Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Lehet-e még penészmentes a...

Lehet-e még penészmentes a lakás, vagy szabaduljunk meg tőle?

Figyelt kérdés

Van egy lakás, családi örökség, több generáció használta. Nagyanyámék felújították hogy Anyámék beköltözhessenek, ekkor penészedett be. Aztán később kisebb felújítás után Anyámék kiköltöztek innen, és én költöztem be, ekkora mégnagyobb mértéket öltött a penész. Most teljesen lakhatatlan, én kimenekültem innen, üresen áll egy ideje. Viszont Nagyanyám szeretné újra birtokba venni, 5 milliót rá tudna szánni, hogy megint felújítsa, de Anyámék szerint, és szerintem is kidobott pénz lenne. Viszont így eladhatatlan. Tanácsot szeretnék, mi lenne a megoldás?


Nem vagyok egy penész szakértő, a családban mindenki egymásra mutogat. Nagyanyám szerint Anyámék penészítették be. Anyámék szerint a felújítás utáni rossz szellőzés miatt penészedett be, a tapéta miatt, és hogy a tapétát diszperzites festékkel is lekenték, így a falak nem tudtak szellőzni. Szerintem alulról kezdett vizesedni, a pincére gyanakszom, mert omladozik-málik a pince fal vakolata. Szerintem az is okozhatta a penészt, hogy meg kellett szűntetni a korábbi radiátoros egyenletes hőelosztású fűtést, és az egész lakás kapott egy(!) konvektort, így a lakás ettől eső legtávolabbi pontjában lecsapódott a pára. De saját tapasztalatom szerint alulról jött a nedvesség, az összes fal alulról penészes. Anyámék azóta új építésű családi háza felülről penészedik jelenleg, mert nincs szigetelve a tetőtér, és télen a magasban lecsapódik a pára. Szóval visszatérve, nem tudni igazán mitől lehet, 100 éves ház, ezer bajjal, nem tudom megérné-e felújítani? Szerintem Nagyanyám minden pénze kárba menne. Talán minimálisan kéne felújítani, hogy eladható legyen valami jobb áron, ne legyen penész szag?



2021. máj. 29. 00:30
A kérdező szavazást indított:
Nem érdemes felújítani, nagyon nehéz megszüntetni a körülményeket amik a penészt okozzák
Megfelelő szakemberrel, és sok pénzzel újjá lehet varázsolni
6 szavazat
 1/8 A kérdező kommentje:
Megmondom őszintén, a legfőbb bajom, hogy Nagyanyám minden pénzét bele akarja ölni, és ide akar költözni. Nekem pár év alatt minden bútorom tönkrement ott, a ruháim nagy része, az elektronikai berendezéseim erősen elrozsdáltak, tudom, egy ilyen lakásban nem csak az idegeid, mindened tönkremegy, nem akarom hogy becsődöljön a Nagyikám, öregségére akar idejönni, mert özvegy lett, és a fejébe vette hogy ebben a kis lakásban akar meghalni, tántoríthatatlan, bízik benne hogy megoldja a penészt, de én ennek esélyét sem lárom, szerintem másfél év múlva hanyatt-homlok menekülne innen, de addigra minden pénze elfogyna, és minden cucca tönkremenne!
2021. máj. 29. 00:35
 2/8 anonim ***** válasza:
Páraelszívód van?
2021. máj. 29. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

[link]


Ez a foszer kis ventillazorokat helyez be a falba ,ami paraerzeklos es kiengedi a parat a beallitott hatarerteket elerve!! Ha a para alacsonAn van tartva,elmulnak a penesz eletfeltetelei es megszunik!!

2021. máj. 29. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 mindentudó99 ***** válasza:
Nem írtad de gondolom egy vizes falú esetleg vájog házat leszigeteltek nikecellel? Annak annyi így. Szigetelést leszedni falat alulról vízszigetelni. Ez őrült költség. Így a kutya nem veszi meg
2021. máj. 29. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha a penészesedés a lakás a felújítás után következett be, akkor szerintem csak az történt, ami mindig történni szokott, ezért azt gondolom, lehet a lakás penészmentes újra. Mire nem gondolnak az emberek a felújítások során?

1.

Nem tudják, hogy a mai ablakok légzárása 4. osztályú(MSZ EN 12 207) ezeken nem jut be semmi friss levegő a lakásba. Ez a ma gyártott új fa ablakok esetében is igaz! Ha valaki nem hiszi, kérje ezt az adatot ki a gyártótól.


2.Egyszerűen csempével lezárják a szellőző rácsokat, amivel elzárják a levegő útját.


3. Új ablakot tettek be és tettek be pára érzékelős ventilátort is, de nem tettek rejtett ablakszellőzőt az ablakokba. Hiába forog a motor, nincs szellőzés, mert az ablakok tökéletes légzárása miatt nincs levegő utánpótlás.


Egy régi, tömítés nélküli 1 m2-es fa ablakon akár 25 m3 levegő bejutott a lakásba, normál időjárási viszonyok mellett és az elhasznált a kürtőn keresztül távozott. Persze csak ha nem csempézték a rácsot le.


HA a lakásnak csak egy külső oldalon vannak ablakai, akkor a fürdőben, WC-ben lévő rácsok lecsempézése után az elhasznált levegő nem tud távozni, megszűnik a szellőzés, mert friss levegő csak akkor tud bejönni, ha az elhasznált távozni tud.

Ha a rácsokat ugyan lecsempézték, de a lakásnak több homlokzaton vannak ablakai és a régi tömítés nélküli ablakok maradtak, akkor ki tud egy kereszt szellőzés alakulni, ami a penész megelőzéséhez még elég lehet.


Ha a szellőző rácsokat nem csempézték le, de új ablakok kerültek be, akkor sincs semmi szellőzés, mert az ablakokon nem tud levegő bejönni. Ezért az új ablakokba rejtett ablak szellőzőket kell tenni. Ezek biztosítanak egy minimális huzatmentes finom szellőzést, ami a penész megelőzéséhez elég. A szellőző német termék, a szükséges darabszámot is a német DIN 1946-6 -os szabvány alapján lehet meghatározni. Az alapmennyiség, ha van szellőző kürtő: minden helység legalább egy ablakába egy darab. Ha nincs, de a lakás ablakai nem egy oldalon vannak, akkor kettő.


A szellőzés azért tudja a lakás a a lakás páratartalmát csökkenteni és ezzel a falakat szárazon tartani, mert a hideg, telített levegő a felmelegedése után még bőven tud vizet felvenni, amit magával visz a szellőzés során.

Említed a pincét. Ha a pince fölött elkezdik rakni a falat, tesznek be a fal alá vízszigetelést ( régebben kátrány papír) így a víz nem jut fel. A pince légtere is lehet párás, ha nincs szellőzés. Attól, hogy egy régi ház falán pereg a vakolat még nem biztos, hogy vizesedik a fal. A pincében is lennie kell szellőzésnek.


Az egy konvektor is rontott a helyzeten, mert nem egyenletes a hőmérséklet, de ha kicsi a lakás az ajtókat nyitva hagyva ennek a hatása jelentősen csökkenthető. Lehet esetleg betenni kisebb teljesítményű elektromos fűtést. Szóval, ha összerakjátok az emlékeiteket és az jön ki, hogy a penész a felújítás után következett be, akkor szerintem a háznak nincs semmi baja, a nem kielégítő szellőzés a penész oka.

2021. máj. 29. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
90%
Mit kell ezen tökölni ? Vannak olyan szakemberek, akik pont ilyen kérdésekkel foglalkoznak, keresni kell egyet és ő megfelelő műszerezettséggel meghatározzák a hiba okát (mi okozza a nedvesedést, a magas páratartalmat).
2021. máj. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
72%
Hővisszanyerős szellőztető rendszer garantáltan megoldja
2021. máj. 29. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem sincs nagy probléma.


A penészedés minden olyan helyen megkezdődik, ahol legalább 72 órán keresztül, 75% feletti a páratartalom. Ilyenkor a hideg falakon lecsapódik a pára, igy penesz keletkezik.

Mi miatt következhet be?

Nincs megfelelően felfűtve a szoba, a fal hőhidas, vagy vizesedik a fal.

Mindhárom probléma orvosolható.

Szakértőkkel kellene beszélnetek, lehet hogy minimális össszegből meg lehetne oldani a problémát.

2021. máj. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!