Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mit kell csinálni a málnával,...

Mit kell csinálni a málnával, ha letermett?

Figyelt kérdés
Megörököltünk egy hatalmas málna bokrot, ami rengeteget termett idén. Nagyon elburjánzott, szeretnénk egy kicsit ritkítani és egy részét áttelepíteni majd máshova. Plusz több, mint 2 méter magas. Vissza kell/lehet ősszel metszeni? Mennyire kellene? Próbálkozhatunk ősszel az átültetéssel, vagy várjuk meg a tavaszt? Mekkora földlabdával kellene kiszedni, hogy nagyobb eséllyel megmaradjon?

#kezdő #málna #zöldfülűek
2023. júl. 19. 07:54
 1/6 anonim ***** válasza:
54%
Most semmit ne csinálj majd ősszel metszd vissza,átültetni ritkítani csak tavasszal szoktam.Metszeni novemberben is ráér.
2023. júl. 19. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
51%
most ne csinálj semmit, de a locsolást meghálálja. Novemberben kiásol néhány tövet a lehető legnagyobb földlabdával, majd az új helyére elülteted. Előtte a gödörbe önts egy vödör vizet, jó kis iszap legyen. Ebbe tedd a földlabdás málnát -(ha közben leesett a föld, az sem baj, csak akkor önts rá még egy vödör vizet)- a metszéssel várj tavaszig, akkor látod mit vitt el a fagy..
2023. júl. 19. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
megenni.
2023. júl. 19. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
62%

A letermett vesszőket tőből vágd ki. Egyrészt, így jobban fejlődnek az új vesszők, másrészt, a betegségeket nem adják át olyan mértékben, harmadrészt, ha kevésbé sűrű, akkor a gombabetegségek nem havajoznak benne, negyedrészt, jobban néz ki.

Karóhoz vagy támrendszerhez kell felkötni az új hajtásokat. (1,5 vagy 1,7 m magasság elég.) Visszavágni elég tavasszal, mikor már rügyezik, olyankor látod, lett-e valamilyen elfagyás. Akkorára vágd, hogy amihez kötötted, afölött ne nagyon hajoljon le. Ceruzánál vékonyabb részt ne hagyj meg. Ha túl sok vessző van, a kicsiket tőből vágd ki. (Más években nem lesznek ilyen hatalmas vesszők, ritka az ilyen esős év.)

Átültetni olyankor érdemes, mikor nincs levele. Máskor is lehet, mert a málna szinte mindent kibír, hozzáértő módon ültetve akár még nyáron is átültethető, de a legegyszerűbb a levél nélküli időben. A levelek csak decemberben hullanak le, mikor már nem szeret az ember sárban ültetgetni, így marad a február vége, március eleje, mikor már nem ragad a föld. Földdel együtt kiásni nem nagyon tudod, le szokott esni a nagyja, de ha ültetés után jól beöntözöd, akkor meg fog maradni. Ami fontos: olyan 30 cm-esre vágd a föld feletti részt. Teremni nem fog (gyökérzet nélkül nem is tud), az első évben az a dolga, hogy megeredjen. Ha nem vágod vissza, akkor nem tud új termővesszőt fejleszteni a következő évre.

2023. júl. 19. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a hasznos tippeket, akkor tavaszig nem piszkálom. Ránézésre azok az ágak kezdenek elszáradni, amik roskadásig voltak málnával. Akkor ezeket már most kivagdoshatom tőből?

Másik ágakon meg van még pici bogyó, szép zöldek, jó lenne, ha lenne belőle termés.

Locsolgatni szoktam minden mással együtt szorgosan, de azt látom, hogy eluralkodott ott a málna káosz, iszonyat a dzsumbuj 5 négyzetméteren, hosszúra is nőttek, szaporodik is, ha kell, ha nem, már nem tudtam hova kötözgetni, de akkor tavasszal nekiállunk rendezni. A piciket és a száradókat pedig kivagdosom már most.

Szeretjük a málnát, örülünk, minél több van, csak így egy kupacban útban is van és nem is túl szép látvány.

2023. júl. 19. 13:31
 6/6 anonim ***** válasza:

Akkor ezek szerint ez nem egyszer termő, mint amire szerintem minden válaszoló gondolt, hanem folyton termő. A tavalyi (áttelelt) vesszőkön minden málna terem, a különbség az, hogy a folyton termőnek az új (idén a földből kinőtt) hajtásainak a tetején is lesz termés, egészen a fagyokig. Az egyszer termőnek az új hajtásai csak a következő évben teremnek.

Mindegyik málnának minden hajtása két évig él. Amikor a második évben ezekről a fás szárakról elfogy a termés, akkor ki kell vágni (én pont tegnap csináltam a felét), ebben egyforma a két típus. De a nevelésben egész másak...

A nagytermelők a folyton termőt tavasszal földszinten levágják, hogy minél nagyobbakat hajtson, a második termésre koncentráljon. De ha neked csak ez van, akkor ne így járj el. Hanem tavasszal, a metszéskor a hajtások felét-kétharmadát tőből kivágod, a maradékot meg (a legnagyobbakat hagyod) olyan 70 cm körülire vágod. Így a megmaradó részekből nagyon erős hajtások fejlődnek, amiken elég sok és nagy termés fejlődik, de mindeközben nagy és erős új hajtások is fognak nőni, amiken majd a második termés lesz. (Az öreg vesszők kivágásával egyidőben az új hajtások közül is érdemes kivágni a nagyon gyengéket, mert ha túl sok szem lesz, akkor aprók maradnak.)

Nálunk régebben hektárszámra termeltek málnát. Egy területen csak 10 évig volt, utána áttelepítették új helyre, mert a málna talajzsaroló növény.

Neked is, ha van elég helyed, azt lenne érdemes csinálni, hogy átültetni új helyre egy sort tavasszal. Csinálhatsz is neki kordont (oszlopokból és drótokból, mint a szőlőnek), hogy könnyebb legyen vele a munka. Egy év alatt megerősödik valamennyire, utána a régi területen meg lehet szüntetni.

[link]

2023. júl. 19. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!