Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mi az a ház felújítási,...

Mi az a ház felújítási, átalakítási szint, amely még nem engedély köteles?

Figyelt kérdés
Van egy külterületi telken egy ház, ami régen engedély nélkül épült, de kapott fennmaradasi engedélyt. Ezt szeretném felújítani,de nyilván építési engedélyt nem kapnék. Meddig mehetek el? Alapig lebonthatom és újat építhetek úgy, hogy a térfogata nem változik? Vagy a falak, tetőnek maradnia kell?

2020. szept. 5. 19:26
 1/8 anonim ***** válasza:
57%

Mindent megcsinálhatsz,de külsőleg nem térhetsz el a nagyságától.

Egyszerre mindent ne bontsál el,mert ahhoz kell bontási engedély .

A tetőt is újra építheted .

2020. szept. 5. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

És miért ne kapnál építési engedélyt? Át kell olvasni a HÉSZ-t. A beépíthetőség 3%-ról 10%-ra nőtt, a 720m2 alatti telkekre is lehet már építeni. Nem hinném, hogy ez annyira nyilvánvaló, hogy nem kapsz! Amúgy meg bontsd le, építsd újra megegyező méretűre, szigeteld le kívülről és mondd azt, hogy "hát ez ilyen is volt" csak tetőcsere történt, ha esetleg valaki érdeklődik, de a kutya sem fog foglalkozni vele. A büdös életben nem téved oda senki sem, hogy megkérdezze ezzel most mégis mi történt...

Pontosan le van írva a helyi építési szabályzatban, hogy mi az! Nálunk például történhet teljes belső átalakítás (akár helyiségek újraosztása, azaz válaszfalak bontása, átépítése, építése), felújítás, bővítés ugyan nem, de ha hozzáépítesz úgy, hogy a falakat nem kötöd össze, az külön épületnek számít (nem bővítés!), s arra ha azt mondod, hogy nem emberi tartózkodásra van szánva (mondjuk tárolóhelyiség) akkor 100m3-ig hozzáépíthetsz, külterületen lehet eleve az épület is gazd.épületnek van titulálva papíron. Továbbá előtető, terasz, erkély építése, szigetelés, üvegház/fóliasátor építése, 20m3-t meg nem haladó pince építése, kerítés építése stb.

2020. szept. 6. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Sajnos a beépíthetőség aránya 0%,megnéztem.

Én is erre gondoltam, h egy ugyanakkorát építek vissza, de az hivatalosan engedélyköteles?

2020. szept. 6. 08:53
 4/8 anonim ***** válasza:

Hivatalosan igen, mert változtatod a homlokzatot. Teljesen mindegy, hogy az pontosan ugyanoda kerül vissza, ugyanúgy, attól még az homlokzat változtatásnak minősül, ami pedig engedélyköteles.

Amit előttem írtak (nem én pontoztam le!), hogy csináld ezt több lépcsőben, ez nem változtat azon, ugyanúgy, az is homlokzat változtatásnak számít.

Miért kell elbontanod a főfalakat? Jól értem az alap jó, hisz arra építenél vissza, mi a gond a főfalakkal?

2020. szept. 6. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igazából az egészet újra építeném. Azt hittem, hogy alapig visszabonthatom, h ne legyen engedély köteles. De akkor lehet a főfalakat is meghagyom.

Van egy emelet is, annak a homlokzati falainak az újra építése is engedély köteles?


(azért szeretném újra építeni az egészet, mert lent nagyon alacsony a belmagasság, fa födém van, stb..)

2020. szept. 6. 20:47
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Utánaolvastam, mert sokat módosult az építési törvény az utóbbi időben s elég régen olvastam utoljára. Az epitesijog.hu szerint NEM engedélyköteles:

"Építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, kivéve zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén, ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik." (a második fele téged eleve nem érint)

DE hogy ez azt jelenti-e, hogy egyszerű bejelentésköteles vagy bejelenteni sem kell, azt nem tudom kivenni, ill. azt sem, hogy mit jelent a "megváltoztatás", szóval hogy hülyeséget írtam neked és igazából újraépítheted avagy sem. Javaslom érdeklődj a helyi önkormányzaton, ott biztos kapsz egyértelmű választ! Egyébként meg nem feltétlen kell alapig lebontanod ez esetben sem, ha alacsony a belmagasság. A tetőt, a födémet bontani kell, majd ráépíteni, utána pedig a tetőt visszaépíteni, azaz kvázi megemelni a tetőt, de ehhez azért már nem árt egy statikus véleménye. A külterületi házak, amik használatuk szerint valójában hétvégi házak, présházak stb. hivatalosan meg mezőgazdasági épületek, azért ilyen alacsonyak, mert 4.5 méterben volt (és sok településen még mindig 4.5 méterben van) maximalizálva az orommagasság a gazd.épületeknél, emiatt a földszint belmagassága ált. 2.2-2.3 méter. (nálam is ekkora, együtt lehet vele élni úgy, hogy 170cm magas vagyok :D ) Az önkormányzaton is múlik hol enged építeni, hogy enged építeni (milyen magasságig, miből stb.), az országos "törvényt" felülírhatják.

[link]


[link]

válaszd ki a megyét, települést, témakörnél pedig: D2-t.

2020. szept. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Dave092 ***** válasza:
Az OTÉK szerint bár felújításnak számítana így ebből a szempontból valószínűleg valóban nem engedélyköteles (bár értelmezés kérdése, így egy megerősítő telefont nem árt megereszteni a hatóság irányába) VISZONT ha nagyon tiszta akarsz lenni az ügyben tudd, hogy ez jelentős felújításnak számítana ami miatt már meg kell felelni a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet energetikai követelményeinek is :)
2020. szept. 8. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Dave092 ***** válasza:
ja 7-es vagyok) még annyi, hogy persze az is helyi ép. szab. településképi rendelet, településrendezési terv kérdése, hogy a homlokzat változhat-e vagy nem (pl. ablakok helye, anyaga, homlokzat szín stb.) Szóval ha más nem is de lehet hogy egy településképi bejelentési eljárás kell majd így is de erről is rendelkezik a településképi rendelet. De eleve be kéne vonnod tervezőt aztán majd intézi neked
2020. szept. 8. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!