Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Villanyszerelők, Csillár...

Villanyszerelők, Csillár bekötés ez igy jó?

Figyelt kérdés

Először is a munkát nem én csináltam. Szóval rokonomnál volt egy 3 ágú csillár-Ugyan csillárkapcsoló volt feltéve, de a csillár kialakítása az olyan volt hogy csak 1 fázis meg 1 nullát lehetet bekötni, a 2 fázis kábele nem volt kötve sehova, igy mind a 3 ágat egyszerre kapcsolta. Hálózat alumínium. Most rokonom szerzett egy 5 ágút.

Amin 3 vezeték volt. Ismerösöm felrakta Mivel itt 3 vezeték volt igy bekötötte mindhármat. (Barna,kék, Zöld/sárga) A zöld sárga a földelésnek kéne lennie szabvány szerint

A helyzet a következő ha a egyik kapcsolóval felkapcsolom akkor világít mind az 5 de csak éppen hajvány sárgán, ha a másik kapcsolóval akkor 3 ég a többi nem, de halkan már zúg a kapcsoló szóval csak 2 izzót bír el. (régi csillárban 2. 11 Wattos takarékos izzó volt ebbe az újban 4 darab 40W meg egy 25W-s E14-es gyertya izzó van.


Amúgy ha kettő kapcsolós csillár lenne akkor nem két barna kábelnek kéne lennie vagy itt a Zöld sárga nem földelés hanem a másik fázis?



2015. márc. 28. 15:54
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
ez a bekötés így sehogy sem jó,Mivel a földelésre is kötött, földre földet köthetsz de az nincs is odavezetve szerintem így felkapcsolt állapotban szerintem ráz is a csillár. A plafonon mik jönnek ki?
2015. márc. 28. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Én karbantartó vagyok, és van erre is képzettségem, de én így az írás alapján azt veszem le hogy ott a hálózatban valami teljesen össze van herdálva. Szerintem a zúgás avégett van hogy a nulla és a földelés fel lett cserélve, sajnos sokan elkövetik ezt a hibát a zöld/sárgának valóban földelésnek kell lennie, de ha nem bolti csillár akkor lehet össze van herdálva az egész ami nem éppen egészséges egy elektromos eszköznek hogy összevissza kötögetnek mindent és szerintem a nulla lett felcserélve a földeléssel mert akkor is működik, de az gondokat okozhat ám!
2015. márc. 28. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, Régi csilláron volt kék, és fekete szerintem ugyanez alapján kötötte vissza, (tehát kék-et a kékhez meg feketét a barnához) legalábbis remélem.


Mennyezetből 3 Darab fekete alu kábel jött ki, Sajnos síma nincs alatta még egy szines szigetelő réteg :( amiből az egyik ág besem volt kötve, most azt lett a Zöld sárga gondolom az a másik fázis. Tehát az 5 ágún volt zöld/sárga. Földelés szerintem a szobában nincs is mert 2 konnektor van mind kettő földeletlen, meg az előszobában is.


A kapcsoló búgásról meg csak ha 3 izzó van bent akkor az búg ha csak 2 akkor nem. De 3 nál is csak a felkapcsolás után pár másodpercig.

Vagy még az is lehet hogy a kapcsoló rossz? vagy csavar lazulás stb.

Egyébként az egész házban ilyen a teljes hálózat még egy alternatív kapcsolót sem volt képes a elöző tulaj normálisan bekötetni.

2015. márc. 28. 16:39
 4/20 A kérdező kommentje:

Ja és mikor az 5 égett hajvány sárgán kiszedtem az egyik izzót mondom hátha csak nem bir 5-öt egyszerre erre amint kiszedtem kialudt a többi is szóval olyan volt mint valami soroskapcsolás.

Mindenesetre valamelyiknap felkapcsolom és ránézek fázisceruzával a fém részekre hogy van-e rajta fázis.

2015. márc. 28. 17:06
 5/20 A kérdező kommentje:
Persze mivel most csak 2 izzó van mert igy nem búg, igy most a teljes sárga állapotot nem tudom előhozni igy az egyik kapcsoló ág nem csinál semmit. De rokonom szerint elég is kettő. viszont engem nem hagy nyugodni nehogy valami baj legyen. Rokonom meg nem akar hivatalos szerelőt hivni, sajnos sok az ilyen hogy meggyőzhetetlen...
2015. márc. 28. 17:11
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem hívj egy villanyszerelőt.


Ha nagyon nem szeretnéd, akkor elsőként: A csillár kiállásánál a három vezeték, egy nulla, és két kapcsol fázis rendben van? Ha igen, akkor a csillár vezetékeit cseréld ki. Minden foglalattól jöjjön egy kéteres kábel, és a bekötő csokinál egyesítsd őket. Az összes nulla mehet egy helyre, a fázisokat pedig vagy egy (mindig ég az összes), vagy két csoportba szedve (2-3 vagy 1-4) kösd össze. Így párhuzamosan lesznek bekötve a foglalatok. A földelést (ha a kiállásnál nincs) kénytelen leszel kihagyni.


Egyébként a kapcsolót nem terhelhetné túl, mert az össz áramfelvétel nincs 1A, ennyit meg a legótvarabb kapcsolónak is bírnia kell.

2015. márc. 28. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

azért ég halványan, mert sorosan lettek bekötve az izzók; és azért alszik el mind, ha 1 et kitekersz. a zúgás talán abból ered, hogy nem megfelelő feszültséget kapnak és a kötések nem túl jók.

a csillárnál meg kell nézni, hogy a vezetékek pontosan mik. aztán a csillárkapcsolónál is lekellene ellenőrizni a vezetékek azonosságát. egy folytonosságvizsgálóval mindez megoldható.

ha a zöld/sárga valóban védővezeték (ezt meg kell nézni), akkor annak nullának való felhasználása komoly veszélyeket rejthet.

2015. márc. 28. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
pontosabban a csillárnál ami "0"vezeték(minden foglalathoz elmegy) arra lett kötve a fázis jelenleg.
2015. márc. 28. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
bocs rossz a 7 írásom
2015. márc. 28. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

kössed ki mind 3 vezetéket. a kapcsoló felkapcsolásával nézd meg, hogy melyik 2 a fázis.

ezután kössedbe a nullát és 1 fázist.

úgy kösd be, hogy normálisan égjen néhány égő. ezután kösd be a 3. vezetéket is. ha furcsán világít valamelyik, akkor a legelőször bekötött 2 vezetéket cseréld fel.

2015. márc. 28. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!