Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Ebben az esetben mi a teendő?

Ebben az esetben mi a teendő?

Figyelt kérdés
Vásároltak ismerősömék egy nyaralót még pár évvel ezelőtt. A telken áll egy tégla építésű 40nm ház. Azóta kiderült, hogy a tulajdoni lapon csak (zárkerti) tároló, sufni van feltűntetve. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben is az építmény engedélyköteles? Vagy utólag intézhetik fennmaradási engedéllyel, mint lakóépület esetén? Ezért kaphatnak büntetést? Átminősítésről lehet szó lakóházzá (gondolom, ha az engedély rendben lesz)?
2023. júl. 31. 07:23
 1/5 anonim ***** válasza:

Vásárláskor nem nézték meg a tulajdoni lapot?

Érdekes.

Lebontatni nem fogják ha a funkcióját betölti.

2023. júl. 31. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az hogy a f.....ba történt, hogy "azóta kiderült"? Amikor vásárolsz, akkor nem csak a kezedbe kapott tulajdoni lapon van leírás az ingatlanról, de a vásárlás során, az ügyvéd által írt adásvételi szerződésben is konkrétan le van írva mit vásárolsz meg és az ált. 1-2 A4-es oldal, nem egy megterhelő dolog végigolvasni... :)

Külterületi, zártkerti ingatlanok esetében ált. két épülettípus szokott előfordulni, az egyik a tároló, a másik a mezőgazdasági épület. Ha szerepel a tulajdonilapon feltüntetve épület, márpedig mint írod szerepel, gondolom én onnan derült ki a szerencsétleneknek, akkor arra nem kell fennmaradásit kérni, mert szerepel az a tulajdoni lapon! Nem minden esetben tüntették fel a tulajdonilapon az épület méretét, ez változó, valahol csak rá van írva a tulajdoni lapra, hogy tároló vagy mezőgazdasági épület, nincs mellette annak mérete! Ha az épület mérete nincs feltüntetve, és az épület mérete nem haladja meg a beépíthetőség méretét, akkor az épület nem számít engedély nélkül épített építménynek!

A lakóépület az már egy teljesen más kategória, átminősíteni aligha lehet lakóépületté, annak szigorú követelményei vannak, abban az esetben mindig az aktuális követelményeknek kell megfelelni, mintha csak ma épülne. Falak szigetelőképessége, tető, nyílászárók szigetelőképessége, sőt elvárás az is, hogy amennyiben van szennyvízhálózat, arra csatlakozzon, ha nincs szennyvízhálózat, akkor viszont szennyvíztisztító rendszert kell építeni a föld alá, nem fogadják el az egyszerű, szippantható, zárt szennyvízgödröt. Csapadékelvezető és szikkasztó építése is a követelmények között van, azaz a csapadékvíz sem folyhat világnak, el kell szivárogtatni a földbe.

Ha az a cél az átminősítéssel, hogy erre az ingatlanra bejelentkezhessenek, mint állandó tartózkodási hely, akkor ahhoz viszont nem feltétlen kell lakóépületnek lennie, ez változó! Sok önkormányzat megengedi azt, hogy külterületi zártkertekbe bejelentkezhess, akkor is, ha azon hivatalosan nem szerepel lakóépület. Szóval hacsak nem akarnak egy ilyen pénz és időrabló történetbe belemenni, ezt engedjék el, hogy lakóépületté minősítik és nem kell ezzel az egésszel foglalkozni egy percet sem. Ez önkormányzati hatáskör, és amit az önkormányzat nem bolygat, arra nem kell felkérni az önkormányzatot, hogy ugyan már bolygassa már meg! Büntetést ezért nem kaphatnak, mert fel van tüntetve az épület, de állítom legalább 50%-ban nincsenek feltüntetve az épületek, úgyhogy az sem egy ritka eset!

Az, hogy egy épület miként van feltüntetve, az nem hordoz magában semmilyen követelést, nem kötelező a funkcióját betartani!!!! Nem ezt hordozza magában, nem ezt jelenti! Értsd, attól, hogy egy tároló szerepel rajta, még nem muszáj kapát, kaszát ott tartani, lehet attól még használatát tekintve egy nyaraló, attól, hogy mezőgazdasági épület, nem szükséges ott a traktort tartani, lehet használatát tekintve nyaraló/hétvégi ház, lehet benne nappali, szoba, konyha, fürdő, wc! Ez akkor érdekes csak, ha pályázati pénzből épül akár egy mezőgazdasági épület vagy szőlőfeldolgozó (magyarul pince), mert hát akkor annak nyilván amíg azt át nem veszik, be kell tölteni azt a funkciót, amire pályáztál,

és ezt követően még elvileg 5 évig be kell töltenie azt!

2023. júl. 31. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
#2: még viszonylag kicsi voltam (kb 20 éve), tehát a jogi részét nem ismerem, csak magát a sztorit: volt egy 1500m2-es zártkertünk, amin volt egy kb 30m2-es házikó. Egyszer csak megkerestek minket (önkormányzat, földhivatal?), hogy ők papíron látnak ezen a címen egy házat, és valamit nem fizetünk utána, amit kéne. Aztán sikerült meggyőzni őket arról, hogy nincs lakásként használva, és egy kis kompromisszummal vegyítve beépítettük az utcára nyíló ablakokat és a teraszt, és átírták a tulajdoni lapon tárolóvá.
2023. júl. 31. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Amit nem fizettetek az a kommunális adó volt. Ez is településenként változó, hogy kell-e fizetni, nem kell, hogy csak lakóingatlanra kell (belterületen) vagy kell a zártkertekre is. Valahol, pl. (nálunk is) csak akkor kell fizetni, ha áll rajta épület, de nálatok is ez volt a helyzet. Szóval nem tudom mit írtak át mivé (kételkedem ebben, hogy ilyen történt), de ha látta az önkormányzat, hogy van rajta bejegyezve épület, akkor volt rajta épület papíron is, máskülönben nem kerestek volna fel titeket, hogy nem fizetitek a komm. adót! Lekérték a tulajdonilapot! A kommunális adó befizetésére a legtöbb önkormányzatnál új tulajdonosként tulajdonképpen jelentkezni kell! Szóval az nem úgy működik a legtöbb esetben, hogy erre van kapacitás és utánanéznek ki a tulajdonos, hol lakik, felkeresik, felszólítják, hogy fizesse be. Nem fizeti be, az tartozásnak minősül és ennyiben marad, s hogy konkrétan mennyiben is marad, azaz mennyire van ez a tartozás komolyan véve, az az önkormányzaton múlik. Ha egy ingatlan tulajdonost cserél, az önkormányzat arról nem tud automatikusan! Be kell menni az önkormányzatra és jelezni, hogy eztán én fogom fizetni a komm.adót, én vagyok az új tulajdonos, máskülönben küldik a csekket a régi tulaj nevére, Ő meg ha nem fizeti ki, már nem az Ő tartozása, mert az ingatlan már nincs a tulajdonában, szóval hiába hozzá érkezik a csekk, az a te adósságod! Hogy ez évekig, évtizedekig nincs fizetve úgy, hogy erről a tulajdonos nem tud, ilyen tipikusan külterületi ingatlanoknál tud előfordulni, ugyanis oda postás nem jár, a tulajdonos állandó lakcímére érkezik a csekk, arra a lakcímre, ami az önkormányzatnál egyszer (vagy az adó bevezetésekor vagy később, tulajdonosváltás esetén) regisztrálásra történt! Egy belterületi ingatlannál nyilván a postaládába érkezik a fizetni való, így olyan nem fordulhat elő, hogy ezt évekig nem fizeti egy új tulajdonos, mert hát kibukik ez az első évben! Sajnos az emberi közöny vagy ostobaság okán történnek ilyen dolgok, hogy egy eladó nem mondja az új tulajnak, hogy ezt fizetni kell és ha meg is kapja a csekket nem szól, hanem kidobja aztán ennyi. Ez a többség egyébként, nem elvétve van ilyen!

Neked kötelességed az önkormányzaton jelezni, hogy tulajdonosváltás történt! Eltudom képzelni, hogy így nem fizettek a szüleid sem komm.adót, hogy nem tudtak róla, hogy ilyen van!

Az önkormányzat semmit nem ír át a tulajdoni lapon, mert ez nem az Ő hatásköre, viszont a földhivatal felé az ingatlantulajdonosoknak nincs állandó fizetnivalójuk! Szóval valami más sztori volt ez, szerintem szimplán ennyi, hogy nem fizettek a szüleid kommunális adót, pedig kellett volna!

2023. júl. 31. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Valószínű akkor a kommuniális adó volt az, de abban a részében biztos vagyok, hogy a telken lévő ház utólag lett tárolónak leminősítve, ami ha a földhivatal hatásköre, akkor ők végeztek el :)
2023. júl. 31. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!