Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Zsindelytetőre cserepeslemez?

Wokesa kérdése:

Zsindelytetőre cserepeslemez?

Figyelt kérdés

Üdv!

A garázsunk zsindelyes tetejét megrongálta a szél, már másodszor, Már beleuntam a javítgatásba és a vele járó szívásba. A biztosító kifizeti a cserét, de én már nem akarok zsindelyt felrakni. Arra gondoltam, hogy ráraknám a cserepeslemezt a tetőre így ahogy van, így nem kell leszednem. A tető telibe van burkolva fele részben 28-as OSB-vel és 25-ös hajópadlóval.

Azt kérdezném attól, aki már csinált, csináltatott,szakmabeli, hogyan rögzítette, a lemezt a tetőre? Milyen csavarokkal? Önmettszős hatlapfejű gondolom nem jöhet szóba, mert kicsi az anyagvastagság.

Milyen tipusokat ajánlotok, ami a Lindabbal közel azonos paraméterekkel rendelkezik, de barátibb az ára?

Köszönöm.


2022. febr. 1. 21:52
 1/6 anonim ***** válasza:

A lemez alá be kell lécezni. De ezeket a léceket rögziteni kell a zsindely alatti tartó gerendákhoz,vagy hát én nem tudom hogy lett csinálva . Vagy új tetőzetet kell csinálni,a meglévő tetőre .

De az új gerendákat is rögziteni kell,mert különben egybe viszi el szél a tetőt.

2022. febr. 1. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Na szóval, az OSB lapra sehogy, abból az erősebb szél kitépi a csavarokat.


A hajópadlóra szintén sehogy, ott nem a szél hanem a fa tágulása /zsugorodása fog gondot okozni, vagy a csavarok fognak engedni, vagy a lemez.


Esetleg azt lehetne hogy a meglévő OSB-re illetve hajópadlóra 5x5-ös stafnikat csavarozol fel, de úgy hogy a meglévő hajópadlón/OSB-n keresztül lehúzatod a tartógerendákhoz valami erősebb csavarral, úgy hogy a fejét besüllyeszted, ezeket a stafnikat elég 60cm-enként feltenni, na és ezekhez a stafnikoz csavarozod le a cserepes lemezt, ezen felül érdemes a OSB-hez, illetve hajópadlóhoz is hozzáhúzatni a stafnikat, amolyan biztos ami biztos alapon.



De a legjobb lenne a OSB-t leszedni, a hajópadlót is, és a meglévő gerendákhoz lehúzatni a stafnikat, távolságnak megfelelően akár sűrűbben rakva őket.


Amúgy a lemezt lehúzatni sima önmetsző csavarral letudod, viszont alátétes kell belőle, olyan aminek az alátétjén gumi van alulról.

2022. febr. 2. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, hasznos volt. Sajnos énbis ettől féltem.

A garázs nyeregtetős, és csak a szomszéd felőli oldalt tépte meg a szél, a másik oldal tele van napelemmel. Mivel mindig csak az egyik oldala látszik, az volt a tervem, hogy csak a sérült oldalt fedem le. Az épület 15x6 méteres az egyik fele térköves, szépen megcsinált, bulizós helynek így a hajópadló leszedés nem opció. A cseréplécezéssel pedig a lemez ki lenne emelve a jelenlegi síkból. Szépen körül van bádogozva színazonos lemezzel. Így már tényleg hülyén nézne ki.

Arra gondoltam, ha lécek helyett 3mm -es lemezből vágatnék 10cm-es csíkokat, és ezeket csavaroznám a gerendákhoz cserépléc helyett? Anban már rendesen fogna az önmettszős? Erről mi a véleményed?

2022. febr. 2. 07:50
 4/6 anonim ***** válasza:

#2-es Annyira határozottan írod ezt, hogy inkább csak visszakérdeznék...

Szóval egy ilyen p... vékony anyag esetén, mint a cserepes lemez (mennyi lehet 0.22?) elég 60cm-enként a stafni? Ez azt jelenti kb. hogy a széleinél és középen fekszik fel (ilyet én eddig csak hullámpalánál láttam)! Egy 25-ös anyagból a szél kitépi a csavarokat? Fa tágulása, zsugorodása okán a 28-as anyag tágul annyit, hogy abból a csavar kiszabadul, de az 50-es stafni az már nem? És egyébként a cserepeslemez alá jellemzően nem lécet raknak, ami szintén 30-as vastagságú?

Szóval figyelj, én nem vagyok tetőfedő, csak szimplán ép.iparban dolgozom, azt tudom leírni, amit láttam és amit a meglátásom szerint a logika diktál! Így azért nem merek veled leállni vitázni, mert nem tudom, hogy Te az vagy-e, de én eddig cserepeslemezt úgy láttam rögzíteni hogy 35-40cm-enként van a tető lécezve, és nem 50-es stafnival, hanem 5-10cm széles stafni/pallóra fekszik fel, ahol annak anyagvastagsága szintén 3cm (magyarul léc/deszka). No most ebből kiindulva az én meglátásom szerint felfeküdhet ez akár OSB-re is, a szellőzést kell tudni ugyanúgy biztosítani. Ha eredendően cserepeslemez kerül egy tetőre, akkor nyilván azért nem OSB kerül alá, mert a lécelés jóval olcsóbb és ugyanolyan jó. Eleve a lemezrögzítőcsavar, amit tudsz hozzá vásárolni, ami (hogy a kérdezőnek erre válaszoljak) nem sima hatlapfejű, mert el van látva egy tömítőalátéttel (mivel cserepeslemezt nem a hullám tetején rögzítünk, így szükséges a tömítés)! A cserepeslemezhez lehet rögzítőcsavart vásárolni, ami színben megegyező a cserepeslemez választott színével, és annak hossza 3.5cm és abból kb. 4mm az önfúrós rész, azaz hiába tetetnél fel vele egy 5cm-es anyagot, abba effektíve 3cm-es mélységű szakaszon kapaszkodna csak a csavar (mert így találták ki és mert ennyi elég)! Szóval lehet ez a ház valamiféle viharsarokban, de ha a csavarozási rendet tartja a kérdező, azaz a szélei minden egyes "cserépnél" le van csavarozva, alul-felül kétoldalt, majd köztes sorokban minden második "cserépnél" le van csavarva, elképzelni nem tudom, hogy ezt feltépi a szél. Persze a zsindelyt el kell távolítani, mert az a csavar hasznos hosszát jelentősen csökkenti és a lemez alatt a kátrányos zsindely szellőzés mellett is megsülne.

Eleve a zsindelynél is merem feltételezni valami nem szakszerűen van megoldva! Erősen szeles helyeken a zsindelyt két zsindely(!)szöggel rögzítik (azaz duplán!) minden második de akár minden egyes "cserép" köznél, és amennyiben valóban szeles helyről van szó, a gyári ragasztócsík alá nyomnak zsindelyragasztót minden egyes "cserép" alá, a szélét (tető szélénél) pedig annak teljes hosszában leragasztják. Amit tetőfedők mondtak, hogy rendszeresen elcsesznek a kézzel szögelt zsindelynél az az, hogy vagy túlütik a szöget vagy nem ütik be eléggé (ezért kell géppel szögelni). A szög feje a zsindely síkjára kell kerüljön, nem alá, nem fölé.

2022. febr. 2. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Szóval egy ilyen p... vékony anyag esetén, mint a cserepes lemez (mennyi lehet 0.22?) elég 60cm-enként a stafni?"


Igen, elég, vagyis pontosabban ez a maximum közeli távolság, ettől nagyobb távot nem érdemes hagyni, de kisebbet sem muszáj, de lehet sűrűbben is tenni, ha sűrűbben teszi az ember abból gond nem lehet nyilván.


"Ez azt jelenti kb. hogy a széleinél és középen fekszik fel (ilyet én eddig csak hullámpalánál láttam)!"


A stafnikat úgy kell feltenni hogy mikor a lemezt felteszed a stafnikra keresztben legyen, nem hosszára. Tehát legrosszabb esetben is ha nagyon rövid a lemez (120cm) 3 stafnin fekszik fel egyik végén, másik végén, meg egy helyen középen.Nyilván ha mondjuk 150cm a lemez akkor be kell tenni egy negyedik stafnit, ekkor ellehet osztani a távokat de azt is lehet hogy 3db 60-as köz meg egy kisebb köz és annyi. Hullámpalánál jóval nagyobb távot is lehet hagyni a stafnik között, ott pl volt hogy 100cm-t is kihagytak palahossztól függően, de az teljesen más anyag.


"Egy 25-ös anyagból a szél kitépi a csavarokat?"


OSB lapból simán.


"Fa tágulása, zsugorodása okán a 28-as anyag tágul annyit, hogy abból a csavar kiszabadul, de az 50-es stafni az már nem?"


Most nem értem mire gondolsz 28-as anyag alatt, csak sejtem gondolom a hajópadlóra talán, bár abból még 28-ast nem láttam.

Na szóval a faanyagok víz hatására, legyen ez eső vagy a levegő páratartalma megdagadnak, ez a dagadás szélességi, illetve vastagsági irányban jelentős, hosszra eléggé elenyésző, na mármost ha a kérdezőnek 2m szélességben van hajópadló feltéve az képes szélességre víz hatására 5-10cm-t dagadni, ha erre felcsavaroz egy lemezt viszonylag sűrűn elég hamar elengednek a csavarok, de ha a csavarok nem is engednek el 1-2 helyen deformálódni fog a lemez. És ehhez a dagadáshoz nem kell megázzon a fa, elég csak a levegő páratartalma.


A stafni is megdagad, viszont ez stafninként legfeljebb vastagságra 2-3 mm, ráadásnak ezt úgy hogy semminek nem feszül neki.



"És egyébként a cserepeslemez alá jellemzően nem lécet raknak, ami szintén 30-as vastagságú?"


Háztetőkre ahol nagy a felület, illetve annak megfelelően van a szarufa kiosztva ott igen,meg hát jóval könnyebb hat méterre felvinni 200db lécet, mint 100db stafnit,ezen felül valamivel olcsóbb is.


"Szóval figyelj, én nem vagyok tetőfedő, csak szimplán ép.iparban dolgozom, azt tudom leírni, amit láttam és amit a meglátásom szerint a logika diktál!"


Sejtettem, nincs is ezzel gond.


"Így azért nem merek veled leállni vitázni, mert nem tudom, hogy Te az vagy-e, de én eddig cserepeslemezt úgy láttam rögzíteni hogy 35-40cm-enként van a tető lécezve, és nem 50-es stafnival, hanem 5-10cm széles stafni/pallóra fekszik fel, ahol annak anyagvastagsága szintén 3cm (magyarul léc/deszka)."


Pár tetőt már megcsináltam, igen ha 0-ról van építve és ismerem a szerkezetet én is lécet használok, olcsó, egyszerű könnyű, az ácsok ehhez vannak szokva stb stb attól alapvetően nem tartom jó megoldásnak, de ha ez az elvárás akkor spórolunk, és kész.


"No most ebből kiindulva az én meglátásom szerint felfeküdhet ez akár OSB-re is, a szellőzést kell tudni ugyanúgy biztosítani."


Felfeküdni felfeküdhet, viszont rögzíteni nem jó bele, rövidtávon erősnek tűnik viszont ezek ragasztott forgácslapok, a csavar amit használunk nyáron felforrósodik, annyira hogy a ragasztót kikezdi idővel, ehhez kell 1-2 év de a ragasztó előbb utóbb megadja magát, ez van sajnos.

A szellőzés az teljesen egyértelmű hogy kell.


"Ha eredendően cserepeslemez kerül egy tetőre, akkor nyilván azért nem OSB kerül alá, mert a lécelés jóval olcsóbb és ugyanolyan jó."


Nyilván az ára is benne van a dologban, meg az is hogy erre alkalmatlan az OSB.


" Eleve a lemezrögzítőcsavar, amit tudsz hozzá vásárolni, ami (hogy a kérdezőnek erre válaszoljak) nem sima hatlapfejű, mert el van látva egy tömítőalátéttel (mivel cserepeslemezt nem a hullám tetején rögzítünk, így szükséges a tömítés)!"


Ebben kb egyetértünk, a tömítőalátét mindenképpen szükséges, mondjuk annyival kiegészíteném hogy anyagában rozsdamentessel érdemes csavarozni(már amennyiben nem színezett konkrétan hozzávaló csavarral akarja megoldani), a sima horganyzotton ha megsérül a horgany elkezd rozsdásodni. De ha jóval drágább színezett csavart vesz hozzá az se rossz.


" A cserepeslemezhez lehet rögzítőcsavart vásárolni, ami színben megegyező a cserepeslemez választott színével, és annak hossza 3.5cm és abból kb. 4mm az önfúrós rész, azaz hiába tetetnél fel vele egy 5cm-es anyagot, abba effektíve 3cm-es mélységű szakaszon kapaszkodna csak a csavar (mert így találták ki és mert ennyi elég)!"


Lehet szín azonosat venni természetesen! Egyébként lehet hosszabb csavart is vásárolni, vagyis pontosabban rendelni, mivel raktáron csak a rövidebb lesz, ugyanis nagy tételben mindenki ezt veszi! És nem azért ilyen a hossza merthogy ez így van kitalálva hanem mert ez terjedt el,nyilván darabárra olcsóbb a rövidebb,elégségesnek meg elégséges a tartóereje, ha meg erre van kereslet ez lesz raktáron!


DE, a stafni eleve nem is azért kell hogy nagyobbat fogjon benne a csavar, ez a tető alapjáraton zsindelytető, valószínűleg nagyobb távolságra vannak a szarufák, na mármost ha lécet tesz be, egy nagyobb hónál úgy elgörbülnek mint a fene! Persze lehet betenni még szarufát de akkor meg már annyira sűrű lenne hogy szinte léc se kéne....



"Persze a zsindelyt el kell távolítani, mert az a csavar hasznos hosszát jelentősen csökkenti és a lemez alatt a kátrányos zsindely szellőzés mellett is megsülne."


Nyilván le kell szedni, lehetőleg OSB/hajópadlóval együtt.


"Eleve a zsindelynél is merem feltételezni valami nem szakszerűen van megoldva! Erősen szeles helyeken a zsindelyt két zsindely(!)szöggel rögzítik (azaz duplán!) minden második de akár minden egyes "cserép" köznél, és amennyiben valóban szeles helyről van szó, a gyári ragasztócsík alá nyomnak zsindelyragasztót minden egyes "cserép" alá, a szélét (tető szélénél) pedig annak teljes hosszában leragasztják. Amit tetőfedők mondtak, hogy rendszeresen elcsesznek a kézzel szögelt zsindelynél az az, hogy vagy túlütik a szöget vagy nem ütik be eléggé (ezért kell géppel szögelni). A szög feje a zsindely síkjára kell kerüljön, nem alá, nem fölé."


Ezt így látatlanban nem tudjuk, de simán előfordulhat.



Fű de utálok ennyit gépelni, szerintem többet nem is fogok, egyszerűbb elküldeni mindenkit a csába, ahogy mindenki teszi mintsem elmagyarázni mi hogy...

2022. febr. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Köszönöm, hogy leírtad, én csak tanulni akarok ebből, nem kötekedni akartam!

Mindenesetre tény és való, hogy olyat, hogy OSB-re rakják rá, még soha nem láttam, csak nem értettem az okát miért nem, de most már értem, kösz. Azt viszont még mindig tartom, hogy soha az életben nem láttam még olyat, hogy mindössze 60cm-enként van stafni. Azt hittem, hogy én mozgok rossz körökben, ezért körülnéztem a neten, hátha találok ilyen fotót, de a neten található fotók között is legalább olyan sűrűn van léc vagy deszka, hogy a lemez gyak. minden egyes cserép mintájának tetejére és aljára is jut egy.

2022. febr. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!