Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Középkategóriás köszörűt...

Nikolas Kidman kérdése:

Középkategóriás köszörűt keresek HSS esztergakés, és fúró élezésére, milyet ajánlotok?

Figyelt kérdés

maximum 20000Ft ig, az optimum 42 000.- kezdődik.

minimum 600Wattosat, nagy (10cm*10cm) munkaasztallal.


Köszi!



2016. okt. 23. 11:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Sajnos az az érzésem, hogy 20k-ból nem nagyon tudsz válogatni. Ennyiért vannak a szokásos kínai low-end gépek (Einhell, Güde stb..) Plusz használtan van esetleg 1-2 jó ajánlat, ha valaki éppen hagyatékot herdál el. De ezt ugye ki kell fogni.


Az optimum is egy ipari hulladék egyébként. Egy műhelyben ahol dolgoztam, volt 2 optimum köszörű, az egyik sima kettős-köszörű, a másik kombinált szalagcsiszolóval. Nem érte meg a két éves kort egyik gép se csapágycsere nélkül. A 200-as különösen szép volt, miután szó szerint beállt az egyik csapágy. A szalagos meg átkozott hangos is volt mellette. A teremben volt 2 eszterga 3 marógép 1 síkköszörű meg 1 furat palást. Ezeket minden további nélkül elnyomta a zaja és úgy rázkódott mint egy lapvibrátor, hiába volt a vasbeton falra felcsavarozva. Miután a kollégák úgy átalakították, hogy eredeti kb. semmi nem maradt, már használható és jóval csendesebb is lett. Mondtam is akkoriban, jobban megérte volna építeni egy egyedit.


Ilyen nagy munkaasztalról meg felesleges is álmodozni, olyan gépet amin már ekkora asztal van gyárilag és esetleg még öntöttvas meg szögbe is állítható, azt 120-ért is nehéz találni nem 20k-ért.


Ha 20k-ért mégis veszel egy tetszőleges kínait, azt érdemes tudni, hogy ezek nem esztergakés köszörülésre lettek kitalálva. Csak szakaszosan használni, mert nagyon könnyen túlmelegedik, a csapágyakat lehetőleg rögtön kicserélni valami normális márkára. A gyári kövek kb. semmire nem jók, rögtön cserélni kell őket. Gyorsacélhoz, fehér vagy rózsaszín elektrokorund kell. Véleményem szerint, egy profilozott és egy sima kő célszerű, a forgácstörők köszörülése miatt.

Ezen kívül szabályzószerszámot is kell venned. Ami nekem bevált az az egykristályos gyémánt + szabályzó csillag. A gyémánt vagy a régi hagyományos rúd, magukban nagyon lenyalják a köveket, a csillaggal viszont szépen fel lehet "borzolni".


Konklúzióként annyi tudnék mondani, hogy legalább egy 60k-t össze kéne szedni magára a gépre, annyiért már vannak jobb állapotú EVIG köszörűk is, amik már bizonyítottak.

2016. okt. 23. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Mennyit ment az optimum összesen?

Erről mi a véleményed?

[link]

Semmmi adat nincs róla, még ár se.


Szerintem mekkora kőátmérővel kellene venni?

Nekem a 20 centi felettiek nagyon bejönnek :)

2016. okt. 23. 20:41
 3/3 anonim ***** válasza:

Hogy mennyit mentek az optimumok, üzemórára pontosan nem tudom megmondani. Mindenesetre nem voltak agyon terhelve. Talán még a szalag ment többet, mert azon sorjázták a darabokat ami a fűrészgépről lejött, de az is max. 1óra használat naponta, átlagba annyi sem volt. A kettős-köszörű meg tényleg minimálisat ment. Volt egy kis E3N eszterga, annak a késeit élezték rajta, meg néha csigafúrókat. Átlagba napi 5-10 perc.


Amit linkeltél az egy magyar gyártmány, találkoztam már ilyennel. Ami biztos hogy 3F, a teljesítménye 500w körüli, a korongátmérő pedig 175. Azt hiszem villgép köszörű néven volt ismert. Ezekkel nem szokott probléma lenni, de a csapágyakra érdemes ránézni, mert azért ezek nem fiatal darabok már.


A korongátmérőről: Azt mondják, hogy esztergakéshez a 300 és a felettiek mondhatók optimálisnak, persze egy otthoni műhelybe azért azért nem feltétlenül kell ekkora. Nagyobb csigafúróknál is előny a nagyobb kő, mert ugye ezeknek azért már van szélességük, egy fogásban átérnek a vágóélen.


Én azt csináltam, hogy vettem először egy kisebbet egy 175-öset. Hasonlót, csak ez nagyobb:

[link]


Aztán amikor kevésnek éreztem, vettem egy 300-asat is. Egy pontosan ilyet:

[link]


Most a nagyobbikon van 2 sima korong, egy szürke szilícium-karbid és egy rózsaszín korund. A kicsin pedig ugyan így, csak azon profilozott kövek vannak. Mostanában gondolkodtam még egy kisebb fajta beszerzésén a gyémánt és CBN köveknek. Lehet egy régebbi magyart veszek, hasonlót mint amit linkeltél, de igazából valami jóféle nyugati gép lenne az igazi.

Például ez: [link]

2016. okt. 24. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!