Kezdőoldal » Otthon » Kert » Más is van, aki szerette...

Más is van, aki szerette régen az avarégetés, levélégetés szokását? Jó illatok terjengtek, én nagyon szerettem. Talán haszna is volt, hogy elégettük a kártevőket?

Figyelt kérdés
A föld kitisztult, tavasszal az új élet jobban tudott növekedni az elégetett területen. Most meg marad a permetezés, ami szintén károsítja a természetet. Nem éreztem, hogy a száraz, fölösleges növényi részek elégetése olyan nagy mértékben rontotta volna a levegő minőségét. Más hogy látja ezt?

#avarégetés káros?
2023. júl. 8. 09:26
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Én is szerettem.

Városi gyerekként kifejezetten imádtam vidékre járni nagyszülőkhöz, vagy kirándulni, így nekem ennek a szaga csupa kellemes emlékkel társul.


Ma már saját családi házamban élek, olyan vidéken, ahol bármikor égethetnék, mert a szálló füst senkit nem zavarna, viszont nem szedem össze a lehulló leveleket, mert annak nem véletlenül, a földet tápláló funkciója van.

Beköltöztem egy teljesen kopár udvarú házba 20 éve és anélkül hogy ültettem volna, mindenütt élénkzöld, egészséges vadfű nőtt.

2023. júl. 8. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

De én úgy tudom, hogy az egész országban tilos az avarégetés.

A hamu is nagyon jó táptalaj.

2023. júl. 8. 09:44
 3/15 anonim ***** válasza:
86%

#2

Ehhez nem tudok hozzászólni, mert mint mondtam, engem nem érint.

Nagyjából körben 5-600 méterre nincs szomszéd, a kutya nem foglalkozik vele felénk, hogy ki és mikor éget. Ezt látom másoknál.

2023. júl. 8. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
61%
Egy kb. 10 m. magas fehértörzsű nyír van az udvarunkon, meg két hatalmas ezüstfa (olajfának is hívják) nyilván nem permetezzük ezeket. Simán elégetjük a leveleket, ahogy mindenki más is teszi errefelé, csak azt nézzük, hogy a szomszéd ne legyen kiteregetve.
2023. júl. 8. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

#2 Ez így nem igaz.

maga az avarégetés olyan formán, hogy kimész, meggyújtod valahol a talajon és nézed ahogy végigég a földeden kilométereken át akár - úgy tilos, az gyújtogatásnak számít.

ha összegyűjtöd az avart akkor annak égetése nem tilos, csak az adott önkormányzat korlátozhatja, hogy MIKOR lehet megtenni.

A helyi rendeletek között kell megkeresned, hogy a településeteken mikor lehet kerti hulladékot égetni - van olyan település ahol soha, van ahol 3 havonta 1-szer lehet, van ahol bármikor.

Ez egy Budapest közeli településről van, most tavaszi, itt valóban tilos:

"FELHÍVÁS AZ AVARÉGETÉS SZABÁLYAINAK MEGVÁLTOZÁSÁRÓL

Közzétéve: 2023. febr. 06.

Utolsó módosítás dátuma: 2023. febr. 09.

.. A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (4) bekezdés b) pontja alapján az önkormányzatok – amennyiben azt szükségesnek tartják - helyi rendeletben szabályozhatják az avar és kerti hulladék égetését....

... Helyi szabályozás hiányában az avarégetéssel kapcsolatban az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 225. § (1) bekezdésében foglaltak az irányadóak, amely alapján Érd közigazgatási területén

TILOS az avar és kerti hulladék égetése!"

[link]

Ezen a településen azonvan van rá lehetőség:

“Ezúton tájékoztatjuk a Tisztelt Lakosságot, hogy Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testületének az avar és kerti hulladék égetéséről szóló 34/2022. (XI.4.) önkormányzati rendelete alapján avar és kerti hulladék égetése a rendelet 4. §-ában foglalt korlátozások figyelembevételével a

március 15. – április 15. közötti időszakban

keddi és csütörtöki napokon 08:00-10:00 óráig, továbbá 16:00-18:00 óráig,

valamint szombati napokon 08:00-12:00 óráig megengedett.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 225. § (1) bekezdése alapján a fenti időszak kivételével lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi, valamint a külterületen lévő zártkerti ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.”

[link]

MOST, amikor általános tűzgyújtási tilalom van a meleg, száraz növényzet és tűzveszély miatt, MOST valóban nem lehet avart égetni országosan. De ezen kívüli hónapokban csak az önkormányzattól függ, hogy ott lehetséges-e avgy sem. Nincs maga az avarégetés megtiltva országosan.

2023. júl. 8. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Az 5-ös válasza tökéletes.

...

Avar logikusan nézve ősszel, sőt általában késő ősszel keletkezik, így ha van is a kánikula miatt nyáron országos tűzgyújtási tilalom, ezt az időszakot már javában nem érinti. Nálunk is heti 2x lehet égetni, kedden és pénteken. (Pest m.)

2023. júl. 8. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk tipikusan az volt, hogy amikor mi csináltuk azt szerettem, de amikor a szomszédok csinálták akkor nem esett jól szívni a füstöt.


Mondjuk nálunk mindig az volt, hogy ment a kiteregetett ruhára, vagy anyámék azon dühöngtek, hogy miért estefelé kell égetni amikor már nincsen meleg és mindenki szellőzteti a lakást. Aztán másnap meg kimentek este égetni, mert akkor már nincsen meleg... :D


Mára van ennek kulturáltabb módja, össze kell szedni zsákba a leveleket és külön el szokták vinni mint a szemetet.

2023. júl. 8. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
97%

Én utálom szívni a füstöt, amit generál és örülök, hogy hivatalosan csak heti egy nap lehet "zöldhulladékot" égetni. Meg annak is örülök, hogy a legtöbben ezzel sem élnek.

3500 nm-es a telkünk. A legtöbb fa alól nem szedjük össze pont azért amit itt valaki feljebb leírt. Következő tavaszra teljesen lebomlik. Ahol zavaró, ott összeszedjük, komposztáljuk, következő évben jó lesz a komposzt ültetéshez.

A kedvencem, amikor családi házban élők vitetik el zsákszámra a zöldhulladékot, majd következő szezonban hozatják zsákszámra a virágföldet.

2023. júl. 8. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

#8 Ez egy régi szokás sajnos és idős rokonaim is ezt csinálják. Megszokták, hogy ha leesik a levél azt össze kell szedni, mert különben átfújja a szél a szomszédhoz és azt nem illik hagyni.

Én is mindig hagytam a bokor aljában, sőt, ősszel fel is halmoztuk egyes növényeknél direkt. Most itt laknak nálunk, a kert állandóan tökéletes, nagyon szuperül megcsinálnak mindent, csak éppen ahogy írod, először a legapróbb levelet is kiszedik a sövényborkok közül is, az megy a komposztálóba, majd utána az meg megy vissza a bokrok alá.

A párom most végre annyit elért, hogy legalább a levágott füvet rögtön a növények tövében halmozzuk fel - paprikapalánták, szőlő stb. és amíg szét nem málik addig nehezíti a gyomosodást, meg utána bekerül a talajba később.

Engem soha nem zavartak a levelek annyira, hoyg nekiálljak össze is szedegetni, de nekik ez a természetes, rosszul vannak a látványtól, hoyg ott a fa és vannak alatta lehullott levelek. Ez van, meg kell érteni és el kell fogadni.

2023. júl. 8. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
89%

Nálunk szezonban heti 2x lehet megtenni, meghatározott idő intervallumban. Az országos tűzgyújtási tilalom felülbírálja az önkormányzati rendeletet.

Én falusi vagyok, de kifejezettem utálom mikor valaki éget. Én már akkor is hulladék udvarba hordtam a kerti gallyakat, mikor még bármikor lehetett tüzelni.

Grillezni, bográcsozni, viszont fával szeretek, a gázégőfej az nem az igazi :) A füsttől jó íze lesz az ételnek (szerintem), bár én imádom a HÁZI sonkát, szalonnát, és kolbászt is.

2023. júl. 8. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!