Kezdőoldal » Otthon » Kert » A kerti ágyásban a földet nem...

A kerti ágyásban a földet nem szabad forgatni, csak lazítani?

Figyelt kérdés
Ha igen akkor miért?

nov. 16. 06:54
 1/4 anonim ***** válasza:
23%
Olvass utána. Rengeteg cikk van pro és kontra.
nov. 16. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

Lehet forgatni vagy lazítani is.

Bizonyos növények ezt - mások meg azt szeretik.

A forgatással megborul föld egyensúlya (kipusztulnak bizonyos baktériumok, elvágódnak hajszálerek stb) de sokkal lazább szerkezetű lesz a talaj.

A forgatásmentes módszerrel nincs olyan intenzív beavatkozás, és természetesebb lesz a föld állaga (ennek is több előnye lehet pl vízmegtartás, flóra stb).

Összességében attól függ tehát hogy milyen növények kerülnek oda...

nov. 16. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
78%
Az attól függ, milyen az ágyás. Én pl. nem szeretném forgatni a veteményesben a talajélet megőrzése miatt, de mivel tarackos a terület, muszáj vagyok minden ősszel felásni és kiszedni, hogy tavasszal ültetni tudjak bele, mert végleg nem tudom kiírtani, de úgy benövi a kertet 2 hét alatt, ha kevésbé tudok rá figyelni, hogy használhatatlan lesz.
nov. 16. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
80%

De szabad, és kell is, ha jó termést akarsz.

A talajélet nem fog elpusztulni a forgatás miatt. Az nem úgy működik. Télen pár hónap alatt, nyáron pár hét alatt nagyjából visszaáll.

Meg kell nézni pl. a kártevő gombákat és baktériumokat. Szó szerint napok alatt el tudnak borítani egy növényt. A talajlakó mikroorganizmusok is hasonlóan gyorsan szaporodnak. És úgy nem tudsz talajt forgatni készakarva se, hogy a felső rétegben ne maradjon belőlük annyi, amiből gyorsan ismét felszaporodik a számuk.

A növények gyökerei nem a nagyon laza és levegős felső 5 cm-ben vannak, hanem leginkább 5-30 cm mélységben. (Meg melyiké hogyan.)

A forgatással a felső réteget, ami egy év alatt feljavult az oxigént igénylő mikroorganizmusok által, lefordítod a gyökérzónába, ahonnan a növények a hasznos anyagokat ki tudják szedni belőle. Következő őszre a felszín megint ugyanúgy feljavul, mert az ásást követően tavaszra már ugyanúgy tele van az egész élettel. Vagy inkább még jobban, mert forgatsz be szerves anyagot is, amin tovább szaporodnak a mikroorganizmusok.

A forgatással a lazulás is megtörténik, és mivel a humuszban gazdag réteg alulra kerül, így kevésbé is tömörödik vissza, meg a vizet is jobban tartja. Pont ez által, hogy a vizet felszínre vezető kapillárisok nehezebben épülnek fel.

Ha a kertben vannak részek, ahol állandóan járkálsz, akkor azt fogod tapasztalni, hogy a letaposott részeken a felszín tavasszal és esők után sokkal nehezebben szárad ki, sokkal tovább marad nedves, mint a kapált, ill. ásott felszínen. Na, ezt attól van, hogy a tömör földből folyamatosan jön felfelé a víz, és a felszínről persze el is párolog. A lazított felszín egyből kiszárad, mert oda nem tud víz felkerülni a kapillárisokon (mivel elvágtad), tehát a víz lent marad.

Volt nekem egy mindent jobban tudó ismerősöm. Ő nagy hangon magyarázta rendszeresen, hogy mekkora baromság az ásás, ő bizony már évek óta nem ás. Aztán eltelt pár év, és elkezdett panaszkodni, hogy nem tudja, mi lett a kertjével, de már második éve semmi nem akar fejlődni... Hát azt lett a kertjével, hogy túlságosan letömörödött a gyökérszint, és nem forgatott le semmi olyasmit, amit a növények hasznosítani tudtak volna.

nov. 16. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!