Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen szélesre nő a korallber...

Milyen szélesre nő a korallberkenye (Photinia Fraseri Red Robin), ha sövénynek telepítik, és milyen tőtávolsággal célszerű ültetni őket egymástól, illetve a sövény mellett futó járdától?

Figyelt kérdés

Ha esetleg valaki képet is tudna küldeni ilyen sövényről, vagy az ültetéséről, és esetleg a személyes tapasztalatait is megosztaná velem, akkor jelezze privát üzenetben és megadom az e-mailcímemet is.

A növények beszerzése/ültetése előtt állunk és örülnék ha tudna valaki segíteni.

Előre is köszönöm a segítő válaszokat.



2012. szept. 20. 10:44
 1/10 A kérdező kommentje:

Ha konkrét segítséget nem is tudtok adni, esetleg megírná valaki, hogy az interneten merre keresgéljek további, releváns információkért?


Tudom, hogy a Google a barátom, de most valahogy haragszik rám :))) és nem akar megfelelő linkeket dobálni.

2012. szept. 20. 15:23
 2/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Ha megengeded akkor nem konkrétan a kérdésedre válaszolnék, de azzal kapcsolatban.


Nekem 2 darab volt, nagyon szépek, és nagyon örültem neki. DE! Hiába örökzöld, eddig minden télen elfagyott, pedig már kb. 1m 80 cm-es volt. Csutkára vissza kellett vágni, és alig nőtt meg fél méteresre az idén. Szereti a levéltetű, és amúgy is nagyon éles a levele, de ha elfagy, elszárad, akkor viszont nagyon szépen elvághatja a kezét az embernek.


Én ezek tudatában nem biztos, hogy sövényt ültetnék belőle, mert nem biztos, hogy az elképzeléseknek megfelel majd. Az enyém a nagy most kb. 1 m széles, de most ősszel tervezem megválni tőle, a kisebbet már 1 hónapja kiástam és kidobtam. :(


Miért pont erre a növényre esett a választásod a sövényültetéssel kapcsolatban? Igen, újságban nagyon jól mutat a sövény belőle... de az én tapasztalatom sajnos, nem jó. Természetesen attól is függ, hogy hova, milyen talajba, és milyen helyre szeretnéd ültetni, de annyiféle cserje alkalmas sövénynek.


Bocs, tudom, hogy nem erre voltál kíváncsi, de nem árt ha tudod.

2012. szept. 20. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm a véleményed, s hogy megosztottad a tapasztalataidat.

Kicsit el is riasztottál ettől a növénytől.

Azt én is olvastam róla, hogy fagyérzékeny, de arra gondoltam, hogy mulcs takarással ezen lehet segíteni.


"Miért pont erre a növényre esett a választásod a sövényültetéssel kapcsolatban?"

Gyakorlatilag az örökzöldsége, és a színessége miatt.


Mi egy kétlakásos családi ház udvarait szeretnénk a belőle kialakítandó sövénnyel kettéválasztani.

Illetve mivel az utcáról nézve a hátsó részben lakunk, az is fontos lenne, hogy a sövény valamelyest gátolná majd a későbbiekben az utcáról való belátást.


De lehet, hogy jobban körbe kell járjuk még ezt a kérdést, mert a növény viszonylag magas ára, és a tény, hogy akár el is bukhatjuk a bele ölt pénzt, munkát és reményt... hát megfontoltságra ösztönöz.


Kíváncsian várom, hogy lesznek-e még más vélemények.

2012. szept. 21. 08:11
 4/10 anonim ***** válasza:

Szia! Annyira azért szerintem nem drasztikus a helyzet, ahogy az első válaszoló írta. Persze nem állítom, hogy hazudott, szerintem csak kedvezőtlenek voltak a körülmények a növénynek. Igaz, hogy kissé fagyérzékeny, de ha déli oldalra, védett helyre ülteted, akkor jó eséllyel áttelel, esetleg csak egy kicsit fagy vissza, de utána lehet nyírni. Ha rendszeresen tápozod, akkor növelheted a télállóságát. Egy erős, egészséges növény kisebb eséllyel fagy vissza. Érdemes savanyú talajba ültetni. Őszintén szólva én nem tapasztaltam, hogy levelei élesek lennének, pedig rendszeresen van dolgom vele.

50-100 cm-re érdemes egymástól ültetni. Ha közel ülteted, értelemszerűen hamarabb összezáródik, méterenként ültetve később. Rendszeresen nyírni kell, attól fog besűrűsödni. Hogy milyen messze ültesd a járdától, az attól is függ, mennyire fogod kordában tartani a nyírással, de fél méter azért legalább legyen. Ha nem szeretnéd, hogy nagy legyen, válaszd inkább a Little Red Robin nevű törpe fajtát. Nem tudom, hogy a körülmények mennyire engedik, de tapasztalataim szerint a szűrt árnyékot meghálálja, jobban fejlődik, szebb lesz, mintha tűző napon lenne. Eleinte rendszeres locsolást igényel, és ahogy már írtam, trágyázni vagy tápozni kell. A tetvek szinte minden növényt megtámadnak, nem árt permetezni ellene, de én korallberkenyén ritkán láttam.

2012. szept. 21. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

4. válaszolónak:

Szia. Köszönöm a soraid. Jó, hogy több vélemény is van, mert már itt családon belül is elbizonytalanodtunk, hogy mi legyen akkor sövény és korallberkenye ügyben. :)))


Nálunk a ház a telek hosszában az északi oldalon terül el. Mondhatni, hogy nyugatról keletre. Azaz minden növényünket ettől csak délebbre tudtuk, tudjuk ültetni.


A napból viszonylag sok van ezen a részen, hiszen csak az előttünk lévő szomszéd magas háza vet árnyékot a telekre akkor, amikor a nap éppen az ő házuk felett jár.


Tehát fény és meleg az van... és sajnos szinte mindig mozog valamennyire a levegő nálunk. Azaz szélvédett helyek nem igazán vannak az udvarunkon.


Ez a növénysor ezen a napos területen lenne, részben északról dél felé ültetve, azaz a házra merőlegesen.


Nem gondolnám szélesre hagyni. Úgy terveztem, hogy ha engedi akkor olyan 1 m körüli szélességet hagyunk neki.

S mivel fontos, hogy minél előbb összezárjon, akkor inkább sűrűbbre ültetnénk.

Remélve, hogy azért nem csak széltébe, hanem felfelé is gyarapszik, mert az is fontos lenne, hogy mielőbb megakadályozza, hogy mások átlássanak a hátsó udvarunkba.


Még egyszer köszönöm az instrukciókat.

2012. szept. 21. 17:08
 6/10 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, és kedves második válaszoló!


Ismét az első válaszoló volnék. Mint írtam: "Természetesen attól is függ, hogy hova, milyen talajba, és milyen helyre szeretnéd ültetni" , de ez úgy látszik elkerülte a második válaszoló figyelmét!


Szép nagy kertem van, melyben 46 (FÉLE) díszcserje van, "20 gyümölcsfa, szőlő, málnás, örökzöldek, kb. 70 m sövény, levenduás, veteményes, stb..., amit 80%-ban egyedül gondozok.


Nem akartam senkit lebeszélni, de azért mert valakinek bejött egyfajta növény, és az a helyén szépen nő, még jó tudni, hogy máshol nem biztos, hogy megéri ültetni, mert nem olcsó mulatság. Igen, fagyérzékeny! Sok olyan cserjém van ami fagyérzékeny és takarni szoktam télen, de egy sövény, nem igazán sövény, ha csutkára vissza kell vágni és persze aztán szépen hajt, de akkor is olyan mintha most ültettem volna... hisz ilyen ütemben sosem lesz belőle sövény.


Nálunk nagyon tetves volt, lehet máshol agyon permetezik, ott nyilván nem annyira durva.


Érdemes megfontolni, csak azért mert újságban szépen mutat, még nem biztos, hogy nálam is olyan szép sövény lesz belőle. Nyilván nem az a célom, hogy lebeszéljelek, de tanácsot kértél, és elmondtam a tapasztalatokat.


Ha sövényt szeretnél, sokféle lehetőség van, ami viszonylag gyorsan nő, van ami iszonyat gyorsan nő és szép, de nem örökzöld, de ha mindenképpen örökzöldet szeretnétek, akkor azért kisebb a választék.


További jó kertészkedést, ha esetleg kérdésed van szívesen válaszolok.

2012. szept. 21. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kedves Első!

Köszönöm amit írtál most is és legelőször is.

Értettem én az előzőnél is, hogy mit miért írsz, és teljesen egyetértek veled abban, hogy a katalógusok képein pompázó gyönyörű látványt prezentáló növényéket sokszor nem sikerül otthoni körülmények között is olyan pompázatosra nevelni.

Magam is félek tőle, mint már írtam is.

Ha olcsó lenne ez a növény és csak egy két bokor kellene szoliternek, akkor nem is aggódnék annyira.

persze bántana, ha tönkremenne -mert a növények a sok törődés miatt nálunk szinte családtagnak számítanak. :))

De ha ilyen mennyiségben menne tönkre, vagy ha a látvány, amit a saját körülményeink között érnénk el vele nagyon más lenne, mint mit elképzeltünk... na az tényleg nagyon bántana.

Ezért is örülök, hogy hozzászóltatok a kérdésemhez.

A neten nem sok érdemi anyagot találtam. Amik meg vannak, azok sokszor ugyanabból az alapanyagból származnak, gondolom a copy technológia miatt.


Szóval örülök a hozzászólásoknak és annak is, hogy nem feltétlenül azonosak a vélemények.


A növényre visszatérve, tehát nem csak attól kel tartani, hogy a töve elfagyhat. Ha ez ellen védekezek is takarással, a szárait nem tudom megvédeni.

Ez -figyelembe véve, hogy nálunk szinte mindig van valamilyen szélmozgás, és egy kicsit völgyben is vagyunk- fontos abból a szempontból is, hogy a szél irányából semmilyen árnyékoló növény, épületrész nem lenne a növények előtt. Csak a tőlük nyugatra ~15 m távolságra és ~1 m-el magasabban lévő (lejtős a telek) tömör kerítés jelenthetne valamilyen viszonylagos védelmet az uralkodó széliránnyal szemben.


Én olyan nagyon nem is ragaszkodnék ehhez a növényhez, (bár tényleg szépen mutat a képeken és a mi udvarunkban is el tudok képzelni belőle egy szép sövényt), de a párommal viszonylag sokat tépelődtünk mielőtt erre esett a választás.

A napokban azzal is elég sok időm elment, hogy beszerzési források után kutassak, mert a kertészetekben igen borsos az ára.

Ráadásul a termelőknél a nagyobb méretek is alapból olcsóbbak, mint az árudák kisebb növényei.

Igaz, hogy itt felénk az ország közepén nem igazán találtam kedvező beszerzési forrást.

Ha esetleg erre (is) lenne javaslatod, javaslatotok annak is nagyon örülnék.


Írtad, hogy ha egyéb kérdésem lenne, akkor kérdezhetek még. Élnék ezzel a lehetőséggel (is).

Érdekelne, hogy hogyan oldottad meg a 70 m sövény öntözését.

Nekünk is van hasonló hosszúságban.

gyakorlatilag az egyik telekszomszédunkkal határos kerítés mellett végig Leylandi ciprust ültettünk, azzal a céllal, hogy majd sövénynek neveljük. Már 3. évükben járnak és szép nagyok. Azonban a sok egyéb növény öntözése mellett nem kis feladat ezeknek a locsolása sem.

Az automata öntözés jelenthetne komolyabb segítséget, de amiket sövényöntözés címén találtam (csöpögtető öntözés), az a 2 liter/óra/csepegtetőelem kapacitással szerintem nagyon kevés ezeknek a növényeknek.

Érdekelne, hogy Te hogyan oldottad meg.

Annyi sok szép növénynél, amennyiről te írsz, biztosan még komolyabb feladat az öntözés megoldása.

2012. szept. 22. 07:22
 8/10 anonim ***** válasza:

Szia! A 4-es válaszoló vagyok ismét. Az elsőtől elnézését kérem, én nem akartam rákontrázni a beírására, csupán a saját tapasztalatomat írtam le a növényről. Hogy nem egyezik, az szerintem nem baj. Egyébként nekem is nagy kertem van, és ugyan nem tartom számon, hogy hány fajta növény van benne, de sok. Erdésztechnikus és kertészmérnök vagyok, a szakmában dolgozom.

Visszatérve a korallberkenyére, dolgozom is vele, nekem is van a kertben. Eddig nem nagyon fagyott vissza, leszámítva a legutóbbi telet, ami az előzőekhez képest elég durva volt. Viszont a mostani visszafagyás sem volt drasztikus, a csúcshajtások károsodtak némileg, amit aztán visszametszettem, ezáltal bokrosodott, sűrűbb lett a növény. Tehát ha hasonló körülmények közt van ültetve sövénynek, akkor sem kell csutkára visszavágni, csak a végét, amit amúgy is kéne. Ha rendszeresen tápozva van a növény, sokkal kisebb eséllyel fagy el, különösen akkor, ha ősszel több káliumot kap.

Permetezni pedig nem szoktam orrba-szájba, tetvek ellen csak az Euonymus japonica és fortunei fajtáknál, mert azok aztán tényleg tetvesek lesznek enélkül, bármit is csinál az ember. Korallberkenyén egyedül a munkahelyen találkoztam tetűvel, ott is csak elvétve, sosem tömegesen. Igyekszem a lehető legjobb kondícióban tartani a növényeket (rendszeres tápanyag-utánpótlás és öntözés), ez jelentősen lecsökkenti a növényvédelmi kezelések számát.

Nem akarom se lebeszélni, se rábeszélni a kérdezőt, csupán a saját tapasztalataimat írtam le én is. Nálam szépen fejlődik a növény, déli fekvésű oldalon van, nem fagyzugos helyen, szórt árnyékot kap, öntözöm, trágyázom. Egy ismerősömnek van belőle néhány méter sövénye, nála sincs gond vele. Viszont egy alföldi kollégámnak nem jött be, valószínűleg sem a talaj, sem az időjárás nem kedvezett a növénynek.

A kertészeti árudák valóban nem adják olcsón a korallberkenyéket, mégpedig azért, mert ezeket általában Olaszországból (mediterrán vidékről, nincs hozzászokva az itteni éghajlathoz!!!), esetleg Hollandiából hozzák. A magyar termelők is többnyire külföldről importálják a szaporítóanyagot, de mire eladják, az időjárással szemben edzett növények lesznek. Viszont nem sokan foglalkoznak a termelésével Magyarországon.

2012. szept. 22. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

A 4. válaszolónak:

Megköszönve az eddig hasznos információkat érdekelne, hogy szakemberként tudnál-e javasolni (akár privát üzenetben) termelőket, kertészeteket, árudákat, ahol beszerezhető a korallberkenye.

Illetve lenne-e javaslatod arra, hogy hogyan oldjam meg a közel 70fm hosszú, 90cm tőtávolsággal ültetett leylandi ciprus növénysorom öntözését?

2012. szept. 23. 09:08
 10/10 anonim ***** válasza:

Szerintem bármelyik kertészeti árudában találsz korallberkenyét, kérdés, hogy mennyiért. Vidéken általában olcsóbb, mint Pesten. Nem szeretnék itt senkit sem reklámozni, privátban írok egy termelőt, ahol ha nagyobb mennyiséget veszel, talán megkapod nagyker áron is. Honlapjukon fent van a nagyker és a kisker árlista is, nem két forint a különbség.

Írtad, hogy már három éve lett lett telepítve a leylandi ciprus sövény, elég lenne csak a szárazabb időszakban heti 2-3 alkalommal meglocsolni, ami slaggal sem olyan nagy macera. Ha friss ültetés lenne, akkor kéne naponta. Ha ezt a heti 2-3 alkalmat nem tudod vállalni, akkor is elég a csepegtető.

2012. szept. 23. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!