Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mikor szoktátok elültetni a...

Mikor szoktátok elültetni a paradicsom és paprika magokat PALÁNTÁNAK? Valahonnan mintha arra emlékeznék, hogy februárban már lehet. Vagy az még korai? Ha nem, akkor hó eleje, közepe, vagy vége fele?

Figyelt kérdés

2015. jan. 26. 23:35
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Nagyanyám már elültette tejfölös poharakba, és most az ablakpárkányon nevelgeti őket.
2015. jan. 27. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Értem. A mama bizonyára több ilyet látott már, mint én,

úgyhogy megbízom benne. Lassan akkor én is kezdem a magok

"potyogtatását" a tejfölös poharakba ... Köszi! :-)

2015. jan. 27. 09:47
 3/18 A kérdező kommentje:

Még annyi eszembe jutott, hogy kb. 2 hónap tudtommal

a paradicsom és paprika növekedése kiültetésig.

Nincs túl korán a február eleje ezért? Nem lesznek túl

nagyok a palánták május közepéig? Tavaly fagyosszentek

után ültettük ki őket, az bejött. Vagy biztonsági szempontból jobb már februárban indítani, hátha kidőlnek

és akkor még van idő újra próbálni?

2015. jan. 27. 10:13
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

A magvetésből általában 6-7 hét alatt serdülnek kiültetésre alkalmas palánták. Ennek a figyelembe vételével vess. Ha úgy érzed, hogy március elején már palántázhatsz (és nem lesz 15-én hófúvás) akkor itt az idő. De ha kételyed van, most is indíts egy sarzsot, és február közepén is.

Ha az első kiültetésed nem fagy el, a második (feleslegessé vált) csapaptot elajándékozhatod, eladhatod...

2015. jan. 27. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
89%

Ilyenkor még bőven korai, legfeljebb unaloműzésként lehet csinálni. :)

Én olyan 300 palántát szoktam nevelni bent.

Kezdem március első hetében az étkezési paprikákkal (kelési idő bent: 10-20 nap, sárgák rövidebb, pritamin és kápia több), aztán jön a sok macskapecer paprika (8-10 nap) és a padlizsán, végül március közepe felé a paradicsomok (4-8 nap).

Mikor kikeltek, mennek ki a fűtetlen, két oldalról üveges előtérbe, akkorra már nincs túl hideg, esetleg éjszakára behordom őket, ha nagy lehűlés jön.

Általában április közepe előtt ki tudom tenni őket védett helyre úgy ládástól, hogy a napon nőjenek. Szükség esetén visszahordom őket fedett helyre. Április végére, május elejére szép, erős, edzett palántáim lesznek.

Ha van extra jó helyed a palántáknak, ahol nem nyúlnak meg, és virágos méretűre akarod nevelni őket a kiültetéshez, akkor 10-15 nappal korábban kezdd, mint én, előbb semmiképpen nem érdemes.)

2015. jan. 27. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Ha chili fajtákat is vetni akarsz, akkor már késésben is vagy :). Bár még azért érdemes belekezdeni.


A nálunk termesztett paprika (Capsicum annuum) változatait, illetve a paradicsomokat elég március elején-közepén vetni.


Most is lehet természetesen, de addigra nagyon nagyok lesznek, és egy jó nagy cserép kell majd nekik. Ráadásul jelenleg kevés a nappali fénymennyiség nekik, tehát még pótmegvilágítás sem ártana.


Én 8 db paradicsom és 8 db chili fajtát vetettem múlt héten, de a paprikák alig akarnak elindulni, mert nekik kéne a 25-30 fok csírázáshoz (ezért most egy házi propagátort építettem nekik, amit 18W-os izzófal fűtök).


A paradicsomok gyorsan nőnek, ezért én egy 2-les palackot fogok nekik megszavazni, és ahogy nő, folyton töltöm a szárára a földet, mert ott járulékos gyökereket fog fejleszteni. De őszintén szólva ez most csak egy kísérlet, mert egyáltalán nem ez a legjobb időpont a paradicsomoknak.


Amúgy inkább február utolsó hetét javaslom. Ha van fóliasátrad, akkor viszont bátrabb lehetsz.

2015. febr. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Előzőt annyival egészíteném ki, ha már viszket a tenyered :), akkor én most a paprikákkal kezdenék, mert ha nem tudsz nekik állandó 25 fokot biztosítani, akkor két hetet is várhatsz, mire kicsíráznak. És a növekedésük is lassabb. De a pariknak csak akkor láss hozzá most, ha nagyobb méretben is el tudod őket helyezni fényes helyen.


Ha van kazánház a közeledben, az tök jó hely a magok csíráztatásához, de egyébként fűtőtest közelében is jó.


Magvetésnél nagyon figyelj a jó minőségű morzsalékos földre, mert én most is megszívtam egy obis földdel. A garri és a compo sana jók szoktak lenni.

2015. febr. 1. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Az eddigiekhez:

Köszönöm a válaszokat!


Márciusban még nem palántáznék. Sokan írják a május közepi kiültetéseket

(fagyosszentek után). Elég ekkor kiültetni a paradicsomokat-paprikákat

szerintetek. Mi tavaly késésben voltunk és így tettünk, de nem jobb

korábban azért?


"Ha chili fajtákat is vetni akarsz, akkor már késésben is vagy"

Mármint úgy érted, ha ki akarom ültetni, gondolom. :-)

25-30 chili palántám van jelenleg a Numex Twilight fajtából.

(Zölden :-) lila, éretten tűzpiros termésű.)

1 hét alatt kijöttek az általam kivett és elvetett magokból és

szépen fejlődnek. Fűtőtest feletti ablakpárkányon vannak.

20-21 fokra fűtjük a (2 szintes) családi házat, de bőven

elégnek tűnik nekik. A földet illetően pedig: tökéletesen

érzik nagukat a kerti földem és valami Tecsós virágföld

keverékében! ;-)


A paradicsomok vetésére szavazok én is először. Lassan kezdem

is majd, hogy erősek legyenek ... A feltöltögetős módszerben

látok rációt, mivel az tuti, hogy visszagyökeresedik a földben

lévő szár a paradicsom esetében. Így tehát szerintem erősebb

gyökérzetűek lesznek a palánták. Lehet, hogy is kipróbálom. ;-)


Olyanról is hallottam, hogy burgonyára oltanak hozzám hasonló,

lelkes hobbikertészek paradicsomot. Ezt próbálta valaki?

Foglalkoztat ... :-)

2015. febr. 3. 14:50
 9/18 anonim ***** válasza:

A kiültetés időpontját a domborzat szabja meg.

A völgyekben gyakran bejönnek a fagyosszentek, a jó fagylefolyású domboldalakon nagyon ritkán.

Sík vidéken meg mikor hogy...

Városokban szintén kevesebb az esély az elfagyásra, a hőszennyezés (épületek fűtése) miatt.


A május közepét csak nagyon rossz helyeken érdemes megvárni. Mivel május közepétől már gyakoriak a nagy hőséggel járó száraz időszakok, amik a begyökeresedésnek nem tesznek jót, nagyon soká fognak teremni az ilyen késői ültetésűek.


Április közepétől figyelgetni kell az előrejelzéseket, és annak alapján dönteni.

Ha minden arra mutat, hogy a völgyek kivételével sehol nem lesz májusi fagy, de még fagypont közeli hideg se, akkor esetleg már április 20-a körül is ki lehet tenni néhány kísérleti példányt sík vidéken is, de április végét azért legalább érdemes megvárni a tömeges kiültetéssel. Ha bizonytalan az idő, akkor még tovább kell várni.

Úgy május 5-e táján már lehet hagyatkozni a középtávú előrejelzésekre, ha a következő 10 napra nem jósolnak fagyot, akkor lehet ültetni.

2015. febr. 3. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

Csak egy szösszenetet szeretnék elmesélni "korai ültetésről".

Március végén a virágpiacon (Debrecen) vettem vágott virágokat a temetőbe egy mamókától. Minden virágját megvettem, már csak vagy 10 paprika meg 10 paradicsom palántája volt, elkezdte rám beszélni. Kínálta, hogy 600 Ft-ért vigyem el az összeset, 30 Ft-ot csak megér. Ha megmarad, már május végén lesz paradicsomom. Ha elfagy, egy doboz cigaretta árát buktam (látta, hogy bagózok).

Megsajnáltam, megvettem.

Csak 2-3 nap múlva tudtam elültetni, olyan hideg szelek voltak. Nomeg karókat kellett faragnom, szőlővenyigéből, hogy ne tördelje el őket a szél.

Oda akarok kilyukadni, hogy bár pl. a dióm csukára és feketére fagyott akkor tavasszal, de a tyúkól melletti terület, ahova a néni palántáit tettem, valahogy megúszta. Május végén már a saját paprikámat, paradicsomomat ettem, sőt lecsófőzéshez is volt elég, meg ajándékozni is - a szomszédok is hüledeztek.

Szóval szerencse kérdése is, hogy megmarad vagy sem. És valóban, ha elfagy, akkor sem őrült összegeket kockáztat az ember.

2015. febr. 4. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!