Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért "Fűkasza" a neve a...

Miért "Fűkasza" a neve a benzines damilos nyírónak?

Figyelt kérdés

Egyrészt régen a rendes kaszával is ugyanazt nyírtak, füvet. Vagyos pontosabban nem csak azt, hanem gazt is, pont, mint a motorossal.


Akkor miért kell hangsúlyozni, hogy Fű-kasza? És miért jelenti ez automatikusan a motorost? Legalábbis nekem úgy tünik, hogy legtöbben így használják.


ápr. 12. 11:48
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Mert ez csak egy ragadvány név mert valójában ugyanazok a mozdulatokat.

Másik régen csak annyit mondtak megyek kaszálni és ebbe benne volt a gaz,fű,takarmány,lucerna és így tovább....nem emelték ki.

A másik evvel a damilos nyíróval aratni nem nagyon lehetne.

ápr. 12. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Passz, a stílfűrész miért stílfűrész akkor is, ha Husqvarna? :) És a műanyag fakanálról még szó sem esett...
ápr. 12. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez a szó idegődött be a nyelvezetbe .
ápr. 12. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 mindentudó99 ***** válasza:
100%
#2 Ilyen még a Makita flex is
ápr. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#2: ott a pont...


létezik még műanyag WC deszka is...

ápr. 12. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
65%

Szerintem a fűnyíró mintájára nevezték el a fűkaszát így. Valaki kitalálta, és a többség praktikusnak találta, tehát elterjedt. Így meg tudják különböztetni a kézi kaszától, és nem is kell a hosszabb "motoros kasza" kifejezést használni. Régebben inkább ezt használták.

Amúgy, ha teljesen pontosak akarunk lenni, se a kézi kasza, se a motoros fűkasza, de még a fűnyíró se nyírja a füvet.

A mechanikában a nyírás egy olyan művelet, amikor két, egymással szemből érkező szerszám közé szorul az elvágandó tárgy, és a fokozódó nyomás hatására elnyíródik. Tökéletes példa erre a sima szabóolló.

[link]

[link]

Anno a fűnyíró azért lett nyíró, mert régen volt a kasza, meg volt a szegélyekhez a fűnyíró olló.

[link]

És mivel a kasza elterjedt volt városon és falun egyaránt, az ollót meg csak kevesen ismerték (akiknek gondozott gyepük volt), így a kaszától akarták megkülönböztetni inkább, és ezért nem gépi kaszának nevezték el a fűnyírót. Pedig az lett volna a technikailag pontosabb. (A fűnyíró eredetileg persze nem motoros volt, hanem a járókerék hajtotta a kést.)

A mezőgazdaság amúgy tele van olyan szerkezetekkel, amikor a tevékenység célja alapján neveznek el valami modern dolgot, nem a valós működése alapján.

Pl. mindjárt ott a metszőolló. A metszés, más szóval vágás egy olyan művelet, amikor egy éles késsel választunk le egy részt valamiről. Eredetileg a szőlőmetszést is egy görbe késsel végezték.

[link]

Aztán mikor feltalálták a metszőollót, ami természetesen nem metsz, hanem nyír, akkor az elnevezéssel arra utaltak, hogy ez egy olyan nyíró szerkezet, amivel a metszés szerszámát lehet helyettesíteni.

Vagy ott van a vetőgép.

Vetésnek az ország túlnyomó részén azt nevezi a népnyelv, amikor teljesen rendezetlenül szórunk magot egy felületre, mint pl. fűmag vagy gabona kézi vetésekor. Ha sorba szórunk magot, azt még most is többnyire ültetésnek nevezi a legtöbb ember. (Legalábbis, aki nem netről tanult kertészkedni, hanem idősebb családtagtól.)

Aztán mikor a vetőgépet feltalálták, akkor azt a munkafolyamatról nevezték el, amit helyettesít.

ápr. 13. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!