Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Tényleg nem az ő felelőssége?...

Tényleg nem az ő felelőssége? Szomszéd kertje a házunk fele lejt így amikor nagy esők vannak megáll a víz a házunknál. Viszont most akkora mennyiség volt hogy egészen a ház falán a lábazat fölé ért a víz.

Figyelt kérdés
Kiszivattyúztuk mi a vizet. Kértük, hogy oldja meg a vízelvezetést mert tönkre megy a házunk. Az volt a válasza, hogy erről nem ő tehet nekünk kell megoldani, mert a mi házunk áll a vízben. Konkrétan térd fölé ért a víz.

2023. aug. 6. 08:31
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
94%
Miért lenne az ő hibája, hogy alacsonyabban van a telketek?
2023. aug. 6. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
85%

Kérdező

A te telked áll alacsonyabban, a te telkedről nem tud elfolyni a víz - az övéről igen. Az eső a te telkedre is esik, nem a szomszédod hagyta nyitva a csapot és áztatott el téged.

Ez nem arról szól kinek a hibája.

Itt az a kérdés, hogy ki az aki a saját telkén megoldotta megfelelően a csapadék elvezetését, elfolyását és ki meg nem.

Ha nem viszi a tetőről az esővizet át a te telkedre egy csatornával, nem úgy építette meg a vízelvezetését, hogy az az utca helyett hozzátok folyjon le, akkor az nem az ő hibája, hogy nálatok áll a víz.

A mi telkünk is a domb tetején van, minden oldalon lefelé folyik tőlünk az eső. A mi felelősségünk annyi, hogy a háztetőről a vizet az utca felé irányítsuk ahol lehet. De a ház azon oldaláról ami a telek közepén van, nem tudjuk még ezt se megtenni. Soha egy szomszédnak se jutott olyan eszébe, hogy ha esik az eső akkor az a mi hibánk lenne ha náluk megáll a víz, pedig van amelyiknek mélygarázsa is van. Amikor egyszer nyitva maradt a víz az udvarunkon, a slagból rengeteg víz átfolyt a szomszédhoz - na, ott meg nem volt kérdéses, hogy az a mi hibánk, a mi felelősségünk lett volna ha kárt okoz.

Mivel azonban jól van megcsinálna náluk az esővíz lefolyása, elvezetése, így az ami tőlünk ment át víz a nyitva maradt locsolóból, az sem gyűlt fel és nem okozott gondot - csak nekünk kifizetni.

Az esővíz elvezetését mindenkinek magának kell megoldania a telkén. Ha egy domboldalban erdő vagy más állami terület alá épít valaki házat, ott sem az önkormányzat dolga megoldani hogy ne öntse el a víz a házat.

Persze lehet értelmes módon együttműködni. Pl. a közös határon álló kerítést meg lehet úgy csinálni, hogy a lábazata kivezesse a vizet az utcára.

2023. aug. 6. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
11%

Hát ez ügyvéddel kellene megbeszélni, hogy pontosan milyen felelőssége és mikor van a szomszédnak.

Ha egyszer-egyszer folyik oda a házatokhoz a víz amikor túl nagy felelőssége nincs, mert akkora vízzel nem tud csinálni semmit, nem várható el tőle, hogy 1 méter mély árkokat ásson az udvarán azért, hogy évente 1-2x elvezesse a vizet.

Ha rendszeresen odafolyik, akkor lehet valamiféle igényt támasztani felé, hogy csináljon már egy kis folyókát - akár a ti segítségetekkel.

Ha van a házatok fala és a telekhatár között hely, akkor ti is csinálhatto oda árkot.

2023. aug. 6. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
71%
Hacsak nem ő változtatta meg mesterségesen az eredeti terepviszonyokat pl a telke feltöltésével, akkor nem az ő felelőssége. Max köteles eltűrni, hogy ti az ő telkének a szélén valamilyen vízelvezetést építsetek ki.
2023. aug. 6. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
85%

Ha van hely, akkor csináljatok vízelvezetőt, vagy egy beton lábazatot a kerítésnek, ami fizikai akadály a víznek.

Ha nem ő alakította direkt így a telkét, akkor felelősséget nem igen lehet számonkérni ezen, amikor odaköltöztetek is láthattátok, hogy a tiétek mélyebben van. Akkor lehetne, ha az ereszeit is feléd leejteti.

A miénk is mélyebben van picit, mint a jobb oldali szomszédunké. Csak az ilyen tegnapi nagy esőfélékben áztat minket. Mi úgy döntöttünk, hogy a kerítésünket sem áztatjuk, 2-3 helyen át van alul törve, probléma nélkül tud átfolyni tőlük a víz és be van leejtetve a térkő egy kavicsos szikkasztóra és egy füves területre.

Közös deal volt, segítettek kialakítani (anyaggal és munkával is), hiszen nekik is az az érdekük, hogy ne álljon a házuk ilyenkor vízben és ha felénk lejt a telkük, csak mi tudunk segíteni rajtuk, vagy kitolni velük... Szóval megoldottuk kalákában minden gond nélkül. Én ilyesmiben gondolkoznék a mutogatás helyett. Jobb ha jó a viszony, sosem tudhatod neked mikor van szükséged a jóindulatára.

2023. aug. 6. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
81%
Tényleg nem az ő felelőssége, neked kell megoldanod. Ez olyan, mintha odaköltöznél egy templom mellé aztán panaszkodsz, hogy zavar a harangozás.
2023. aug. 6. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
81%
A természetadta domborzati viszonyokért miért ő lenne a felelős ? Ti nem voltatok kellően figyelmesek az épület megóvás tekintetében.
2023. aug. 6. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
80%

#6 A a vicc, hogy tényleg vannak ilyen emberek. Mi egy üzem közelében lakunk aminek éjjelente van egy monoton alapzaja. Folyamatosan működő üzem, nem lehet leállítani, és már lassan 50 éve itt van.

5 éve ideköltözött pár olyan család - új társasházakba, akik elkezdtek aláírást gyűjteni a cég ellen, hogy az önkormányzat kötelezze a hang csökkentésére, mert őket zavarja éjszaka.

Szerencsére több az értelmes ember az itt lakók között, ezért nem sikerült nekik még a megfelelő számú aláírást sem összeszedni. Mi is ezt próbáltuk nekik elmagyarázni, hogy az üzem már akkor itt volt amikor a házuk helyén még szántóföld volt, ők vettek mellette lakást és nem az üzem épült rá a lakásukra. Amikor viszont (egy évvel utána) egy új cég jött volna ide ami rossz lett volna a veszélyessége miatt az itt lakóknak, akkor mindenki benne volt a tiltakozásban. Hiszen akkor a cégnek és az engedélyező önkormányzatnak volt kötelessége figyelni azokra akik már korábban itt laktak. nem is lett belőle semmi szerencsére.

2023. aug. 6. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
73%

2022 elején, dombtetőre építkeztem. Az önkormányzatnak annyi volt a kikötése, hogy a ház tetőn keletkező vizet saját szikkasztóba kell elvezetnem. Ezt én meg is csináltam!

Sőt még rá is töltöttem a telek hátsó felére, hogy sík legyen és az egész az út felé lejt. Kegyetlen mennyiségű víz folyik, hömpölyög az úton miatta ezekben az esőzésekben. Viszont amíg nem volt itt ház ez a víz a kert szomszéd, és a jobb oldali szomszéd udvarán folyt végig. Ők ezen nem problémáztak, hanem megoldották a víz elvezetést, mert egy domb lejtőjére építkeztek.


A te esetetben is gondolom a domb volt előbb nem a házad (ha pedig régi házat felújíttotál, gondolom volt valami víz elvezetés amit elbontottatok), talán neked a legjobb megoldás a drén lemezelés és csövezés a házad tövében. Az összegyűlt vizet pedig árokba vagy szikkasztóba kivezetni. Szerintem érdem ezzel kapcsolatban építész segítségét igénybe venni aki pontosan megmondja mit hogyan csináltassatok. Ez azért elég költséges művelet, nem érdemes összecsapni!

2023. aug. 6. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
70%

Azért ez nem így van, mint ahogy sokan gondolják.

A kérdező nem írta, de a víz feltehetőleg nagyrészt a szomszéd háztetőjéről származik, ez a jellemző. Az esőcsatorna lehozza a vizet a tetőről, de ez a víz nincs elvezetve, hanem csak oda folyik a fűbe a járda mellé, hogy majd elszivárog, ha akar.

A származása amúgy mindegy, az OTÉK rendelkezik a telken belüli csapadékvíz elvezetéséről. Lévén magánterület, ebből adódóan a tulajdonos kötelessége.

"47. §

(8) A telek, terület csapadékvíz-elvezetési rendszerét úgy kell kialakítani, hogy a víz a terepen és az építményekben, továbbá a szomszédos telkeken és építményekben, valamint a közterületen kárt (átázást, kimosást, korróziót stb.) ne okozzon, és a rendeltetésszerű használatot ne akadályozza."

A telken belül is megoldható a víz elszivárogtatása, de csak ha ebből kár nem keletkezik. Itt, nyilvánvalóan, a károkozás megtörtént.

[link]

Kérdező, próbálkozz a helyi jegyzőnél, kérj birtokvédelmet. (Előbb beszélj vele személyesen.) Nem biztos, hogy sikerülni fog a dolog, mert birtokvédelem csak 1 éven belül kérhető, most legfeljebb azon az alapon fog menni, hogy most fokozódott a probléma. Jegyzőtől függ, hogy az akarat megvan-e benne. (Ha nem megy, akkor marad a pereskedés, sok pénzért, vagy előbb még egy ügyvéd általi, perrel való fenyegetés, de az is alaphangon 30-40 E Ft.)

Ha lesz még ekkora víz, fotózz mindent, az átázott falat is, az szükséges.

2023. aug. 6. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!