Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mivel érdemes elindulni...

Mivel érdemes elindulni csőszereléskor egy vegyestüzelésű kazántól?

Figyelt kérdés

üdvözlök mindenkit ! Egy 50 nm alapterületű, földszint tetőtér jellegű ház fűtését szeretnénk megoldani sajátkezűleg. A pincében egy 9 tagos öntvény vegyestüzelésű kazán fogja a központi szerepet betölteni, aminek 2 colos vízcső ki, illetve bemenetele van. Az egész házban, nem lenne több mint 10 radiátor. A radiátoroknál alupex csővezetéket szeretnénk használni, csak nem tudjuk, hogy a kazántól mivel érdemes elindulni. Én valamiért a 2 colos csövet vastagollom, mivel a keringetőszivattyú is csak 1 colos torokátmérővel rendelkezik. Kérdésem az lenne, hogy aki csinált hasonlót, vagy ért hozzá, az mit ajánl a kazán utáni csövezéshez, illetve hány körben oldaná meg a fűtést?? A ház 6*8 m-es belvilággal rendelkezik. Válaszukat előre is hálásan köszönöm !

üdv.: Kovács Imre


2010. jún. 2. 07:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ha nem fütés szerelö szakember vagy (és a kérdésed alapján nem); akkor ne akarj egyedül ilyet csinálni, mert garantáltan nem lesz normális. Egy fütésrendszert nem lehet méretezés nélkül, hasraütésre csinálni, ennek CSAK az lesz a vége, hogy vagy az egész házban nem lesz ele´g meleg, vagy csak egyes részein, és pár év múlva kezdheted elölröl - mostmár szerelövel - a fütés teljes átépitését, ami legalább is dupla költség.

MOST legalább a tervezést szakemberrel készittesd el, esetleg a szerelést csinálahtod házilag, habár ott is sok gondod lehet, ha valamit nem szabályosan szerelsz.

2010. jún. 2. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

mi velük terveztettük a fűtésünket, én őket tudom ajánlani:

[link]

2010. jún. 2. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Nálam ugyanilyen(2"os) bekötésű kazán van. A ki és bemenet a bekötés után kúposan le van szűkítve 1"ra pont a keringető szivattyú miatt. Ez az 1" megy tovább az "osztókhoz", ahonnan a radiátorokhoz alupex a csövezés. Nálam négy radiátor van egy osztón, de ez függ a méretektől, és az alaprajztól,(radiátorok helyétől) is.
2010. jún. 2. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat ! Alpex csővel már dolgoztam párszor, de csak úgy mint fűtés kiegészítő, tehát meglévő rendszert egészítettem vele ki, lakásbővítés, illetve tetőtérbeépítés miatt. itt ugye lent 6 , fent pedig 4 radiátor kerül beépítésre. Ennyi radiátorhoz szükségtelennek tartom a 2 colos csövet, körübelül 5-6 méteres hosszon mehetne ilyen vastagabb vas cső, mivel utána elosztásra kényszerül. Mondjuk 4 körben meg lehetne oldani ezt a rendszert ? WC, fürdőszoba, lépcsőház számára kisebb radiátor kerül felszerelésre, gondolom így lehet egy körre tenni . Ami komolyan érdekelne, hogy 1 colos csövet hányfelé érdemes elosztani, és az hogy mennyit változtat a rendszeren, ha esetleg 2 colos csővel indítok, 1 colos helyett ?
2010. jún. 2. 10:13
 5/11 ceri ***** válasza:

Mindjárt a kazánnál szűkítsd le 1"-ra a keringető sziv-ig, onnan tovább az osztó bemeneti csonkjának megfelelő méretre. Ha nem akarod agyonbonyolítani, akkor eléd 2 körre osztani (fszt-tetőtér), persze neked lehet más elképzelésed, azt már te tudod.


Reagálnék az 1. válaszolóra. Én még nem láttam olyan fűtésszerelőt aki a helyi adottságokra (falak, aljzat födém, nyílászárók) hőátbocsájtásával számolna, és ennek alapján számolná ki a helyiségek ill. az épület hőigényét. Egyszerűen a helyiség mérete alapján megbecsülik, hogy mekkora radiátor kell. Igaz, ez a becslés évek munkatapasztalatán alapszik, de mégis csak becslés.

Ird be gugliba "fűtés méretezés" és böngészgess.

Ami pedig a kommentedet illeti, szerintem nem sok értelme van a 2"-os csőnek, mert utána úgyis leszűkül kb 18mm-re a keresztmetszet, tehát keringető sziv.(áram) nélkül nem működik a rendszer, másrészt a szivattyú terhelése sem csökken számottevően.

2010. jún. 2. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Ez már jobban hangzik ! :) Tehát kazán után egyből leszűkíteni 2"-ról 1"-ra, keringető után egyből mehet az elosztó. Kérdés, hogy 2-3, esetleg 4 radiátoros körökben milyen átmérőjű legyen a fő "ér" amire a radiátor kiállásokat szerelem ? Vagy ez csak elosztón múlik , hogy milyet veszek ? szívem szerint 4 kört alakítanék ki, amikben 3/4"-os ér megy körbe a radiátorokon, és 1/2" -os lekötéseket alkamaznék. Bár az is igaz, hogy a cső keresztmetszeteket tekintve 1"os cső felülete, 4 db 1/2"-osénak felel meg. Ha 3/4es csövön viszem a fő eret, lehet hogy adok a s...nak egy nagy pofont. elnézést :) Köszönöm a választ !
2010. jún. 2. 12:45
 7/11 anonim ***** válasza:
Nálam emelet és földszint /2X40nm/. 1"os az elmenő+visszatérő egy-egy "T" idommal elágazva a földszinti ill. emeleti osztóig. Az osztóktól 1/2"os szelepeken át megy alupexel a radiátorokig. Szintenként 3-3 radiátor van bekötve termosztátos szelepekkel, kivéve a fürdőt, ott "hagyományos" szelep van, hogy egy legalább állandóan nyitva lehessen.
2010. jún. 2. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A 2"-osat én leszűkíteném 1"-osra, és utána olyan vastag csöveket vinnék fel az emeletre és a lakás távolabbi pontjaiba.


Ha te hegeszted a csövet, akkor nagyon vigyázz arra, hogy teljesen egyenes legyen, különben levegő fog benne megrekedni, és ha üzemel, csörögni fog az egész!

2010. jún. 16. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 ceri ***** válasza:

Én a helyedben az osztóktól mindjárt alupex csővel mennék tovább.


Előnye: nem kell hegesztgetni, legfeljebb egy hajlító szerszám kell és szabályosan meghajlíthatod a sarkokhoz, akár a falba is süllyesztheted,nem korrodálódik, nem kell festegetni, takarítani. Összességében (sacc.) jóval olcsóbb, mint a vascső.

Hátránya talán a szűkebb keresztmetszet, de ez szerintem nem igazi hátrány, mert a belső áramlási ellenállása sokkal jobb, mint a vascsőé. Ráadásul áram nélkül az 1"-os vascsővel sem működik a rendszer.

2010. jún. 16. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Bereczk Jénos ***** válasza:

A tanácsoknak van egy kis reklám íze, bár az egészből annyi igaz, a legegyszerűbb megoldás is LEHET JÓ, csupán jó pár szabályra érdemes odafigyelni!!! A fűtés első tagja a kazán, hogy fűtsön, ahhoz kell egy kis tüzelőanyag, hogy jól fűtsön némi szakértelem, aztán a cső, amiben a meleg víz, ami a radiátorokhoz megy, aztán a radiátor, ami a fűtendő helyiségben van, a VISSZATÉRŐ CSŐ, ami segíti a keringést és a kör a kazánnál zárul, ahol már egy melegebb vizet kell fűteni, szabályozni a levegő bekeverést,

kémény, ahol a különböző gázok távoznak, és NEM ÍROM IDE A KORMOLÁST, a kazán és kémény takarítást, mert erre semmi szükség!!!!!!

Kezdjük az elején! A kazán egy HŐCSERÉLŐ a tűz energiáját VÍZ melegítésére használja, ha a fala vastag, vagy a tűz csak kátrányt termel, akkor már gond van, de ha a fűtés technikáját nézzük, vagy a fűtőanyagot, a gondok négyzetesen növekednek, mert nem mindegy, mivel fűtünk!! DRÁGA, vagy sok vele a macera! Huzat, feladata az égéstermék kivezetése a kéményen át ahol a hőveszteség is jelentős lehet, rossz szabályozás esetén! Mi az ÉGÉSTERMÉK? Normál esetben bizonyos gázok, ha nem normális,

akkor FÜST, korom, kátrány, mérgező gázok és éghető anyagok!!!!!

HOGYAN FŰTSÜNK? Folytatni fogom, sürgősen utaznom kell, jövő hét kedden

valószínű hazajövök!!!!!

2023. júl. 14. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!