalt villanyász csapat, kb fele vagy akár egyharmad idő alatt elvégzi azt a munkát, amivel a laikus, normális felszereltség és tapasztalat hiányában csak kínlódni, szívni fog.

Aminek a vége sok esetben az szokott lenni, hogy mégis kénytelen szakembert hívni, mert bizonyos dolgokat speciális felszerelés és tapasztalat nélkül nem tud megoldani.

Valamint, még egy alapszabály, amit sokan nem tudnak, vagy ha tudják is figyelmen kívül hagyják: villanyt szerelni egyedül TILOS!!!

Nem véletlen az, hogy a magára egy kicsit is adó villanyász nem megy egyedül szerelni.

Ez nem feltétlenül azért van mert, esetenként az egyik húzza, a másik tolja a kábelt, vagy vezetéket, bár feltétlenül gyorsabban, hatékonyabban úgy dolgozni, hogy egy szerel a másik ellátja a szükséges anyagokkal, hogy ne kelljen fel-le rohangálni a létráról mint pók a falon, hanem azért (is) mert ebben a szakmában is előfordulhat baleset, és ezalatt nem feltétlenül azt értem, hogy áramütés ér, elég ha megbillen a létra és a gravitáció segít le róla.

Ezért mindig kell valaki, aki segítséget tud nyújtani vagy hívni.


Én 24 éve űzöm a szakmát, van már némi tapasztalatom, (láttam már néhány "csodát") és a kollégám sem kezdő, (együtt végeztünk), mégis előfordul, (a tapasztalatok és a jó felszereltség ellenére is), hogy egy egy probléma esetén ugyancsak vakargatjuk a fejünket, és a megoldásán komolyan el kell gondolkodnunk.


Ilyenkor szoktak eszembe jutni jó öreg mesterem szavai:

Szép szakma ez, nem is nehéz.

Csak az első 40 év az, ami kicsit problémás.


Na, megyek, megbirkózok a karácsonyfa izzófüzérrel, mint a laokon csoport a kígyóval, aztán felgyújtom, ha szerencsém van, nem a karácsonyfát.:)


Kellemes ünnepeket mindenkinek.

2014. dec. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!