Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Miért hideg a radiátor?

Miért hideg a radiátor?

Figyelt kérdés

50 éves családi ház, lapradiátor. Ami teljesen hideg. Két éve vettem észre, hogy nem melegszik rendesen (korábban nem emlékszem, nem én lakom a helyiségben), de most aztán végleg leállt. Minden része egyformán hideg.

Kb. egy m-re tőle jön fel a cső a szuterénből. A bejövő tetején automata légtelenítő, ami működik. A cső enyhén langyos, ahogy kavarog benne a víz, de a radiátor felé közeledve egyre hidegebb.

Felül és alul is van szelep, megnyitva. Megmozgattam őket, nem változik semmi.

A radiátor és a cső is emelkedik a légtelenítő felé, tehát levegősödés is kizárt.

Mi lehet a probléma?


2023. okt. 14. 05:43
 1/10 anonim ***** válasza:
88%
Okozhatja a radiátorban lévő lerakódás, ami eldugította, ezért a víz nem tud benne áramlani. A ház korát írtad, azt nem, hogy mióta van fenn a radiátor. Mi a nyáron cseréltük a régi öntvény radiátorokat, fogalmam sincs hány éve lehettek használatban. Mi 5 éve vettük az ingatlant. Hasonló tünetek miatt volt rá szükség. Egyet szétvágtunk. Megkövesedett fekete lerakódás volt benne, leginkább a szénre hasonlított. Épp azt beszéltük, hogy ezen semmiféle átmosás nem segített volna. Megérett a cserére.
2023. okt. 14. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A termofej szelep gyakran le tud tapadni, le kell venni az állítót róla és a kiálló pöcköt megnyomkodni, kb 0,5 cm-t kell mozognia, ha nem mozog ennyit ki kell húzni. Ha kezedbe marad nem baj vissza kell csak dugni a helyére. Ha nincs rajta a fej teljesen ki áll a pöcök. A torlót szintén át kell mozgatni, elzárod-nyitod párszor. Nézd meg hány fordulat nyitástól zárásig. Előszőr nézd meg teljesen nyitott állásnál a radiátort, de úgy, hogy a termofej le van szedve. Ezután 1 fordulatonként vársz.

Ha ez nem segített:

tömeg áram sem biztos hogy elegendő. Milyen szivattyúd van? Hagyományos 3 fokozatú --> állítsd 1-el feljebb, de figyeld ha kavitál miatta egyből állítsd vissza! Ha freik váltós állítható van szintén növelj a teljesítményen. Ha automata szabályzású akkor a kazán paramétereit kell módosítani.

Ha ezek után még mindig nem jó, akkor a többi radiátorod nincs beszabályozva, és a torlókon kell folytani.

2023. okt. 14. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Vagy amit 1-es írt vagy szimplán a radiátor szelepe romlott el.

Nekünk is volt olyan radiátorunk ami nem melegedett (15 éves ház, saját építésű). A párom rájött, hogy a szelepet kell kicserélni - valójában csak a külső szabályozó részét = amit el tudsz tekerni rajta - mert abban ment szét valami apró alkatrész. Tavaly télen már rendesen ment benne a melegvíz.

2023. okt. 14. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
3-vagyok. Közben a 2-es leírta jobban a problémát ami nálunk is volt.
2023. okt. 14. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A radiátor nem sokkal lehet fiatalabb a háznál. (A többi lemezradiátor, csak ez az egy lap, ebből gondolom, hogy esetleg későbbi, de nem sokkal, a kinézete alapján. Már 1999-ben se volt új, amikor megvettük a házat.)

Hagyományos radiátorszelepek vannak ennél. Mindkettőt megmozgattam. (Termofejes csak egy másik szobában van, ahol problémát okozott a túl meleg.)

FÉG cirkó van, nem tudom, van-e több fokozata a szivattyúnak. Amúgy nyitott a rendszer, mert eredetileg gravitációs vegyes tüzelésű, csak pluszban bele lett téve egy cirkó. Az is még a '80-as években.

2023. okt. 14. 09:08
 6/10 anonim ***** válasza:
Én ebből a rendszerből kizárnám a vegyes tűzelést.A gáz cirkó keringtetője mozgassa meg a víz áramlását,ne a gravitáció.Nagyobb az esély a levegő eltávolitására . Ha radiátor vége melegedni kezd ,az fűteni is fog.
2023. okt. 14. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

2+

Akkor valószínűleg egy gerincről vannak párhuzamosan lekötve a radiátorok.

Ami hideg az lehet a végponton, tehát az összes radiátort fokozatosan, arányosan kell folytani. A kazánhoz legközelebbit fojtsd meg a legjobban.

2023. okt. 14. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Levegő az egész biztos nincs. Mint írtam, ott van előtte a légtelenítő, és az egész szemmel láthatóan emelkedik a légtelenítő felé.

Korábban működött ez is rendesen.

Majd még holnap, ha ráérek, átnézem az egész rendszert, a többihez képest hogy helyezkedik el.

2023. okt. 14. 16:44
 9/10 A kérdező kommentje:

Nem a rendszer végén van, ami nem működik. Hanem a rendszer kettéágazása után, félúton az utolsó felé. A szuterén plafonjáról mennek fel a csövek a szóban forgóhoz. És ami az utolsó, az tökéletesen fűt, ugyanúgy, mint a többi a házban.

Lehet, hogy le kell szerelni, és úgy megnézni az átjárhatóságot. De nem tudom, ilyen vastag csövek hogy tudnak eldugulni, mikor se nem ez a legközelebbi, se nem a legtávolabbi. Levegősödés kizárt, mint írtam.

2023. okt. 21. 10:15
 10/10 A kérdező kommentje:

Megcsináltam. (Összejött nagy nehezen, hogy kedvem is volt hozzá, ráérő időm is, hétköznap is (hogy tudjak venni alkatrészt, ha eltörik valami), meg ráadásul száraz idő, hogy kint is tudjak vele dolgozni...)

Valami porszerű anyaggal volt tele, mert semmi darabos dolog nem jött ki belőle.

Először leengedtem az egész rendszert, hogy az adott radiátor is üres legyen, ne árasszam el a parkettát. Az elején tiszta víz jött, de a végén már zavaros, mikroszkopikus fekete szemcsékkel.

Utána kiszedtem a radiátort, levittem, és valami sűrű barnás vizet öntöttem ki belőle, pár decit. Mint mikor a kutyának erősen megy a hasa, olyan foltot hagyott a füvön.

Az elmenő hollandit lezártam, a bemenővel szemközti dugót kitekertem, aztán rácsatlakoztattam a slagot, és átmostam. Az elején kissé piszkos víz jött.

A radiátor helyén lévő két szelepet elzártam, a rendszert feltöltöttem.

Előbb az egyikre, majd a másikra csatlakoztattam egy 1 m-es slagot, és az adott szelepet megnyitva, egy fehér vödörbe engedtem vizet. Először mindkettőből koromfekete víz jött, utána enyhén sötét, mint mikor leengedtem a rendszert.

Ismét leengedtem a rendszerből a vizet, hogy a felkavarodott piszok egy része legalább kikerüljön a csövekből.

Ameddig folyt (több, mint egy óra, mert a szuterénben van a rendszer nagy része, tehát minimális az esése), addig felszereltem a radiátort, plusz a szelepek szára melletti csepegést (ami a tekergetéstől megindult) megszüntettem egy kis kenderrel.

Újra feltöltöttem a rendszert, légtelenítettem, bekapcsoltam a fűtést, és lőn csoda: melegedett ez a radiátor is.

Mint írtam, kizárólag porszerű anyag jött ki. Ami azért érdekes, mert nem ez a radiátor a cirkóhoz legközelebbi, nem ez a legtávolabbi, mégis ebbe rakódott le valamiért legtöbb cucc.

Most attól tartok még, hogy a rendszerben lévő piszok szépen eljut a szivattyú előtti szűrőhöz, és leáll minden. De reméljük a legjobbakat...

2023. okt. 26. 17:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!