Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Szeretnénk ingatlant venni,...

Szeretnénk ingatlant venni, de foglaló (10%) helyett előleget szeretnénk adni (100-200-300ezer), ezt lehet?

Figyelt kérdés

Sziasztok, feleségemmel szeretnénk venni egy ingatlant és járjuk is a lakásokat, csak szeretnénk tudni, hogy hogyan is működik a dolog.

Megtetszik egy lakás, akkor egyből ott helyben fizetni kellene? Foglaló elvileg nem jár vissza, ha mégis lemondunk a lakásról.

Azt mondták előleget adjunk, mert az visszajár, ha tovább lépünk akkor is.


Mi van akkor, ha foglalót kér az eladó, belemegyünk, viszont a bank nem adja meg a hitelt... Azt olvastam, hogy ilyenkor nem jár vissza a pénz. Azért ezt egy kicsit szemétségnek tartom, mert előre honnan tudhatnám, hogy a bank megadja-e a hitelt.


Létezhet olyan, hogy közös megegyezéssel foglalót adunk, DE beleírjuk, hogy ha hitel képtelenek vagyunk, akkor visszakapjuk a foglaló összegét. Azért 10%-ot elbukni nem szeretnénk...


Válaszotokat előre is köszönöm.



2018. jan. 13. 21:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mindent lehet, csak megegyezés kérdése. Azért leírnám általánosságban ez hogy van.

Nézelődtök melyik bank a legkedvezőbb számotokra, közben lakást is néztek. Ha van egy, amibe beleszerettek és megegyeztek a vételárban, akkor azonnal be kell menni a bankba és előzetes hitelbírálatot kérni. Ott ki fog derülni, hogy hitelképesek vagytok-e és az adott ingatlanra kb. mivel lehet számolni. Ha ez megvan, akkor még mindig lehet kérni egy előzetes értékbecslést, amikor pontosan megmondják, hogy mennyi pénzt adnak nektek adott ingatlanra. Bár ez utóbbiért már fizetni kell, de ha a végén hitel lesz belőle, általában visszaadják.

Ha úgy döntötök belevágtok, akkor ügyvédhez mentek, szerződtök és elindítjátok a hitelkérelmet. Ez nem igazán szokott eltérni az előzetes bírálattól, ami néhány héttel korábban történt meg.


Az eladónak egy biztosíték a foglaló arra vonatkozóan, hogy valami marad a kezében, ha félúton meggondolod magad, nem marad hoppon. És neked is egy biztosíték, mint vevő, hogy nem áll el váratlanul az adás-vételtől, hiszen akkor neki dupláját kéne fizetnie.

Ez kegyetlennek hangzik, de ha jobban belegondolsz egy adás-vétel sokszor konkrétan életekről szól. Zajlik a lakásom adás-vétele, ahol éppen élek, 1 hónap múlva birtokba kéne adnom, majd az eladó közli, hogy mégsem adja nekem a lakást... Hova fogok menni? A híd alá?

Avagy fordított esetben, az eladó menne tovább másik lakásba, amit esetleg a vevő foglalójából foglalózott le. Ha a vevő váratlanul meggondolja magát mi a fenéből teremtsen elő ennyi pénzt, avagy hogyan lépjen tovább az új ingatlanba?

Ez egy bizalom játék, amit szokás megerősíteni némi pénzzel, mivel ez azért a legtöbb emberre nagyobb nyomást helyez. Ennek ellenére nem kötelező lépés.

2018. jan. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
48%

Zoknit vegyél. Mást ne.

[link]


Van előzetes hitelbírálat. Ha még annyira sem vagy komolyan vehető, hogy letegyél egy foglalót, akkor ne akarj semmit. 100 ezer előleggel, ne röhögtess.

2018. jan. 13. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Kedves első, köszönöm szépen.

Kedves második, lehet félreértettél kicsit. A foglaló összegét ki tudnám fizetni, de a bank bármikor meggondolhatja magát (volt már rá példa). És a foglalót csakis a szerződéskor fizetnénk ki. A lakáslátogatásnál viszont nem adnánk foglalót.

2018. jan. 14. 06:37
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A lakáslátogatásnál soha nem adunk egy fillért sem! Ha tetszik a lakás, rögtön meg lehet beszélni a részleteket, és az ügyvédi találkozót. (Vagy

ha még gondolkodsz rajta, akkor utólag is telefonálhatsz az ügyvédi találkozó megbeszélése miatt.) Pénzt kizárólag az ügyvéd előtt adunk át, akár egy forintot is! Az ügyvéd elkészíti a szerződést, beleírja az adatokat, a hitelfelvétel adatait, mindkét fél aláírja és elfogadja, és utána történik a foglaló vagy az előleg átadása. A lakás nézegetésekor egy fillért nem ad senki senkinek.

2018. jan. 14. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
89%

Én őszintén elküldenélek az előlegeddel melegebb éghajlatra. Szerinted nekem, mint eladónak el kell fogadnom, hogy te hitelfelvételre szorulsz, de mivel még arra sem voltál képes, hogy előzetes hitelbírálatot indíts valamelyik banknál, vagy akár egy ingatlanhitelekkel foglalkozó cégen keresztül (aki több bank kínálatából tud neked segíteni), szóval te nem tettél semmit, hogy előre kiderítsd, az anyagi lehetőségeidre látatlanban kb milyen összegű hitelt tudsz felvenni.

Szóval te ide himbi-limbizel, körülnézel, tetszik, 15millió. Te adsz nekem 100e előleget, én leveszem a hirdetésem, ha ingatlanoson keresztül hirdettem, akkor kifizetem az ingatlanosnak a jutalékát, ami olyen 400e, várok a töketlenkedésedre vagy 1-2 hónapot, míg te megszülöd, hogy mégsem vagy hitelképes, majd jössz, hogy akkor én adjam vissza a százezredet.

Tudod elég sok ingatlant adunk-veszünk, megbízásból is, ha valaki ezzel a 100e előleges szöveggel jönne, az a szememben egyértelműen komolytalan, egy sima turista lenne, aki csak nézelődik és az időmet rabolja.

Egy ingatlan adás-vétel komoly dolog, mindenkinek sok pénzébe kerül, a családjaink legnagyobb vagyoneleme az ingatlanja. Ennek megfelelően illik felelősséget vállalni és nem vakon repülve, a más kárára töketlenkedni.

Nem akarlak megbántani, csak ráébreszteni, hogy nem egy túrórudit akarsz venni a kisboltban.

2018. jan. 14. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 xswerdy ***** válasza:
100%

azt is lehet, hogy alapvetően foglalót adsz, de beleírjátok a szerződésbe, hogy ha nem kapsz hitelt, akkor az visszajár.


Amúgy ha nem adsz foglalót, akkor is meg kell térítened az eladó kárát. Szóval ha kifizet mondjuk 400e Ft -ot az ingatlanosnak, akkor azt kérheti tőled, illetve visszatarthatja az előlegből is.


Én vettem már úgy is ingatlant, hogy se előleget, se foglalót nem adtam. Aláírtuk a szerződést, és benne volt, hogy mikor fizetek.


Amit fent írsz, hogy lakásnézéskor adnál foglalót, na az eleve csak akkor lesz foglaló, ha utóbb a szerződében ezt leírjátok. Ha a szerződésre sor sem kerül, akkor az nem foglaló.

2018. jan. 14. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

1-2-300 ezret vételi szándék nyilatkozat mellé szoktak letenni, de többnyire nem az első találkozónál, papírral, két tanúval, vagy ügyvédi letétbe helyezve.

Az hogy ezt a foglaló részeként, vagy előlegként ismeritek el, szerződés kérdése. Minden attól függ, hogy hogy állapodtok meg.

Az előzetes hitelbírálattal és értékbecsléssel viszont gyakorlatilag nem lehet tévedni. Ha te őszintén elmondtál mindent úgy, ahogy az a valóságnak megfelel, akkor a tényleges bírálatnál a papírok csak megerősítenek és baromi gyorsan áttolják a hiteled.

Ahogy más is írta, nem egy kockacukrot készülsz megvenni és általában az eladó sem túrórudiként kezeli az eladni kívánt ingatlanját. Mindketten csúnyán megüthetitek a bokátokat, ha valami félresiklik és ezért biza pénzügyi felelőséggel kell tartozni.

Ha valakinek nem sürgős, vagy nincs kilátásban más ingatlan projekt párhuzamosan, akkor simán lehet, hogy belemegy az általad említett feltételekbe.

2018. jan. 14. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Általában 5-10%-ot szoktak kérni előre és az előleg visszajár. Én is most akarok házat venni és úgy tervezem, hogy azt beszélem meg az eladóval, hogy ügyvéd előtt adok 5-10% előleget ami 1,4-2,8 millió forint amiből lehet egy része mondjuk 2-300ezer foglaló. És ha valami gixer van akkor a többi pénzt vissza kapom. Ha meg az eladó lép vissza tudod akkor a foglaló duplája neked jár vissza.
2018. jan. 15. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!