Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fahamu jó a komposztba?

Fahamu jó a komposztba?

Figyelt kérdés
Csináltam egy komposztálot,kb 1 köbméter fér el benne.A régi komposztálóból belehordtam az újba és fahamuvalszórtam meg rétegenkeént. / kettő talicska komposzt és egy lapát rostált fahamú /. Ezzel javitottam vagy rontottam a komposzt anyagon?Kb fél köbméterbe 10 literes űrtartalmú tégellyel tettem hozzá.Ez a mennyiség sok vagy kevés?Azért bátorkodtam így csinálni mert azt mondták a nagyok,hogy a frissen felásott kertbe palántázás elött egy kis fahamuval szórjam meg.Gondoltam egy hosszut és merészet és a komposztálóba is tettem.Lehet,mondom lehet,hogy butának tűnik a kérdés de ha elcsesztem akkor kár tovább bibelödni az egésszel.Nos,várom a reagálásotokat.Nyugtassatok meg,hogy fel a fejjel csak így tovább vagy hagyjam már most az egész projektet annyiba mert már az egész veszett fejsze nyele.
2023. szept. 16. 14:13
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Nem vagyok hozzáértő, viszont nem is értem, hogy minek hamuvl a komposztba? Az már nem bomlik tovább. Esetleg az öngyulladás megelőzésére tudnám elképzelni.
2023. szept. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
1. Káűlium,nátrium pótlásnak,meg azt hiszem fertötleniti a talajt.
2023. szept. 16. 15:51
 3/8 anonim válasza:

Nem csináltál ezzel semmi rosszat, sőt javított is a komposzt minőségén. Igazából ez így nem sok hamu és simán eloszlik benne. Nagyobb mennyiség esetén lúgosítja kicsit a talajt, de bizonyos növények (pl eper, paradicsom) pont az ilyen talajt szeretik.


Ez csak egyéni tippem de az egy köbméter viszont kicsit kicsinek tűnik komposztálónak. Ha nincs benne cső lehet nem melegszik fel eléggé. Így is lehet belőle jó komposzt csak kicsit több idő kell neki. Ha viszont gyorsabban akarsz jó minőségű komposztot csinálj legalább 3 köbméterest. Vagy maradj az 1 köbméternél de rakj bele szellőztető csövet is mint pl ebben a videóban

https://www.youtube.com/watch?v=H5XjN1Xh-aA

2023. szept. 16. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

3. Én egy kicsit nagyon másként csináltam.Fadeszkát alkalmaztam tartályként és a deszkák között hagytam némi rést.Ezzel a szellöztetést akartam megvalósitani.Nem kell 1 köbméternél több komposzt mert nem nagy a megművelt terület,nevezük nagyképüen kertnek.:-D . Tavaszig adtam neki időt az érlelödéshez.Jó,már tudom,kell neki egy év is.De ki akar addig várni?

Köszi a videót,hasznos volt,következőleg kipróbálom a videóban szereplő technikát.Biztos működik csak mostmár nem szeretném előlről kezdeni a folyamatot kényelmi szempont alapján.Azt is el kell árulnom nem vagyok valami nagy kertész lelkész csak leakarom magam foglalni a szerelő műhelyem mellett.Igen,jogos,rólam mondják azt hogy szakbarbár a kertészkedésben.De idén is jó érzés volt amikor a paradicsom,paprika,zeller,kijöt a kertből és én bevittem asszonykámnak a konyhába.Saját termés és tudom,nem volt permetezve meg érés rásegítővel feldobva.

2023. szept. 16. 17:42
 5/8 anonim válasza:

A cső igazából azért jó bele mert középen kap levegőt és így nem kell átforgatni sem. Valamivel gyorsabban is érik be a folyamat.

Mindegy a lényeg az hogy a hamuval nem rontottál el semmit. A hamut egyébként a földre is ki lehet szórni és hatásosan távol tartja akkor a hangyákat, mert nem tudják egykönnyen elhordani :)

2023. szept. 16. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
5. Oké,akkor majd szúrok bele csővet a közepébe,persze abban a formában,hogy üres maradjon a cső beszúrás útán is.
2023. szept. 16. 19:43
 7/8 anonim ***** válasza:

Ennek a csőnek semmi értelme nincs. Már eleve egy levél elzárja a lyukat, aztán annyi... Aztán meg a komposzt összetömörödik a kicsi lyuk körül, a levegő nem tudja átjárni. Még ha egy hálójellegű cső lenne, azaz lyukakból állna, úgy még esetleg lenne némi értelme...

Az én komposztálóm is 1 m3 körüli, és egész évre elég. Legalább 10 m3 cucc belefér. Folyamatosan összeesik, tömörödik. Ősszel kiviszem az utánfutóval a földre, aztán jöhet bele a legnagyobb éves mennyiség, a falevelek. Tele is lesz vele, de tavaszra eltűnik szinte.

A túl sok hamu lassítja a komposztálódást, az erős lúgosítás miatt. (A hamu pH-ja 10-13 körül van.) Amit beletettél, az még elmegy.

A kerti hasznossága attól függ, milyen földed van. Ha savanyú, akkor egyértelműen hasznos a hamu. Viszont ha semleges, akkor már jól el tudod rontani sok hamuval. (A legtöbb növény az enyhén savanyú talajt szereti.)

Nekem egyszer régen sikerült a 6,8 körüli pH-jú földemet elrontani úgy, hogy a szomszéd hozzájárult, hogy a nem gondozott kertjéből kivágjam a kerítés melletti szilvabozótját, ami kb. 50 m2-en sarjadzott az én kertemben is. A hamuját, jobb ötlet híján, szétszórtam a kertemnek azon a részén. Utána két évig gyakorlatilag semmi értelmes termés nem lett ott...

2023. szept. 17. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

7-esnek igaza van a csővel kapcsolatban is, meg a mérettel kapcsolatban is.

Nekem is kb. 1 m3-es a komposztálóm (raklapból van) és egy évig pakolom. A kertem nem nagy, a "művelt" terület kb. 300 m2. A komposztálóba konyhai zöldség-gyümölcshulladék, levágott fű nagy része (amit nem használok el mulcsnak), kevés falevél, visszavágott növények nem fás részei kerülnek.

Fűnyírás után majdnem tele van, 2-3 nap múlva úgy összetömörödik, hogy csak na.

Földet nem szoktam rá rétegezni, csak ha valamelyik növényi rész (konyhai zöldhulladék, általában romlott hagyma, krumpli) elkezd büdösödni, arra teszek egy kis földet, de nagyon ritkán van ilyen. Akkor nyilván nem lenne elég egy évig a hely.

A raklapból készült komposztálót csirkedróttal béleltem, így nem hullik ki belőle semmi. Két részre van osztva (tehát kétszer 1 m3 kb). Amikor az egyik fele tele van (kb. egy év) akkor pakolok a másikba, addig érik az előző. Mire a második megtelik, ürítem az előző évit és így tovább. Nekem ez így működik kb. 6-7 éve.

Ja, és árnyékban van. Locsolni sem szoktam, nem szárad ki. Működik, fantasztikus barna földszerű anyag képződik benne. Annyi, hogy a tojáshéjat nem teszem bele, meg nagyobb magokat (pl barackmag) mert azok nem bomlanak le annyi idő alatt, mint a lágy növényi részek.

2023. szept. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!