Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Parketta és hajópadló újra...

Parketta és hajópadló újra lakkozása. Csináljam magam? Van itt egy szaki?

Figyelt kérdés

Adott 50 m2 parketta és 25 m2 hajópadló. Legalább 30éve volt lakkozva, gondoltam ráférne megújítani.

Hogy kell?


Ablakot már festettem, gondolom ez se bonyolult...


Mit kell hozzá venni és mi a menete, van valami extra odafigyelnivaló a melóban?


Gondolom lakk kell. De milyen? melyik ami jó, ami nem túl drága, stb?


Továbbá, a hajópadló réseiből néhol hiányzik már a fuga (vagy mi), azt mivel pótoljam?


Tippeket előre is KÖSZI!


2011. aug. 28. 17:52
 1/3 waland ***** válasza:
58%
A parkettát és a hajópadlót lelakkozni nem a legnehezebb dolog, csak arra kell figyelni, hogy mindenhova egyenletesen jusson lakk, de egy ablak lefestésénél azért lényegesen nehezebb. Először fel kell csiszoltatni a régi lakkot, ezt tényleg érdemes szakival csináltatni, mert ha véletlenül valahol megállsz, túl sokszor mész át stb. könnyen hullámosra csiszolhatod, ráadásul egy parkettacsiszoló gép bérlése sem olcsó dolog. Ezt általában két részletben csinálják: előbb durva csiszolóval leszedik a régi lakkot és kiegyenlítik a kisebb kiállásokat, utána finom csiszolóval előkészítik a lakkozásra. Általában a két művelet közt szokták kitölteni a repedéseket, ki kellőket tisztítani, kapargatni, ne maradjon bennük kosz, zsíros piszok. Ezután ki kell őket kenni, ezt általában a régi szakik úgy csinálták, hogy rozslisztet vagy amit előzőleg lecsiszoltak nagyoláskor port összekevertek egy kis lakkal, majd ezzel kikenték a repedéseket. Ma már árulnak különböző műfákat is erre a célra, de igazából a hagyományos módszer is megfelel. A csiszolás után alaposan fel kell takarítani, mert a lakk a poron nem tapad meg, és hamar fel fog pattogni. Utána jön az alapozás. Ezt manapság már érdemes valami vízbázisú lakkal csinálni, mert egészségesebb, mint a különböző régi oldószeres lakkok. Rokonom általában Bona lakkokat használ, de biztosan vannak más lehetőségek is. A nagyobb parkettás boltokban általában tudnak segíteni a megfelelő kiválasztásában és ki is tudják számolni a kellő menyiséget. Az alapozó felvitelére több mód van, én sem ismerem a legjobbakat, de lehetőleg ne ecsettel ess neki, mert nem elég az életed, hogy végett, és nem is lesz szép, érdemesebb valami jobb teddy engerrel elkezdeni, de akit én ismerek parkettás, az általában kiborít egy kis lakkot, majd valami sík lappal elhúzza egyenletes vastagságban (ez azért nem kis gyakorlatot igényel), Oda kell figyelni, hogy lehetőleg mindenhova egyformán jusson lakk, és ne legyen össze-vissza csíkos. A sarkokat előzőleg kenjétek ki ecsettel, mert utólag már nem érdemes szaladgálni a száradó lakkon. Miután az alapozó megszáradt, még kétszer le kell kenni fedőlakkal, betartva a száradási időket és az egyenletes vastagságot, és kész is. Ha az embernek nincs túl sok türelme, vagy kézügyessége, akkor azért én átgondolnám a szakember segítségét, mert pár ezer Ft-os m3 áron megcsinálják jól, anyagokkal együtt, és biztosan nem kell hozzányúlni vagy 20-25 évig, ráadásul egy tapasztalt szakember megcsinálja a műveleteket pár óra alatt hiba nélkül(+száradások), neked biztos tovább tart, és ki tudja, nem kerül-e bele pár hiba. Ha belekezdesz azért, akkor sok sikert és kitartást.
2011. aug. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Huhh, 2× átolvastam, és még egy párszor megismétlem majd még, és jól átgondolom! :-) Nagyon köszi a részletes választ!!!


Felcsiszoltatni a régit???

Neee, hát ilyenre nem gondoltam. Igazából a parketta még nagyon szép ha azt vesszük, mert nagy részét szőnyeg takarta. Amit nem, az sem sokban tér el a szőnyeg alattitól, csak kicsit mattabb.

Tehát nincsenek ronda hibák, nagy kikoptatott foltok vagy valami. És nem nyikorog, nem mocorognak a darabok, erősen egyben az egész.


Éppen csak hogy továbbra se kopjon le fáig, ezért gondoltam, hogy jó lenne rá egy réteg lakk.

Hogy jól felmosok, portalanítom és lefestem ecsettel... Ez így nem jobb a semminél? Vagy így is elronthatom?

Még az ötlött be, hogy a festéket ha nem kaparják/égetik le ablakfáról, akkor is szokták smirglizni, hogy jobban tapadjon. Ebből az képzeltem elsőre, hogy a régi lakkot is megsmirglizni (de nem teljesen le, na...), és aztán portalanítás után új réteget rá. Másodikra meg az ugrik be, hogy akkor full karcol lesz, nem?


Na szóval abszolut hozzá nem értőként nem csiszolgatnám, csak ráfestenék inkább. ?!


A hajópadlós csúnyább. De csak az a néhány hely, ahol kiesett a fuga. Maga a lakkozás ott is szép, szőnyeges szoba az is. Csak a hézagokat pótolni és egyszer lelakkozni álmodtam ezt is.


Hülyeség?

2011. aug. 28. 22:44
 3/3 waland ***** válasza:
Igazság szerint még nem igazán találkoztam olyan esettel, amikor simán rálakkoztak volna a parkettára, és erős a gyanúm, hogy már a lakkok eltérő anyaga miatt sem biztos, hogy jól sikerül (ki tudja, milyen lakkot raktak rá eredetileg, mit művel vele az új stb.). A különböző lakkok könnyen zavarnak bele egymás kémiájába, így nem igazán tudom ajánlani az ide-oda rálakkozást, de az igaz, hogy bármilyen festék és lakk jobban tapad, ha a felületet előbb kicsit felérdesítjük (lakknál ez 150-200-as nagyon finom csiszolóvásznat jelent). Az a legfőbb baj, hogy ha nem az egész felületet kened le egységesen, akkor ugyanolyan foltos marad a parketta, csak inverzére fordul, és ahol eddig fénylett, most ott tűnik majd mattnak. Egyébként tapasztalat, hogy a 80-as évek környékén lerakott parketták legjava még gemini lakkal volt lekenve, ami egy ritka rettenetes anyag, de ha komolyan gondolod az átkenéseket, akkor valószínű kénytelen leszel őt használni. Mindenesetre, mielőtt teljesen nekiállnál, érdemes valami nem túl látványos sarokban csinálni egy próbalakkozást, hogy ha nagyon rossz az eredmény, akkor legalább ne bántsa a szemet, amíg felcsiszolják.
2011. aug. 29. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!