Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mit csináljak következő évben...

Mit csináljak következő évben a vesszőről gyökereztetett szőlővel?

Figyelt kérdés
Tavaly tavasszal ledugtam őket egy vödör földbe, hogy gyökeret eresszenek, mert többször próbálkoztam úgy, hogy egyből a helyszínen dugtam le a vesszőket, soha nem lett belőle semmi. Tavaly 12 vesszőből mind a 12 gyökeret növesztett, így idén elültettem őket a helyükre, szépen hajtanak, van mindegyiken egy kb. 30 cm-es hajtás. Az a kérdésem, hogy ezzel a következő évben tavasszal mit kezdjek, vissza kell-e vágni, ha igen, miként? Teljesen kezdő vagyok a témában.

2023. júl. 22. 08:33
 1/8 anonim ***** válasza:
Ezt a videót nézd meg [link]
2023. júl. 22. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%
A művelésnek megfelelően kell megmetszeni.
2023. júl. 22. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Tavasszal 2 rügyre vágd vissza, esetleg 3-ra, ha a 2. nagyon rossz irányba néz. (Egy hajtást majd leszedsz, ha mind kihajt.)

Így lesz egy nagyon erős hajtásod, ami felmegy a kordonra a karó mellett, plusz alatta egy gyengébb, tartaléknak. (Amit a következő tavasszal tőben levágsz, ha a felső szép egészséges, és nem fagyott el.)

Ha homokon kertészkedsz, akkor oké, de ha kötött földed van, akkor még inkább most hajítsd ki az összeset, és vegyél oltványokat. Az országban kötött talajú helyeken mindenhol el van terjedve a filoxera, és csak idő kérdése, hogy mikor talál oda hozzád, és vágja tönkre a szőlőidet. Nyilván akkor fog odaérni, mikor már épp nagyon szépen kezdenének teremni...

2023. júl. 22. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi, köszönöm mindkettőtöknek! Gyakorlok egyelőre, tehát az sem gond, ha elviszi a filoxéra, mert nem azért van, hogy erről majd szüreteljek is. Amúgy meg ha szerzek benne némi rutint, tapasztalatot, akkor a telken lesz nagyobb szőlős (de ez csak távlati terv). Az homokos talaj, sőt konkrétan homok. Van egy bő 1500m2, amit akár beültethetek, a másik 1500 az gyümölcsös, azt már nyilván komolyabban fogom kezelni, utána olvasok majd a permetezésnek, betegségeknek stb. de egyelőre ott tartok ebben, hogy a nevelést akarom kitanulni, mert ez ingyen volt, ezen lehet gyakorolni, ha veszek szőlőoltványt, annál már azért minimalizálni szeretném a végérvényes elb.... lehetőséget.

A videó is hasznos volt, jól magyaráz az öreg, érthető, köszönöm!

Egyébként hogy itt a filoxéra elvigye, arra baromi nagy esély van, mivel van 4-5 öreg szőlőtőkém, amit még apám ültetett, annak levelein látom ugyan minden évben, de Ő is régen, meg én is mindig azonnal leszedem ezeket a leveleket, amint meglátom rajta. A szőlőtőke 20-25 éves legalább, még él, terem!

2023. júl. 22. 17:23
 5/8 anonim ***** válasza:

#4 Na ezt jó olvasni, sok sikert kívánok hozzá!


Egyébként rengeteg hasznos videója van még az öregnek, be is linkelem neked a csatornáját. https://www.youtube.com/@LaszloKulicz/videos


Én is nagyon sokat tanultam belőlük.


Én tavalyelőtt ültettem egy sor csemegeszőlőt, és idén döntöttem úgy hogy kibővítem 5-6 sorra.


Én már korábban összeírtam magamnak hogy milyen fajta csemegeszőlőket szeretnék


Ha esetleg te is csemegeszőlőben gondolkozol akkor ezeket a fajtákat is ajánlom a figyelmedbe.


(Fajtanév/érésidő)


**Fehér Szőlő:

Landis / Szept eleje

Valek / Aug eleje

Galahad / Aug eleje

Monarch / Aug vége

Narancsízű / Szept eleje

Frumosa alba / Aug vége


**Kék Szőlő:

Everest / Aug közepe

Nizina / Szept eleje

Nagyezsda Azos / Szept eleje

Esther / Júli vége

Moldova / Október vége

Kodrianka / Aug eleje


**Rózsaszín szőlő:

Dubovszkij rozovij / Aug vége

Julian / Júli vége.

Anjuta / Szept közepe

Karmakod (sötét rózsaszín) Szept eleje

Preobrazsényie (rózsaszínes fehér) Aug eleje

Dikszon / Okt eleje

Pamjati ucsityelja / Aug eleje

2023. júl. 22. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 mindentudó99 ***** válasza:
Két három rügyre metszd. Ennyi. És télire kuoacold fel.
2023. júl. 22. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Abban is! Bár van egy sor (kb. 30m-es sor) csemegeszőlőm, ami nagyon öreg már, az előző tulajdonos még a 80-as években ültette, azzal már nem nagyon érdemes foglalkozni, úgyhogy lesz a felső kertben 2 sor csemegeszőlő étkezési céllal, azonban jobbára borszőlőt szeretnék, muskotályos fajtákat és inkább pálinkának, nem bornak, elsősorban Irsai és Cserszegi van megcélozva. E kettőt pálinkában hasonlónak találom de mégsem egyszerre érik, így nem szakad rám egyszerre túl sok termés, azaz feltudom dolgozni.
2023. júl. 22. 18:36
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha a leveleken van filoxéra, akkor az direkttermő, és a gyökerekre nem megy rá. (Az európai saját gyökerű szőlőknek meg a gyökerén él, a levelén nem.)

Felszívódó rovarölővel a levelekről szinte teljesen kiirtható.

Azt nem látom be, miért nem vágsz bele eleve a "rendes" szőlőzésbe. Mielőbb megerősödnek a tőkék, annál hamarabb lesz jó termésed.

5

A Moldova csak eladásra való, nem saját részre.

Gyönyörű szép, mindennek ellenáll, de a leggyengébb ízű fajták egyike.

Ha finomat szeretnél, és hajlandó is vagy megdolgozni érte, akkor a Hamburgi muskotály mindennek a csúcsa. A legfinomabb, emellett mutatós is. Hátránya, hogy aránylag elfagyós, és rendesen kell permetezni.

2023. júl. 23. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!