Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kábelek és vezetékek típusa...

Kábelek és vezetékek típusa mitől függ?

Figyelt kérdés

Miként tudom megállapítani, hogy pl egy kapcsolóhoz, aljzathoz, vmilyen kiálláshoz milyen vezetéket kell használni? (Pl egy elosztó kialakításakor milyeneket kell használni)


Pl: NYY-J 3x 1,5

Ha jól tudom, akkor ez egy 3 eres 1,5mm^2 kábel igaz? Az NYY-J az a szigetelés vagy micsoda?


De ez csak egy példa egy kábelre.


Miből dönthetem el hogy milyen kell?

Nyilván hogy milyen fogyasztók vannak rajta, gondolom én.


De pl egy családi háznál a kapcsolókat, dugaljakat, különböző kiállásokat (pl hőszivattyú, 3f főzőlap, stb...) milyen kábellel kell kábelezni?


Hogyan tudom ezt megállapítani? Több fajta is jó lehet?


Ha valaki tudna segíteni, vagy vmi jó linket adni ahol jól le van írva, azt megköszönném! :)



2015. aug. 7. 20:16
 1/5 anonim ***** válasza:

Családi házaknál a vezetékezést nem kábellel (az mindig többeres), hanem általában tömör vezetékkel oldják meg.

Ezekből van több színű természetesen, alapként fekete, kék és zöld/sárga.

Keresztmetszetre 0,75, 1,5 2,5..

Sima egyes dugaljzathoz elég a 1,5 (16A).

De nem mindegy, hogy védőcsőben hány vezeték fut egymás mellett és milyen max. terheléssel, mert egymást melegítik.....

2015. aug. 7. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen az rendben van, viszonylagg talán ritkább, hogy 3f fogyasztó lenne. De pl ez az NYY-J 3x1,5 az 1 fázisú.


De vegyünk egy elosztót, ahol egy kismegszakítóra pl több dugaljat is kötünk. Akkor ugye oda már nem elég a 1,5es igaz? Inkább 2,5ös?


De akkor a kérdéseim:

NYY-J 3x1,15

NYY-J 5x1,15

Ez csak példaként. Ugye attól függ hogy a három közül melyiket kell használni, hogy hány fázisú a fogyasztó. 1 vagy 3.


A másik kérdésem, hogy a vezeték mérete az a fogyasztótól függ igaz, hogy mi van rá kötve. Szóval ha egy kismegszakítóra több dugalj akkor pl 2,5ös kell, jól sejtem?


A utolsó kérdésem, hogy azt jól mondtam hogy az elején a betűk azok a szigetelésre vonatkoznak? Azt mi alapján határozom meg?

2015. aug. 7. 21:58
 3/5 anonim ***** válasza:

őszintén megmondom, hogy az ilyen hozzáértésből lehet sok bajt csinálni!

a vezetékhez van méretezve mindig a kismegszakító. amíg 1,5-est huzigálsz, akkor oda 16A kell. vezetékek pedig a fogyasztóhoz van méretezve. esetleg nagyobb távolság, vagy nagy terhelésnél szintén más keresztmetszet kell.

szigetelésnek mi a betűjele az gyártónként eltérő. ami a lényeg, hogy mekkora feszültségre készítették az adott vezetéket/kábelt.igen, több fajta is jó lehet.

a vezetékek száma 3x1,5; 5x1,5 nem konkrétan azt jelenti, hogy hány fázisu a kábel, ilyen nincs(van 42x1,5 is). van több ér és mindegyiken vihetsz egy áramkört. de könnyen túlterhelhetsz egy-egy vezetéket, főképpen a nullát, egy nem megfelelő kialakítással, és máris leég a ház.

ne vedd zokon, de látszik, hogy alap dolgokkal sem vagy tisztában, nem értesz semennyire hozzá, és egy villanyszerelés nem abból áll, hogy ide kötök oda húzok aztán az jó mert világít éppen a lámpa. sok szabály előírás, táblázat van amit használni kell, mert nagyon könnyen okozol halált a hozzá nem értéssel. csak úgy megjegyzem, hogy amire a hétköznapi ember azt mondja, hogy leföldelem, összekötöm a földdel, oda viszem a földet....nos ilyen nincs; ez egy sem FÖLDELÉS.

sajna ilyen link nincs, ahol ez le van írva, ezt tanulni kell .

2015. aug. 8. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 electroman75 ***** válasza:
Van 1 szakma amit úgy neveznek:VILLANYSZERELŐ. Mond ez neked valamit? Te erre azt fogod válaszolni:Túl drágák vagytok! Erre én: az lehet de mégis olcsóbbak mint 1 lakástűz vagy temetés. És nem utolsó sorba elsőre működni is fog,szabványos is lesz,és nagy biztonsággal állítom hogy nem is fog megrázó élményed lenni tőle.
2015. aug. 10. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Ez hogy jött ide? Egyáltalán ki mondta, hogy én be akarok vezetékezni egy házat??
2015. aug. 11. 17:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!