Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mitől lehet (jóval) kisebb...

Mitől lehet (jóval) kisebb egy lakás alapterülete, mint ami a tulajdoni lapon/alapító okiratban szerepel?

Figyelt kérdés

Még 2-3éve vásároltam egy 2006-os építésű lakást. A tulajdoni lapon 95,3nm szerepelt + 12,4nm erkély. Az alapító okirat szintén ezeket a számokat tartalmazza.


Tervezem átalakítani a lakást és a hétvégén lemértem a méreteit. Meglepődve tapasztaltam, hogy maximum 89nm-re jön ki a lakás alapterülete. 3x is újra számoltam, de mindig ugyanez a szám jött ki, pedig nagyon pontosan mértem. Nem is nagyon lehet hibázni, pontos téglalap alakúak a szobák, lépcső, galéria nincs.


Mitől lehet ekkora eltérés? Falmozgatások utólag nem voltak, az eredeti átadott állapottal áll most is. Az erkély nem lehet, az AO és tullap is KÜLÖN számolja. Esetleg az ajtókat, válaszfalakat is valahogy beleszámolták? Tény, hogy a lakáson belül is vastag ~14cm-es válaszfalak vannak. Olvastam, hogy régen trükköztek azzal, hogy vakolás, glettelés előtt számolták a területet. De ez sem eredményezhet több mint 6 nm eltérést. Más ötletem nincs.


Elkezdtem beszerezni a Földhivataltól azt a rajzot, ami alapján számolták a területet, de addig is kíváncsi vagyok másnak van-e tippje a fenti kérdésre és mennyire gyakori ez a jelenség.



2023. aug. 14. 13:45
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Van bruttó ès nettó vagy hasznos alapterület.

A hasznosnál a falak nincsenek benne, elvileg ezt számoltad, mèrted most. A teljesnèl, benne vannak a válaszfalak, falak is.

2023. aug. 14. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, hogy többféle alapterület létezik. De amit a tulajdoni lapba/alapító okiratba beleírnak, az nem a hasznos alapterület? Én úgy tudom igen és ezért nem jön ki a matek.
2023. aug. 14. 15:27
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az 1-es írta nincs ebben semmi trükközés, te a hasznos alapterületet számoltál ami nem tartalmazza a falakat.
2023. aug. 14. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Elég eltérően jelölik ezeket az újabb (2000 utáni) lakásoknál, pl:


Itt 87 nm a hirdtés (és tullap) szerint a méret, az utolsó képnél viszont 83 nm szerepel, mint hasznos alapterület.

[link]


Itt viszont pontosan adták meg az alapterületet (és semmennyire nem számolták be a nagy teraszt):

[link]


Azért pár nm milliókat jelent, ezért szeretném megérteni. Ha van lehetőség (vagyis nem szabálytalan), hogy a falakkal együtt számolt érték legyen beírva a tullapba, miért nem ezt csinálja minden vállalkozó?

2023. aug. 14. 15:33
 5/9 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy változnak az előírások.
2023. aug. 14. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Régen a lakások is nagyobbak voltak.
2023. aug. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
3: A tulajdoni lapon és az alapító okiratban a hasznos alapterület szerepel. Ezért ez fordítva gyakori, tehát hogy 89 nm szerepel, de a valóságban nagyobb. De így? Rejtély.
2023. aug. 14. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy volt még egy helyiség, ami a lakáshoz tartozott, de idővel leválasztották? Nincs egy tároló a lakás mellett, vagy közös WC, mosókonyha? Vagy a szomszéd nem vett meg egy kisszobát?...
2023. aug. 14. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Igen, olyat sokat láttam én is, amelyik kisebb a tul. lapon, de nagyobb a hasznos alapterülete a valóságban.


Ehhez biztos nem nyúltak hozzá az építés óta, nem választottak le semmit tőle, nem építették semennyire át, nincs mellette tároló, stb... szóval nem értem továbbra sem.


Remélhetőleg meglesz az az alaprajz, ami alapján számolták a méreteket. Egyelőre csak arra tudok gondolni, hogy a válaszfalak építése/vakolása előtt mérték a területet.

2023. aug. 15. 08:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!