Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Könnyűszerkezetes ház vásárlása?

Könnyűszerkezetes ház vásárlása?

Figyelt kérdés

Hosszú évek után, ami sok lemondással és extra munkával járt, végre eljött az idő, hogy saját házat vegyek. Max 35 millió a keret, ennyi pénzért azt látom Pest környékén maximum lebontandó házat vehetnék... Viszont úgy tapasztalom, egyre elterjedtebbek már kis hazánkban is a könnyűszerkezetes házak. És minap találtam egy 4 szobás nagyon szép állapotban levő eladó (32 mFt) házat. De sok ismerősöm azt mondta csak a baj van vele...


Olyan emberek véleményére lennék kiváncsi, akik hasonló cipőben járnak, vagy benne élnek életvitelszerűen.


Mennyire időt állók ezek a házak?

Mennyire stabilak?


2023. márc. 25. 09:22
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem értek hozzá, de ha valami 32 millió most Pesten...

Akkor ott vagy sok a cigány vagy egyéb huncut dolog van.

2023. márc. 25. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 L.. István ***** válasza:
100%
Ja, igaza van az 1-esnek, 4 szobás 32M-ért? Ott valami nagyon nem kóser.
2023. márc. 25. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Fém váz szerkezetűben lakok, ez nem olcsóbb, mint egy tégla. Semmi problémám sincs vele, sőt nem mondod meg róla miből van!!!


A hang gátlása jobb mint a táglának, de nem ugyan abban a tartományban! Van ami jobban beszűrődik, de többnyire inkább jobban elnyeli a hangokat.

35 évig tégla házban laktam van mihez viszonyítani, és ismerőseim szerint is így van.


Időtállósága a párazáráson múlik, és egy esetleges csőtörés utáni szakszerű javításon. Gyalult fa palló a legérzékenyebb, ennek ki kell száradnia, mielőtt vissza lenne javítva a fal, a megázott szálas szigetelést minden esetben cserélni kell, párazárást javítani. végül kartonozás. A gipszkarton falnak azért előnyei is vannak pl: egy fürdőben lévő csőtörést a nappaliból is lehet javítani.


100+ évet minden minden probléma nélkül kibír a szerkezet, 50-60 évnél meg valószínűleg teljes felújítást kap. Mint a kádár kockák manapság. 100-200 éves vályog házak tetőszerkezete, födémje, ahol megfelelően karban tartották még mindig jól érzik magukat.


Ha 2012 után épült és NMÉ tanúsítványa az már nem lehet rossz. Mindenképpen meg kell nézetni szakemberrel!


A normális rétegrend főfalon kívülről-befelé:

1: EPS évtől függően van a vastagsága

2: 15mm OSB (illesztéseknél pára zárva/az egész lecsomagolva párazáró fóliával)

3: 150 mm vázszerkezet (fenyő gyalult!!! pallók/KVH/fém váz) ~ 600 mm osztásközökkel. A gyalulatlan fenyő palló tűzbiztonsági okok miatt nem megengedett lakóházaknál.

4: Párazárás belül

5: Előtétfal ~50 mm vázszerkezet + 2 réteg gipszkarton (minden gépészet és villamos kábelezés itt megy) Párázárás vagy a gipszkarton rétegek alá vagy pedig a kartonok közé.


Válaszfalak:

2x2 réteg karton 75 mm vázszerkezet benne 50-70 mm szigetelés


tartófalak:

2x2 réteg karton 100 mm vázszerkezet benne 50-100 mm szigetelés


Nyílászáró beépítések:

a kialakított keretbe min 30 mm xps, erre raknak 10-15 mm osb takarást, körben pára zárják és erősített víz szigetelést kap a párkány részen. Külső falsikra állítják a nyílászárókat általában, amire az EPS rá kell hogy takarjon 20-25 mm-t. Legalább belülre kéne tenni ral szalagot, de ez csak pár éve kezdett terjedni.


Mennyezet:

2 réteg normál karton vagy 1 réteg tűzálló karton (piros)


Vizes blokkok:

2 réteg vízálló gipszkarton a falon (zöld), mennyezeten a tűzálló (piros) vagy 2 réteg zöld.


Tetőszerkezet szeglemezes/ácsolt vagy az alapozás szerelőszintig ugyan az mint egy tégla háznál.


Néhány kapcsoló, konnektor, esetleg spot kiszedésével sok minden megállapítható, a padláson pedig alá kell nézni a szigetelésnek. Falak vastagságából lehet sok mindenre következtetni. pl: 2 réteg karon, főfalnál előtétfal stb.

Ami a legfontosabb, sehol sem penészedik (ha jól van szigetelve/pára zárva), tehát, ha penész nyomait látod ott komoly problémák lehetek (vagy folyamatban lévő csőtörés)!

2023. márc. 25. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Itthon a könnyűszerkezetes házak között alig van fémvázas, pont azért, mint írja a 3-as: nem olcsóbb, mint a tégla.

A KSZ házak nagy része favázas, belül egy réteg gipszkartonnal, tessék-lássék illesztésztésekkel, legócskább üveggyapottal. Bár a hőszigetelés még úgy-ahogy elviselhető szokott lenni (bár nyáron a jobbak is rendesen melegszenek), a hangszigetelés viszont tragikusan gyenge.


Ne értsd félre, nem mindegyik pénzkidobás, de nagyon alaposan meg kell nézni, mert a KSZ házban elég durva anyag spórolások szoktak lenni. Főleg ha kevés pénzből gazdálkodsz, erősen ajánlott felmérést kérni.

2023. márc. 25. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
61%
Pénzkidobás! Meg ne vedd. Idióta rokonom alig tudott megszabadulni a könnyűszerkezetes házától, hiába volt fullosan felújítva.
2023. márc. 25. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
90%

35 millióért a főváros és közelségében lebontandó házak vannak.

Esélyed sincs.

2023. márc. 25. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

3+

A felmelegedésről nem írtam:

Fűtés:

A téglaházakhoz képest kicsi a hőtartó tömege, ez előny is meg hátrány is egyben, nagyjából 50-50%-os megosztással!

Télen a falakat nem kell fel fűteni, így ezt az energiát megspórolod, de fűtés nélkül hamarabb is lehűl. Így, ha egy könnyűszerkezetes és egy tégla ház energetikailag megegyezik, akkor az fűtési költségekben is meg fog egyezni. Ha elmész síelni 2 hétre 10°C ra temperálod a házat 2-4 óra alatt vissza fűtöd, míg a téglaháznak kell 1-1,5 nap mire átmelegszenek a falak.

5 perc szellőztetéssel kb 1-2 °C-ot veszít a ház hőmérséklet függvényébe, de ha fél órára nyitva hagyod az ablakot... simán 15 lesz a 24-ből, amit kb 2 óra alatt dolgozik vissza a kazán.


Nyári felmelegedés:

Télen 0°C-ban 11:00-12:00 között, ha besüt a nap a házba ~1,5-2°C-al növeli meg a belső hőmérsékletet. Ez az a hőmennyiség amit korábban enyhe melegnek éreztem csak. Ez egyszerűen a hőszigetelése miatt van. A födém és a padló megegyezik egy téglaháznál is. Manapság ritka a beton födém és társai.

Ezek miatt nyáron hajnalba 10-15 perc szellőztetéssel le lehet hűteni a házat. Ezután redőnyöket le, és mikor hazaérek a munkából 18:15 kor ~0,5°C-al van melegebb! Na, de ha nem húzom le a redőnyöket... mintha egy üvegházban lennék estére.

Kánikula esetén amikor már a hajnali kinti hőmérséklet is 26-28°C körüli, akkor már nincs hova hűteni a házat, a kinti hőmérséklettel. Ezért ilyenkor már csak simán szellőztetek, redőnyöket le, 1 db 3,5 kw-os klímát elindítok és az egész házat (95 m2) temperálja. Mikor haza érek lekapcsolom mert nem szeretem ha megy, mikor otthon vagyok.


A hőmérséklet értékek a sajátomra vonatkoznak, ami a csak néhány éves ház.

2023. márc. 25. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Lilluci27 ***** válasza:
Ennyiért Pesten vagy annak környékén de 4 szobás házat nem fogsz kapni
2023. márc. 25. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!