Kezdőoldal » Otthon » Kert » F1 és hasonló lugasparadicsomo...

F1 és hasonló lugasparadicsomokról milyen magasságig szoktátok leszedni az oldalhajtásokat (hónaljhajtásokat)? 1 m felett szívem szerint már nem csipkedném ki, mert azokon is hozna termést. Vagy nem?

Figyelt kérdés

2014. júl. 29. 16:37
 1/6 anonim ***** válasza:
Mikor a csúcsa 1 m körül van, akkor leszedem a hónaljhajtásokat a legerősebb kivételével, amit feltekerek a madzagra a főhajtás mellé, ez növeli a termést. Utána már nem szoktam leszedni általában, mert a két megmaradt hajtás elviszi az energiát annyira, hogy az új hajtások már nem fognak megerősödni, termést viszont fognak hozni. Így nem kopaszodik fel, az aljáig előfordul termés őszig.
2014. júl. 30. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


"amit feltekerek a madzagra a főhajtás mellé"

Ezt hogy érted? Gondolom, akkor neked kordonban (lugas)

van a paradicsom és felfele húzatod zsinegekkel és

kampókkal, ugye?


Én az erősebb, nehezebb hajtásokat (a 2-3 fő hajtást, ami közvetlenül a szárról jön) külön-külön, viszonylag szorosan odakötöm a karóhoz, a kisebbeket pedig málna és egyéb bokrokhoz hasonlóan, lazán körbekötve húzom össze. Hogy napfény érje a bokor belsejét és ne rohadjon a termés, a nagyobb levelek egy részét levágom, vagy felére csípem. 1 m felett a hónaljhajtásokat nem szedem le, akkor ezek szerint ezt jól teszem.


Véleményed szerint amúgy célszerűbb lugasba ültetni és oldalirányban széthúzni a palántákat jövőre? Mennyire érdemes magot eltenni? Hasonlítani fog az ideihez?

2014. júl. 30. 12:20
 3/6 anonim ***** válasza:

Igen, a Lugas F1 meg egy másik fajta F1-es futós (neve nem jut eszembe) lugasra van téve. 3 oszlop egy sorban, a szélsők nekik döntött oszlopokkal kitámasztva, felül vízszintesen egy drót, alul madzag. A tövek úgy 30 cm-enként ültetve, minden tőnél egy függőleges madzag. A főhajtás meg a meghagyott oldalhajtás csak rá van tekerve a függőleges madzagra, semmi más nem fogja őket, csak a levelek. Ha átbuknak a felső dróton, akkor hagyom őket lógni szabadon.

Oldalirányba nem érdemes széthúzni, semmi nem szól emellett. Ráadásul kötözgetni kellene.

Ha nem kacsolom, akkor a teljes magasságban hoznak kicsi hajtásokat, amiken teremnek.


Másik két folyton növő fajta (úgy 40 db) nekem is karó mellett van, de mivel ezek felmennének 3 m-re, a szőlőkaró meg csak 1,5 m-es, ezért a főhajtás mellett hagyok 3-4 mellékhajtást, mert így megoszlik az energia, és csak augusztusra érik el a karó tetejét, mikor már van elég termés hozzá, ami visszafogja őket, hogy lassabban nőjön a csúcsuk. Ezek úgyis nagy szemű, húsos befőző fajták, és nagyon kevés darab termés van (súlyban persze jók), így a több száron több lesz a termés. (Levél van hozzá, tehát ki tudja nevelni.)

Ezek is akkor vannak utoljára hónaljazva, amikor a tetejük olyan 80 cm magasan van, utána már alul nem hoznak erős hajtást, csak gyengét, termés viszont ezeken is szépen jön. Csak azokat szedem le (mikor eszembe jut), amikről a termés a földre érne.


F1-es fajtából nem érdemes magot eltenni, mert legalább a felük nem fog futni (régebben próbálkoztam ezzel), amúgy a termés élvezhető és többé-kevésbé hasonló az eredetihez a második évben.

Ami nem F1-es (vagyis nem első szaporítási fokú hibrid), azok elég jól megtartják a fajtatulajdonságot, főleg, ha nincs közvetlen mellettük másik fajta, amiről átporzódnának.

Egészséges leveleket nem szabad leszedni, mert a levelek nevelik a termést. Nálam még soha nem rothadt meg emiatt egy szem sem, hogy a nagy bozótban volt, pedig paradicsomozok már pár évtizede, eladásra is.

2014. júl. 30. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ismét köszönöm a választ!


Ezek szerint Te már profi vagy a paradicsomot illetőleg,

én csak idén kezdtem konyhakerti célból ... :-)


Hááát, szó mi szó a leveleket kicsit megritkítottam alul,

de remélem azért nagy kárt nem okoztam vele. Azért tettem,

mert felénk az idei évben sok eső esett és egy szép tömött

fürtön 2 nagy gyümölcs sárgás állapotban kirepedt és

elrohadt.


"3 oszlop egy sorban, a szélsők nekik döntött oszlopokkal

kitámasztva, felül vízszintesen egy drót, alul madzag. A

tövek úgy 30 cm-enként ültetve, minden tőnél egy

függőleges madzag. A főhajtás meg a meghagyott oldalhajtás

csak rá van tekerve a függőleges madzagra, semmi más nem

fogja őket, csak a levelek. Ha átbuknak a felső dróton,

akkor hagyom őket lógni szabadon."


Erről esetleg tudnál küldeni fényképeket? Nagyon

érdekelne. Ősszel tervezek egy új lugast kifejezetten

paradicsomnak és málnának, felesben. A paradicsomot jó

ötlet lenne így futtatni.


A hónaljazással kapcsolatban:

"Ezek is akkor vannak utoljára hónaljazva, amikor a

tetejük olyan 80 cm magasan van."


Tehát a növény kb. 80 cm-es magasságáig alul-felül,

minden hónaljhajtást kicsípsz / kitörsz? Csak mert így,

a felső hónaljhajtások is eltűnnek, nem? Vagy ahogy nő,

újakat hajt felül? Így teszel a lugasparadicsomoknál is?

80 cm-es felett az új hónaljhajtásokat már se lent, se

felül nem bántod?


"F1-es fajtából nem érdemes magot eltenni"


Valóban, ezt már pár helyen olvastam azóta,

illetve egy rokon is megerősítette. Neki vadon

kelt és terem Lugas F1-es, de nem olyat és

nem annyit ...


Privátban küldök pár fotót a paradicsomaimról,

ha nem terhellek. Kíváncsi vagyok, mi a véleményed. ;-)

2014. júl. 31. 11:17
 5/6 anonim válasza:

Érdeklődni szeretnék lugas paradicsommal kapcsolatban.

A tövek mellé le szoktam ásni műanyag flakonokat és alulról locsolom őket. Az lenne a kérdésem, hogy a flakonokba mit kellene pluszban tenni, hogy tápanyagot juttassak a vizzel együtt a gyökerekhez? Gondoltam komposztra, de érett sajnos nincs. A konyhai hulladék (krumpli-, zöldség-, almahéj stb.) összerohadva jó lehet erre a célra?

2015. máj. 6. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Semmiképpen. Ha össze van rohadva, büdös, az semmire nem alkalmas. Ill. arra, hogy rosszul fejlődjön a növényed.

Ha gyenge a földed, akkor tegyél a vízbe vízoldható műtrágyát vagy tápoldatot, a konyhai hulladékot pedig komposztáld, vagy ha van üres földed, akkor ásd be, talajban sokkal gyorsabb és jobb hatásfokú a lebomlás, de ameddig az nem fejeződik be, addig nincs jó hatással a növényekre.

2015. máj. 7. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!