Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan tudok kerti tóba...

Hogyan tudok kerti tóba növényeket ültetni, illetve tudtok-e ajánlani személyes tapasztalat alapján alga ellen UV lámpát szűrővel?

Figyelt kérdés
Kerti tóba akarok növényeket tenni, de úgy tudom, hogy pl a nádnak a gyökere kiszúrja a tófóliát.. Hogy tudom beleültetni a kerti tóba úgy, hogy cserepet ne használjak? Illetve nagyon algásodik és az algaölő szeret finomat szólva sz***t sem érnek... Gondolkodtam egy UV lámpás megoldáson, de hallottam, hogy abból is vannak nagyon selejtek.. Valaki tudna ajánlani abból is személyes tapasztalat alapján valami jót? (1500l-es a tó egyenlőre, de bővíteni akarom 2000-2500l-esre)

#növény #kerti tó #alga #UV lámpa #kerti tó növény #kerti tó algásodás
2014. jún. 24. 11:09
 1/4 anonim ***** válasza:

Van kimondott tó föld, ami olyan mint az iszap. Lehet kosárba vagy juta zsákba is ültetni, akkor nem terjed a nem kívánatos növény, de egy 1 mm-es fóliát tuti nem fog soha átszútni egy zsenge gyökér - az átszúrás az a meglévő fák elvágott gyökereinél áll fent és a kavicsoknál, a föld oldalról. Nálam az a megoldás vált be, hogy amíg nem tömörödik be, addig ökölnyi kövekkel beszorítom és a kimosódás miatt a föld tetejét is fedem eleinte, így nem kell a zavaró kosár. Aztán majd terjed a kövek között ahogy jólesik. Szűrő témában nem tudok segíteni, mert nálam egy 27 méteres patakocska ezt megoldja és az oxigén ellátást is a halaknak, zeolitot ha szórnék bele, attól végképp kristyátiszta lenne. Melegben sajnos le kell állítani a túlmelegedés miatt amíg nem lombosodnak be a fák.


[link]

[link]

2014. jún. 24. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az algaölő nem jó ha van élővilága. 1 napig igen, aztán újratermelődik, viszont az algák nappal ugyebár oxigént termelnek, ami ha hirtelen megszűnik, a halak is feldobják az uszonyaikat. Az algák pusztulása meg randa habbal jár.
2014. jún. 24. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Akkor egyszerűbben megoldható a növénytelepítés mint gondoltam. Egyébként nagyon szép a tavad :D


2. válaszolónak: vannak olyan szerep amik a halakat nem veszélyeztetik.. 2 hetente kell beleönteni a tóba.. de az a baj h 3 napig tényleg tiszta a víz majd el kezd algásodni. Az meg h nem kapnak oxigént az meg az UV lámpás szűrőberendezéssel megoldható, mert ez úgy működik ha jól tudom, hogy van egy szivattyú ami szívja be a vizet ami áthalad egy UV lámpa előtt ami megöli az algát, majd meg tovább a víz egy szűrőbe ahol megszűri az algától a vizet és levegővel együtt küldi vissza a tiszta vizet a tóba.

2014. jún. 24. 17:43
 4/4 anonim ***** válasza:

Így van. Ha van benne hal, nincs szűrés, akkor elalgásodik a víz ugyebár. Ronda zöld, de beáll egy egyensúly a halak mennyiségétől függően. a túl sok hal már algás vízben sem jó, illetve további algát termel a kakijuk. A gond akkor van, ha az előírt egy-két kupaknyi algaölőt beleöntesz a 2 köbméterbe, kipusztul az alga 90%-a pár óra alatt és a halak oxigéntermelő utánpótlása megszűnik, elkezdenek a felszínen pipálni vagy elpusztulni szinte órákon belül. Vagyis ha megölöd az algákat, mindenképp kell onnantól a szűrés - ahogy írtad - UV-vel, különben visszatermelődnek akkor is ha alig éri nap a tavat. Viszont a halak miatt nem elég pusztán szűrni, oxigéndús víz is kell nekik, amit úgy tudsz elérni, hogy a vizet becsobogtatod. Ilyenkor a levegőből a zuhanó víz bevisz oxigént is a tóba a halaknak. 2-3 hal persze elvan a növények termelte oxigénnel is, nem kell csobogtatás vagy patak.

A szűrőt a szivattyúhoz kell méretezni vagy fordítva, de van, hogy szettben lehet venni. Egy 2 köbös tóhoz bőven elég a 3000 l/h-ás teljesítmény is, de vedd figyelembe, hogy a halak nem fognak rajongani a szivattyúért.

Én a 27 méteres patak miatt kénytelen voltam egy 20 méteres lejtetett visszavezetést csinálni egy 100-as csővel és aknával ahonnan szív a szivattyú, így nincs közvetlenül szivattyú a tóban csak egy sűrű rácsos kifolyó. Félő és jogos volt, hogy egy 12000 L-es szivattyú nem tud ekkora víztömeget tolni maga előtt, vagy leesik 2000 alá. Így viszont elég lett volna a 6000 körüli is, de mindegy. Kicsit nagyobb a sodrás és a zaja, de a szomszédok már nem hallják.

2014. jún. 24. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!